Reklama:

Mr. Olympia 2018:
jaké bylo semifinále?

54.008 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Lasvegaská Orleans Arena každý rok hostí více než dvě stovky událostí. Nás z nich samozřejmě nejvíce zajímá Olympia Fitness & Performance Weekend Joea Weidera, jehož středobodem jsou vrcholná klání sezóny pro jednotlivé kategorie, v nichž se v současnosti závodí v profesionální lize IFBB Jima Maniona. Ačkoliv má hala kapacitu až 9.500 míst, celý Olympia Weekend dosahuje i s doprovodným sportovním veletrhem Olympia Expo takových rozměrů, že se jej část koná v prostorách nedalekého Las Vegas Convention Center. Semifinále i finále soutěží Mr. Olympia a Olympia 212 Showdown, které patří profesionálním kulturistům, se ale letos konají na hlavním pódiu právě v Orleans Areně. Prejudging v proslulém městě kasín skončil před několika okamžiky. Závodníkům v něm na obou zmíněných kláních šlo především o to dostat prostor v co nejlepším vyvolávání, když platí nepsané pravidlo, že kdo nepózuje v první skupince vyvolaných borců, většinou nemůže pomýšlet na medaile.


Na výsledky Mr. Olympia a Olympia 212 Showdown 2018 jste si mohli vsadit v tipovací soutěži.
Ve hře tentokrát byly ceny věnované společností Extrifit v celkové hodnotě převyšující 15.000 Kč!
Výsledky tipovačky Vám na Ronnie.cz přineseme v nejbližších dnech.


Semifinále Mr. Olympia 2018


Semifinálová vyvolávání:
1.Winklaar, Rhoden, Curry, Elssbiay, Bonac, Heath
2.Curry, Elssbiay, De Asha, Jackson, McMillan
3.Osladil, Rolon, Griffen, Kuclo
4.Lockett, Rodriguez, Valliere, Wade, Morel, Oliva Jr.
5.Winklaar, Rhoden, Bonac, Heath

Soutěž Mr. Olympia svou historii píše už od roku 1965 a letos se tak koná počtyřiapadesáté. Už jenom probojovat se k účasti na tomto klání představuje pro kulturistu výjimečný úspěch a ještě něco mnohem speciálnějšího je na ní zvítězit. Dosud se to povedlo pouze třinácti různým borcům. Klíč pro kvalifikaci na Olympii se za několik posledních let výrazně zpřísnil a účastníků soutěže neubylo jenom díky tomu, že se v průběhu sezóny koná více klání, na kterých profíci o postup na Olympii mohou bojovat.

Asi právě skutečnost, že v současnosti vůbec není snadné kvalifikaci na Mr. Olympia získat, má největší podíl na tom, že v tomto roce možnosti závodit v Las Vegas využili všichni nominovaní kulturisté. Na pódium tak nastoupilo devatenáct borců. Nechyběl mezi nimi sedminásobný šampión Phil Heath, který letos usiluje o osmý titul, jímž by se vyrovnal rekordmanům v počtu prvenství z Olympie Leemu Haneymu a Ronniemu Colemanovi. Jeho nejvýraznějším vyzyvatelem podle předsoutěžních předpokladů měl znovu být vloni druhý Mamdouh Elssbiay.

Českého fanouška kulturistiky pak pochopitelně zajímalo, jak si při svém třetím startu na Mr. Olympia v řadě povede Lukáš Osladil, pozornost si ale zasloužili i další borci. Zajímavý příběh svou účastí na závodech napsal třiatřicetiletý americký profík Sergio Oliva Jr., který se stal prvním synem vítěze Olympie, jenž k soutěži sám nastoupil. Na pódiu Mr. Olympia se poprvé v náručí svého otce objevil v roce 1984 jako několikadenní novorozeně a Sergio Sr. o něm už tehdy hovořil jako o příštím "Mýtu".

Roelly Winklaar, Shawn Rhoden, Phil Heath a William Bonac při souboji o nejvyšší příčky na Mr. Olympia 2018

Závody tradičně začaly individuální prezentací borců a hned na úvod na pódium přišlo pořádné zvíře, když se do pózování pustil monstrózní Roelly Winklaar. Ten okamžitě díky svým hustým, plným svalům naznačil, že se s ním musí počítat do prvního semifinálového vyvolávání, zvlášť když se mu dal vytknout snad jenom tenký film vody, který zadržoval v podkoží. Jako třetí před rozhodčí předstoupil Lukáš Osladil, který se jako tradičně prezentoval výbornými bočními a zadními postoji a ukázal, že se i na letošní Olympii najdou borci, které porazí. Jeho zadní pózy ještě nikdy nebyly tak dobré jako letos. Hned po českém želízku v ohni v záři reflektorů pózoval dost možná v životní formě závodící Shawn Rhoden a v tu chvíli si jistě už nejeden fanoušek kulturistiky přál, aby se čas posunul o několik desítek minut vpřed a Shawn byl k vidění po boku Phila Heatha.

V dalším průběhu soutěže pozitivně zaujal vyrýsovaný, kvalitní a masivní Brandon Curry a naopak zklamal Mamdouh Elssbiay. Ne že by "Big Ramy" nebyl mohutný. Naopak, sympatický Egypťan na pódiu pózoval asi nejgigantičtější v kariéře, však taky dva dny před soutěží vážil 140,5 kg! Jen jeho kvadricepsy byly tak velké a oblé, že se kolem nich vytvářelo tak silné gravitační pole, že třeba takový Shaun Clarida z dvěstědvanáctky musel být rád, že je schovaný pěkně daleko od pódia někde v zákulisí. Jenže Elssbiay byl zase jednou zkrátka až moc mohutný, postrádal separaci i detaily a bylo už skoro jasné, že svůj slib o tom, že letos přiveze titul Mr. Olympia na Střední východ, nedodrží.

Lukáš Osladil v semifinále Mr. Olympia 2018

Phil Heath na tiskové konferenci krátce před soutěží v reakci na několik týdnů starou kritiku z úst Shawna Rhodena pronesl, že kecy nemají žádnou cenu a Rhoden to zjistí už druhý den na pódiu. Pojďme si připomenout, co Shawn Philovi vytýkal. Byl to dvojitý biceps zepředu, široký sval zádový zepředu, póza břicho-stehna a hrudník z boku. Už během Philovy individuální prezentace se ale ukázalo, že ten, kdo měl příliš mnoho řečí, byl možná on sám. Shawn byl nejméně v polovině zmíněných póz zkrátka opravdu elegantnější a ještě více to bylo znát, když se oba borci postavili vedle sebe v prvním semifinálovém vyvolávání. Phil závodí letos o něco štíhlejší než v posledních letech, nechybí mu žulová tvrdost, ale působí poněkud ploše. Zlepšená kontrola břišních svalů, kterou si někteří po jeho operaci dvojité kýly slibovali, nepřišla. A tak jeho souboj se Shawnen Rhodenem bude napínavý až do samotného konce.

O třetí až čtvrté místo bojují Roelly Winklaar a William Bonac, Mamdouh Elssbiay po semifinále může pomýšlet nejlépe na páté místo, což pro něj bude znamenat ústup z vydobytých pozic. Dobře se soutěž nevyvíjí ani pro Dextera Jacksona. Dexter na osmačtyřicetiletého kulturistu stále vypadá famózně a jeho postava nenese jakékoliv stopy vážnějších zranění. S věkem se mu ale pomalu rozšiřuje pas a mladí zkrátka začínají být lepší. Hrozí mu, že se letos na Olympii neprobojuje do nejlepší šestice. Jackson se přitom v minulosti několikrát nechal slyšet, že ve chvíli, kdy toto přijde, ukončí kariéru.

Záznam části semifinále Mr. Olympia a celého semifinále Olympia 212 Showdown 2018

Semifinále Olympia 212 Showdown 2018


Semifinálová vyvolávání:
1.Clarida, Ashkanani, Henry, Raymond, Elgargni, Lunsford, Lewis
2.Al Haddad, Correia, Quamina, Watson, Vulloid
3.Al Haddad, Correia, Quamina, Watson, Vulloid, Troudi, Cambronero
4.Ahmad, Dixon, al Haddad, Watson, Vulloid, Troudi, Al Durrah
5.Henry, Clarida, Raymond, Ashkanani
6.Lunsford, Lewis, Elgargni

Novodobá Olympie lehkotonážníků se poprvé odehrála v roce 2008, tehdy ještě jako Olympia 202 Showdown, když byl hmotnostní limit kategorie stanoven na 202 liber (92,6 kg) proti současným 212 (96,2 kg). K účasti na závodech se letos kvalifikovalo jednadvacet borců, v Orleans Areně se jich ale nakonec představilo pouze sedmnáct. Americký čtyřicátník Craig Richardson po svém vítězství na Wings of Strength Chicago ohlásil odchod ze scény, Íránci Hadi Choopan a Jafar Ghaffar Nezhad doplatili na současnou protiimigrační politiku Donalda Trumpa, když jim americkými úřady nebyl umožněn vstup do země. Hadimu v tomto ohledu nic nepomohlo ani to, že si najal právníka, který mu měl s vyřízením víza pomoci. Na poslední chvíli pak k soutěži překvapivě nepřicestoval egyptský profík Ahmed Wardany.

Ačkoliv zejména právě neúčastí Hadiho Choopana soutěž přišla o část svého náboje, stále mělo být na co se dívat. Klání se vyplatilo sledovat už jenom proto, že mělo jít o poslední ročník Olympia 212 Showdown konaný za účasti Jamese "Flexe" Lewise a Joseho Raymonda. Oba špičkoví profesionální kulturisté dlouho dopředu avizovali, že se letos s touto soutěží budou loučit, Jose po této sezóně navíc s definitivní platností ukončí kariéru. Měl by se podrobit výměně kyčelního kloubu a pokračovat v dráze profesionálního závodníka pro něj po tomto zákroku nebude připadat v úvahu.

Derek Lunsford, James "Flex" Lewis a Kamal Elgargni při souboji o medaile na Olympia 212 Showdown 2018

Pokud Phil Heath v kategorii open jako obhájce titulu prozatím stoprocentně nepřesvědčil, James "Flex" Lewis ve dvěstědvanáctce píše jiný příběh. Je nedostižný v jakékoliv póze a o jeho sedmém a posledním titulu z Olympia 212 Showdown je už asi rozhodnuto. Druhé místo na rozdíl od posledních dvou sezón tentokrát pravděpodobně nevybojuje Ahmad Ashkanani. Přesto tento skromně vystupující kuvajtský profík závodí ve slušné formě, zvlášť když člověk vezme v úvahu, s kolika zdravotními problémy se letos musel potýkat. Podrobněji se o tom rozepíšeme v zítřejším článku s výsledky. O stříbro tentokrát místo Ahmada bojují Derek Lunsford a šestačtyřicetileté překvapení letošní sezóny Kamal Elgargni.

Více fotografií ze soutěže naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Jeff Binns


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.09.23:17Mar00nn - Flexovo zadní širokej ve fotkách *79* *79* *79*
15.09.23:08Zodiak411 - V tomto s tebou souhlasím. Ovšem vedle Doriana a potom Col..
15.09.23:0070mMyW!53 - napr. british GP 1999 kde je mezi Levronem a Colemanem na ..
15.09.22:2970mMyW!53 - mel ten stejny problem jako ma Rhoden a ja mluvim jen o je..
15.09.21:53Zodiak411 - *Colemanem Omlouvám se. Píšu z telefonu
15.09.21:53Zodiak411 - Největší slabina Wheelera bylo, že neměl nikdy napruhovaný..
15.09.21:38The.FleX - Tak jestli mel Wheeler slabinu zada, pak rozumim tomu proc..+1
15.09.19:3770mMyW!53 - mam takovy pocit ze lepsi zada Heatha budou stat Rhodenovi..
15.09.19:18ondra6 - Přesně! Shawn vypadá úžasně a zaslouží si vyhrát a je jedn..+1
15.09.18:2770mMyW!53 - toto nechapu...musi met jmeno,musi prijit o x procent leps..+1
15.09.18:18lakatosKE - Uznávam pozrel som si ešte raz a lepšie fotky, Shawn spred..
15.09.16:3570mMyW!53 - jesi neco Heathovi vyhaje titul tak siroky zadovy zezadu k..-1
15.09.14:46ALKAPONE - Jedna kvalitnější https://www.facebook.com/TEAMANDROcom..
15.09.12:07ironfighter - Ja bych to porad Philovi dal !
15.09.12:07ironfighter - Tak kdy uz to nekdo rekne Ramymu, ze se ma vykaslat na obj..
15.09.11:47ondra6 - V předních postojích není o čem! Shawn vypadá úžasně, břic..+1
15.09.11:10william888 - Big ramy je uz smiesny s tymi kvadricepsami *2* a nema abs..
15.09.11:03lakatosKE - V predných postojoch by sa dalo polemizovať ale zozadu je ..+1
15.09.10:12Freimen - Díky za super reportáž *22* *79* ! Jsem moc zvědavý, jak t..+1
15.09.09:37ondra6 - Pořadí: 1. Shawn 2.Phil 3.Roelly ...Phil si první místo ne..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
maxpoint97 (11:51) • Mikuc: děkuju i za sebe 😊 Jinak bych zde chtěl dát veřejně za pravdu Jardovi - Benth...
magazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
jari (11:43) • Mikuc: Děkujeme, vážíme si toho. *1*
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (05/...
Jarda 74 (05:11) • Moc pěkný!
magazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
Mikuc (23:43) • Kdo jinej?:))) Máte pravdu a díky za vás! Osobně si myslím, že nemáte proč něco na kame...
magazínSlavoj Bednář den před Wings of Stren...
1boris111 (23:13) • Břicho,strašný!!Kde je ten progres,co sliboval?12-13 místo a bude rád.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie