Reklama:
Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Nutri-mythbusters:
Kokosový olej je čistý jed?

5.959 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Autory článku jsou Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy:

Kokosový olej patří mezi jedlé oleje a je získáván extrakcí ze zralých plodů (přesněji semen) kokosovníku ořechoplodého. V poslední době je jeho konzumace velmi populární a mnohými lidmi je dokonce považován za superpotravinu. Na druhé straně však najdeme i naprosto opačné názory a spoustu kontroverze - nedávno se například začaly internetem šířit články, které ve velkých titulcích označují kokosový olej za “čistý a čirý jed”. V minulém týdnu se takové objevily i na internetovém serveru Lidovky.cz nebo Novinky.cz, který níže ve dvou bodech citujeme. Jak je to s kokosovým olejem doopravdy?


Podle Karin Michelsové z americké Harvardovy univerzity je kokosový olej jednou z nejhorších věcí, jaké můžeme konzumovat. "Je to stejné jako čistý jed," řekla epidemioložka na přednášce na Freiburské univerzitě v Německu, kde též působí.

Budeme se opakovat, ale znovu zde zmíníme slavný výrok švýcarského lékaře Paracelsa: "Rozdíl mezi jedem a lékem je v dávce." V případě kokosového oleje to platí dvojnásob! Pokud se podíváme na obyvatele tropických ostrovů v oblasti rovníku (např. Kitava, Tokelau a Pukapuka), zjistíme, že domorodí obyvatelé zde přijímají vysoké procento kalorií (až 63 % z celkové energie!) v podobě kokosů s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. I přesto však mají extrémně nízkou incidenci kardiovaskulárních chorob a těší se dobrému zdraví. Pokud by byl kokosový olej čistým jedem, jak by ho tyto národy mohly (v podobě kokosů) v takové míře konzumovat?

Michelsová postavila své varování na vysokém podílu nasycených tuků v kokosovém oleji, o kterém je známo, že zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a tím i riziko infarktu nebo jiných srdečně-cévních onemocnění. "Je ještě horší než sádlo," varovala dle britského listu The Guardian.

Je pravdou, že kokosový olej je specifický svým vysokým podílem nasycených mastných kyselin (až přes 80 %) a existují i observační studie, které poukázaly na zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění v případě jeho konzumace. Tyto studie však nedokázaly kauzalitu (tzv. příčinnost), ale pouze korelaci - tzn. že nějaké jevy spolu souvisí. I přesto na základě těchto studií vydala spousta světových organizací (včetně WHO, AHA, FDA, ADA a dalších) doporučení pro omezení příjmu kokosového oleje. V poslední době se ale ukazuje, že abychom mohli zhodnotit vliv některé látky nebo skupiny látek (v tomto případě nasycených mastných kyselin) na lidské zdraví, musíme danou zdrojovou potravinu hodnotit komplexně, protože její celkový efekt závisí na mnoha faktorech - například na jednotlivých poměrech daných látek, obsahu ostatních nutrientů nebo bioaktivních složek, a dokonce i na konzistenci dané potraviny (například z celých arašídů jsme schopni využít méně energie než z arašídového másla). Je tedy třeba se na danou potravinu vždy dívat komplexně, a ne izolovaně na jednotlivé obsažené látky a parametry (tj. vysoký obsah nasycených mastných kyselin), které se vzájemně neovlivňují - ve skutečnosti je tomu totiž přesně naopak. Jako příklad si můžeme uvést tzv. "francouzský paradox", kdy Francouzi přijímají vysoké množství nasycených mastných kyselin a i přesto mají nízký výskyt kardiovaskulárních onemocnění!

Pokud bychom si problematiku kokosového oleje měli shrnout, je nutné se na toto téma podívat v širším kontextu, protože nic není jen černobílé! Je sice pravda, že ostrovní národy, které pravidelně konzumují kokosové ořechy, mají i přes vysoký obsah nasycených mastných kyselin ve stravě nízký výskyt srdečních onemocnění a jsou obecně velmi zdravé. Avšak obyvatelé tropických ostrovů jedí kokosy v jejich nativním stavu a nekonzumují průmyslově zpracovaný kokosový olej (!), který najdeme na pultech našich obchodů. Mají také vyšší příjem mořských ryb, jsou obecně více aktivní a téměř u nich nenajdeme průmyslově zpracované potraviny. Neznamená to tedy, že by tak vysoký příjem kokosového oleje či kokosů byl ideální i pro nás se západním způsobem stravování a nedostatkem pohybu!

Mimo průmyslové zpracování, které částečně můžeme minimalizovat nákupem extra panenské varianty kokosového oleje, je další nevýhodou i téměř nulový obsah esenciálních mastných kyselin. Také se někdy můžete setkat s tvrzením, že kokosový olej obsahuje velké množství prospěšných MCT (z anglického medium chained triglycerides), což také není pravda, protože jejich obsah je v kokosovém oleji ve skutečnosti jen velmi nízký (kolem 4 %), protože dominantní kyselina laurová se chová spíše jako ostatní mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Naopak mezi výhody kokosového oleje patří jeho vysoká stabilita. Kokosový olej je totiž odolný jak vůči žluknutí, tak je i díky jeho "nasycenosti" rezistentní vůči vysokým teplotám, tzn. je ideální na smažení a k dalším tepelným úpravám kromě fritování. Široké uplatnění najde i v kosmetice.

Kokosový olej tedy rozhodně není jedem, ale není v žádném případě ani superpotravinou! I když spojitost mezi konzumací kokosového oleje a kardiovaskulárními onemocněními není dostatečně prokázána, i přesto bychom jeho množství v naší stravě (i vzhledem k jeho energetické denzitě) vždy měli přizpůsobit našemu životnímu stylu, pohybové aktivitě a celkovému množství nasycených mastných kyselin ve stravě. Nicméně nasycené mastné kyseliny určitě nejsou žádný čistý jed a například i dle doporučení WHO by měly tvořit do cca 10 % energetického příjmu v našem každodenním jídelníčku.

Pokud se Vám článek líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů Nutri-mythbusters.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Blaster (16:00) • LeToucan : To, že si to myslel ironicky, to nemohlo byť 100% jasné, keďže sú tu individ...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Blaster (15:56) • LeToucan : Dôkaz, že Zem je guľatá, a že Mesiac je guľa a nie disk ? Prosím .... nedočk...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
LeToucan (15:14) • Tak tak, jsem rad ze nekdo pochopil moji pointu. To ze jsou na Olympii/IFBB PRO atd nas...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
maxpoint97 (13:34) • Ne RANDO, ty ze sebe děláš debila, když nepoznáš ironii. Souhlasím s Toucanem, jde...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
LeToucan (13:31) • Blaster: Nevsiml jsem si ze bych tvrdil ze Zeme je placata a Satan na oblohu nakreslil...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra