Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Nutri-mythbusters:
Káva s mlékem škodí zdraví?

7.959 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Autory článku jsou Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy:

Moc Vám děkujeme za všechny reakce a náměty na další díl našeho seriálu o boření mýtů ve výživě. Velice nás překvapilo, že Vaším vůbec nejčastějším dotazem bylo zrovna téma údajné škodlivosti kávy s mlékem. Když jsme toto téma ale začali vyhledávat, naše překvapení okamžitě opadlo, protože jsme se sami nestačili divit tomu, kolik šíleností se na internetu o kávě napíše. A protože tento týden někteří nečestní šarlatáni mýty o kávě opět šířili, rozhodli jsme se toto téma a nejčastější tvrzení o údajné škodlivosti kávy pro Vás zpracovat.


Popíjejte svoje oblíbené kafíčko zásadně bez mléka či smetany! Působí totiž velice špatně na dvanácterník neboli duodenum, který pak v křeči stáhne svoje hladké svalstvo a následně začne vyřazovat z provozu slinivku břišní. Dále pak zablokuje i celý žlučník.

Dle současného vědeckého poznání není nic takového pravda a naopak se zdá, že káva dokonce podporuje činnost žlučníku a celého tenkého střeva. Káva s mlékem či smetanou může samozřejmě vyvolat problémy pouze u osob, které mají problémy se samotným mlékem (laktózová intolerance, alergie na bílkoviny kravského mléka atd.). Pozor by si také měli dát lidé, kteří trpí na časté pálení žáhy (tzv. gastroezofageální reflux), protože káva zvyšuje sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a může příznaky zhoršit.

Káva navíc obsahuje velké množství hodně agresivní kyseliny šťavelové. A když ledviny tuto látku nestačí dostatečně rychle vylučovat prostřednictvím moči, potom se snadno vytvoří z přítomných krystalků kyseliny šťavelové nejdříve močový písek. Později se ale vytvářejí také obrovské, vysoce bolestivé a zároveň i rizikové močové kameny.

Šťavelany neboli oxaláty opravdu mohou za určitých podmínek způsobit močové kameny, ale v případě kávy (navíc pražené) je jejich konzumace ve skutečnosti jen minimální a vědecké studie naopak ukazují na ochranný vliv kávy i mléka před vznikem močových kamenů.

Plísně, které rostou na kávových zrnech, a nebo na druhé straně pesticidy použité k jejich ošetření, které se kvůli metodě extrakce vysokou teplotou dostávají do nápoje, následně působí v mozku neurotoxicky. Plísně byly důvodem toho, proč jsem dlouhá léta kávu nepil. Nedělala mi dobře. Po asi dvacetiminutovém boostu energie se u mě totiž dostavil brain fog, zhoršení kognitivního výkonu a neschopnost se soustředit.

Díky složitému několikastupňovému procesu zpracování kávy se obsah pesticidů ve výsledném produktu redukuje hluboko pod bezpečnou mez. Je to díky tomu, že kávu nekonzumujeme syrovou jako například ovoce, ale v průběhu celého procesu jsou kávová zrnka namáčena, fermentována, sušena a nakonec i pražena za teploty přesahující 200 °C, která zničí až 99,8 % všech pesticidů. Při tomto složitém procesu tedy dochází k redukci pesticidů, případně i fungicidů na téměř nulové koncentrace. Ve skutečnosti je káva jedním z mála nápojů, který neobsahuje žádné přídatné látky, jako jsou konzervanty nebo jiná potravinová aditiva.

Jedním z dalších strašáků pití kávy jsou právě plísně a tzv. mykotoxiny, jež tyto plísně produkují. V kávě opravdu tyto toxiny můžeme najít, a to především aflatoxin a ochratoxin, které patří mezi karcinogeny. I v tomto případě ale záleží na množství - připomeňme si slavný výrok Paracelsa "sola dosis facit venenum", tedy jen dávkování dělá jed! Ve skutečnosti je obsah mykotoxinů a případně plísní v kávě jen velmi nízký a splňuje bezpečné limity ke konzumaci. Navíc i tento obsah se díky použité metodě pražení sníží v průměru o 42 - 96 % a podle studií je průměrný příjem ochratoxinu asi jen 3 % z maximální bezpečné dávky. Vědci dokonce zjistili, že plísně, které kávová zrnka přirozeně obsahují, dodávají charakteristické vlastnosti výslednému produktu - to znamená, že to jsou právě přirozené plísně, které kávě dodávají její typickou regionální chuť a aroma. Ačkoliv chápeme, že většina lidí nemá ráda myšlenku, že přijímá (byť i ve velmi malém množství) plísně či toxiny do svého organismu, musíme si uvědomit, že toxiny jsou všude kolem nás a je nemožné se jim kompletně vyhnout. Podle jedné studie jsou mykotoxiny ve stopovém množství přítomny téměř ve všech typech potravin, a dokonce i v mateřském mléce. Pravda je ale taková, že se stopovým množstvím toxinů, které do našeho organismu přijímáme, jsme schopni si velmi dobře poradit. Pokud i přesto chcete snížit obsah mykotoxinů a plísní v kávě na minimum, vyhněte se bezkofeinové a instantní kávě a preferujte metodu zpracování tzv. mokrou cestou.

I když tedy káva může skýtat některá rizika, pořád obrovsky převažují její benefity. Proto se nenechte vystrašit poplašnými zprávami a hoaxy, které o jednom z nejoblíbenějších nápojů na světě kolují, a v klidu si dopřejte Váš oblíbený šálek kávy. Podle mnoha vědeckých studií káva prodlužuje život (respektive snižuje riziko předčasného úmrtí), chrání nás před srdečními onemocněními, Parkinsonovou chorobou, a dokonce i některými typy rakoviny.

Pokud se Vám článek líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů Nutri-mythbusters.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Qubevm (08:58) • Valasekjakub123 proč by nemohl Matěj závodit na pohárovce proboha.. Dej si facku, probe...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
ambrosan (22:19) • tak to je komentář, který bych od závodníka nečekal...je to dobře, že jsou lidi co akti...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Valasekjakub123 (22:01) • Rysavy na poharovce? Zavodnik s takovymi zkusennostmi a jde na poharovku trosku soudnos...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra