Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Legendy kulturistiky a jejich tréninkové programy (VI.) - Sergio Oliva

23.943 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (I.)
- John Grimek
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (II.)
- Reg Park
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (III.) - Serge Nubret
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (IV.) - Bill Pearl
Legendy kulturistiky
a jejich tréninkové programy (V.) - Boyer Coe
"Přišel jsem do rozcvičovny jako vždy na poslední chvíli a poprvé jsem uviděl na vlastní oči Sergia Olivu. Hned jsem pochopil, proč má přezdívku "mýtus". Připadal jsem si, jako když stojím proti zdi. Byl tak obrovský, tak fantastický! Jenom myšlenka na to, že bych ho porazil, mi připadala zcela nesmyslná. Smířil jsem se se svojí porážkou a cítil jsem, jak mi odchází napumpování svalů. Byl jsem tak ohromen pohledem na Sergia, že jsem se již předem spokojil s druhým místem, a to ještě dříve, než jsme vůbec nastoupili na pódium." To jsou Arnoldova slova z roku 1969, kdy se zúčastnil svojí první Olympie.

Sergio Oliva, narozen 4. července 1941 v Havaně, pocházel z početné rodiny řemeslníka a pradleny, vždyť měl 9 bratrů a 10 sester (z toho část od předchozí matky). Již ve dvanácti letech opustil školu a pracoval na plantážích cukrové třtiny. Jeho otec byl přívrženec vládnoucího diktátora Batisty, a tak ho už ve věku šestnácti let přihlásil do armády, aby bojoval proti Castrovým partyzánům (musel ovšem zalhat o jeho věku, protože do armády brali až od 18 let). Třebaže tato jeho životní epizoda byla poměrně krátká, tak přesto byl dvakrát zraněn a skončil v nemocnici. Zde ho v lednu 1959 zastihl revoluční převrat, ale následně došlo k události, která měla zásadní vliv na jeho další životní osudy. Jednou jej na pláži uviděl reprezentační trenér kubánského týmu vzpěračů a Olivova postava na něj udělala takový dojem, že se ho hned zeptal, jestli trénuje vzpírání. Když odpověděl záporně a přiznal se, že nikdy neměl činky v ruce, tak ho trenér ihned pozval na druhý den do sportovní haly. Zde už byla přichystaná vzpěračská činka se dvěma kotouči na každé straně s celkovou váhou 200 liber (zhruba 90 kg) a trenér ho vyzval, aby ji zvedl co nejvýše. Když ji Sergio zvedl bez zjevného úsilí nad hlavu do natažených paží, tak trenérovo nadšení neznalo mezí… Ihned ho přijal do svého týmu a zařídil mu i zaměstnání instruktora posilovny. Díky tomu měl ideální podmínky pro trénink. Po třech měsících přípravy absolvoval svůj první závod s pro něho fenomenálním průběhem. Již prvním pokusem v tlaku vyrovnal kubánský rekord, druhým pokusem ho zlepšil a třetím ještě jednou! Díky tomu dostal příležitost zúčastnit se tříměsíčního tréninkového tábora v Sovětském svazu, a to pod dohledem takových velikánů, jako byli Alexejev, Vlasov či Žabotinskyj. Velmi se zlepšil a v této době byl dokonce v kategorii do 90 kg čtvrtý na světě! Jeff Everson uvádí jeho výkon v trojboji 485 kg (tlak 157,5 kg, trh 147,5 kg a nadhoz 180 kg).

Druhý zásadní zlom v jeho životě nastal v srpnu 1962, kdy reprezentoval Kubu na Panamerických hrách na Jamaice. Vycítil svoji příležitost, po které dlouho prahnul, a rozhodl se emigrovat. Vždyť na Kubě vystřídala jedna diktatura druhou a on toužil po svobodě. Příležitost se nalezla a Sergio požádal na velvyslanectví USA o politický azyl - a s ním ještě dalších 34 sportovců z čtyřiašedesátičlenné výpravy. Jeho první, zhruba roční zastávkou ve svobodné zemi bylo Miami, město velkého počtu kubánských uprchlíků. Zde se živil různými pomocnými pracemi, ale on chtěl dál, co nejdále od Kuby, protože se obával pomsty Castrova režimu. Nakonec se jeho trvalým bydlištěm stalo Chicago, které mu přirostlo k srdci, a strávil zde celý následující život. Celých pět let zde pracoval jako slévač a po 10 až 12 hodinách vysilující práce je obdivuhodné, že dokázal ještě až tři hodiny trénovat. Zde se naplno projevovala vitalita kubánského míšence! Po přestěhování do Chicaga pokračoval ve vzpěračském tréninku, ale postupně do něho integroval i kulturistické cviky. Postupem času kulturistika nadobro zvítězila. Jako při jeho vzpěračských začátcích měl opět štěstí, že si jeho talentu povšiml budoucí Mr. America Bob Gajda a vzal si ho pod svá křídla. Poté tedy trénoval v Gajdově slavném centru Duncan YMCA, a protože byl vzděláním fyziolog, tak si vytvořil svůj revoluční systém PHA, jehož podstatou byly sekvence několika od sebe odlišných cviků, které se procvičovaly bezprostředně za sebou. Gajda totiž tvrdil, že není důležité, kolik krve do svalu naženete (typické pro flushing), ale kolik krve během tréninku svalem proženete. Z kondičního hlediska výborný postup, ale s ohledem na nárůst svalové hmoty již podstatně méně efektivní. Oliva pochopitelně převzal postupy svého učitele, a protože byl výjimečný talent, tak i pro něho nevhodný tréninkový program přinášel ovoce. Hned první rok tréninku vyhrál titul Mr. Chicago 1963 a o rok později Mr. Illinois. A poté konečně celonárodní titul Junior Mr. America v roce 1966. A právě v tomto roce se přesvědčil, že jím tolik obdivovaná Amerika má také své vady na kráse.

Zároveň se totiž konala soutěž Mr. America federace AAU, kde nastoupil proti svému učiteli i příteli Bobu Gajdovi. Sergio byl zřetelně svalnatější a dominoval celé soutěži, získal ocenění jako nejlepší hrudník, nejlepší záda a nejlepší paže, a dokonce "most muscular man", ale jaké bylo jeho nemilé překvapení, když vítězem byl nakonec vyhlášen Bob Gajda. Proč tomu tak bylo? V čele AAU kraloval Bob Hofman (tehdy po bratrech Weiderových nejvlivnější osobnost kulturistiky), antisemita a rasista, který otevřeně prohlašoval, že nedopustí, aby zvítězil Žid nebo černoch. Bohužel v USA šedesátých let byl rasismus ještě velmi zakořeněný a černoši v čele s Martinem Lutherem Kingem teprve vybojovávali svoje práva. Ovšem IFBB byla již tehdy na svoji dobu demokratická organizace (byť v čele s doživotně zvoleným Benem Weiderem), oproštěná víceméně od rasismu. Že i to mělo svoje limity, tak to poznal Oliva na vlastní kůži o několik let později. Tehdy ovšem udělal jedině správné rozhodnutí - přešel do IFBB a hned v roce 1966 získal titul Mr. World včetně absolutního vítěze. To byl rovněž první rok, kdy se jako vítěz této soutěže mohl zúčastnit poprvé druhého ročníku Mr. Olympia. Jistě se čtvrtým místem mohl být spokojen, ale on samozřejmě mířil výše. A to se také stalo hned následující rok, kdy získal svůj první titul Mr. Olympia. Tento triumf absolutně nejlepšího světového kulturisty ještě dvakrát zopakoval - v roce 1968 dokonce proti němu nenastoupil ani jeden soupeř, všichni si byli vědomi jeho neporazitelnosti.

Zatímco v roce 1969 Arnold ještě na Olivu nestačil, tak o rok později již byla situace jiná. Poprvé se mu podařilo s ohledem na předchozí nemoc hůře připraveného Olivu porazit na Mr. World a v tomtéž roce konečně dosáhl vysněného titulu Mr. Olympia - prvního z celkového počtu sedmi. V roce 1971 Oliva poprvé vycestoval na soutěž mimo USA, a to na profesionální Mr. Universe NABBA v Londýně, a dočkal se zde trpkého zklamání. Převaha evropských rozhodčích zajistila prý předem připravené vítězství legendárnímu Billu Pearlovi. O týden později chtěl nastoupit v Paříži na pódium Mr. Olympia se snahou oplatit Arnoldovi porážku, ale tentokrát k souboji těchto dvou gigantů k velkému zklamání nažhavené kulturistické veřejnosti vůbec nedošlo. Proč? Joe Weider Olivu nepřipustil na start pro účast na soutěži federace NABBA - taková byla odvěká rivalita obou těchto federací, ovšem iniciovaná bratry Weiderovými (koneckonců trvá dodnes). Rok 1972 a legendární a tolik diskutovaná Olympie v Essenu. Na rozdíl od předchozího roku, kdy se Arnoldovi nepostavil ani jeden soupeř, tak tentokrát byla situace diametrálně odlišná. Na pódiu se sešla celá plejáda kulturistických hvězd a současných či budoucích držitelů titulu Mr. Olympia. Kromě Arnolda a Olivy Frank Zane, Franco Columbo a Serge Nubret. Oliva se dostavil fantasticky připraven a většina odborníků mluví o nejlepší formě jeho života. Arnold viděl, že Oliva je téměř neporazitelný, a tak rozehrál celou škálu svých triků a sportovní diplomacie. Když se hledal prostor ve sportovní hale, kde by se uskutečnily povinné postoje v rámci semifinále, tak navrhl místnost rozcvičovny s tmavě hnědým pozadím, protože si uvědomil, že Oliva s tmavou pletí bude na tomto pozadí splývat a naopak on jako běloch vynikne a bude více kontrastovat… Oliva své bezkonkurenční přednosti jako lepší stehna a lýtka, neskutečně štíhlý pas a na něj navazující "V" tvar trupu (jeho vítězná póza se zdviženými pažemi nad hlavu je dodnes nepřekonatelná) ovšem nedokázal prodat, protože Arnoldova prezentace na pódiu byla mnohem lepší a uměl lépe pózovat na rozdíl od toporného Olivy. Navíc se vždy stavěl blíže k rozhodčím, aby vypadal větší a mohutnější… Arnold byl prostě mistr taktiky. I to se počítá a nakonec to rozhodlo v jeho prospěch. Arnold ale asi poprvé a naposledy zažil bouři protestů diváků proti jeho vítězství, Oliva je měl jednoznačně na své straně. Ovšem sportovní politika tenkrát triumfovala a Joe Weider si prosadil svého favorita. To nejlépe ilustrují slova samotného Arnolda, která pronesl k Rickymu Waynovi: "Podívej, jako rozhodčí bych hlasoval pro Sergia, ale já nejsem rozhodčí, soutěžil jsem proti němu, tak co ode mě chceš?" K tomu již není co dodat.

Není se co divit, že se po této soutěži rozešel s IFBB ve zlém na celých dlouhých dvanáct let… Získával honosné tituly jako Mr. Olympus či Mr. Galaxy v méně významných federacích jako WABBA či WBBG, ale poté ho IFBB omilostnila a on se mohl snažit prokázat trochu nabubřelá slova: "Je mi 42 let a stále porazím kohokoliv!" Příležitost dostal hned na Mr. Olympia v roce 1984 a představil se v nečekaně dobré formě, kdy se vrchními partiemi téměř vyrovnal vítězi Leemu Haneymu. Sice skončil osmý z dvaceti účastníků, ale sklidil ovace vestoje jako nikdo jiný - tak populární stále byl! O rok později se snažil ještě svůj výsledek vylepšit, ale opět skončil osmý (ze čtyřiadvaceti účastníků). Roztrpčeného Olivu se snažili uklidnit tím, že mu vložili ještě na pódiu do rukou jeho několikaměsíčního syna… Ano, je to tentýž syn, který se v letošním roce postaral o ojedinělou událost v historii kulturistiky, když se na pódium Mr. Olympia postavil syn vítěze! Na tomto místě je třeba se zmínit i o jeho životě mimo kulturistická pódia. Pokud má někdo idylické představy o životě profesionálního kulturisty, tak ho hned vyvedu z omylu. V jeho době se kulturistikou téměř nikdo neživil a to se týkalo víceméně i Olivy. Vždyť za každé vítězství na Mr. Olympia získal jenom 1000 dolarů, byť na stříbrném podnose… Po již zmíněné těžké fyzické práci ve slévárně či na jatkách byl po dlouhých peripetiích nakonec přijat v roce 1976 do policejního sboru, a tak celých následujících 28 let sloužil jako strážník, přičemž do penze odešel v roce 2003. Ovšem i jeho soukromý život byl bouřlivý. Po prvním rozvedeném manželství ze šedesátých let se znovu oženil v roce 1982, jeho manželka vedla posilovnu a on stále sloužil u policie. V roce 1986 kulturistickou veřejnost šokovala následující zpráva - Sergio Oliva byl operován několik hodin po pěti průstřelech břicha, které mu způsobila manželka Arlene. Zřejmě divoké manželství, které o rok později skončilo rozvodem a jeho péčí o svěřené děti - Sergia juniora a dceru Julii. Všichni tvrdili, že Sergio byl výborný otec.

Po ukončení své závodní kariéry se Oliva vyhříval na výsluní své neutuchající popularity. Jezdil po soutěžích jako host, provozoval dál posilovnu, prodával svoji kolekci oblečení, trénoval mladé policisty a u policie nadále sloužil. Dostal řadu ocenění a vstoupil do síně slávy jak federace WBBG, tak IFBB, a to v roce 1999. Ovšem jeho zdravotní stav se horšil, utrpěl selhání ledvin a poslední rok života byl závislý na dialýze. Měl za sebou i řadu operací ortopedického charakteru (například výměnu kolenních čéšek a operace ramen a loktů). Do nebeského gymu odešel tento nesmrtelný šampión v pouhých 71 letech v roce 2012 jako první ze všech nositelů titulu Mr. Olympia…

Přímo se nabízí srovnání s největším šampiónem všech dob, tedy s Arnoldem. Byli prakticky vrstevníci, oba pocházeli z víceméně chudých poměrů, a hlavně oba byli "self made mani", tedy dokázali se vypracovat k vrcholu především díky své vůli a schopnostem. Je pravdou, že na rozdíl od Arnolda Sergio svůj potenciál zdaleka nedokázal tak využít a svoji kulturistickou slávu přenést do jiných oblastí života, v podstatě do značné míry promarnil svoji šanci.

Přesto byl svým způsobem jedinečný a v lecčem dokázal Arnolda i překonat, a to v prvé řadě v genetických předpokladech - silueta jeho postavy s až neskutečně štíhlým pasem byla naprosto jedinečná i na dnešní dobu, imponoval fenomenálním "V" tvarem trupu, obrovitými pažemi… Kulturisté té doby se rádi předháněli v porovnávání obvodů svých svalů, a tak i v případě Sergia můžeme posloužit celou řadou antropometrických údajů, a ty doslova vyrážejí dech! Posuďte sami, při výšce 178 cm váha 110 až 115 kg, biceps až 58 cm, předloktí 51 cm, hrudník kolem 142 cm, obvod pasu mezi 67 až 72 cm, obvod stehen 70 až 74 cm. Pokud se zamyslíte nad těmito rozměry, tak dospějete k až šokujícímu poznání. Jeho obvod pasu byl totiž stejný nebo menší než obvod stehen. I v tehdejší době téměř ojedinělá záležitost (snad jen Columbu se mohl pochlubit podobným výsledkem) a z dnešního pohledu je to spíše z říše fantasy…

Trénink Sergia Olivy

Jeho trénink samozřejmě procházel vývojem, a to od doby, kdy byl pod vlivem Boba Gajdy a používal jeho systém PHA, tedy trénink sekvencí. Jak už jsem v textu napsal, tento trénink mu příliš nevyhovoval a od druhé poloviny šedesátých let převažoval u něho objemový trénink s principem pyramidy s konstantním počtem opakování a s alternujícími cviky, tedy supersérie antagonistických cviků na většinou protilehle pracující svalové partie. Například na prsa používal bench-press a hned po odcvičení první série přešel na první sérii cviku na záda, například veslování v předklonu nebo shyby. Zajímavý je jeho přístup k používané váze ve vztahu k počtu opakování. Například na bench-press si nenaložil maximální zátěž pro 10 opakování, které obvykle používal, ale pouze 50 procent této váhy, ale přesto provedl jenom 10 opakování, i když by byl schopen jich provést třeba dvacet. Na další sérii přidal zátěž, ale stále používal pouze 10 opakování, a takto pokračoval dále. Tedy konstantní počet opakování se stále zvyšující se zátěží. Tento typ tréninku je také podrobně popsán v tomto článku. Jedná se pochopitelně o dělený trénink 6+1.

1. den - prsa, záda
Používané cviky: bench-press v supersérii se shyby v šíři ramen k hrudníku

  • 1. supersérie: bench-press 8x s 50 % maxima pro 8 opakování + shyby 15 opakování
  • 2. supersérie: bench-press 8x s 60 % maxima pro 8 opakování + shyby 15 opakování
  • 3. supersérie: bench-press 8x se 70 % maxima pro 8 opakování + shyby 12 opakování
  • 4. supersérie: bench-press 8x s 80 % maxima pro 8 opakování + shyby 10 opakování
  • 5. supersérie: bench-press 8x s 85 % maxima pro 8 opakování + shyby 8 opakování
  • 6. supersérie: bench-press 8x s 90 % maxima pro 8 opakování + shyby 6 opakování
  • 7. supersérie: bench-press 8x se 100 % maxima pro 8 opakování + shyby 5 opakování
2. den - biceps a triceps
Používané cviky: bicepsové zdvihy s velkou činkou a tricepsové stahování horní kladky

  • 1. supersérie: triceps 10 opakování a biceps 10 opakování s 60 % maxima pro 10 opakování
  • 2. supersérie: triceps a biceps 10 opakování se 70 % maxima pro 10 opakování
  • 3. supersérie: triceps a biceps 10 opakování s 80 % maxima pro 10 opakování
  • 4. supersérie: triceps a biceps 10 opakování s 90 % maxima pro 10 opakování
  • 5. supersérie: triceps a biceps 10 opakování se 100 % maxima pro 10 opakování

Alternativně zařazoval Oliva bicepsové zdvihy s velkou činkou na Scottově lavici a francouzské tlaky s velkou činkou vleže.

3. den - nohy, břicho (jednoduché série)
Používané cviky: dřepy, výpony ve stoji, sedy lehy, zvedy nohou ve visu, úklony ve stoji s jednoruční činkou

  • 1. série: dřepy 10x s 50 % maxima pro 10 opakování
  • 2. série: dřepy 10x se 70 % maxima pro 10 opakování
  • 3. série: dřepy 10x s 90 % maxima pro 10 opakování
  • 4. série: dřepy 10x se 100 % maxima pro 10 opakování
  • 5. série: dřepy 5x se 100 % maxima pro 5 opakování
  • 6. série: dřepy 5x se 100 % maxima pro 5 opakování
  • 7. série: dřepy 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

  • 1. série: výpony 10x s 50 % maxima pro 10 opakování
  • 2. série: výpony 10x s 55 % maxima pro 10 opakování
  • 3. série: výpony 10x s 60 % maxima pro 10 opakování
  • 4. série: výpony 10x s 65 % maxima pro 10 opakování
  • 5. série: výpony 10x se 70 % maxima pro 10 opakování
  • 6. série: výpony 10x se 75 % maxima pro 10 opakování
  • 7. série: výpony 10x s 80 % maxima pro 10 opakování
  • 8. série: výpony 10x s 85 % maxima pro 10 opakování
  • 9. série: výpony 10x s 90 % maxima pro 10 opakování
  • 10. série: výpony 10x se 100 % maxima pro 10 opakování

  • sedy lehy: 50 opakování
  • přednožování ve visu: 4x 50 opakování
  • úklony ve stoji s jednoručkou. 4x 50 opakování na každou stranu
4. den - prsa, ramena (jednoduché série)
Používané cviky: bench-press a tlaky za hlavou s velkou činkou

  • 1. série: bench-press 5x s 50 % maxima pro 5 opakování
  • 2. série: bench-press 5x s 60 % maxima pro 5 opakování
  • 3. série: bench-press 5x se 70 % maxima pro 5 opakování
  • 4. série: bench-press 5x se 75 % maxima pro 5 opakování
  • 5. série: bench-press 5x s 80 % maxima pro 5 opakování
  • 6. série: bench-press 5x s 90 % maxima pro 5 opakování
  • 7. série: bench-press 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

  • 1. série: tlaky za hlavou 5x s 60 % maxima pro 5 opakování
  • 2. série: tlaky za hlavou 5x se 70 % maxima pro 5 opakování
  • 3. série: tlaky za hlavou 5x s 80 % maxima pro 5 opakování
  • 4. série: tlaky za hlavou 5x s 90 % maxima pro 5 opakování
  • 5. série: tlaky za hlavou 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

5. den - paže, záda
Používané cviky: tricepsové extenze vsedě za hlavou s velkou činkou, biceps s velkou činkou ve stoji a na Scottově lavici širokým úchopem, kliky na bradlech a shyby širokým úchopem za krk

  • 1. supersérie: triceps a biceps 5x s 60 % maxima pro 5 opakování
  • 2. supersérie: triceps a biceps 5x s 80 % maxima pro 5 opakování
  • 3. supersérie: triceps a biceps 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

  • 1. série: Scottovy zdvihy 5x s 60 % maxima pro 5 opakování
  • 2. série: Scottovy zdvihy 5x se 70 % maxima pro 5 opakování
  • 3. série: Scottovy zdvihy 5x s 80 % maxima pro 5 opakování
  • 4. série: Scottovy zdvihy 5x s 90 % maxima pro 5 opakování
  • 5. série: Scottovy zdvihy 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

  • supersérie: kliky na bradlech 5x 5 opakování + shyby 5x 5 opakování
6. den - nohy, břicho (jednoduché série)
Používané cviky: dřepy vpředu, výpony vsedě, sedy lehy, přednožování ve visu, úklony ve stoji

  • 1. série: dřepy vpředu 10x s 50 % maxima pro 10 opakování
  • 2. série: dřepy vpředu 10x se 70 % maxima pro 10 opakování
  • 3. série: dřepy vpředu 10x s 90 % maxima pro 10 opakování
  • 4. série: dřepy vpředu 10x se 100 % maxima pro 10 opakování
  • 5. série: dřepy vpředu 5x se 100 % maxima pro 5 opakování
  • 6. série: dřepy vpředu 5x se 100 % maxima pro 5 opakování
  • 7. série: dřepy vpředu 5x se 100 % maxima pro 5 opakování

  • 1. série: výpony vsedě 10x s 50 % maxima pro 10 opakování
  • 2. až 10. série: výpony vsedě 10x s váhou postupně se zvyšující o 5 % (55 až 100 % maxima pro 10 opakování)

  • sedy lehy: 50 opakování
  • přednožování ve visu: 4x 50 opakování
  • úklony ve stoji s jednoručkou: 4x 50 opakování na každou stranu



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie