Reklama:

No Excuse 2018 - rozhovory s vítězi

6.349 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

No Excuse a Bestie Open 2018
- fotogalerie
No Excuse a Bestie Open 2018
- reportáž a výsledky

V sobotu 6. října 2018 byl nádherný podzimní den plný slunce. A přesně tenhle den patřil na stadiónu FC Hradec Králové sedmému ročníku soutěže ve funkčním fitness No Excuse. Ze stánku U Dvou buchet voněla káva a domácí dobroty, na umělé trávě soutěžní plochy se krásně lenošilo, na lehátkách společnosti Compex dostali zájemci super přístrojovou masáž. Skoro by se nemuselo závodit, i když bez toho by to nebylo ono. A tak organizátor Martin Štěpánek k téhle podzimní pohodě namixoval pěkně výživné workouty a taky trochu té muziky. Celodenní sportovní program nejlépe "strávili" Veronika Hándlová, Adam Zubek a Vladimír Brzokoupil, kteří si z Hradce Králové odvezli zlato.

Veronika Hándlová - vítězka kategorie ženy

Veru, moc gratuluji k vítězství na No Excuse, měla jsi krásnou radost na stupni vítězů. Bylo to tvé první závodní vítězství, nebo už jich máš na kontě víc?

Děkuji moc. Bylo to moje první vítězství v CrossFitu v kategorii elite. Na prvním stupínku jsem stála i před dvěma roky na závodech v Srbsku, to ještě ale bylo v kategorii teens. Také závodím ve vzpírání, kde jsem tento rok vyhrála MČR juniorek do 20 a 23 let.

Kolik závodů už jsi v CrossFitu zhruba absolvovala, dokázala bys to spočítat, nebo alespoň odhadnout?

Určitě, pamatuji si všechny závody, je to pro mě vždycky zážitek. Byla jsem zatím asi na 10 závodech, z toho některé byly v týmech a jiné za jednotlivce.

Je nějaký závod, na který máš vůbec nejhezčí vzpomínky?

Jsou to asi všechny závody, na které jede celá výprava od nás z Destiny. Jsme super tým a všichni se navzájem podporujeme, trenéři jsou úžasní. Tento rok jsme byli například všichni, ať už jako závodníci, trenéři, nebo psychická podpora, v Banské Bystrici na Battle of Urpin. Zde jsem závodila poprvé v kategorii elite a byl to opravdu zážitek. Rozhodně jsme vždycky banda, která je nejvíce slyšet.

Jsou pro tebe závody zábava, nebo spíš stres? Odvádíš lepší výkony na tréninku, když máš klid, nebo ti závodní adrenalin přidává na výkonu?

Závodění miluji, je to úplně nejlepší, nejúžasnější pocit. Vždycky si je strašně užiji. Zejména díky naší CF Destiny crew, která vždy vytvoří super atmosféru, je každý závod jedinečný zážitek. Samozřejmě nervozita tam určitě vždycky je, hlavně před cvičením, ale to k závodění patří. Jakmile mě zavolají "na plac", tak už jsem plně soustředěná na sebe a cvičení. Jediné, co vnímám, je jen hlas mých trenérů. Na závodech jsem určitě vždycky lepší než na tréninku, možná je to lepší soustředěností nebo adrenalinem, jak říkáš.

Jak dlouho se věnuješ CrossFitu (funkčnímu fitness) a jak ses k němu dostala?

Od pěti let jsem se závodně věnovala sportovní gymnastice, v devíti jsem k ní ještě přibrala badminton. Na podzim roku 2015 jsem odjela do Ekvádoru studovat a hned od počátku jsem moji "host maminku" otravovala, že chci dělat nějaký sport. Po týdnu to už maminka nevydržela a zavedla mě do gymu AlphaBox, ať zkusím CrossFit. Nikdy dříve jsem o něm neslyšela a neměla jsem tušení, co mě čeká, ale hned na první lekci jsem si CrossFit zamilovala. Od té chvíle už mě všichni viděli jen tam. (smích) Po návratu do ČR (podzim 2016) jsem hledala nějaký gym v Brně a první, co na mě vyskočilo z Googlu, byl CrossFit Destiny. Tam to mělo úplně stejný průběh jako v Ekvádoru a Destiny je moje druhé doma.

Ke CrossFitu jsem to tedy vzala hodně velkou oklikou. Měla jsem tak obrovské štěstí! Maminka mě vzala na CrossFit, AlphaBox byl perfektní, stejně tak jako moji ekvádorští trenéři, bráchové Vini a Paúl Peñaherrerové, kteří mi dali super základy hezky pěkně od začátku. A potom znovu v ČR jsem hned na první pokus natrefila na nejlepší gym, na Destiny, kde mě vedou dva trenéři Filip Trojovský a Michal Velkov.

Chodíš v Destiny na běžné crossfitové lekce, nebo máš svůj individuální program?

Chodím na běžné lekce CrossFitu a vzpírání, ale jelikož mě to baví a chci být lepší, tak mívám práci navíc, kterou mi Mike nebo Filda předepíší. V sobotu a neděli někdy chodíme trénovat společně, jindy zase s holkami od nás z gymu a někdy mám opět napsaný trénink od trenérů. Trénuji tedy podle obecného plánu, ale Filda a Mike se mi (a dalším závodníkům) určitě více věnují.

Kolik hodin v týdnu obvykle odtrénuješ?

Vychází to asi na 14 hodin týdně. Trénuji 6 dní v týdnu, někdy dvakrát denně, záleží, jak stíhám školu. Každopádně kdybych mohla, tak jsem v gymu pořád, protože je to super a strašně mě to baví.

Které crossfitové disciplíny ti přirozeně víc jdou a na kterých musíš víc pracovat?

Jde mi samozřejmě hlavně gymnastika, protože jsem se jí dříve věnovala, stejně tak jako například švihadlo a další věci jen s vlastním tělem. Jakmile už potřebuji nějaké náčiní, tak je to horší. (smích) Jednoznačně jsem nejhorší na vesle, na assault biku a na všem, co se odvíjí od těžkých dřepů s činkou. Na všem zmíněném se snažím pracovat, a hlavně díky Mikovi a Fildovi se v tom pomalu, ale jistě zlepšuji. Nejradši mám tréninky, co mi nejdou, protože ty mi vždy nejvíce dají.

Co jsi říkala workoutům, které jsi musela absolvovat na No Excuse, a jak sis stála v průběhu závodu? Byla jsi v jasném vedení, nebo jsi musela bojovat až do konce?

Všechny workouty se mi nakonec líbily. Myslela jsem, že běh bude strašný, ale nakonec se mi běželo suprově. Silovka se mi moc nepovedla, ale víme, že na silovce mám vždy nejhorší skóre, takže 2. místo nebyla vůbec žádná katastrofa. Třetí workout (handstand walk, pistols, ring muscle-ups) byl napsaný přímo pro mě. Ten jsem si mohla jen užívat. A finále, které bylo rozdělené do tří dalších workoutů, jsem také vyhrála. Jelikož byly z finále tři výsledky, tak jsem neměla nic jistého, i když jsem měla náskok. Musela jsem se snažit až do konce, ale já do toho dávám vždycky všechno, takže i kdyby už bylo rozhodnuto před finále, tak bych se snažila podat co nejlepší výkon.

Co tě nejvíc motivuje, abys u CrossFitu vydržela a vydržela den za dnem trénovat a zlepšovat se?

Nikdy jsem žádnou motivaci hledat nepotřebovala. CrossFit miluji. Na tréninky se vždycky těším. Ještě se mi nestalo, že by se mi nechtělo. Vždycky se těším na super lidi, které v Destiny potkám, těším se na trenéry, kteří mě vždycky naučí něco nového. Vím taky, že s každou věcí, kterou dělám, jsem lepší a lepší. A já chci být lepší a lepší. Díky tomu všemu rozhodně nejde o to něco vydržet. Mám to ráda, a proto to dělám.

Jaké jsou tvoje další crossfitové plány a ambice?

Chtěla bych začít závodit i v zahraničí. Vím, že to ještě potrvá, ale už se na to těším. Momentálně točíme kvalifikaci na Fall Series do Itálie (kategorie junior), tak třeba tím začneme. Chci se dál zlepšovat, a kam dojdu, tam dojdu, ale hlavně chci mít CrossFit a všechno s tím spojené pořád tak strašně ráda, jako mám.


Vladimír Brzokoupil - vítěz kategorie masters

Vláďo, velká gratulace k vítězství na No Excuse! Ukázal ses v naprosto super formě na to, že prioritou pro tebe od narození dětí není CrossFit, ale rodina. Připravoval ses cíleně na No Excuse, nebo jsi na tom takhle dobře pořád?

Děkuji moc. Já jsem na tom dobře pořád, takže žádná speciální příprava nebyla. Akorát k snídani jsem si dal místo rohlíku se šunkou míchaná vajíčka, abych měl energii na první WOD. (smích)

Kolík času v průběhu týdne strávíš tréninkem?

Trénuji zhruba 3x týdně, 2x to je crossfitový trénink a 1x vzpírání.

Jak dlouho už vlastně děláš tenhle sport a jak se v průběhu času změnil tvůj přístup k němu?

S CrossFitem jsem začal koncem roku 2012, kdy jsem absolvoval své první závody v Ústí nad Orlicí. Začátky byly takové, že jsem veškerý čas trávil v tělocvičně (cca 5 - 6 tréninků týdně) a techniky se učil z videí na YouTube. Byl jsem v tělocvičně skoro pořád. Dnes mám jiné priority, jsou to má rodina a zdraví, takže cvičím tak, abych se udržoval ve formě a nezranil se.

Pokolikáté ses zúčastnil právě No Excuse a závodíš v průběhu roku i na jiných soutěžích, nebo si necháváš jen tenhle jediný závod?

Závody No Excuse měly letos, tuším, sedmý ročník, já se účastnil pošesté (4x jako masters). Je to jediný závod v ČR, kam jezdím pravidelně. Vyjma roku 2014, kdy se mi narodila dcera a já pomáhal doma přítelkyni. Ještě jezdím pravidelně na evropské závody European Masters Throwdown do Maďarska.

Výběr závodu European Masters Throwdown je jasný, je to skvělý závod pro masters závodníky. Proč No Excuse?

Zaprvé je to lokalitou závodu. Hradec Králové, kde se závody konají, leží blízko mého rodiště, takže to pojímáme jako rodinný výlet, navštívíme babičky a dědečka a "táta" si zazávodí. Zadruhé, Martina znám od prvních crossfitových závodů a líbí se mi jeho přístup, proto není o čem přemýšlet. A do třetice, je to už tak trochu tradice. (úsměv)

Jak se ti letošní závod líbil a jak jsi byl spokojený s jeho workouty?

Letos vyšlo asi úplně vše. Počasí bylo parádní, organizace šlapala jako na CF Games a workouty byly jako stvořené pro mě vyjma běhu v prvním WODu. Takže spokojenost maximální.

Který WOD ti sednul a se kterým ti Martin naopak do noty moc nepadl?

Jak jsem říkal, sedly mi téměř všechny workouty , nejvíc ale 2. WOD - vzpírání a 3. WOD - handstand walk a "pistole".

Kdy během celého závodu ti bylo nejmíň do skoku? Kdy jsi musel během závodu nejvíc zatnout zuby?

Jelikož cvičím třikrát týdně, tak mé tělo už není zvyklé na takovou nálož, takže to bylo asi ve finále, kdy jsem toho měl po předchozích workoutech dost. Finále bylo na 18 minut. Tam už jsem mlel z posledního, ale kluci ve vedlejších dráhách mě hnali dopředu.

Stál ten pocit na stupni vítězů za tu dřinu?

Postavit se na "bednu" stojí vždy za to, obzvlášť na No Excuse. Za poslední čtyři ročníky jsem tam byl pokaždé. (úsměv)

Máš ještě i po letech pořád ten drive učit se nové věci a zlepšovat se?

Člověk se chce zlepšovat pořád, ale přiznávám, že už to není jako na začátku. Dnes mám jiné priority a cvičení je pro mě koníček, kde se scházím s fajn lidmi. V tělocvičně se snažím lidem předávat své zkušenosti, a když se jim daří, o to víc mě to těší.

Dost lidí, kteří s CrossFitem začínali ve stejné době jako ty, už s tím dávno praštili. Co tebe u tohohle sportu pořád drží a jak vidíš váš vzájemný "vztah" do budoucna?

Drží mne samotné cvičení. Pohyb mám rád odjakživa a v CrossFitu jsou tréninky tak variabilní, že se z toho stereotyp prostě nestane. Dál jsou to lidi kolem mě. Máme skvělou partu, u nás na tréninku se nejen cvičí, ale občas se i zasmějeme, aby nás cvičení bavilo se vším všudy. Se cvičením určitě nepřestanu, chci být příkladem pro své děti, aby braly pohyb jako přirozenou součást života.


Adam Zubek - vítěz kategorie muži

Adame, už v minulých ročnících No Excuse jsi byl na bedně, ale až teď se podvedlo první místo. Co sedlo? Workouty, nebo forma?

Řekl bych, že workouty. Crossfitové závody nevyhrává ten, kdo má dobrou formu, ale komu sednou workouty. Pouze můj názor. (úsměv)

Jak dlouho se věnuješ CrossFitu a co tě právě na tomhle sportu baví? A máš za sebou i jinou sportovní minulost než jen tu crossfitovou?

CrossFitu se věnuji skoro 5 let. Líbí se mi na něm ta rozmanitost, není to jenom o síle nebo vytrvalosti , ale hlavně o tom být celkově zdatný a nemít slabiny. V mládí jsem byl tlustý a o sport jsem se nezajímal, pak jsem deset let chodil do posilovny , ale bez nějakých závodních ambicí.

Kde je tvá domácí tělocvična? Máš nějakého svého kouče, nebo se trénuješ sám?

Moje domácí posilovna je Stodola Gym ve Frýdku-Místku, kterou jsme nedávno otevřeli s přítelkyní. Když jsem s CrossFitem začínal, měl jsem ve stodole u baráku hrazdu, kettlebell a pár litinových kotoučů. S takovým vybavením nešlo jet podle nějakého programmingu, tak jsem si tréninkové plány psal sám. Navíc sám nejlépe vím, kde mám slabiny a kolik prostoru na ně vyčlenit. Dokud se budu pořád zlepšovat a za konkurenci nebudu moc zaostávat, tak v tom budu pokračovat nadále.

Jak důležitý je CrossFit ve tvém životě? Kolik mu věnuješ času a pozornosti a jaký přinos od něj očekáváš?

Donedávna jsem trénoval 6 dní v týdnu dvoufázově a měl jsem pouze závodní ambice. Ale jak jsem již výše zmínil, máme otevřený gym, tudíž CrossFit již není jen hobby, ale i má práce, které věnuji veškerý čas. Udržet se v dobré fyzické i psychické kondici je to, co je mou motivací, a to, co od CrossFitu očekávám.

Letos ses zúčastnil soutěže No Excuse minimálně potřetí v řadě. Čím tě baví právě tahle soutěž, že se na ni vracíš?

Zajímavé workouty bez přehnaných vah na ose a dobrá organizace celého závodu (dodržený časový harmonogram, což u jiných závodů bývá problém) z toho dělají zážitek, na který se chce člověk opakovaně vracet.

Jak se ti jako závodníkovi líbily letošní workouty?

Když porovnám tři ročníky, kterých jsem se zúčastnil, tak jednoznačně vedou ty letošní. Velké plus vidím v tom, že v nich nebyly použity stroje (veslo, ski erg, air bike), a tak měli šanci na lepší příčky i atleti, kteří nemají možnost na těchto strojích pravidelně trénovat. A konečně se vrátil do závodu běh na delší trať.

Které disciplíny na No Excuse byly pro tebe tím tvým šálkem čaje a s čím ses naopak musel poprat, protože to byla tvá slabina?

Nejvíce se mi líbil třetí WOD, kde byly chůze po rukou, "pistole" a muscle-upy. Na ten jsem se těšil a doufal, že ho vyhraji, což se povedlo. Netěšil jsem se na snatch complex, kde bylo jedno opakování z hangu. Od loňské nehody s kuchyňským nožem mám problémy s čímkoliv z hangu, zvednu o několik kilo méně kvůli slabému úchopu. Překvapením pro mě bylo finále, vůbec jsem se na něj netěšil, protože bylo hodnoceno na tři části. I když jsem měl čtyřbodový náskok před druhým místem, tak jsem věděl, že teď to může úplně zamíchat pořadím. Nakonec jsem byl rád za tenhle workout, sám bych si takový nenapsal. Povedlo se mi všechny části vyhrát a nakoplo mě to k tomu, že něco podobného budu jezdit častěji.

Jaké jsou dál tvoje ambice a cíle v CrossFitu?

Nadále se zlepšovat, být i za 5 let konkurenceschopný v kategorii masters a předávat svoje zkušenosti dalším crossfitovým nadšencům.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra