Reklama:

Veronika Szabóová - ohlédnutí za MS ve street workoutu

5.047 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Stejně jako v loňském roce, tak i letos se na Mistrovství ČR ve street workoutu bojovalo o postup na mistrovství světa v Moskvě. Postupová místa si svými výkony vybojovali Patrik Černý a Veronika Szabóová, ovšem české barvy nakonec v Moskvě reprezentovala dvojice Jan Černý a Veronika Szabóová. Patrik si totiž krátce před soutěží zranil, a tak jej zastoupil bratr Jan, který se také věnuje street workoutu. Jan měl svého bratra, úřadujícího mistra republiky, do Moskvy doprovázet a měl tedy zajištěná víza, která by si právoplatný zástupce Patrika Petr Lešák bohužel už nestihl vyřídit.

I Veronika to stihla jen tak tak a byly to nervy. Jaké peripetie musela česká závodnice před odjezdem na moskevské MS podstoupit, líčí v rozhovoru.

Verčo, když se podíváš zpátky na to, co jsi všechno prožila na MS v Moskvě, jaké to bylo a jaké sis odtamtud přivezla prožitky a dojmy?

Rozhodně to byla zkušenost k nezaplacení nejen po sportovní stránce, a jestli jsem si předtím myslela, že už mám nějaký ten nadhled, tak teď je ten nadhled ještě větší. (smích)

Na Facebooku jsi zmínila, že s odjezdem to bylo napínavé do poslední chvíle. Co se dělo?

Bohužel nemám porovnání s minulými ročníky, ale letos organizace značně pokulhávala a kódy pro zařízení expresních víz byly aktivní až den před odjezdem. A bez nich se prostě nejede. Když už jsme se konečně dostali na ruskou ambasádu, což bylo značně komplikované, jelikož jejich vrátní komunikují pouze rusky, zjistilo se, že Ministerstvo sportu v Rusku na pozvánce špatně opsalo číslo jednoho pasu. Musela jsem tedy vyřídit opravu, která se na ambasádě v ČR objevila až 15 minut před koncem úřední doby. Už jsem myslela, že je to ztracené...

Na MS s tebou měl odjet i Patrik Černý, ten se ale bohužel před soutěží zranil. Měla jsi s sebou jako podporu někoho jiného, abys nejela sama?

Patrik Černý jel jako doprovod a ČR reprezentoval jeho bratr Jan Černý, protože už by se nestihla vyřídit víza. A kromě kluků mě jela podpořit mamka.

Jak se ti líbila Moskva?

Popravdě, když se řeklo Moskva, představila jsem si jen barevné kupole. (smích) Těch tam samozřejmě je hodně, ale na vlastní oči nevypadají zdaleka tak kýčovitě, jak jsou zobrazovány na fotografiích. Moskva ale disponuje i moderními částmi s mrakodrapy. Ve všech veřejných dopravních prostředcích je wi-fi zdarma. A také je všude spousta kontrolorů - v metru, na ulicích, člověk má pořád pocit, že ho někdo sleduje. A mají nádherné historické metro.

V jakých prostorách se konalo MS a jaká tam byla atmosféra?

MS se konalo ve stejných prostorách jako první a druhý ročník. Atmosféra byla skvělá, motivující. Ale vnímala jsem dost i nervozitu a rivalitu od některých ženských soutěžících. Zklamala mě konstrukce, na které se závodilo, hrazdy byly kluzké a bradla široká, spousta závodníků popadala, skoro každý druhý. A bohužel některé tyto pády vyústily ve zranění.

To je mrzuté. Jak se s tím praly ženské účastnice a jaká byla jejich úroveň? Byla tam nějaká, který ti buď celkovým výkonem, nebo nějakým zajímavým prvkem vyrazila dech?

Byla jsem desátá, takže rozhodně je co dohánět. Každopádně mě ale překvapilo hodnocení některých soutěžících porotou. Dle mého výrazně nadhodnocovali dynamické prvky a podhodnocovali statiku a sílu, což mě mrzí. Podle mého názoru výkony některých dívek byly nedoceněné a ohodnotila bych je lépe než sebe, přestože tabulkově skončily až za mnou. Front levery, hefesto, impossible dip, one arm handstand, one arm pull-up, slow muscle-up. Právě těchto prvků si já cením více a obdivuji všechny ženy, které je tam převedly, workout bych raději směřovala tímto směrem. Ale mě se na názor nikdo neptá a směr workoutu určovat nebudu, takže buď se my, silovější typy, přizpůsobíme dynamickému trendu, nebo neuspějeme. Ale to už je na každé z nás - vyhodnotit, proč tento sport děláme.

Jak nervózní jsi byla při svém setu a jak jsi byla ty sama se sebou spokojená?

Vzhledem k mým byrokratických zážitkům a k tomu, že jsem ještě před odjezdem spotřebovala všechen stres na zkoušky a na zařizování papírů na Erasmus, byla jsem snad ještě méně nervózní než na republice, což mě překvapilo. Se svým výsledkem jsem spokojená vzhledem k podmínkám. Bradla byla dost široká, což zapříčinilo ne úplně povedený jeden prvek, a hrazdy byly dost kluzké, takže set na hrazdě byl nedotažený. Kdybych náhodou jela někdy příště, tak už vím, jak se lépe připravit. Jak z hlediska toho, abych byla zvyklá na jiné hrazdy, tak z hlediska cviků, které mám do setu zvolit.

Načerpala jsi tam nějakou inspiraci nebo motivaci pro svůj další trénink?

Ohromnou. Před odjezdem jsem ze sociálních sítí měla pocit, že mezi holky se svými výkony moc nepatřím a že ty jejich jsou nedosažitelné. Level je to samozřejmě jiný, ale ne o tolik, o kolik jsem si myslela, a určitě se dá jejich výkonům přiblížit.

Obvykle svůj čas dělíš mezi dva své sporty, a to street workout a olympijský šplh. Nastane ti teď sezóna šplhu? Chystáš se na MČR? Máš ambice posunout své maximum?

Odjíždím teď na studijní pobyt do Belgie a zázemí na trénink už jsem si našla, ale nevím, jestli bude k dispozici lano, to bohužel nebyl čas řešit. Ještě nevím, zda se budu moci vrátit na MČR do ČR, ale pokud ano, ambice na posunutí svých hranic letos nemám. Rozhodně se na to nebudu připravovat. Tělo potřebuje regenerovat, bylo toho poslední rok dohromady moc a vrhnout se zase na sto procent do přípravy by byl zbytečný risk zranění. Do budoucna bych ale český rekord ještě ráda vylepšila, pokud to do té doby neudělá někdo jiný, a také se chci pokusit o pokoření rekordu na osmimetrovém laně.

Jak vidíš svou budoucnost ve workoutu? Myslíš, že bude součástí tvého sportovního života i v následujícím roce, či dokonce více letech?

Workoutu se budu věnovat, dokud to jen půjde, dá se trénovat všude, kdykoliv a baví mě tímto způsobem poznávat své tělo a posouvat své hranice. Také je k nezaplacení vidět pokroky mých klientů, to mě opravdu naplňuje a motivuje se o tuto problematiku zajímat více a propojovat se znalostmi ze studií fyzioterapie.

Veronika touto cestou děkuje společnosti WORK4OUT, která sponzorovala výraznou část její cesty na mistrovství světa.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra