Reklama:

Česká federace funkčního fitness versus CrossFit

5.287 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Koncem srpna proběhlo v Praze první Mistrovství České republiky ve funkčním fitness, které uspořádala nově vzniklá Česká federace funkčního fitness. Proč a za jakým účelem tato nezisková organizace vznikla, co má společného s CrossFitem a v čem se zase liší, vysvětluje její spoluzakladatel a předseda Michal Bohumel.

Jak dlouho existuje Mezinárodní federace funkčního fitness?

Mezinárodní federace funkčního fitness (International Functional Fitness Federation, dále už jen iF3) funguje už skoro 2 roky, založená byla v říjnu 2016.

V čem se liší funkční fitness od CrossFitu?

Funkční fitness je sport, který testuje atletovy schopnosti v různých pohybových vzorcích, aktivitách a energetických systémech. Závodní programming má stanovených 6 testů, které jsou známé ve svých základních charakteristikách, ale jejich konkrétní zadání se pro každý závod mění. Jsou to oblasti aerobní kapacita, síla, vytrvalost s vlastní váhou, zručnost s vlastní váhou, "mixed modal" kapacita a krátkodobý výkon. Ultimátním cílem iF3 je vybudovat tento sport a dostat ho na olympijské hry. Všechny národní federace jsou neziskové a nezávislé organizace. To je velký rozdíl oproti společnosti CrossFit, která je podnikatelským subjektem.

CrossFit je byznys, to se ví. Každopádně ale Castro a spol. dali tomuto sportu nějakou tvář, formu, standardy, přivedl ho do povědomí lidí. Není to tak, že iF3 se chce na tomhle rozjetém výdělečném podniku trochu přiživit?

Ano, společnost CrossFit rozvinula sportovní úroveň, která je celosvětově populární - CrossFit Games. ČFFF a všechny ostatní federace pod hlavičku iF3 chtějí tento sport rozvíjet a dostat ho na olympijské hry, což bude určitou dobu trvat. Když se podíváme na mnohé jiné sporty, nejvyšší možná úroveň, kam se může sport dostat, je stát se olympijským sportem. A to je naším cílem. Všechny národní federace jsou proto nezávislé a neziskové organizace. To jsou také podmínky Mezinárodního olympijského výboru, který tyto sporty a mezinárodní zastřešující orgány schvaluje. Nevnímám to jako prostor přiživit se. CrossFit se velmi dynamicky rozvíjí svým vlastním směrem a jako podnikatelský subjekt se nemohou dostat na olympijské hry. Současně myslím, že to není jejich dlouhodobým cílem nebo zájmem, a tak v tom nevidím žádný střet zájmů.

Není to tedy určitá revolta proti monopolu CrossFitu a poplatkům za licence?

Není to revolta. Je to možnost pro atlety, aby mohli závodit za svoji zemi a dostat se na olympijské hry. To bude možné jen přes tyto národní federace po celém světě.

Kdy vznikla Česká federace funkčního fitness a kdo "sedí" v jejím vedení?

ČFFF oficiálně vznikla v červnu 2018. Ve vedení jsme tři zakládající členové. Já jako předseda, Adam Buček a Martin Štěpánek jako místopředsedové.

ČFFF je neziskovou organizací. Z čeho bude získávat prostředky na své fungování?

Ano, přesně tak. ČFFF je nezisková organizace. Prostředky na své fungování bude získávat hlavně od partnerů, sponzorů, dárců, ze státního sektoru jako sportovní federace a od oddílů, klubů a členů.

Kolik závodů federace v průběhu roku chystá?

Naši prioritou je každoročně zorganizovat Mistrovství České republiky ve funkčním fitness jako hlavní závod sezóny. Dále plánujeme "certifikovat" další závody, které budou organizované jinými subjekty. Tyto závody budou muset splnit přesně dané standardy v oblastech programmingu, úrovni rozhodčích, vybavení, bezpečnosti.

Budou moci závodníci startující na akcích Federace funkčního fitness startovat i v Open?

V tom nevidím žádný problém.

Co Česká federace funkčního fitness nabízí svým členům?

ČFFF nabízí partnerům a sponzorům možnost být součástí sportu rozvíjejícího se na světové úrovni. Za měsíc se poprvé zúčastníme mistrovství světa v Londýně, kde budou závodníci z 19 zemí a 4 kontinentů. Pro atlety to bude jedinečná příležitost. Kdy se člověku naskytne příležitost závodit proti sportovcům z dalších 18 zemí? A to je teprve druhý ročník MS. Představte si, že za 10 let budou Letní olympijské hry v Los Angeles a ČFFF by tam chtěl být se svým národním týmem. Nyní plánujeme budovat členskou základnu oddílů a jednotlivců. Náš programming sleduje mezinárodní metodiku - to je 6 testů, které jsme už zmiňovali. Pro atlety to znamená, že budou vědět, co trénovat, ale stále tam bude prostor pro překvapení, jelikož konkrétní zadání workoutů se bude měnit. Je to tak i v jiných olympijských sportech. Třeba freestyle snowboarding. Jezdec ví, že bude mít trať s překážkami, ale tato trať se vždycky mění. Vidím to jako prostor, který může tělocvičny v celé zemi spojovat, ne je rozdělovat. Oddíly budou mít možnost registrovat své členy a účastnit se MČR, případně dostat své atlety na MS. Bližší informace k možnosti registrovat svůj oddíl přineseme už začátkem nového roku 2019.

S jakou odezvou se setkává Česká federace funkčního fitness v Česku?

Setkáváme se s množstvím pozitivních reakcí. Mnoho lidí vnímá vznik ČFFF jako správný a nevyhnutelný krok pro zkvalitnění soutěží a rozvoj tohoto sportu jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Samozřejmě se setkáváme i s neporozuměním. To ale vnímám jako příležitost pro ČFFF vysvětlit naše cíle, vize a přínos pro širší veřejnost.

Nedávno proběhlo první MČR pod záštitou ČFFF. Jak jste byli s průběhem závodu spokojeni a mohl se na něj přihlásit kdokoli, nebo mu předcházela nějaká kvalifikace?

Z mého pohledu spoluorganizátora to proběhlo úspěšně, protože jsme otestovali přihlášené atlety a sestavili tým, který bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Londýně. Na soutěž se mohli přihlásit občané ČR, kteří splňovali dopředu stanovené výkonnostní požadavky. Prvního ročníku se zúčastnilo 8 atletů - 7 mužů a 1 žena. Atleti, kteří tvoří národní tým, mají zkušenosti se závody na mezinárodní úrovni. Jsem velmi rád, že to, co jsem plánoval před rokem, se nyní stává skutečností.

Bude MS v Londýně prvním mistrovstvím světa iF3? A budou ještě nějaké další mezinárodní závody pod hlavičkou této federace, které budou dostupné i českým závodníkům?

Mistrovství světa ve funkčním fitness se bude konat už podruhé. První MS se konalo minulý rok v Kalifornii. Zatím se jedná o jediný závod pod záštitou iF3.

Více informací o ČFFF naleznete na:


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.09.15:31KKarmasin - Proč?
21.09.14:56novisss - to jsou zhovadilosti
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (21:54) • Sám jsi potvrdil má slova z prvního komentáře a ani o tom nevíš :) Už radši nic nepiš....
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (20:40) • 70mMyW!53 ... jedna perla za druhou :D
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:34) • a pokud se bavime o zadech se vsim vsudy (whole siluet, kostra, separece,...) tak aspo...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
70mMyW!53 (17:26) • ja za zada nepovazuju jen svalove partie jako laty, spodni zada a stredni zada...tedy t...
magazínKeone Pearson - naturální vítěz Arnol...
jari (16:48) • Nepodceňuju sílu genetiky, že se tu a tam objeví prostě hříčka přírody, ale léta zkušen...
NOVÉ INZERÁTYpráce Skladník/přípravář v Ronnie.cz
Společnost Dafit, s. r. o., provozovatel sportovního obchodu Ronnie.cz, hledá do svého týmu (do c...
bazar Magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky
Prodám fitness magazíny Muscle & Fitness a Svět kulturistiky ve výborném stavu, kolem 100 časopisů včetně všech plakátů které uvnitř jsou od roku 2009-2017, ale ne vždycky všechny čísla z daného roku. Pouze osobní předání v Litoměřicích. Cenu nabídněte. Ale přibližně kolem 1000,-Kč. Nabídky psát do SMS.
práce Hledáme trenéry
Do našich privátních studií na Andělu a na Florentinu hledáme nové trenéry. Pokud jsi komunikativ...
bazar Puzzle mats
Zdarma 6ks 1m x 1m puzzle mats / karate /, starší používané. K vyzvednutí: Praha 3 - 24.2. - 26....
seznamka parťák-parťačka na hory a skály
Ahoj všem, hledám někoho na společné akce v horách /skialp, ferraty, lezení, ledovec/ celá ČR a S...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra