Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Tomáš Bureš: „Nikdo ani
nepozná, že budu chybět.“

22.691 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Profesionální závodník IFBB, státní trenér a od letošního jara i předseda Svazu kulturistiky a fitness České republiky - to je Tomáš Bureš, se kterým jsme si na konci prvního zářijového týdne povídali jak o jeho stažení se z pozice svazového předsedy, tak třeba také o jeho možných kulturistických či obecně sportovních startech v budoucnu či o vztazích obou federací IFBB. Přečtěte si rozhovor níže!

Tome, ty jsi byl na jaře zvolen předsedou českého svazu kulturistiky. Co za změny to pro tebe znamenalo?

Předně zdravím čtenáře Ronnie.cz. A co to pro mě znamenalo? Změnilo se třeba to, že se mi najednou ozývala spousta lidí, kteří mě dřív ani nepozdravili, a najednou se mi začali klanět až k zemi. (smích) Také mi přibylo „trochu“ práce. A trochu víc telefonátů, asi o 150 denně, a e-mailů zhruba tak stejné číslo.

S čím se na tebe závodníci obvykle obracejí?

Mně přijde, že prostě úplně se vším. Volají mi maminky závodníků, že jejich syn moc kouká na kulturistické pořady a jí příliš bílkovin, volají mi závodníci, kteří se ptají na věci, které jsou podstatné a na které se mají ptát, ale pak volají i s takovými problémy, jako že nemohou najít plavky a co s tím mají dělat. Tak trochu nevycházím z údivu, s čím vším se lidé mohou ozývat…

A možná nejen s čím vším, ale také kdy.

Samozřejmě. Jsou to soboty, neděle, v poledne, ale třeba i pozdě v noci... Každý vidí jen ten svůj problém a chce ho řešit hned a nejlíp se svazovým prezidentem. Opravdu by mě zajímalo, kdo s čím volá třeba Zemanovi. (smích)

Jak lze skloubit funkci předsedy svazu, která s sebou nese opravdu velké množství práce, s tvými pracovními povinnostmi? Vím, že máš několik úspěšných společností, dvě posilovny, z toho jednu teď nově otevřenou…

Skloubit to určitě jde, s tím jsem do toho šel, věděl jsem, že mi přibude práce. A věděl jsem, že to bude práce zadarmo - což bych chtěl zmínit, že za to fakt nemám statisíce, jak mi někteří lidé psali. A nemá je ani nikdo jiný ze svazu, všichni zvolení dělají svoji práci zadarmo. Ale nejsem na to sám, je nás v tom „nejvyšším vedení svazu“ šest, tak to jde, i když si samozřejmě člověk musí ten čas najít.

Výkonný výbor SKFČR, zleva: Luboš Koumal, Martin Louda, Tomáš Bureš, Miroslav Tichý, Ludmila Čížová a Pavel Vacek

Nicméně před pár dny bylo oznámeno, že se z pozice prezidenta stahuješ. Proč?

Protože mě čeká série operací. Problémy, kterých se potřebuji zbavit, mě neohrožují na životě, ale na nějaký čas mě to vyřadí jak ze sportovního, tak z pracovního života. A protože vím, že bych se během této doby nemohl věnovat práci předsedy svazu na 100 procent, je předání pravomocí Lídě Čížové pro svaz a jeho bezproblémový chod nejlepší řešení.

Napadlo mě, a tím trochu odbočím, Tomáš Bureš jako závodník, potkáme ho ještě někdy?

Já myslím, že na prknech kulturistiky a fitness už asi ne.

A jinde ano? Vybavuji si, že když jsme si spolu povídali před pár lety, říkal jsi něco o boxu…

To mám v hlavě pořád, trénuji, co to dá, akorát můj věk mě trochu limituje. Ale v boxu si chci stoprocentně něco zkusit, pro tu srandu. (smích)

Rozhodně ale zůstává ve hře trenér Tomáš Bureš, byť už ne ten státní. Trenér, který pomáhá v přípravě některým z našich nejlepších kulturistů, jako je Vojta Koritenský nebo Milan Šádek. Je to tak?

Ano, je. Ty považuji za naše z největších, i když ne třeba nejtěžších závodníků. Jsou to kluci, kteří jsou mezi profíky v současné době už dost dlouho, mají úspěchy, oba byli na Olympii. Tihle kluci mají asi nejvíc našlápnuto, jsou nejvíc na očích, nejvíc se o nich mluví a já s nimi rád dělám, jsme kamarádi. Nesmím ale zapomenout ani na další, kteří na jejich úroveň dosáhnou. Perfektní Lukáš Osladil a teď aktuálně třeba i Slavoj Bednář, který bojuje o profi kartu (pozn. red.: rozhovor vznikl před tím, než Slavoj kartu skutečně vybojoval).

Slavoj je tvůj i náš kamarád, ale zároveň trochu „tenký led“, když závodil a vlastně i teď závodí v jiné federaci. V té souvislosti bych se chtěl zeptat, jak vnímáš z pozice předsedy svazu a trenéra to, že „jedna IFBB“ se přestala mít ráda s „druhou IFBB“?

Jako předseda svazu bych to asi neměl kritizovat, ale musím, protože člověk je s někým kamarád a najednou s ním nesmí být pomalu ani viděn. To je trošku špatně. Nic s tím neudělám, je to tak nastavené mezinárodní federací. Na jednu stranu je víc závodů, může závodit víc lidí, to je dobře. Ale zase je mimo jiné škoda, že nemůžeme třeba ani vidět exhibice Vojty nebo Milana na svazových závodech…

Já sám mám navíc hodně špatnou zkušenost, která se odehrála hned asi týden po mém zvolení předsedou svazu letos na jaře. S Vojtou, se kterým jsme dlouholetí kamarádi, jsem především právě jako kamarád odjel na závody do Irska, kde mi pořád drnčel telefon. Abych se toho dotěrného volajícího člověka zbavil, napsal jsem mu, že jsem na meetingu s Vojtou. A během hodiny mi volal nejdřív Slávek Vinogradov a pak prezident světové federace Santonja, že „jsem byl viděn na meetingu“ zakázané federace. Na jednu stranu děkuji, že jsem poznal, co je ten člověk, který nás v reakci na tu SMSku udal, zač. Na druhou stranu mi z toho bylo smutno, že někdo, kdo do světa vyřvává, jak miluje kulturistiku, klidně napráská dva závodníky a dva další lidi, že byli někde, kde být jako neměli. Všechno stejně dobře dopadlo a o to jasnější to bylo, že tu SMSku o meetingu jsem poslal dvě hodiny předtím, než meeting vůbec byl. (úsměv) Navíc stejně platí, že každý se může jít podívat na závody, jaké chce. Samozřejmě jsou pravidla, že nesmíš závodit na nepovolených soutěžích a nesmíš na pódium, ale není přece problém jít zafandit kamarádovi.

Tím bych navázal na EVLS Prague Showdown, které se bude letos konat nově pod záštitou jiné federace. Jak se k tomu mají stavět svazoví závodníci?

EVLS patří z mého pohledu k těm nejlepším a nejšpičkovějším závodům, které člověk může vidět, a to nejen u nás, ale celkově ve světě, a byli jsme zvyklí vídat na pódiu i naše závodníky. Bohužel ale kvůli rozštěpení federací už svazoví závodníci na této soutěži startovat nemohou - resp. mohou, ale tím si uzavřou cestu zpět na soutěže svazu. Množí se nám dotazy, zda mohou být alespoň na stáncích svých sponzorů, kteří vystavují na expu a prostě se jít podívat. Jasně, na stáncích můžete být, můžete jít podpořit svoje kamarády, sedět v hledišti a užívat si skvělé závody, kouknout se na profíky. Je jediná věc, kterou byste měli zvážit a to je účast na pódiu. Vše ostatní je naprosto v pohodě.

Chtěl bys, aby k sobě obě federace v budoucnu zase našly cestu, nebo si myslíš, že současná situace je pro kulturistiku výhodnější, protože přibylo soutěží a najednou si i více závodníků sáhne na ceny, na které by jinak v životě nedosáhli?

Nevím, jestli je to takhle správně. Souhlasím s tím, ať je hodně závodů, ale na druhou stranu, když se vrátím k soutěži v Irsku, tak tam jsem viděl, jací závodníci dostávali profi karty - a to byla tragédie. Myslím, že třeba Pavol Jablonický, za jehož dob mohl získat profi kartu jen absolutní mistr světa, musí plakat, když vidí, jaká je teď v tomto směru situace.

A jaký je tvůj tip? Myslíš, že obě federace k sobě někdy v budoucnu zase najdou cestu a že se zase spojí?

Myslím, že ne. Myslím, že za pár let dostane nová profesionální Elite Pro takovou kvalitu, na kterou jsme zvyklí z americké IFBB Pro, že to nebude trvat dlouho a z kluků, kteří se tam dostanou a mohou se zlepšovat, protože jsou mladí, budou ti nejlepší závodníci.

Tebe teď čeká nějaká doba mimo kulturistiku, ale předpokládám, že v kontaktu se závodníky a svazem - IFBB i SKFČR - zůstáváš dál.

Samozřejmě, tam se nic nemění, jen teď nějaký čas nebudu aktivní a moji práci přeberou kolegové, konkrétně moji pozici Lída Čížová. Myslím ale, že se vůbec nic neděje, protože do letošního jara byl Výkonný výbor čtyřčlenný, dnes je pětičlenný plus jeden předseda, takže v tom počtu se nic nemění, navíc všichni z mých kolegů dělají svoji práci pro svaz už dlouho a velmi dobře, takže nepochybuji, že nikdo nakonec ani nepozná, že na nějaký čas budu chybět.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.09.13:59Hockey1000 - V USA drží, v Evropě je to naopak.
20.09.13:00deiw - Mekkou kulturistiky je Amerika, včetně sponzorů, médií, sp..
19.09.15:46tomášekp - O to hůře
19.09.15:20Milan A. - Manion je majitel, ne? Ten by se dal sesadit jedině tím, ž..
19.09.15:19Milan A. - Podle mého to skončí tak, že IFBB Pro/Manion bude USA a oc..
19.09.14:59tomášekp - Aha??? V článku to zní trochu jinak.... ale i tak jsou ta ..
19.09.14:42Geolupos - Se závodníkem se v pohodě jet právě může. To jenom zhrzele..
19.09.13:46tomášekp - Zdravím čtenáře Ronnie.cz Ne není normální, aby se takt..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra