Reklama:
2 balení multivitamínu Extrifit za 399 Kč!
Multivitamín Imun Vita Shock 2x 20 sáčků za akční cenu! Více zde.

Jaká byla soutěž
Mr. Olympia mýma očima

10.485 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Věříme, že nejeden z Vás zná dobře Jaroslava Kvěcha, i když s ním na našem fóru diskutujete spíše pod nickem Jari. Jarda sleduje zahraniční scénu již dlouhá léta a obohacuje fórum také příspěvky se zhodnocením soutěží. Rádi bychom Vám nabídli tentokrát i formou článku jeho zatím poslední ohlédnutí za vrcholnou soutěží Mr. Olympia 2018. Pokud se Vám líbí, prozradíme, že se můžete těšit také na Olympia 212 Showdown!


Zdravím všechny příznivce vrcholné kulturistiky a těch "pravých" profesionálů v tomhle sportu. Sice už fórum navštěvuji jen sporadicky, ale své tradiční objektivně neobjektivní review si nemůžu nechat ujít. Můžeme jít na to, zase pěkně odzadu.

16. Justin Rodriguez

Vítěz severoamerického šampionátu 2016 si to namířil přímo do špičky profi ligy. Čtvrté místo na loňském New York Pro už leccos napovídalo, sezónu 2018 může považovat za úspěšnou. I když na své první profi vítězství stále čeká, letos pilně závodil (6 vystoupení) a nasbíral potřebné body ke startu. Bohužel jako mnoho jeho nováčkovských předchůdců přišel totálně z formy, a kdyby bylo pořadí až do posledního místa, byl by na něm on. Nemá žádnou vyloženou slabinu a jeho biceps zepředu vypadá vážně působivě. Až svaly vyzrají a zkvalitní, bude nebezpečný. Určitě půjde nahoru.

16. Josh Wade

Možná ho už unavují neustálé narážky na podobu s Dorianem Yatesem, možná ne, protože například pózu široký zádový zepředu se rozhodl dělat podle něho. Každopádně zde nešlo o to udělat díru do světa, ale na sklonku kariéry se ukázat v tom nejlepším světle, a to se povedlo na výbornou. Formu předvedl vynikající, byl ostrý, bez vážné slabiny, ale taky bez ničeho navíc, čím by mohl předčit ostatní. Tady je prostě pódium pro ty nejlepší z nejlepších a už jen být zde je pocta. A v tomto smyslu se sám Josh nejednou vyjádřil. Mise splněna.

16. Juan Morel

Asi trochu kruté umístění pro něj, určitě čekal lepší po letošním 2. místě na New York Pro a vítězství v Torontu. Má to těžké. Jen opravdu blázen a snílek může čekat, že jednoho dne přinese Juan s sebou masité nohy a natrhne všem pr*el. Někdo by řekl, že stagnuje, ale přeci jen drobná zlepšení (bohužel ne na nohách) tam jsou. Vršek je v některých pózách opravdu masitý. Svým osobitým pózováním dokáže schovat nedostatky a je tu ještě jedna věc, za co má u mě body, jeho "midsection" vypadá stále jako před deseti lety. Určitě si zajistí start i v příštích letech, bohužel lepší umístění může zabezpečit jen "chudší" startovní pole.

16. Sergio Oliva Jr.

Tady se píše velký příběh. První syn držitele titulu, který kdy nastoupil. Dost pochybuji, že se někdy něco podobného stane, kdo ví. Každopádně mladý Sergio opravdu s úctou pokračuje v otcově odkazu, na nic si nehraje a vše okolo si parádně užívá. Kila přidává pomalu a postupně, a i když nemá takový wow efekt jako otec (hlavně mega úzký pas), dobře se na něj kouká. Letos to na lepší umístění nestačilo, ale určitě ho zde nevidíme naposled. Je víceméně komplexní, ale paradoxně závodníci, kterým něco chybí a něco přebývá, jsou zkrátka zajímavější, taková je realita.

15. Michael Lockett

A takovým je přesně Lockett. Osobně se nedivím, že Olivu porazil znovu i přes své nedostatky, a to jich není zrovna málo. Přesto, když nahodí most muscular, mohl by v této póze bojovat o topku. Je v ní neuvěřitelně plastický a nabušený. Obávám se, že tohle už je jeho strop, i tak může na sebe být pyšný. Letos opět uhnal vítězství (už třetí), zbavil se gynekomastie, která už byla fakt extrémní, a zlepšil prezentaci. Patnácté místo je vydřené a zasloužené.

14. Ian Valliere

No, přiznám se, že jsem opravdu nečekal, že vítěz amatérské Olympie z roku 2014 se někdy podívá na tu pravou. Bože, nejenom, že se podíval, tenhle týpek měl být v top 10! Sleduji ho na Instagramu a je až neuvěřitelné, kolik hmoty na sebe za ty 4 roky naplácal. Ale to hlavní, jeho pas je stále perfektní. K celkovosti už chybí jen záda, tam tratí nejvíc, a zlepšit některé pózy, jinak na mě opravdu udělal dojem. Věřím, že půjde nahoru.

13. Charles Griffen

Nějak se nedokážu s jeho umístěním ztotožnit. Pravda, v některých partiích má hmoty na rozdávání a navíc je i dobře zpracovaná. Start si vysloužil svým prvním profi vítězstvím na Muscle Mayhem, kde mu hrálo do karet netradiční osvětlení a vynikla tak jeho masitost na vršku. Jeho největší slabinou je střed těla. Ne, že by měl problém s vypouklým břichem, ale břišní svaly jaksi nejsou. Forma vyšla na výbornou. Stále se zlepšuje, uvidíme, jestli se ve špičce zabydlí.

12. Lukáš Osladil

Náš nejenom současný nejlepší profík, ale nevím, jestli si lidé uvědomují, že on už je momentálně nejlepší v historii a už dávno předčil Jablonického. Letos si opět zajistil přímý start, a to už svým čtvrtým vítězstvím v profi. Je hodně ctižádostivý a 12. místo, protože je stejné jako loni, pro něj není uspokojující. Já si ale myslím, že opravdu spokojený být může, tohle se povede málokomu. Letos byl o něco plnější než loni, ale to byl zase o něco ostřejší. S Lukášem mám jen jeden problém (krom tricepsu z boku), jeho forma graduje až při pózování. Jasně, hodnotí se a fotí se provedená póza, ale to, co se děje a ukazuje mezitím, roli hraje a i tyhle detaily připravily letos Heatha o vítězství. Přesvědčil jsem se o tom i na vlastní oči na EVLS. Mezi pózami vypadá Lukáš prostě z formy. Jinak jeho biceps zezadu s vypouleným zadkem (dělá to vůbec někdo takhle?) je prostě fascinující. Věřím, že bude pokračovat ve zlepšování a jednou v té top 10 bude, třeba hned příští rok.

11. Alexis Rivera Rolon

Pořadí s Lukášem si klidně mohli prohodit, ale stejně tak si Rolon mohl prohodit umístění s Kuclem a proklouznout tak do desítky. Je skvělý. Hezky stavěný, bez žádné slabiny, luxusní forma. Být za hranicí deseti nejlepších na své první Olympii je pecka a bude to jen lepší, potenciál má velký. Fandím mu.

10. Steve Kuclo

Tohle byl trochu dárek. Mám ho, kluka, rád a kdyby alespoň předvedl formu jako na Arnold Classic, tak bych to místo akceptoval, ale letos si ho nezasloužil. V jeho prospěch hraje výška, solidní osvalenost a prakticky žádná výraznější slabina. I když z dlouhodobého hlediska to vypadá, že stagnuje, letos se skutečně zlepšil, trošičku zmohutněl a forma, co předváděl na jaře, přesahovala 90 %. Stále čekám na tu stovku. Celkově zadržoval vodu, což bylo nejvíce vidět v zadních postojích. Za mě si desítku nezasloužil, ale tak nějak uzavírá seznam papírově silnějších.

9. Cedric McMillan

Konečně. Konečně se Cedricovi podařilo udělat kombinaci objemů, kvality a formy na vrcholu sezóny. Na Arnold Classic 2016 byla super forma, ale subtilnější, na Arnold Classic 2017 byl o poznání mohutnější, ale forma nebyla rozhodně vítězná, přesto to dostal. Zatím nejlepší Cedric se nám ukázal na sklonku loňského roku v San Marinu a nyní se tomu hodně přiblížil. Sice to není jeho nejlepší umístění, ale v roce 2016 si to 7. místo nezasloužil. Tohle byl prostě nejlepší Cedric na Olympii.

8. Nathan De Asha

Čekal jsem víc, sakra víc. Před Olympií prohlašoval, že si nejenom věří na topku, ale že to bude on, kdo bude Philovi šlapat na paty. Ano, záda jsou o poznání jinde než před dvěma lety, ale stále neumí pózovat! Jediné, v čem je peckový, je široký zádový zepředu, tam je jako malovaný, jinak stále hledá, nebo spíš nehledá, jak něco vylepšit. Jeho protáhlý trup při bicepsu zepředu je už terčem internetových vtípků. Na New York Pro to zkoušel dávat jinak a byl kritizován, že se mu zvětšil pas… Tomu zase spousta "odborníků" rozuměla… Každopádně co se týče prezentace, je to slabé. To samé jsem z něho cítil naživo. Není to prostě ono. Od minulého roku je to spíše stagnace. Stále má na víc. Nedivil bych se, kdyby sezónu vynechal, uvidíme.

7. Dexter Jackson

Jednou to přijít prostě muselo. Stále má co ukázat, to bez debat. Řeči, že byl z formy, jsou blbost. Tady to vážně není otázka formy… Kdy že to byl vlastně Dexter z formy? Někdy před deseti lety? Před dvaceti? Mazec… Separace a plnost už nejsou prostě jako dříve, věk není jen číslo, věk je věk, nevoch*iješ to, pokud se tedy nejmenuješ Dexter Jackson a nerozhodneš se to o pár let oddálit. :-) Myslím, že teď čeká Dexe velké bilancování. Určitě má velký zvuk 20 startů na Olympii. Chybí mu jeden. Otázkou je, jestli to má zapotřebí. To si musí zodpovědět on sám. Jako vítěz nepotřebuje kvalifikaci, takže se nemusí trápit během roku. Jsem vážně zvědavý, co bude následovat, jestli nějaká "rozlučka" na menší soutěži, nebo dotáhnutí toho magického čísla startů na "Big O", strašný masakr.

6. Mamdouh Elssbiay

Tohle asi čekal málokdo. I já jakožto velký tlumič emocí okolo něho jsem čekal, že skončí rozhodně výše. Tak nějak jsem očekával podobnou dvojku jako loni. Byl obrovský, asi fakt nejvíc, co kdy byl. Ale hlavně v semifinále byl zavodněný. Stehna postrádala separaci, jakou měla před dvěma lety, a celkově postrádal estetiku (ne, že by ji někdy nějak měl) víc než kdy dříve. Ta stehna jsou v některých úhlech až tristně velká - jak poznamenal maxpoint97, kdyby na nich sundal 5 až 7 cm, úplné ho*no se stane. Když chyběl při prvním vyvolávání, řekl jsem si hmmm a zdvihl rozhodčím palec nahoru. Podle fotek už to bylo jasné. Ve finále už to byla jiná písnička. Takové zlepšení jsem naposledy viděl u Kaie na Arnold Classic 2016. Vysušil to a vypadalo to fakt o hodně lépe. Bohužel v semifinále se většinou rozhoduje soutěž a na lepší flek to nestačilo. Když jsem ho po Olympii kritizoval, někdo mě tam osočil, že bych ho měl trénovat já… Takže kámo, s Ramym jsme si to vyříkali a doporučil jsem mu, aby opustil ten cirkus v Oxygenu. Řekl, že když to říkám já, tak to prostě udělá. :-) Budeme se teď muset kvalifikovat, tak uvidím, co z něho vymáčknu.

5. Brandon Curry

Tak přeci jen má "Camel Crew" jedno želízko v topce. Hvězdný Curry je krásným příkladem toho, jak jde při dobré konstelaci vnějších podmínek naplnit svůj dřímající potenciál (o kterém se vědělo už roky dopředu). On je přesně ten typ, který potřebuje vzít za ruku, aby došlo k činům, takže bod pro něj, bod pro Oxygen, žádná kouzla. Já mu rozumím, mám to podobné. Páté místo je pecka, fantazie. V porovnání s tím, co bylo před dvěma lety, je to jiný svět. Přesto dle názorů lidí z oboru prý nějaké extra zlepšení oproti loňsku neproběhlo. Ještě by mohl být ostřejší a stehna zezadu plnější. Zepředu je to "krasavec", v přenosu se na něj moc hezky kouká i v uvolněném stavu. Chce to kvalitu a pobyt v topce je zaručen.

4. William Bonac

Hádám, že je přebonacováno. Všechna čest před ním, zastavuji se u něj s údivem už 3 roky, ale má se to ještě kam posunout? Za mě ne. Ať to zní bůhvíjak hnusně, říkám, že 3. místo byl strop. Nepůsobil letos tak elegantně jako loni a ještě na jaře na Arnold Classic. Bylo vidět, že nějaké to kilo přibral, ale vzhledem k jeho krátkému torzu to bylo viditelné nejvíc na těch nesprávných místech. Vypadalo to hranatě, pas byl viditelně širší. Přesto kvalita a plnost jeho svalů stále dokáže válcovat nejednoho lépe stavěného borce. Je tady ještě jedna okolnost. A to je otázka výzev. Kolik jich ještě má? Moc ne, spíš už jen jednu, tak jako to potkalo Branche. A obávám se, že vzhledem k "výběru" letošního krále jsou schůdky na pomyslný trůn sakra vysoké.

3. Roelly Winklaar

Možná nebyl v nejlepší formě, kterou dle mého ukázal na Arnold Classic v Austrálii, ale jsem nesmírně rád za jeho umístění. Zasloužil si to. Ušel velkou cestu. Prošel mnoha proměnami a zdá se, že našel tu nejvhodnější rovnováhu mezi naprosto brutálním objemem, formou a úzkým pasem s minimalizováním jeho letitých slabin. Když nastoupí na pódium, myslím, že nejednoho mrazí a všichni se zaťatými zuby čekají, až tam nahodí základní postoj nebo biceps zepředu, aby mohli vzápětí pusu otevřít a se strnulými svaly na čelistech vydržet až do jeho most muscular. Kdo nezažil, tak touží zažít. Byl to on, u koho se začal skloňovat wow efekt, a zasloužil by si za to být v učebnicích! Bylo to dosti objektivní? Říkejte si, co chcete, je to tak.

2. Phil Heath a 1. Shawn Rhoden

Vezmu si je, kluky dva, najednou. Upřímně, kdo tohle čekal? Já ne. Sice už před třemi lety jsem viděl Rhodena jako vítěze, ale to byl Phil perfektní a "opravený". Byl nyní "rozbitý"? Ano i ne. Ať chceme, nebo ne, tak je to tak a vždy to tak bylo, že šampión, pokud jeho vláda trvá o něco déle, začíná být osinou v zadku nejednomu nestrannému fanouškovi a nejenom jemu. Je to zákon. V očekávání není jeho co největší natáhnutí šňůry, v očekávání je skutečnost, že ho někdo sesadí, a kdo to asi pak bude. Takhle to prostě je, obecně. Nikdy jsem nebyl nějakým Philovým fanouškem, jen jsem uznával to, co k nám přinesl, a to naprosto nehoráznou plasticitu a separaci, pravda, někdy hraničící s karikaturovskou nebo life-photoshopovou postavou. To hlavně proto, protože je to vše naskládané na úzké kostře. V kvalitě jednotlivých partií stále hraje prim a mám tím na mysli hlavně zadní postoje. Loni se řešily jeho neskutečné hamstringy… a letos? Bože, ani jsem nevěděl, že tam tolik svalů ve skutečnosti je! To už není vyrýsování, to je anatomický řez. JENOMŽE. Kulturistika je taky o komplexnosti a nebojím se říct i o "kráse". Prostě to, co vedlo ke stvoření kategorie classic physique, se promítlo i do kulturistiky. K Philově neštěstí tomu bylo právě letos a Phil tomu bohužel prostě pomohl. Byl horší než loni? Ne. Byl lepší? Vlastně ano. Přesto nevyhrál, jak to? A přesně takhle to vidí on.

Pokud tedy mají experti pravdu a jsme svědky přerodu kulturistiky (už nadobro a k lepším zítřkům), smůla, že byl sedminásobný šampión u toho. Chápu jeho frustraci. S tou se už každý musí vyrovnat sám, a jak se ukázalo, jemu to moc nejde. Ono se taky nejde moc divit, protože on nepoznal porážku skoro dekádu. Navíc přišla v době, kdy si připadal lepší než kdy dříve. Jak sám řekl, nikdo mu nevysvětlil PROČ. My to možná víme, nebo chceme vědět, nebo to ani neřešíme, ale nedivím se, že jeho to trápí. Všichni řeší jeho střed těla, ale on to tak nevidí se slovy: "Měl Coleman super střed těla? Nebo Yates?" Má pravdu, ale jen pokud by se hrálo podle starých pravidel. V součtu všech těchto okolností je Shawn Rhoden přímo zrozen pro takový razantní krok v tomhle sportu, máme-li ho tak nazývat. Jsem šokován, jak to vše do sebe zapadlo, protože Rhoden rozhodně nebyl "obětním beránkem" v obráceném gardu, on ještě střihnul nejlepší možnou kombinaci formy, ostrosti, tvarů, a vůbec celkově byl jako zjevení! Nebyl to ten nejlepší Rhoden ani neměl takové objemy jako loni nebo předloni. Formu měl taky možná lepší někdy kolem roku 2012, ale v ten den, v ten čas, v ten zlom byl ten nejlepší!

Před šesti lety jsem řekl v Praze Acetovi, že podle Rhodenova bicepsu zepředu by si IFBB měla nechat předělat logo, stále si za tím stojím, je to pastva pro oči. Letos to vymysleli dokonale. Běží až mráz po zádech, když si pustím videa před Olympií, kde Aceto doslova řekl, že letos Shawn vyhraje, a ten několikrát na plnou hubu řekl, že to cítí, že letos je ten rok. Celé mi to připadá jako pohádka se šťastným koncem. Vážně. Protože to celé tak sedlo, že těch, kdo jsou nespokojeni s novým šampiónem, je vážně pomálu. Čert vem poker face a letargickou prezentaci. Ještě jednou klobouček před rozhodčími, protože, nalijme si čistého vína, kdyby to vyhlásili opačně, úplně v pohodě by si to obhájili a my jen dále čekali. Zároveň tím rozhodčí spustili obrovské a neskutečné očekávání, co bude následovat. Jestli kormidlo nabralo nový směr, či je to jen malá odbočka… to vše ukáže čas. Rhoden rozhodně není k neporažení, navíc je na sklonku kariéry, momentálně je nejstarším držitelem titulu. A Phil? No, řekněme, že má hozenou "Cutlerovu rukavici". Každopádně Shawn je číslo 14, za což jsem velmi rád, a titul mu už nikdo nevezme.

Rozsáhlou fotogalerii z Mr. Olympia 2018 naleznete zde na stránkách Team-andro.com.

Závěrem něco málo k soutěži samotné. Myslím, že týpci z iHerbu, nebo jak se to vůbec ksakru jmenovalo, to nehorázně schytali za naprosto katastrofální přenos semifinále, který se navíc před příchodem obhajujícího šampióna seknul celosvětově a následně spadnul po celou dobu prejudgingu. Na finále to už běželo přes YouTube nebo přes Vimeo a bylo v pohodě. Osvětlení bylo fajnové a pro všechny stejné, tak super. Pobavilo mě, když začátek tiskové konference začal otázkou Boba Cicherilla, kdo že je to ten Mr. Olympia. Skutečnost, na kterou jsem loni upozorňoval a která zacloumala i kulturistickým mediálním prostorem. Ten chlapec, jak jeho jméno začíná na Buen a končí na dia, si dával veliký pozor, co vysloví, a s odhodlaným hlasem jmenoval pravého šampióna, kterým byl pouze a jen Phil Heath.

Na rozdíl od představitele plenkové verze kulturistiky Breon jakže?, který sebevědomě prohlásil, že Mr. Olympia je on. Vtipálek. Ne, Breonku, ty nejsi a pro mě nejsi ani šampión classic physique, jsi jen subtilní řadový kulturista, který se nakonec naučil dělat formu (parádní, to bez debat) a k tomu přidal nějaké to klasik pózování. Problém téhle kategorie je jen jeden, a to, že nikdo pořádně neví, jak má vypadat a co se má hodnotit. Za mě je šampión téhle kategorie Terrence Ruffin a pak dlouho nikdo. Kdo tohle jméno nezná, ať si pustí videa jeho volných sestav, tohle je pro mě úplně dokonalý představitel klasiků. Tolik k této kategorii. Tak to je asi tak všechno, co bych k letošku řekl, snad si alespoň někdo početl a já se budu těšit zase příště.


Foto:
Team-andro.com / Andreas Volmari


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.11.12:36Zodiak411 - Rozhodně bych uvítal ještě Jariho vyjádření k 212 Shodown ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPatrick Moore: exhibice na NPC Fox Ci...
Zodiak411 (21:39) • Ten široký zádový zepředu je parádní. Jsem zvědavý, kolik toho na něm zůstane po dietě....
magazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra