Reklama:

Nejhloupější diety v historii výživy

31.789 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Chcete zakoupit knihu Daniely Krčové
Sportovní výživa na míru?
KOUPIT ZDE
Další články autorky na Ronnie.cz naleznete zde.
K dispozici je i její výživová NutriD poradna,
kterou najdete také na Facebooku.

Každý z nás určitě minimálně jednou za život držel nějakou dietu. Jak hluboko jsme ale schopni zajít, abychom splnili své sny o dokonalé postavě? Největším neduhem dnešní společnosti je netrpělivost. Právě ta může za to, že chceme výsledky hned, a pokud možno při tom vynaložit co nejméně úsilí. Lidé raději celý den prosedí u počítače hledáním všemožných super low-carb, low-fat, no-sugar, gluten-free, lactose-free diet, než aby zvedli svůj zadek a šli si zaběhat, zacvičit nebo připravit nutričně vyvážené jídlo. Ve své praxi nutričního specialisty se dennodenně setkávám s takovými extrémy a prapodivnými názory klientů, že by si z toho jiní připadali jako Alenka v říši divů. Některé vlastnoručně sestavené diety jsou opravdu perličkou a to mě přivedlo na myšlenku dát dohromady seznam těch nejhloupějších diet, se kterými jsem se kdy setkala.

Tapeworm Diet

Zjednodušeně jde o dietu, kdy se do těla cíleně nasadí zárodek tasemnice v pilulce za účelem zhubnutí. Červ pak v těle roste, způsobuje pokles apetitu a následně hubnutí. Jakmile člověk dosáhne své požadované hmotnosti, podají se mu léky, které červa zahubí. Je to celkem ohavná představa, že Vám v těle roste parazit, ale někteří to opravdu podstupují. Možná si myslíte, že tyto metody lidé aplikovali někde ve středověku, ale mýlíte se. Přestože tyto praktiky zakázala i FDA (Food and Drug Administration), někteří šarlatáni a dietáři je dodnes používají. Samozřejmě myšlenka, že při aplikaci tasemnice do těla může jíst člověk cokoliv, je lákavá, ale naprosto irelevantní. Tapeworm dieta není dieta v pravém slova smyslu, je to ve skutečnosti nemoc - druh infekce, který může být pro člověka nesmírně nebezpečný. Jakmile se tasemnice dostane do lidského střeva, začne využívat přijímané živiny pro reprodukci vlastních článků (proglotid) a zvětšovat se. Tasemnice se pak může připojit kdekoliv, a to i k jiným orgánům nebo tkáním mimo zažívací trakt, a způsobit na nich vážné škody. Pokud se tak stane, mluvíme o invazivní infekci.

Negativní důsledky této infekce se projevují:

  • průjmy
  • kolikami břicha
  • nevolnostmi a zvracením
  • pocity slabosti
  • horečkami
  • neurologickým poškozením
  • ve vážnějších případech blokádou žlučovodů nebo vývodu pankreatu
  • zánětem slepého střeva
  • poškozením jater a ledvin

Pro zajímavost

Kde se vůbec tato dieta vzala? Tapeworm dieta má své počátky v dobách viktoriánského období (1837 - 1901). V této době bylo modelem krásy vypadat jako nemocný člověk s tuberkulózou. Ženy chtěly mít velmi štíhlý pas, bledou kůži, rudé rty a tváře, zúžené oči a viditelné lícní kosti. Ženy tehdy toužily být přitažlivé nejen pro své protějšky, ale i pro společnost. V touze po této "kráse" byly schopny jít až do úplných extrémů. Začalo to nošením zeštíhlujících korzetů, které pozměňovaly strukturu jejich kostí a nitrobřišních orgánů, pokračovalo to malým dávkováním jedů a vše vyvrcholilo tasemnicovou dietou. Co by člověk neudělal pro krásu, že?

Polévková dieta (tukožroutská dieta)

Polévková dieta aneb za 5 dní 5 kilo dole! Jedna z největších hloupostí v galaxii… Dieta, kdy jíte 5 dní jenom polévku, sice očistí Vaše tělo, ale i Vaše svaly. Ztracené kilogramy v prvních dnech nepochází z tuku, ale z tělesné vody, a potom i ze svalových bílkovin, protože v polévkové dietě chybí dostatek kvalitních bílkovin. Tukové buňky jsou šetřeny kvůli adaptačnímu mechanismu na hladovění. Zařazení zeleninových polévek do stravy je možná žádoucí, co do obsahu vitamínů a vlákniny, ovšem pouze pokud dlouhodobě nenahrazují nutričně vyváženou pevnou stravu! Samozřejmě při takové nízkokalorické dietě nepomýšlejte ani na nějaký trénink, protože nebudete mít absolutně energii ani sílu.

Grapefruitová dieta

V této dietě není nijak omezena spotřeba jídla. Už to nahrává myšlence, jak vůbec něco takového může být účinného? To proto, že nemůže. Pokud mi někdo bude tvrdit, že když si každý den ráno zajdu na snídani do "mekáče", zajím to McFlurry, pak si zajdu na burger a svíčkovou se šesti, ale zapiji to grepovou šťávu, tak zhubnu, je zralý na Chocholouška. Grep sice obsahuje látky, které snižují hladinu krevního cholesterolu a podporují metabolismus sacharidů, ale nikdy nevyváží dopady našich špatných dietních návyků. Grep je navíc jednou z nejznámějších látek, která interaguje s léčivy. Především u léků na hypertenzi (vysoký krevní tlak) má nežádoucí účinky a může vést k příliš velkému snížení krevního tlaku.

Baby dieta

Dieta dodržovaná řadou celebrit, jako jsou Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Kate Hudson a Jake Gyllenhaal, si zakládá na hubnutí podle dětské výživy. Konzumují se pouze dětské přesnídávky, které kvůli své nízké kalorické hodnotě vedou k velkému úbytku hmotnosti. Baby dieta se stala velmi oblíbenou od roku 2006 pro svou nenáročnost na přípravu a proto, že nevyžaduje počítání kalorií. Zastánci baby diety tvrdí, že jídlo, které dáváme dětem, by mělo být logicky to nejlepší a nejkvalitnější. Problém je ale v tom, že dětská výživa je přizpůsobena potřebám konkrétního věku a pro dospělého člověka je chudá na bílkoviny i na mnohé vitamíny a minerální látky. Naopak je plná jednoduchých cukrů z ovoce, které podporují ukládání tukových zásob. Navíc je jednotvárná a nezasytí. Baby dieta patří mezi neefektivní extrémní hladovky, které vedou k řadě nutričních deficitů, a není dlouhodobě udržitelná.

Frutariánství

Frutariánství je výživový směr, který spadá pod formy vegetariánství. Vyznavači tohoto způsobu stravování konzumují pouze ovoce, ořechy, semena a některé další plody. Celý koncept je založen na myšlence vnímání rostlin jako plnohodnotných živých organismů. Při sběru plodů nesmí být rostlina zraněna, takže někteří frutariáni jedí jen plody, které samy spadly na zem. Většina frutariánů ale zastává mírnější názor, že pokud je plod zralý a lze snadno oddělit od rostliny, nejedná se se o negativní zásah do života rostliny. Strava složená pouze z ovoce je v mnoha ohledech deficitní. Nezajišťuje člověku dostatek bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vápníku a vitamínů D a B12. Mezi nejčastěji popisované následky frutariánství patří anémie, zvýšená únava, poruchy imunity, osteoporóza a kazivost zubů. Frutariáni přijímají nadměrné množství sacharidů z ovoce, na něž běžné tělo není stavěno, a dochází k vyššímu zatížení slinivky břišní, která reaguje na kolísání glykémie produkcí patřičných hormonů (inzulínu a glukagonu).

Tongue Patch Diet

A největší absurdita na závěr. Tato dieta spoléhá na chirurgickou implantaci zařízení do úst, které dělá konzumaci pevné potravy nepohodlnou, až dokonce nesnesitelnou. Na jazyk se přišije speciální záplata, která brání člověku pozřít jakoukoliv pevnou stravu. Přijímá se pouze tekutá dieta s kalorickou restrikcí (800 kalorií denně). Možná to zní jako nějaký starodávný rituál, ale ve skutečnosti jde o poměrně novou proceduru prováděnou plastickými chirurgy. Desetiminutový zákrok vyjde člověka na 2.000 dolarů. Výsledek této operace můžete najít na internetu (pozor, nic pro slabé povahy). Přestože sám zakladatel, chirurg Dr. Chugay popírá jakákoliv zdravotní rizika této procedury, není divu, že kolem ní vzniká spousta znepokojivých diskuzí ze strany doktorů - pacienti totiž riskují infekci, otoky dutiny ústní, nervové poškození, a dokonce úplnou nekrózu okolní tkáně. Pokud jste z toho, co jsou lidé schopni pro hubnutí udělat, zděšeni, tak je to dobře. Heslo "no pain, no gain" totiž neplatí všude. Ačkoliv mohou být úbytky tělesné hmotnosti vysoké, jde o jeden z nejextrémnějších a nejrizikovějších způsobů hubnutí.


Použité zdroje:
https://www.healthline.com/health/diet-and-weight-loss/tapeworm-diet
https://abcnews.go.com/Health/pain-weight-loss-tongue-patch-diet/story?id=19840923
http://www.ktre.com/story/14571282/new-diet-tongue-patch-raising-concerns/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 64 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPatrick Moore: exhibice na NPC Fox Ci...
Zodiak411 (21:39) • Ten široký zádový zepředu je parádní. Jsem zvědavý, kolik toho na něm zůstane po dietě....
magazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra