Reklama:

Ti, co jako první přinesli na český trh legendární hydro. Smartlabs!

2.544 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

[Text: Michal Širůčka] Začátkem tohoto roku jsem zajel do Brna navštívit svého dobrého kamaráda Pavla Kantoříka, mimo jiné spolumajitele brněnské společnosti vyrábějící sportovní výživu Smartlabs. Při té příležitosti vznikl následující rozhovor, ve kterém Pavel popisuje, jak vlastně došlo k tomu, že se na trh dostal 100% syrovátkový hydrolyzát, jinými slovy, dnes tak populární hydro.

Pavle, já produkty Smartlabs znám a používám je prakticky od samého vzniku firmy. Předpokládám ale, že ne úplně všichni čtenáři Ronnie.cz společnost Smartlabs znají. Mohl bys ji v krátkosti představit?

Společnost Smartlabs vznikla již na konci roku 2006, takže letos oslavíme na trhu už 13 let, letí to. Důvodů vzniku bylo více, ale jeden z hlavních motivů byl ten, že jsme chtěli nejen na český trh, ale tenkrát hlavně pro sebe dodat něco, co tu nebylo. Aktivně jsme tehdy závodili v silovém trojboji, řešili pouze trénink a výživu, na diskusních fórech probírali nejnovější věci z oblasti doplňků, které se objevily ve světě (nejčastěji samozřejmě v zámoří). No a tady toho v tu dobu moc zajímavého nebylo. Třeba co se týče syrovátkových hydrolyzátů, kupovali jsme nějaký dovoz z USA, kdy jsme za dost veliký peníz dostali necelé kilo proteinu, který dle etikety sice obsahoval syrovátkový hydrolyzát, nebyl však uveden jeho konkrétní podíl a samozřejmě ani stupeň hydrolýzy. My jsme ale chtěli 100% hydrolyzát s nejvyšší možnou hydrolýzou, no a tak jsme si ho vyrobili. (smích)

Já si na tu dobu docela dobře pamatuji, byl jsem jeden z prvních, který dnes již legendární Hydro Traditional koštoval, a rychle jsem si ho oblíbil. Ta typická nahořklá chuť mě tenkrát dostala, bylo to úplně něco jiného než chuť klasického proteinového šejku.

U mě to bylo stejné, dodnes je to můj nejoblíbenější protein. Nicméně si pamatuji ten pocit, když jsme vyrobili první šarži hydra, dívali se na těch pár stovek kyblíků a říkali si, jestli jsme se nějak neunáhlili. (smích) Naštěstí Hydro Traditional mělo od počátku úspěch a dodnes se s přehledem jedná o nejprodávanější protein, který vyrábíme. Po úspěchu Hydra Traditional v dnes již klasické příchuti hořká čokoláda jsme tak mohli přidat další příchuti. Následovala řada Hydro Delicate s nižším stupněm hydrolýzy, ale s výbornou chutí. V současné době má nějaký syrovátkový hydrolyzát ve svém portfoliu skoro každá firma vyrábějící výživu pro sportovce, což jen potvrzuje skutečnost, jak tady produkt tohoto typu chyběl.

Ale Smartlabs dnes již není jen o syrovátkovém hydrolyzátu…

Není. Protože věříme tomu, že těžištěm sportovní výživy jsou vysokoproteinové přípravky, velmi rychle vznikly po syrovátkových hydrolyzátech další řady proteinů, přičemž jsme se vždy snažili o to, aby se od sebe odlišovaly a zároveň byly něčím zajímavé. Takže vedle syrovátkových hydrolyzátů vznikla řada micelárních kaseinů (což dnes opět zní tak nějak samozřejmě, ale před deseti lety hrály na tomto poli prim kaseináty, jejichž typickým zástupcem je kaseinát vápenatý), když jsme dodali na trh klasický syrovátkový koncentrát, obohatili jsme ho lyofilizovaným ovocem (Tasty). Dál bych zmínil zajímavý meal replacement Oat Snack s mletými ovesnými vločkami či vícesložkový protein Quad Core.

Já bych se zastavil ještě u jedné věci a tou je chuť vašich výrobků. Nejsou příliš sladké, nebo, řekněme, chuťově výrazné. Mně to sice sedí, ale řekl bych, že obecným trendem jsou spíše chuťově výraznější produkty. To je záměr?

Ano. Používáme velmi kvalitní vstupní suroviny, což nám dovoluje používat málo aromat a sladidel. Zahušťovadla, protispékavé látky nebo jakákoliv jiná aditiva nepoužíváme v proteinových výrobcích vůbec. Výsledný produkt si zachová svoji přirozenou lahodnou chuť. Když pak použiješ prémiové kakao nebo třeba to lyofilizované ovoce, není důvod to dál nějak uměle šperkovat.

A jak se ty osobně díváš na obrovské množství výrobků, které se na trhu sportovní výživy v posledních letech objevují?

Jak už jsem zmínil výše, pro nás jsou základem proteinové přípravky. Z těch ostatních věcí věříme spíše na jednodruhové produkty, jako jsou kreatin (samozřejmě licencovaný Creapure®), směs větvených aminokyselin Triade, kofein, synefrin nebo třeba glutamin, než na nejrůznější směsi. Nejspíš nás tedy nikdy neuvidíš míchat lektvar z rostlin trhaných za úplňku… (smích).

Na druhou stranu 13 let je docela dlouhá doba, a když občas vylezu ze své sociální bubliny, nelze nevidět, že mediálně zase tak úplně nevyčníváte. Čím si to vysvětluješ?

Jo, to máš pravdu, někteří obchodníci nás nazývají nejlepší undergroundovou firmou. (smích) Ono těch faktorů asi bude víc. Jednak nemáme tak široké produktové portfolio jako někteří jiní výrobci, neboť funkčnost některých látek je pro nás, řekněme, sporná a nechceme je vyrábět. Druhou věcí je určitě trošku zanedbaný marketing, protože díky tomu, že zájem o naše výrobky byl slušný i bez větší reklamy, trošku jsme v tomto zaspali, to se přiznám. Nicméně se to již pomalu mění. Reklamou, navázali jsme spolupráci se špičkovými sportovci…

To jsem se chtěl právě zeptat, podle čeho si vybíráte sportovce, se kterými spolupracujete?

V zásadě jde o to, aby to byli nejen vynikající sportovci, ale musíme si takříkajíc sednout i lidsky. Mám opravdu radost z toho, že se to povedlo v takové míře a s takovými sportovci, jakými jsou třeba Jirka Orság, několikanásobný reprezentant České republiky na olympijských hrách, držitel rekordu ČR v nadhozu a ve dvojboji, bez diskuse náš nejlepší vzpěrač, Čestmíra Šímu taktéž určitě představovat nijak detailně nemusím, několikanásobný mistr ČR ve strongman sportu, držitel rekordu v mrtvém tahu. Martin Košnar, mnohonásobný mistr světa v silovém trojboji, Jakub Šubrt je Mr. Universe a v kulturistice pro mě představuje ideální trend staré školy s úzkým pasem, masivním hrudníkem a končetinami, bývalý skvělý závodník v kulturistice a ve fitness Luboš Koumal, dnes aktivní člen SKFČR a další.

A z čeho máš po těch letech v souvislosti se Smartlabs největší radost?

Určitě to bude znít jako klišé, ale je to pravda. Potěší mě kladná recenze, pochvala od zákazníka a třeba i situace, kdy u nás nakoupí sportovec sponzorovaný konkurenční firmou. (smích) Jsem také rád za založení tradice kondiční soutěže v kulturistice a fitness Smartlabs Cup, když letos uspořádáme již 12. ročník.

Pavle, děkuji za rozhovor a ať se daří!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra