Reklama:

Další z postav zlaté éry bodybuildingu odešla. Zemřel Paul Wynter

8.985 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zemřel Ed Corney
Zemřel profesionální kulturista Daryl Stafford. Bylo mu 59 let
Leden roku 2019 pro svět kulturistiky představuje smutný měsíc. Na Nový rok navždy odešli Ed Corney a Daryl Stafford, nyní se sociálními sítěmi a internetem nese zpráva o tom, že zemřel několikanásobný šampión NABBA Mr. Universe v kategorii profesionálů Paul Wynter. Závodník, který byl ve své době považován za kulturistu s jednou z nejlíbivějších postav dosavadní historie, své nejbližší opustil 9. ledna ve věku třiaosmdesáti let. Informaci jako první přinesl rozhodčí federace NABBA Si Sweeney.

Paul Wynter se narodil 28. října 1935 na karibském ostrovním státě Antigua a Barbuda. První záznamy o jeho kulturistické kariéře pocházejí ze sezóny 1958, kdy se před zraky 2.000 diváků v prostorách londýnského Palladium Theater probojoval k vítězství na NABBA Mr. Universe mezi amatéry. Paul tehdy uspěl ve střední výškové kategorii, absolutním vítězem se stal Američan Ray Schaefer. Od roku 1959 Wynter na NABBA Mr. Universe už nastupoval jako profesionál. Na soutěži si tehdy došel pro prvenství v nižší z obou výškovek, v souboji o celkový triumf byl ovšem opět lepší závodník ze Spojených států. Na pódiu tehdy proti Paulovi stál 188 cm vysoký a 101 kg vážící Bruce Randall, na kterého o nějakých 15 cm nižší kulturista neměl. Randallův extrémně mohutný hrudní koš, skvělé paže a ještě lepší definice, to byl zkrátka mix, který pro Wyntera představoval až příliš.

Paul Wynter

Přesto se Paul Wynter, jehož soutěžní hmotnost je nejčastěji udávána někde kolem 81,5 kg, absolutního vítězství na NABBA Mr. Universe mezi profesionály dočkal. Vybojoval ho hned v následující sezóně. Původní reportáž věnovaná soutěži Paulovo vystoupení popisuje takto: "Paul Wynter z Antiguy na soutěži pokračoval ve vítězné jízdě a stal se zaslouženým šampiónem. Tenhle mladík má krásné tvary, objemy i svalovou definici. Jeho svalový rozvoj latissimů musí být snad ten nejlepší na světě a vhodně jej doplňují dobré paže, břišáky a stehna. Také jeho lýtka jsou na černého chlápka pozoruhodně dobrá."

Další start na NABBA Mr. Universe pro Paula přišel až v roce 1965. Na soutěži si mezi profesionály připsal už třetí vítězství v nižší výškové kategorii, v absolutce jej pak čekal souboj s hvězdným Regem Parkem. Ačkoliv tři rozhodčí našli odvahu dát Wyntera před muže, jenž se stal později legendou, nestačilo to. Trofej pro celkového šampióna bral Reg. Wynter nicméně v závodění pokračoval a další rok to byl opět právě on, kdo na NABBA Mr. Universe v kategorii profesionálů nenašel jediného přemožitele. Celkem tak měl jako profík z Mr. Universe na kontě čtyři vítězství ve výškové kategorii, navíc doplněná o dva absolutní triumfy, což už je úctyhodná bilance!

Wynter pak pokračoval v závodění až do roku 1983. Na své úspěchy z padesátých a šedesátých let však v konkurenci mladších borců už nenavázal. Během těchto méně vydařených soutěžních startů ovšem sdílel pódium s takovými osobnostmi kulturistiky, k jakým patří Frank Zane, Boyer Coe, Sergio Oliva anebo Edouard Kawak. Nechť odpočívá v pokoji.


Paul Wynter v době soutěžní kariéry


Použitá literatura:

 • Heidenstam, O. THE 1965 MR. UNIVERSE CONTEST In: Muscular Development, 1966, vol. 3, no. 2, p. 26.
 • Webster, D. Henry Downs - New Mr. Universe In: IronMan, 1960, vol. 20, no. 2, p. 18.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2014-03-09]. Dostupné na http://www.musclememory.com.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
  Turakam (00:12) • No, no, no, klasika, rýchlo rétoriku otočiť, inak, chabý pokus. Neodpovedal si a neprev...
  magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
  Lukas107 (23:12) • Co musí profi závodník splnit, aby závodil v profi? Že by?
  magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
  Turakam (20:11) • Tak schválne, čo musí čitateľ splniť, aby mohol slobodne komentovať. Pokojne rozpíš v b...
  magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
  Lukas107 (17:55) • Nevím, zda se díváme na stejný článek. Ale dle tvých příspěvků na fóru jsi asi poslední...
  magazínRadikální změna (23.): Z šílených 138...
  Arnold Strong (12:25) • A co zavody v kulturistice treba do 80 kilo to te neláká?kolik kardia jsi jel kazdy den...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra