Reklama:

Nutri-mythbusters:
Pitný režim je jen byznys?

8.633 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Autory článku jsou Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy:

Tématem dalšího dílu Nutri-mythbusters je v poslední době tolik diskutovaný pitný režim. Toto téma je aktuální z důvodu vysokých teplot a také proto, že se v poslední době v médiích objevilo mnoho nepravd a mýtů o pitném režimu. Jedním z hlavních zdrojů těchto mýtů je i plastický chirurg Jan Měšťák (JM), který se dlouhodobě k pitnému režimu vyjadřuje a měl na toto téma v nedávné době i rozhovor pro DVTV s Emmou Smetanou (ES). A vzhledem k tomu, že na našich přednáškách na toto téma padlo v poslední době mnoho dotazů, rozhodli jsme se pro Vás toto téma zpracovat ve formě dalšího dílu bořičů mýtů ve výživě.


“Moje maminka nepila vůbec, když, tak jen kávu, a dožila se osmaosmdesáti let,” říká Jan Měšťák a pokračuje: “Já operuju třeba 16 hodin, 17 hodin a žízeň skutečně nemám.”

Pokud by maminka nepila vůbec, zemřela by. Každý člověk přirozeně ztrácí každý den cca 1000 - 1500 ml tekutin ve formě moči, pouhým dýcháním dalších 300 - 400 ml (orosení skla při výdechu), 100 ml stolicí a dalších 300 - 500 ml zcela přirozeně kůží (i bez zvýšené fyzické aktivity a bez vystavení vysoké teplotě a vlhkosti). Dalších 100 - 5000 ml tekutin ztrácíme v závislosti na míře fyzické aktivity. Je navíc špatné z jednoho případu (kazuistiky) vyvozovat obecná doporučení pro celou populaci. Staří lidé ztrácejí pocit žízně z důvodu změn v osmoreceptorech, baroreceptorech a stejně tak i v centrálním nervovém systému. I z důvodu nižších rezerv vody v organismu by si tedy měli příjem tekutin důsledně hlídat. Správný pitný režim v průběhu stáří dokonce může pomoci předcházet náhlému poklesu krevního tlaku a cévní mozkové příhodě!

ES: "Člověk denně vypotí zhruba 2,5 litru vody, a že by si tyto tekutiny měl nějakým způsobem doplnit, s tím vy nesouhlasíte?" JM: "To absolutně ne. Podle čeho to víte, že se 2,5 litrů tekutiny vypotí? Já piji 2x za den, možná 3x."

Každý jsme individuální, a pokud někdo mediálně známý říká (i když je to lékař), že pije 2x denně, neznamená to, že bychom měli pít se stejnou frekvencí a že je to pro nás (i pro něj) ideální. Pocení neboli perspirace je velmi individuální a závisí také na okolních podmínkách, jako je například teplota nebo vlhkost okolního vzduchu. Denní ztráty vody pocením se u většiny lidí pohybují v rozmezí 0,1 - 5 l denně, přičemž fyzická aktivita rychlost ztráty tekutin pocením výrazně zvyšuje až na 2 litry za hodinu. Ztráta 2,5 - 3 litrů pocením denně není u člověka s průměrnou fyzickou aktivitou a navíc v průběhu letních měsíců vůbec nic neobvyklého.


“Když jsem hrál vrcholově volejbal, měli jsme třífázové tréninky v tropických vedrech, žádné lahve s vodou jsme neměli. Dnes se z pití stal rituál, závislost.”

Co se týká sportovního výkonu, již mírná dehydratace (ztráta více než 1 - 2 % hmotnosti) může vést ke zhoršení fyzického výkonu, k poklesu koncentrace a zhoršení techniky vlivem zvýšené únavy, zhoršené výdrže, snížené motivace a poruchy termoregulace. To znamená, že nepít při třífázovém tréninku v tropických vedrech jistě není ideálním způsobem, jak podpořit výkon a následnou regeneraci.

“Ale když mluvíte o zvířátkách, tak třeba profesor Mourek řekl - vemte si příklad z kočiček - voni toho tolik spapaj, a co voni se napijou. Taky psi, když mají vedle sebe vodu, tak nepijou, a třeba srnky v lese neběhají s PET lahvema, ty se napapaj a nepijou.”

Je nešťastné porovnávat člověka s jinými organismy a je překvapující, že se tomuto srovnání nevyhne ani lékař, který by měl tyto základní anatomické i fyziologické rozdíly mezi člověkem a zvířaty velmi dobře chápat. Tak například psi mají odlišné mechanismy termoregulace, kdy u nich nedochází k pocení kůží (a tím ani ke ztrátám tekutin touto cestou), ale vodu ztrácejí především dýcháním a tak se i ochlazují. Zároveň zmínění psi, srnky nebo třeba ovce jsou schopní (na rozdíl od člověka!) velmi rychle vyrovnat vodní deficit, zatímco člověk potřebuje hodiny k obnovení bilance tekutin. Navíc srnky či ovce (a obecně býložravci) přijímají téměř výhradně rostlinnou stravu, která je sama o sobě vydatným zdrojem vody, což se o běžné stravě člověka jistě říci nedá, protože se nepase na pastvě.


Od prehistorických dob, kdy se původně mořští živočichové adaptovali k životu na souši, se udržení hydratace organismu stalo klíčem k přežití. Tělo každého z nás je z větší části tvořeno právě vodou, kdy její obsah v těle se v průběhu života mění - po narození naše tělo obsahuje zhruba 75 % vody, zatímco ve stáří to je jen přibližně 55 %. Voda je klíčovou složkou pro termoregulaci a také pro celý náš metabolismus, kde funguje jako rozpouštědlo a katalyzátor chemických reakcí, a je tedy pro člověka esenciální. Bez ní je schopen (na rozdíl třeba od potravy) přežít nanejvýš pár dnů. Snad každý z nás cítí čas od času pocit žízně, avšak většina lidí si vytvořila z pravidelného pití tekutin užitečný zvyk, který zabraňuje vzniku dehydratace a předchází tak pocitu žízně, která je sama o sobě známkou dehydratace. Již mírná dehydratace (ztráta 1 - 2 % tělesné hmotnosti) může totiž způsobit zhoršení kognice a fyzického výkonu. Je však samozřejmě důležité preferovat čistou vodu, a nikoliv slazené nápoje, které mohou vést k nadbytečnému příjmu kalorií, a to se všemi negativy, která to s sebou přináší.

Co se týče doporučení optimálního příjmu vody, uvést přesné hodnoty je složité, a to hlavně vzhledem k extrémní variabilitě mezi jednotlivci - kvůli odlišnému metabolismu, ale také rozdílným vnějším podmínkám (klima, fyzická aktivita, obsah vody v potravě atp.) a nejednotné metodologii měření (de)hydratace v populaci. Avšak například podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by dospělí lidé se sedavým způsobem života a za normálních podmínek měli přijímat 2,2 - 2,9 l vody denně, přičemž při vysokých teplotách či fyzické námaze se toto množství zvyšuje až na 4,5 l vody denně. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) je vhodné přijímat celkem 2,5 l vody denně pro muže a 2 l vody denně u žen.

Voda, ačkoliv není považována za nutrient, stále zůstává tou nejdůležitější látkou jak pro všechen život na Zemi, tak i pro nás. I když i vodou se dá předávkovat (např. při vypití několika litrů destilované vody), stále plyne naprostá většina negativních zdravotních efektů z jejího nedostatečného příjmu.

Pokud se Vám článek líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů Nutri-mythbusters.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra