Reklama:

Mistrovství ČR v OCR 2018 - reportáž a fotogalerie

5.747 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Od 24. do 26. srpna patřil obří můstek v Harrachově překážkám. Tedy zejména závodníkům, kteří si nekladou lehké překážky. Kdo by také čekal něco jednoduchého, když se tu běžel druhý ročník Mistrovství České republiky v překážkových závodech (OCR). Bylo to těžké, hodně těžké, ale o to větší byla radost, když bylo hotovo.

Oproti loňskému mistrovství bylo toto nezávislé. Už nebyl hlavním organizátorem organizátor samostatné závodní série (loni bylo MČR hlavně v rukou organizátora Gladiator Race), ale hlavní role se ujala samotná OCRA (Obstacle Racing Association Czech). Ta pod sebou sjednotila více organizátorů (Predator Race, Wilsonka Race, Excalibur Race) tuzemských závodů. Závodníci tak mohli okusit od každého trošku.

Do závodů měla hodně co povídat i samotná trasa. Kopce nahoru, kopce dolů, lesy, potoky a skokanský můstek. Holt ne nadarmo hostí závody Krakonošovo. Počasí ale nebylo pohádkové. Spíše to zavánělo extrémem. Vítr, déšť, sluníčko, střídalo se to během víkendu skoro jako na kolotoči. Na start se postavilo okolo pěti stovek závodníků v několika kategoriích a vítězi jsou vlastně všichni, kteří dokončili.

Co se vlastně běželo

Ten, kdo se chtěl účastnit mistrovství, měl tři základní možnosti, jak se do toho pustit. V pátek to byla krátká trať na 3 kilometry s 12 překážkami, takže pro ty, kteří radši sprintují, než krájí kiláky z dlouhých tratí. Ten den do cíle dorazilo 135 závodníků.

V sobotu jich cílem proběhlo již více - 236. Ti měli za sebou 15km trať s více jak 40 překážkami (a nebylo to 40 loupežníků). V neděli mistrovství končilo pomyslnou třešničkou na dortu (kapacita závodu byla naplněna na 121 %), a to závodem tříčlenných týmů ve štafetovém závodě. Závodilo 44 tříčlenných štafet na 3km trati.

Závod

Zase další letošní závod, který jsem si užil pouze jako divák. Letos mi prostě není dáno a vždycky se mi před závody něco stane. No, co se dá dělat. I tak mě čekalo sobotní brzké vstávání a hurá na sever. Výhodou je, že jsem té roli diváka přišel docela na chuť.

Musím se přiznat, že jsme se do centra závodu dostali vlastně úplně náhodou. Přijeli jsme do Harrachova, přijeli k lanovce, zaparkovali, a jelikož jsme v dálce viděli pár překážek, vydali jsme se k nim. Zrovna šlo o překážky z dílny Wilsonka Race. Tím jsme se dostali na trať, a tak jsme ani centrum závodu nehledali. Ono si našlo nás. Stačilo jít po červeno-bílé pásce s nápisem "Mistrovství ČR v OCR".

Zatím jsme žádné závodníky neviděli, což nám docela vrtalo hlavou. Přeci jen bylo po jedenácté hodině, takže většina závodníků již byla na trati. Postupně jsme minuli pár opuštěných překážek, až jsme došli ke sjezdovce, a konečně jsme uviděli i první závodníky. První jsme viděli jednu holku copatou, která 15km trať nakonec vyhrála. A tu 3km předtím taky.

Zázemí

Vše se to točilo kolem skokanských můstku. Tedy ne kolem, ale před nimi. K dostání byla kávička i něco k zakousnutí. Nakoupit jste si mohli oblečení i ořechová másla, a kdo byl mlsný, mohl mlsat u našich holek na stánku Ronnie.cz (tedy jen v rámci ochutnávky).

Trať závodu vedla zázemím, a to hned několikrát. Bylo vidět start, dva úseky v rámci trati a pak finální kopeček (tedy spíš mega stoupáček). On vlastně cíl byl tak vysoko na můstku, že tam skoro ani nebylo vidět. Ten, kdo se tam chtěl podívat na vlastní oči, musel vystoupat pár desítek schodů, takže si na dno sáhlo i mnoho diváků. Ty divácky nejatraktivnější překážky tak byly krásně dostupné a člověk se na nich vyloženě zasekával a koukal, jak se na nich střídá jeden závodník za druhým.

Trať a terén

Jak už jsem psal výše, bylo to samý kopeček, potůček, mostík, kameny, klády, sjezdovky a můstky. Nebojte, nebylo to zase takové maso. Organizátoři terén vybrali tak, aby se na něm "kopcoví neběžci" nezbláznili. Bylo to vyvážené, tak aby si to všichni užili a pěkně se zmučili.

Překážky

Překážek bylo hodně a byly technicky docela těžké. Handicapem byli hlavně raci, takže se trať změnila v račí líheň.

Překážky byly povinné a nepovinné, takže se některé daly obejít handicapem, ale bez některých to prostě nešlo. Zároveň pokud závodník některé překážky nedal, přišel o náramek, nedostal pamětní silikonový náramek a hlavně neměl nárok soutěžit v celkovém pořadí šampionátu. Na všechno dohlíželi proškolení rozhodčí, kteří se s nikým nepárali. Stačilo malé zavadění o zem tam, kde se nesmělo, a už byl oheň na střeše. Na ukázku konkrétních překážek se podívejte do galerie fotografií.

Divácké shrnutí

Je pravda, že část diváků tvořil doprovod závodníků, ale našlo se i plno nováčků, kteří netušili, o co to vlastně jde, ale koukali a koukali a koukali. A někteří se ani nestačili divit. Bylo slyšet hodně slov obdivu k odvaze, fyzičce a výdrži závodníků v češtině i v cizích jazycích. Sám jsem u mnoha překážek vydržel stát dlouhé minuty a pozoroval jsem závodníky, jak se na ně vrhají. Jaké jsou rozdíly v technice překonání, kdo před překážkou přemýšlí, kdo na to jde rovnou z voleje a kdo slušně dbá pokynů rozhodčích.

Je velká škoda, že tento sport není více mediálně "profláklý", ale to se časem změní. Záznam z letošního mistrovství bude vysílat televize, takže studujte programy, ať Vám to neuteče.

Velké poděkování patří organizátorům z OCRA CZ, kteří do přípravy závodů dali tělo i duši a připravili tak závodníkům hodně nevšední zážitek. Posunuli tím laťku sobě na příští ročník, ostatním organizátorům, ale i samotným závodníkům.

Výsledky

Výsledků je z víkendu plno, proto uvedu jen ty elitní. Kompletní výsledky můžete najít na Sport Base Timing.

Mistrovství ČR v OCR 2018 - nejlepší závodníci 3km trasy (elitní skupina)
p. muži ženy
1. Jiří Vacík Tereza Schejbalová
2. Pavel Hrdina Lucie Königová
3. Marek Kadrmas Petra Veselá

Mistrovství ČR v OCR 2018 - nejlepší závodníci 15km trasy (elitní skupina)
p. muži ženy
1. Richard Hynek Tereza Schejbalová
2. Pavel Hrdina Zuzana Šašková
3. Tomáš Tvrdík Anna Pavelková

Mistrovství ČR v OCR 2018 - nejlepší týmové štafety
p. muži ženy smíšené
1. Jiří Vacík, Tomáš Tvrdík, Pavel Hrdina Veronika Vytinová, Petra Veselá, Kristína Málková Martin Turek, Kristýna Hurková, Daniel Kedršt
2. Richard Hynek, Lukáš Novák, Alexandr Hurskyj Šárka Houšková, Ruby Mizon, Kateřina Žižková Lukáš Vorobok, Tomáš Vorobok, Zuzana Šašková
3. Roman Maliha, Vít Maliha, Marek Kadrmas Barbora Stejskalová, Vendula Soukupová, Lucie Vysloužilová Milan Linka, Dominik Slováček, Lenka Vejdělková


Mistrovství ČR v OCR 2018 - fotogalerie


Mistrovství ČR v OCR 2018 - statistikyLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 5 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra