Reklama:
Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Slovenská atletka předčila hvězdy světového CrossFitu!

6.664 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Při letošní soutěži Open vybojovala čtyřiadvacetiletá slovenská závodnice Karin Freyová z bratislavské tělocvičny CrossFit Alpha Prim 12. místo na celosvětovém ženském žebříčku. Je to vůbec nejlepší umístění, jakého se kdy podařilo českému nebo slovenskému atletovi v hlavní individuální kategorii dosáhnout. Karin přitom nechala za sebou i takové hvězdy světového CrossFitu, jako je Samantha Briggs, vítězka Games z roku 2013, nebo Katrin Davidsdottir, držitelka titulu The Fittest Woman on Earth z roku 2015 a 2016.

Pří svém prvním startu na Open v roce 2016 získala Karin Freyová prvenství v rámci slovenské konkurence, na světovém žebříčku pak obsadila 1260. pozici. První místo na Slovensku od té doby každoročně obhajuje, ale na světovém žebříčku nekompromisně stoupá. V roce 2017 dosáhla na 490. příčku, rok nato na 60., v letošním roce pro sebe urvala tato sportovkyně, která umí dřepnout 120 kg a na deadlift zatáhne 160 kg, úžasné 12. místo v obrovsky nabité celosvětové konkurenci, čímž se propracovala mezi nejlepší crossfitové atlety světa.

Karin, v celosvětovém žebříčku Open jste se v letošním roce umístila na 12. místě, což je naprosto fantastický úspěch. Kolik let a kolik tréninkových hodin Vás to stálo, než jste došla až sem?

Umístění v top 20 ve světovém žebříčku je zatím můj nejlepší úspěch v Open, i když tomu nepřikládám až takovou vážnost. Přece jen jde o kvalifikaci, kterou si mohou atleti zopakovat vícekrát, a tak si nastavit lepší taktiku. Vypracovat se na světovou úroveň stojí samozřejmě spoustu času a úsilí. V mém případě to byly zatím čtyři roky a v nich deset tréninkových jednotek týdně.

Jaký podíl na Vašem úspěchu přisuzujete svému trenérovi Mikkovi Salovi?

Pod vedením kouče Mikka Sala trénuji už třetím rok a myslím, že výsledky, kterých jsem za tu dobu dosáhla, mluví za všechno. Kromě toho je mi také velkou inspirací a motivací ve dnech, kdy je opravdu hodně těžké se odhodlat jít trénovat.

V čem Vám nejvíc vyhovuje programming od Mikka?

Jeho programming mi vyhovuje ve více směrech, ale hlavně v tom, že je založený na budování kapacity, o které si myslím, že mi ze začátku chyběla. Díky tomu se některá cvičení, která jsem dříve neměla v oblibě, stala mojí silnou stránkou.

Po Open jste na svém facebookovém profilu děkovala svým blízkým za podporu v uplynulých pěti týdnech plných emocí. Co ve Vás během Open vzbudilo vůbec nejbouřlivější emoce?

Všeobecně natáčení videí… Je jedno, jestli jde o první zkušební, nebo o poslední pokus, musím mít všechno nastavené a připravené na sto procent. A když přijde něco, co nemám ve scénáři, dokáže mě to pěkně rozčílit a občas se mi stane, že vyletím i na člověka, který za to nemůže. Ti, kteří mě znají, vědí, že mě v takové chvíle nesmí brát vážně.

Co Vám při letošních Open udělalo největší radost?

Největší radost mi dělali moji blízcí, kteří mě podporovali v průběhu workoutů, a také lidé, kteří mi psali, že sledují moje výsledky, a věřili mi až do konce.

Když se podíváte na svůj celkový výkon v Open, s jakými jeho složkami jste spokojená a kde naopak cítíte rezervy?

Spokojená jsem byla hlavně s prvními dvěma workouty, jelikož kapacita a síla patří mezi mé silné stránky. Naopak velké rezervy mám v gymnastice. Beru to ale jako zkušenost a dobrý test, ne jako selhání, a budu se na tom snažit víc pracovat.

Absolvovala jste Open zcela zdravá a fit, nebo Vás trápí nějaké bolesti či zranění?

Do Open jsem nastupovala zcela zregenerovaná, bez zranění a bolestí.

Dokážete objektivně posoudit svou výkonnost a k ní adekvátně zvolit své cíle? Jinak řečeno, věřila jste si na top 20 už před Open?

Nikdy bych neřekla, že jsem připravená tak, že mě nemůže nic překvapit. U každého atleta se najde složka, kterou nemá v daném období na takové úrovní jako ty ostatní. Proto jsou workouty, které atletům sednou, nebo ne. Ale samozřejmě jsem si před Open stanovila nějaké cíle, chtěla jsem být lepší než minulý rok, ale nemyslela jsem si, že se umístím tak vysoko.

Jaký názor mají na Vaši crossfitovou kariéru rodiče? Neříká maminka, když Vás vidí s olympijskou činkou nad hlavou: "Karinko, Karinko, proč ses radši nedala na balet?"

Rodiče mě v CrossFitu velmi podporují, i když tomu tak nebylo od začátku. Postupem času ale, když viděli, že mě CrossFit nepouští a že nadšení pro něj není jen chvilkové, se s tím smířili.

Crossfiterky nejsou žádné slečinky, přesto, máte nějaké své holčičí manýry? Řešíte třeba outfit na natáčení Open nebo co slušivého si na sebe vezmete na soutěž?

Určitě každá z nás si dává záležet na tom, aby v průběhu tréninku nebo soutěže vypadala dobře. Já si vždy potrpím na upravené vlasy, i když to možná někdy není vidět, hlavně po HSPU. (smích) Outfity mám rozdělené na starší a pohodlnější, ve kterých trénuji, a novější, které mám většinou z nejnovější kolekce od Nike, a v těch závodím nebo natáčím kvalifikace.

Představte si, že byste teď měla před sebou 2 - 3 týdny, během kterých byste nemusela trénovat a mohla úplně cokoli. Jak byste s tím časem naložila?

Dva týdny bez tréninku si ani nedokážu představit. (smích) Ale možná taková situace nastane po Games a to bych jela nejradši někam k moři. Celé dny bych se jen opalovala a konečně bych měla čas i na potápění, ke kterému jsem se minulý rok skoro nedostala.

Tak na to se můžete těšit, ovšem do Games bohužel větší prostor na odpočinek nebude. Ale zase je tu duben, Váš nejoblíbenější měsíc. Za cíl jste si v něm dala makat, inspirovat ostatní, hodně se smát a také víc riskovat. Myslíte, že riskujete málo? A jak důležité je podle Vás umět ve sportu riskovat?

Myslím, že jsem typ člověka, který má všechno radši pod kontrolou, aby svojí chybou něco nepokazil. Většinou mám všechno naplánované, jenže všeobecně, nejen ve sportu platí, když nezariskuješ, přenecháš šanci jinému. Určitě je ale třeba vědět, co si člověk může dovolit a také kdy zariskovat.

Rytmus Vašeho života udává tréninkový plán, pokud chcete stačit světové elitě, musí pro Vás být trénink na prvním místě. Dokáže to ale vždy přijmout Vaše okolí? Přátelé, kteří Vás někam zvou, nebo rodiče, kteří by rádi, abyste s nimi jela na rodinnou oslavu, ale Vy nemůžete, protože musíte trénovat?

Když se vyskytne situace, že nemohu jít na trénink kvůli oslavě nebo návštěvě, což naštěstí není moc často, vždy se to dá nějak vymyslet a skloubit. Často také slyším otázku, jak trávím volný čas. Můj volný čas je ale to, když si mohu jít s někým zaběhat, projet se na kole nebo si zaplavat a není to trénink, který si musím odškrtnout. Někomu se to možná zdá divné, ale pro mě je to normální a samozřejmé. CrossFit je životní styl, který není jen o tréninku v tělocvičně.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 58 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMilan Obořil: poslední kulturistické...
jari (10:18) • Milane, obrovský klobouk dolů před tebou. Nejenom za to, co jsi vše dokázal, ale zejmén...
magazínMilan Obořil: poslední kulturistické...
Turakam (09:28) • Heh, plánuje zakladať rodinu, ale šetrí na okruhovu motorku, holt, z dažďa pod okvap...
magazínAlternativní medicínou proti bolestem...
Poman (09:25) • Tak to se omlouvám, ale budu těžce nekolegiální, ale tohle tedy ne. A to budu psát jako...
magazínMilan Obořil: poslední kulturistické...
ZdenekRazic (21:40) • Milane, tvuj nejlepsi rozhovor ever.. fandim ti a drzim palce.. at se tvuj zivot vyvij...
magazínAlternativní medicínou proti bolestem...
Pavel98 (16:07) • Autor článku by si měl přečíst knížku `The Body`s Electric` od Roberta O. Beckera. Beck...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra