Reklama:
Proteinová svačinka od Smartlabsu 3000 g + 908 g ZDARMA
Nesnídáte? Nesvačíte? Máme pro Vás skvělý tip, jak to napravit! Více zde.

Belgian Throwdown 2018 očima českých medailistů a jejich trenéra

4.967 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Ve dnech 10. - 12. srpna 2018 se v Bruselu, hlavním městě Belgie, uskutečnila crossfitová soutěž Belgian Throwdown, ve které jsme měli jednoho zástupce v kategorii elite, a to Petra Schlegela, který skončil celkově pátý. V kategorii intermediate startovala dvojice českých závodníků se záhadným nápisem TWBG na tričkách. Tato kombinace verzálek se poslední dobou vyskytuje na hrudích atletů, kteří berou na závodech bednu, poměrně často. Co to tedy ono TWBG znamená? Mohla by to být zkratka fráze "that would be great". Jenže není. Jak jsme zjistili, v kontextu českého CrossFitu to znamená "train with bearded guy" - trénuj s vousatým chlapem. Tím se vše vysvětluje. Pořádný vousáč na české crossfitové scéně, to nemůže být nikdo jiný než Karel Polzer, bývalý crossfitový atlet, který nyní působí jako trenér jiných crossfitových atletů, do jehož stáje patří například i úspěšná dvojice závodníků Jakub Brichta a David Stroupek.

Na Belgian Throwdown 2018 ovšem udělali trenérovi s plnovousem radost jiní jeho svěřenci, a to Lucie Drahošová a Filip Valouch, kteří oba v kategorii intermediate vybojovali bednu. Lucie brala druhé místo, Filip třetí. Jak a kde začala spolupráce, která teď nese ovoce?

"Filipa znám docela dlouho, byl součástí party kluků z Traubovy ulice v Brně a tak jsme se poznali. Poté, co s CrossFitem na dlouhou dobu přestal, zase nějak získal motivaci a oslovil mě, jestli bychom nezkusili trénovat spolu. Samozřejmě jsem nechtěl, protože jsem věděl o jeho hobití síle, ale říkejte si ne kamarádovi," směje se Karel Polzer a přidává vzpomínku na počátky spolupráce s Lucií Drahošovou.

"Lucku znám vlastně od absolvování jejího on rampu (úvodní kurz, pozn. red.) a pamatuji si, jak vzadu dřepla maximálku 35 kg. Když se rozhodla, že CrossFitu chce dát víc, tak jsme se domluvili na spolupráci. Pfff, je to docela dlouhá cesta, co jsem už spolu ušli."

Dobrý trenér zná velmi dobře silné i slabé stránky svých svěřenců a zná je i Karel Polzer. "Filipova silná stránka je určitě hlava, on si radši ukousne ruku, než aby ho někdo předjel. Hrozně mě baví koukat na to, jak závodí. Je emocionální, ale umí to dobře nasměrovat. Má také dobrou tréninkovou morálku.

Filip Valouch přivezl z Athens Throwdown zlato!
Jakub Brichta a David Stroupek - společný CrossFit trénink
Na Berlin Throwdown 2018
se dařilo českým týmům
Odjede, co má napsané vždy a za každé situace. Když budeme mluvit o konkrétních schopnostech, jeho silnými stránkami jsou kondice a hrazda, slabší je silovka, a i když se to zlepšuje, od top elity je to prostě dál,"
říká trenér na adresu Filipa Valoucha a přidává i hodnocení potenciálu Lucie Drahošové. "Lucka, i když si to nemyslí, je komplexní, není něco, co jí vyloženě nejde. Plus se rychle učí nové věci. Není typ, co vyhraje 4 z 9 WODů, ale bude ta, která neskončí nikdy hůř než čtvrtá. Když přejdu ke konkrétním schopnostem, jdou jí barbell cycling, veslo a běh. Její horší stránkou je, že si málo věří, a její občasné postřehy jsou na můj průstřel hlavy. Ale už jsem se naučil napočítat do tří a pak jí odpovědět." (smích)

A jak trenér hodnotí ze svého pohledu výkon obou atletů na Belgian Throwdown 2018, kam je doprovázel? "Filip udělal několik chyb, za které zaplatil. Po prvních dvou WODech začal stíhací jízdu a smazal ztrátu, ale už to nedotáhl úplně, i když výkonnostně na to určitě měl," komentuje Karel Polzer výsledek Filipa Valoucha a vyjadřuje se i k výkonu Lucie. "Pro Lucku to byly třetí individuální závody v životě a myslím, že u ní se projevilo, že už něco odzávodila. Bez chyb to nebylo, ale u Lucky je pozitivní, že když závody ukážou, na čem je potřeba pracovat, v dalším závodě je to její silná stránka. A od toho závody jsou. V Bruselu vyhrála závodnice, která už nad Luckou jednou vyhrála, jenže tehdy měla dvojnásobný náskok, kdežto teď byl její náskok výrazně menší. A i když je každý závod jiný, tak to přesto o něčem vypovídá," shrnuje závěrem Polzer.

O to, jak soutěž Belgian Throwdown 2018 prožívali sami závodníci Lucie Drahošová a Filip Valouch, se dělí v rozhovoru.


Lucie Drahošová - 2. místo v kategorii intermediate na Belgian Throwdown 2018

Lucie, jsi čerstvou majitelkou stříbrné medaile, kterou sis přivezla z Belgian Throwdown. Jak dlouhá cesta vedla k tomuto úspěchu? Jak dlouho se věnuješ CrossFitu?

CrossFitu se věnuji od začátku roku 2016, přičemž zhruba v polovině minulého roku mi přestaly vyhovovat skupinové lekce a začala jsem trénovat sama.

Tvým trenérem je Karel Polzer. Proč sis vybrala právě jeho jako trenéra a v čem ti nejvíc pomohl se posunout?

Karla znám od svých crossfitových začátků, kdy ještě vedl lekce v CF Meat Factory. Už tehdy byl mezi cvičenci velice oblíbený, což je vzhledem k jeho složité povaze malý zázrak (smích), díky své schopnosti doopravdy naučit. Nejvíc jsem mu vděčná za to, že nade mnou nezlomil hůl a donutil mě aspoň trochu makat, byť jsem povahou spíše líná bábovka. (smích)

Kolikátým tvým závodem byl Belgian Throwdown a proč sis vybrala právě tuto soutěž?

Belgian Throwdown je v pořadí můj čtvrtý závod a upřímně řečeno mi jej vybral trenér. Jako jeden z mála závodů nabízí kategorii intermediate, určenou pro atlety, kteří jsou schopni většinu workoutů jet RX, ale přece jen upravují některé váhy a gymnastické cviky.

V jakém prostředí se bruselská soutěž odehrávala a jak jste byli spokojeni se zázemím pro závodníky i celou organizací?

Soutěž se konala ve velkém sportovním areálu, který disponoval vnitřním a vnějším závodištěm, chillout zónou, bazénem i atletickým oválem. Zázemí pro závodníky bylo rovněž plně dostačující. Organizace šlapala, jak měla, až na finálové odpoledne, během kterého se nabralo asi tříhodinové zpoždění. Líbilo se mi, že briefing k workoutům byl rozesílán závodníkům vždy den předem e-mailem, včetně popisu standardů. Před každým workoutem pak už byla jen kratičká rekapitulace. To znamená, že jsme na závodiště mohli dorazit až těšně před startem svého heatu, a ne v 7:00 ráno, jak to například bylo pro týmy na letošním Berlin Throwdown.

Soutěžila jsi v kategorii intermediate. Měla jsi čas si všimnout, v jakém ohledu byly WODy pro vás lehčí než pro elitu? Měli jste úplně jiné workouty, nebo jen trochu modifikované?

Co vím, tak workoutů pro elitu bylo víc, soutěžili totiž na rozdíl od nás už od pátku a ve větším objemu. Některé wourkouty jsme ale měli stejné, včetně vah. Finále pro intermediate pak bylo modifikované jak váhově, tak co se "skills" týče (ring muscle-upy pro elitu vs. bar muscle-upy pro intermediate).

Workouty jste věděli dopředu, nebo jste se je dozvídali až bezprostředně předtím, než jste šli závodit?

S workouty jsme se seznámili vždy den předem prostřednictvím e-mailu. Jen s finálovým workoutem dělali pořadatelé tajnosti, bohužel ne úplně ku prospěchu věci z organizačního hlediska.

Který z workoutů tě nejvíc potěšil a který nejvíc postrašil?

Nejvíc mě potěšil první, což byl Obstacle Run. Sice toho v přípravě moc nenaběhám, ale jsem kondiční typ, takže běh mi obecně nevadí. No a také má výška byla v tomhle případě výjimečně výhodou. Tento workout jsem ve své kategorii vyhrála a strašně jsem si to užila. Největší obavu jsem asi měla z plaveckého WODu, protože dobře technicky plavat jsem se začala učit až teď na stará kolena. Ve skutečnosti mi ale nejvíc dalo zabrat finále, kde jsem si hned u prvního bar muscle-upu dost ošklivě strhla dlaně.

Stíhala sis během závodu hlídat konkurenci? Byla tam nějaká závodnice, se kterou jste si byly výkonnostně blízko, a tak byla tvou největší soupeřkou?

Když závodím, tak spíš válčím sama se sebou, okolí moc nevnímám, to nechávám na svém trenérovi. Snažím se zkrátka ze sebe vymáčknout co nejlepší výkon, kterého jsem v danou chvíli schopna, nedělat moc chyb atp. Ne vždy se zadaří, ale tentokrát stálo štěstí při mně.

Největší soupeřkou byla určitě celková vítězka kategorie z Dánska, která je velice úspěšnou závodnicí. Síly jsme změřily už letos v lednu v Anglii na European Championships, kde rovněž vyhrála a já skončila na 4. místě. Na Belgian Throwdown jsem ji už ale potrápila o něco víc.

Jak jsi ty sama spokojená se svým výkonem?

Sebekriticky říkám, že středně. Jsem teď samozřejmě ráda, že jsem na závody jela, byť se mi moc nechtělo. Hlavní pro mě bylo je ve zdraví přežít, to, že se dostanu na bednu, jsem vůbec nečekala. Chyb jsem udělala spoustu, ale aspoň teď vím, na čem je potřeba urgentně zapracovat.

Dostala jsi od trenéra pochvalu, nebo ti spíš vytknul chyby?

Já bych na tomhle místě chtěla hlavně pochválit trenéra Karla Polzera, protože se o nás celé závody ukázkově staral, radil s taktikou, povzbuzoval a nakonec i pochválil.

Už víš, na co použiješ vyhrané prize money? Odměníš se nějak za úspěšnou soutěž?

Tak to vím úplně přesně, prize money už padly tentýž den za spěšné taxi na letiště a pokutu za pozdní odbavení. Ale konec dobrý, všechno dobré.


Filip Valouch - 3. místo v kategorii intermediate na Belgian Throwdown 2018

Filipe, gratulace ke třetímu místu na Belgian Throwdown v kategorii intermediate. Abys mohl startovat na tomto závodě, musel ses nejdřív kvalifikovat. Kdy kvalifikace proběhla a ze kterého místa jsi postupoval do hlavního závodu?

Kvalifikace na Belgian Throwdown probíhala ve druhé polovině května a byla složena ze tří workoutů. V kvalifikaci se mi dařilo, vyhrál jsem ji, bohužel ale na sestavení heatů v závodě to vliv, jak je zvykem, nemělo.

Kolik workoutů vás pak čekalo přímo v Bruselu? A jednalo se o "klasický" CrossFit, nebo na vás organizátoři nastražili i nějaké netradiční disciplíny?

Každý den jsme absolvovali tři workouty. Dva byly méně tradiční, i když na některých závodech se už s nimi setkat můžeme. Klasickým CrossFitem bych označil až poslední dva.

V popisu závodu bylo napsáno, že pro soutěžící je připravený jeden workout jako překvapení. Jaké to pro tebe bylo překvapení? Příjemné, nebo ne zase tak?

Tím nejspíš mysleli hned první workout, který bych přirovnal ke Spartan Race. Bohužel jsem v něm úplně pohořel - 13. místo. Ztrátu jsem pak doháněl celý závod.

Ve výsledkové listině mě zaujal název workoutu Hold Your Breath. Co si pod tím mám představit?

Tento workout se odehrával v prostorách plaveckém bazénu. AMRAP 10 minut, 20 push-ups, 25 m plavání, 14 kettlebell thruster (24 kg), 25 m plavání. Uprostřed bazénu bylo vyznačeno 5 metrů, které se musely překonat pod vodou. A bylo to těžší, než jsem sám očekával.

Čím doplňuješ energii v průběhu závodu? Máš nějaké ověřené závodní jídlo?

Hodně záleží na rozložení workoutů do celého dne. V Belgii byly rozestupy kolem 2 hodin, takže jsem jedl pouze banány, proteinové a müsli tyčinky.

Na soutěži tebe a další českou závodnici Lucii Drahošovou doprovázel váš trenér Karel Polzer. V čem byl největší pomocí?

Nejdůležitější je pro mne rozbor taktiky a podpora během workoutů.

Každý závod je takovým zrcadlem, které závodníkovi ukáže, na čem by měl ještě zamakat. Ukázala ti soutěž Belgian Throwdown nějaký nedostatek, kterého sis třeba nebyl tak vědom?

O svých slabinách vím a snažím se na nich pracovat. Teď budu muset asi zařadit i nějaké překážkové běhy.

Co ti přináší závody v CrossFitu, potažmo CrossFit jako takový? A jaké jsou tvé další crossfitové cíle?

CrossFit mi přináší hlavně radost. Jsem rád, že s parťáky občas zajedeme na závody, ze kterých máme spoustu zážitků. Dalšími mými cíly budou říjnové závody No Excuse a Cyprus Throwdown.


Tým TWBG děkuje za materiální podporu obchodu botyobleceni.cz.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 54 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra