Reklama:

Na CrossFit Games nově i transgender atleti

7.421 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Celosvětově největší crossfitová událost Reebok CrossFit Games projde v roce 2019 výraznými změnami, které významně pozmění její tvář. Zcela jistě nejkontroverznější novinkou bude určitě ta, že od letošního roku se budou moci závodu zúčastnit i transgender atleti.

"V soutěžní sezóně 2019, závodem Open počínaje, u nás přivítáme transgender sportovce, kteří budou závodit v té divizi, se kterou se identifikují," oznámil Greg Classman, spoluzakladatel CrossFitu. "Je to správná věc," dodal. "CrossFit věří v potenciál, schopnosti a důstojnost každého atleta. Jsme pyšní na naši LGBT komunitu, včetně transgender atletů, a chceme, aby byli součástí CrossFit Games."

Účast atletů, kteří se přihlásí do kategorie jiného pohlaví, než které jim bylo připsáno po narození, bude podmíněna splněním určitých požadavků, přičemž tyto požadavky jsou jiné pro start v Open a pro start v rámci Online Qualifier nebo Games. V Open bude muset kategorie, do které se závodník zapíše, odpovídat jeho genderovému zařazení v každodenním životě a sportovec se bude muset prokázat identifikačním průkazem dokládajícím příslušnost k tomuto pohlaví. U vyšších úrovní soutěže musí transgender ženy doložit, že po dobu minimálně 12 měsíců před soutěží jejich hladina testosteronu stabilně nepřevyšovala hodnotu 10 nmol/l. Každý případ pak bude posuzován individuálně, tak aby se minimalizovala výhoda transgender atletek nad ostatními soutěžícím v ženské kategorii.

Ke stejnému rozhodnutí, které udělalo vedení CrossFit Games nyní, přistoupil Mezinárodní olympijský výbor už v roce 2004. Mezi sportovní i širokou veřejností ovšem stále panují pochybnosti o férovosti srovnávání výkonů transgender atletek s ostatními závodnicemi. Americká specialistka na tuto problematiku Joanna Harperová, která byla sama v minulosti úspěšným mužským běžcem, svými výzkumy prokazuje, že po hormonální terapii nejsou transgender závodnice oproti ostatním nijak zvýhodněny. "Důležitá je hladina testosteronu," tvrdí, a proto doporučuje, aby se limit 10 nmol/l pro transgender závodnice ještě snížil, protože většina žen dosahuje hodnoty pouze 3 nanomoly. Pro olympijské hry v Tokiu v roce 2020 se s tímto snížením už počítá, a tak je pravděpodobné, že k podobné úpravě časem přistoupí i zástupci CrossFitu.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.01.17:04PB24 - Svet se riti po hlave do p....!!!*80* +2
09.01.20:44Noremorsedan - Hnus velebnosti! Disgusting! A ty jejich podmínky??? To je..+3
09.01.20:30th.0th - Tak to je super zpráva...*36* +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra