Reklama:

Jana Brašničková: „Nevěřím ve štěstí, věřím v tvrdou dřinu.“

12.615 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

[Text: Michaela Vrbová] Jana Brašničková, závodnice bikiny fitness, je známá tím, že se celoročně udržuje ve formě a může se pochlubit vyrýsovanou postavou. Po letní závodní pauze, během které zvládla mimo jiné úspěšně dokončit vysokou školu, se chystá opět na soutěžní prkna, a to už na podzim letošního roku. Protože soutěží v nejméně muskulaturní kategorii ženského fitness, často se jí lidé ptají, jak vypadá „off-season“, a také na to, jak si udržet po celý rok vyrýsovanou postavu a perfektní kondici.

Od některých závodnic slýcháme, že kategorie bikiny fitness je životní styl, který je potřeba dodržovat celoročně. Prozradíš nám, jak vypadá tvůj den v čase, kdy se zrovna nechystáš na soutěž?

Naprosto se ztotožňuji s tím, že bikiny fitness by mělo být především životním stylem. Mimosezónní období je u mě v podstatě stejné jako soutěžní. Každý den včetně víkendu začínám v pět ráno, dám si lehkou snídani, kávu a většinou pak hned vyrážím na trénink. Pohyb zařazuji 5-6krát do týdne, ale nejraději bych cvičila denně. Uvědomuji si ale, že odpočinek je stejně důležitý jako trénink, a proto po cvičení věnuji čas regeneraci. Začala jsem například chodit do sauny. Mám vyzkoušené, že po tréninku se tělo příjemně uvolní a lépe se zotavuje. Jako žena vnímám i výhody pro pleť, která se takto dobře prokrvuje, je hebká a pevná. Ve zbytku dne se věnuji pracovním povinnostem, domácnosti a osobnímu životu, donedávna i studiu na vysoké škole. Také jsem součástí promo týmu značky Extrifit. I všechny tyto oblasti mají v mém případě určitou spojitost se zdravým životním stylem.

Cvičíš pětkrát až šestkrát týdně, jak vypadá tvůj trénink mimo sezónu?

Tréninky se skládají ze silové části a krátkého kardia většinou formou různých HIIT cvičení. Snažím se necvičit déle než 60 minut. Mimo přípravu si občas místo silových tréninků jdu zaběhat ven, zaplavat si, nebo s přítelem vyrážíme na túru do přírody. Miluji sport v jakékoliv podobě, proto pro mě konec sezóny nikdy neznamená omezení pohybu, povalování se ani přejídání se nezdravým jídlem.

Prozraď nám, kam chodíš cvičit. Vím, že dříve jsi hodně chodila do Family Fitness na Zličíně nebo do Eagle Fitness...

To je pravda a na obě místa ráda vzpomínám. Aktuálně trénuji ve Fitness Aquapalace Praha, na kterém oceňuji hlavně příjemné a pozitivní prostředí. Už při příchodu jsou klienti přivítáni úsměvem. Navíc zde najdete opravdové odborníky, na které se můžete kdykoliv a s čímkoliv obrátit. Je zde možnost využít nejen tréninky s osobním trenérem, ale také diagnostiku a analýzu složení těla nebo výživové poradenství. Velkou výhodou je i rozloha fitka, už při příchodu mě uchvátilo, jak prostorné, vzdušné a zároveň perfektně vybavené je. Nabízí velkou kardio zónu, kde využívám hlavně schody, které jsou výborné pro tvarování dolních partií a jsou v rámci fitness center pořád poměrně výjimečné. Zároveň mi vyhovují stroje Technogym. V poslední době zařazuji také workoutové cviky, jako je obracení pneumatiky, kladivo a sáně. Kromě toho, že jsou to cviky ideální na posílení všech partií, tak je to i zpestření klasických tréninků. Do budoucna bych ráda zkusila i skupinové lekce, kterých je zde celá řada. Ať už je tedy cílem hubnout, nabírat svalovou hmotu, nebo se prostě odreagovat po náročném dni v práci, věřím, že Fitness Aquapalace Praha je tou nejlepší volbou.

Zmínila jsi regeneraci, jak často máš čas na odpočinek?

Snažím se jednou týdně, aby to mělo smysl. Střídám saunu s masážemi, které beru hlavně jako prevenci zranění a pomocníka při regeneraci. Vybírám si takové, u kterých jde v první řadě o uvolnění namáhaných svalů.

Jakou zajímavou proceduru jsi v poslední době objevila, dáš mi tip?

Jak jsem zmiňovala, aktuálně trénuji v Aquapalace Praha, kde zároveň využívám i spa & wellness. Nachází se vedle posilovny, takže si hned po tréninku můžu dopřát potřebný odpočinek a ušetřím i dost času s cestováním po Praze. V nabídce mají mnoho masáží, ale pro mě je favoritem hloubková masáž, která je zaměřena na hlubší tkáňové struktury svalů, kdy se postupně propracovávají jednotlivé vrstvy svalstva. Dochází tak k hlubokému uvolnění napětí, zároveň se odplavují škodlivé toxiny ze svalů a obnovuje se jejich přirozená délka. Za zmínku rozhodně stojí i zdejší prostory, které vás pohltí tak, že si připadáte, jako byste se ocitli v tropickém ráji, a můžete se plně oddat příjemnému uvolnění. Po vlastních zkušenostech jsem si jistá, že zde uspokojí i tu nejnáročnější klientelu, a sama se tam budu nadále velmi ráda vracet.

Už jsme tedy probrali trénink i regeneraci, jak je to u tebe s formou a stravou v „objemu“. Slyšela jsem, že rozdíl v tvé soutěžní a objemové fázi jsou maximálně tři kila.

Je to tak, někdo to vidí jako výhodu, pro mě jako závodnici bikiny fitness je to problém. Každý gram navíc, který přiberu, je pro mě velký úspěch. Aktuálně vážím 49 kg, což je ve výsledku stejná váha jako minulý rok. Cílem je 50 kg, ale ideálně co nejvíce ve svalové hmotě. Protože cvičím už velmi dlouho, nabírám svalovou hmotu pomaleji než lidé, kteří cvičit teprve začínají. Budování svalové hmoty je dlouhodobá záležitost, proto je třeba mít dostatek trpělivosti a vytrvalosti, která mi naštěstí nechybí.

Jak se stravuješ v „objemu“ - chystáš si jídlo sama, nebo raději využíváš nabídku fitness jídel?

Mé soutěžní a mimosoutěžní období se příliš neliší ani co se skladby jídelníčku týče. Jídlo si většinou připravuji sama. Pokud zrovna nemám možnost, využívám Fitness Menu, u kterých mám jistotu kvality a zároveň si na něm i výborně pochutnám. Zdravou stravu se snažím dodržovat celoročně, ale jsem jen člověk, a tak miluji různé sladkosti, smažená jídla nebo dobré víno. Za dobu, co se věnuji zdravé stravě a cvičení, jsem na sobě měla možnost vše vysledovat a poznám, co a v jakém množství si mohu dovolit, abych se stále cítila dobře.

Vím o tobě, že se po půlroční pauze chceš na podzim vrátit na soutěžní pódium. Jaké soutěže tě čekají?

Od poloviny října startují v České republice pohárové soutěže, na kterých bych se chtěla především znovu rozzávodit, zvyknout si na pódium a nasbírat pár cenných zkušeností. Vrcholnou formu bych však ráda směřovala na mezinárodní soutěž Diamond Cup, která se bude konat na začátku listopadu v Římě.

Takže jasné plány na podzim tu jsou, kdy začneš s přípravou?

Přípravu zahajuji vždy zhruba 3 měsíce před závody, proto již v příštím týdnu s mým trenérem Vjačeslavem Vinogradovem plánujeme úvodní konzultaci, na které zhodnotíme moji současnou formu a dle toho nastavíme a uzpůsobíme rozvrh soutěží, jídelníček a tréninkový plán.

Jaké jsou tvé závodní ambice a cíle?

Jako každá závodnice bych se samozřejmě ráda objevila na nejpřednějších příčkách, ale držím se zásady, že soutěžení chci vnímat především jako zábavu. Ať už je výsledek jakýkoliv, primární pro mě je, abych si užívala celou tu cestu k závodům, protože právě zážitky a zkušenosti, které získávám, místa, která navštěvuji, lidé, které potkávám, jak v přípravě, tak i v průběhu soutěží, jsou to, co beru jako největší výhru.

Máš nějaké oblíbené motto, kterým se řídíš?

„Nevěřím ve štěstí, věřím v tvrdou dřinu.“ Přesně tato věta mě žene neustále kupředu a nutí posouvat se dál na cestě za mými cíli. Protože sama poslední roky poznávám, že to, co vlastním úsilím v životě získáme a vybudujeme, nám přináší tu největší, dlouhodobou a opravdovou radost a zároveň úctu a respekt ze strany druhých.

Na závěr mi prozraď, co tě baví na fitness a proč je skvělé se mu podle tebe věnovat?

Řekla bych, že asi úplně všechno. (úsměv) Nejenže díky fitness prožívám spoustu krásných chvil a poznávám skvělé lidi, ale od doby, co se mu věnuji intenzivně, se cítím mnohem šťastnější, vyrovnanější a především, co vnímám jako největší přínos, že jsem se naučila mít ráda sama sebe.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie