Reklama:
Jen do půlnoci: 1000 g proteinu Extrifit ZDARMA
Dnes chvíli po půlnoci končí akce na 2270 g + 1000 g proteinu Extrifit ZDARMA! Více zde.

Nutri-mythbusters:
Sportovní doplňky stravy

8.403 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Autory článku jsou Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy:

Je tady první díl nového seriálu Nutri-mythbusters. Velmi nás překvapilo, kolik nepravd o výživě se objevuje i v mainstreamových médiích a známých časopisech, které bychom jinak považovali za solidní zdroj informací. To je bohužel příklad i červencového vydání časopisu 21. století, ve kterém vyšel článek "Sportovní doplňky stravy: Co od nich čekat?" Jen pro zajímavost, autor tohoto článku o suplementech ve stejném vydání časopisu píše také o prasečích výkalech, vojenství, historii, ekologii a psích plemenech. Níže uvádíme přesné citace z článku a pod ně vždy přidáváme komentář, který tyto informace z článku uvádí na pravou míru.


Pozor však na tuky živočišné (nasycené mastné), které zvyšují hladinu cholesterolu zabraňujícího odbourávání tuků.

Cholesterol je tělu vlastní látka, kterou syntetizují všechny buňky lidského těla. Cholesterol je pro nás nepostradatelný a je zodpovědný za integritu našich buněčných membrán, ve kterých je hojně obsažen. Z cholesterolu se také syntetizují steroidní hormony (včetně testosteronu) a vitamín D. Cholesterol žádným způsobem nezabraňuje odbourávání tuků.

Podobně jako u potravin je však také u suplementů vhodné číst etikety a vyhýbat se tak výrobkům s karcinogenními umělými sladidly a dalšími nežádoucími látkami ve složení.

Všechna sladidla schválená a používaná v EU prošla důkladným testováním a posouzením z hlediska zdravotní nezávadnosti a jsou tedy pro nás v mezích doporučených dávek bezpečná. Poplašné zprávy o karcinogenních účincích byly založeny na výzkumu na laboratorních myších, kterým se podávaly extrémně vysoké dávky, kterým se běžný člověk nemůže ani zdaleka přiblížit (musel by například vypít 2000 plechovek dietní coly denně).


Valná většina kreatinu je uložena v kostech. Pouze přibližně 5 % je uloženo mezi mozek, játra, ledviny a varlata.

Jak jistě víte, kreatin v těle vytváří látku zvanou kreatin fosfát, která je obsažena především ve svalech a je zdrojem krátkodobé energie pro intenzivní svalovou činnost, jako jsou například silový trénink nebo sprinty. V odstavci o kreatinu vůbec svalová tkáň nebyla uvedena, přitom přibližně 95 % kreatinu se vyskytuje ve svalech, a nikoliv v kostech. Chyba v článku zřejmě vznikla špatným překladem slovního spojení "skeletal muscle" z anglické Wikipedie: "95 % of the bodies creatine stores are found in the skeletal muscle and the remaining 5 % is distributed in the brain, liver, kidney and testes".


Nadbytečné množství kreatinu musejí zpracovávat ledviny, které se tak mohou dlouhodobou činností poškodit. Dalšími problémy při neuváženém užívání mohou být ledvinové kameny či žaludeční problémy.

Pokud nemáte nemocné ledviny, suplementace kreatinem není pro Vaše ledviny nijak škodlivá. Pozor by si měli dát pouze lidé s onemocněním ledvin a ti, kteří užívají diuretika.

Navíc při dlouhodobém užívání kreatinu dochází k tomu, že si tělo na zvýšené dávky této látky zvykne a po vysazení přípravku již nedokáže vytvářet látku samo od sebe.

Tato věta také není pravdivá. Naše tělo sice při suplementaci kreatinem sníží jeho endogenní (vnitřní) produkci, ale po vysazení kreatinu se postupně jeho tvorba vrátí zpět do normálu.


Až příliš mnoho bílkovin vytvoří tlak na ledviny, které to může trvale poškodit.

Podle současného vědeckého poznání nemá ani dlouhodobě zvýšený příjem bílkovin v rozmezí 1,5 - 2,2 g/kg u zdravých lidí žádný negativní efekt na ledviny a u sportovců až do výše 3 g/kg. Je třeba jen dodržovat tři jednoduché zásady:

  • Dodržovat pitný režim (při vyšším příjmu bílkovin je vhodné navýšit i příjem vody).
  • Nenavyšovat množství bílkovin skokově, ale postupně (při skokovém zvýšení by se opravdu zdravotní problémy mohly vyskytnout).
  • Držet se zásad racionálního stravování a uzpůsobit příjem bílkovin svým specifickým cílům a požadavkům.


Spalovače můžeme rozdělit na tři skupiny: … na skupinu stimulační (kofein, efedrin, forskolin).

Efedrin nepatří v EU mezi doplňky stravy, ale jedná se o dopingovou látku uvedenou na seznamu zakázaných látek světové antidopingové agentury WADA.


Pokud se Vám první díl našeho nového seriálu líbil, budeme velice rádi za sdílení i za zaslání dalších podnětů a článků, které obsahují nesmysly a nepravdy o výživě. Velice rádi je pro Vás zpracujeme do dalších dílů Nutri-mythbusters!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.10.23:07Freimen - Moc Ti děkuju, s Mílou si na tom dáváme hodně záležet a to..
23.10.19:25OukyDouky - Ty Mythbustery na facebooku jsou super Freimene *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 110 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYbazar Schody Life Fitness
Prodám schody značky Life Fitness, ktere jsou používané 12 měsíců. Schody jsou plně funkční a ve...
bazar Gainer 7kg
Ahoj, prodám za 500Kč gainer, 7kg, otevřen 11. 6., odsypány 3 dávky, pro mě špatná volba příchutě...
práce Recepční / osobní trenér
Hledám pracovní uplatnění jako recepční nebo osobní trenér (možno i kombinovaně). Zkušenosti s r...
práce (Sportovní) recepční fitness
Staňte se členem fitness týmu Health & Leisure Clubu Park Holiday. Hledáme kolegy na pozici: (Sportovní) recepční fitness Hledáme: Mladé muže a ženy, kteří chtějí pracovat ve sportovním prostředí, hledají rozmanitou práci, v příjemném a v mladém kolektivu.
práce Vedení skupinových lekcí Fitko V...
Hledáme šikovného lektora/ku skupinových cvičení do Fitka Václavák.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra