Reklama:

Zemřel Ed Corney

13.269 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Nový rok s sebou bohužel přinesl skličující zprávu. V úterý 1. ledna zemřel jeden z nejlépe pózujících kulturistů všech dob Ed Corney. Informaci o odchodu jedné z nejvýraznějších osobností zlaté éry bodybuildingu přinesl americký reportér a moderátor kulturistických soutěží Lonnie Teper. Podle jeho zdrojů příčinou smrti pětaosmdesátiletého Eda Corneyho byly komplikace, které mu způsobilo aneuryzma (výduť mozkových tepen).

Ed Corney

Ed Corney se narodil 9. listopadu 1933 na Havaji. Stejně jako řada jeho krajanů byl od dětství jako doma ve volejbalu, surfování a kanoistice. Ve čtrnácti se dal na judo, ve kterém se po čtyřech letech propracoval k černému pásku. Přibližně v té době, začátkem 50. let, narukoval k Pobřežní stráži Spojených států amerických, která představuje jednu z pěti složek ozbrojených sil USA. Jejím hlavním úkolem je dohlížet na dodržování zákonů, a to jak ve vodách Spojených států, tak i ve vodách mezinárodních. Poté, kdy nejprve sloužil v New Yorku, se Ed později přesunul do Kalifornie.

Během své služby u ozbrojených sil se v době volna začal věnovat tanci. Nejprve latinskoamerickému, posléze swingu, a dokonce se zúčastnil několika tanečních soutěží. Ačkoliv v tu chvíli rozhodně ještě neplánoval být kulturistou, pro svou budoucí kariéru špičkového bodybuildera si už nevědomky budoval solidní základy. Služba u pobřežní stráže a judo jej naučily disciplíně. Tanec v něm pak rozvíjel nejenom pohybové nadání, ale také schopnost kontaktu s publikem.

Když svou službu u ozbrojených sil USA ukončil, v profesním životě dál čerpal ze zkušeností, které v jejím průběhu získal. Na letišti v Oaklandu pracoval jako radiomechanik. To už bylo koncem padesátých let, kdy se po práci začal znovu věnovat volejbalu, a jednou jej náhoda dovedla k tomu, že měl zápas sehrát proti týmu složenému výhradně z kulturistů. Ačkoliv se stejně jako jeho spoluhráči domníval, že soupeři budou muset být kvůli svým svalům těžkopádní a pomalí, ukázalo se, že opak je pravdou. A to bylo poprvé, kdy Corneymu kulturistika učarovala.

Ed Corney

Po zápase se šel jednomu z borců představit. Byl to Millard Williamson, který měl v tom okamžiku na kontě už několik kulturistických titulů. Vítěz Mr. Muscle Beach z roku 1956 Edovi vysvětlil, že jej trénink s činkami nezpomalí a ve skutečnosti, pokud ho bude provádět správně, mu pomůže nejenom k větší rychlosti, ale také k lepší koordinaci. V následujících týdnech Ed hodně přemýšlel o tom, že by chtěl mít takovou postavu jako Williamson, a začal navštěvovat posilovnu. Velmi rychle přitom zjistil, že pro kulturistiku má výborný potenciál, a to ačkoliv až do své první návštěvy činkárny byl pouze průměrným 168 cm vysokým a 64 kg vážícím chlapíkem.

Svou první soutěž absolvoval až asi po deseti letech, kdy nastoupil k Mr. Fremont 1967 a zvítězil. Ed si v tu chvíli kulturistiku definitivně zamiloval, a i když už tehdy často slýchal, že je na kariéru špičkového bodybuildera ve třiatřiceti letech příliš starý, rozhodně neplánoval přestat! Na svých prvních závodech Corney vážil kolem 72,5 kg, v dalších letech postupně rostl i sílil, a dokonce se jednoho dne v severní Kalifornii zároveň zúčastnil závodů v kulturistice i v powerliftingu. V trojboji při tělesné hmotnosti 90 kg předvedl výkon 623 kg a neumístil se, na kulturistické soutěži skončil druhý. Mnohem více jej mrzel výsledek mezi kulturisty a uvědomil si, že se na špičkové úrovni nemůže věnovat oběma sportům. Oba přeci jenom vyžadují poněkud jiný přístup nejenom k tréninku, ale i k dietě.

Od té doby už tedy jeho srdce patřilo výhradně kulturistice. Během půl roku shodil bezmála 18 kg a při hmotnosti 72 kg v dosud životní formě vybojoval vítězství na AAU Mr. California 1971, kde porazil i 97,5 kg vážícího Tyrona Youngse. Ve stejném roce přišly Edovy první starty v mezinárodní federaci IFBB. Stal se celkovým šampiónem IFBB Mr. USA, kde v absolutce porazil i Harolda Poola, na Mr. Universe 1971 bral ve střední výškové kategorii bronz, když nad jeho síly byli Albert Beckles a Ahmet Enünlü. Sezóna 1972 Corneymu vyšla ještě lépe. Stal se absolutním mistrem Ameriky mezinárodní federace IFBB a na svůj následný start na IFBB Mr. Universe v Bagdádu, kde v souboji o celkové vítězství porazil Mika Katze, později vzpomínal jako na jeden ze svých nejlepších sportovních zážitků.

Ed Corney, Franco Columbu a Albert Beckles na Mr. Olympia 1975

Po jeho úspěších ze sezóny 1972 Eda, který dosud žil na severu Kalifornie, Arnold Schwarzenegger pozval, aby se přestěhoval dále na jih do Santa Monicy. Měl tam s ním žít a trénovat. Ed měl druhý den sbaleno a otevřel si tak cestu k nepřebernému množství dalších skvělých okamžiků. Ať už se jednalo o tréninky ve výjimečné atmosféře Gold's Gymu po boku Arnolda, Wallera, Zana, Katze, Granta, Columba, Birdsonga, Robinsona a dalších, anebo jeho první účast na Olympii v roce 1975. K té jej přemluvil sám Arnold a Ed Corney se díky tomu stal i jednou z nezapomenutelných postav kultovního kulturistického dokumentu Pumping Iron. Právě díky účinkování v něm se také navždy kulturistické veřejnosti vepsal do paměti jako mistr pózingu. Na přání Arnolda a režiséra snímku George Butlera byl navíc dokonce hlavní (a jedinou) tváří na oficiálním plakátu k filmu!

Ed byl na své první Olympii blízko k tomu, aby mohl v kategorii do 200 liber (90,7 kg) bojovat o vítězství. Férově ale vždy přiznával, že na to, aby porazil vítězného Franca Columba, zkrátka neměl. Franco poté v absolutce podlehl Arnoldovi a Corney si ze své první Olympie odnášel druhé místo v lehčí váze. Svého nejlepšího výsledku na Mr. Olympia dosáhl v roce 1977, kdy v celkovém pořadí skončil třetí za Frankem Zanem a Robbym Robinsonem. Na poslední Olympii v roce 2018 si mimochodem stejný výsledek připsal Roelly Winklaar.

Ed Corney a Arnold Schwarzenegger v posilovně

Corney na zmíněném vrcholném klání profesionálního bodybuildingu závodil až do roku 1983, kdy k soutěži nastoupil šestačtyřicet dnů před svými padesátými narozeninami. Poté si dopřál soutěžní odmlku, a ačkoliv se to zdálo už takřka nemyslitelné, dostal ještě příležitost na kulturistických pódiích zazářit. Promotér Mr. Olympia z let 1984 až 2003 Wayne DeMilia a zakladatel federace IFBB Joe Weider jej v roce 1994 kontaktovali s tím, že připravují první ročník soutěže Masters Olympia. Ed je zaujal svou formou na snímcích ze série, kterou pořídil během fotografování při příležitosti svých šedesátých narozenin, a oběma mužům se zdálo, že by pro jejich závody mohl být zajímavou osobností na pódiu.

Ed neváhal ani okamžik a na prvním ročníku Masters Olympia si došel pro vítězství v kategorii nad 60 let. Stejný výsledek zopakoval i v roce 1995 a na Olympii veteránů startoval také v následujících dvou sezónách. V roce 1998 se pak představil v kategorii masters i na Arnold Classic, čímž svou kariéru definitivně uzavřel. Následující rok Edovi přinesl boj na zcela jiném poli. Ve chvíli, kdy na sále dostával náhradu ramenního kloubu, utrpěl srdeční infarkt. Aby toho nebylo málo, léky na ředění krve, které poté dostával, přispěly k tomu, že následně prodělal dvě mozkové mrtvice. Návrat do života pro Eda nebyl snadný. Nějakou dobu se dokonce pohyboval na vozíku. Přesto to dokázal. Aktivně se pak účastnil nejrůznějších sportovních veletrhů a vrátil se i k tréninku.

Ed Corney je obecně považován za nejlepšího pózéra, jakého kulturistický sport kdy poznal. Zvítězil na IFBB Mr. America, IFBB Mr. Universe, na Masters Olympia a je členem Síně slávy mezinárodní federace IFBB. Jako klasický kulturista zlaté éry bodybuildingu i po ukončení aktivní kariéry vystupoval v roli ambasadora svého sportu. Jeho odchod je pro svět kulturistiky velkou ztrátou. Nechť odpočívá v pokoji.


Ed Corney v době soutěžní kariéry


Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2019-01-02]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Robson, D. An Interview With Bodybuilding Legend, Ed Corney. [online] [cit 2019-01-02]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com/
 • Romano, J. The Incdedible Ed Corney! [online] [cit 2019-01-02]. Dostupné na http://www.rxmuscle.com
 • Summer, B. Interview with Ed Corney 1978. [online] [cit 2019-01-02]. Dostupné na http://www.edcorney.net

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  06.01.18:48jan dziadek - Odpočívejte v pokoji, mistře Corney.
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra