Reklama:

Heroes Underground Games 2018 - reportáž a rozhovory

6.267 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Heroes Underground Games 2018
- výsledky
a fotogalerie
Krásná sportovní akce v krásném počasí a krásném městě. Takový byl crossfitový závod Heroes Underground Games 2018, který se konal v sobotu 21. července na libereckém náměstí Dr. E. Beneše před úchvatnou budovou městské radnice (výsledky a více než 660 snímků jsme Vám již přinesli). Jednalo se o soutěž týmů složených ze dvou mužů a jedné ženy a startovalo se v kategorii RX, určené elitním závodníkům, a v "odhlehčené" kategorii sport.

Uspořádat crossfitový závod přímo v centru města napadlo libereckého celoživotního sportovce, crossfitového atleta a trenéra Radka Hadrovského poté, co si právě na náměstí Dr. E. Beneše užil příjemnou chvíli relaxu na místní letní atrakci - umělé pláži s lehátky a koktejlovým barem. To by byla odpočinková zóna pro závod, řekl si, a jelikož zkušenosti s pořádáním závodu "Hadrákovi" nechybí, nebylo od nápadu daleko k činu.

Na realizaci nebyl sám. Pomohli manželka Andy, kamarádky Terka a Káťa, lidé z jeho HUG Hadrak Underground Gymu, vymýšlení soutěžních workoutů se ujal zkušený crossfitový atlet a závodník Michal Mička. "Tvorba jednotlivých workoutů byla hlavně jeho zásluha, já jsem jen upravil silovou část workoutů 2 a 5. Měli jsme tam problém s kládami, které přivezli. Byly moc těžké, takže se místo nich dala bedna," popisuje Radek změny v originálním znění workoutů a jejich důvody.

Workout 1
časový limit 12 minut

 • 50 cal bike + 50 synchro burpees
 • 40 cal bike + 40 synchro burpees
 • 30 cal bike + 30 synchro burpees
 • 20 cal bike + 10 synchro burpees

Workout 2

A: max squat clean + hang squat clean + front squat
B: 3x max jerk
C: max squat snatch + hang squat snatch + overhead squat

Workout 3
časový limit 12 minut
2 kola

 • 20 cal row
 • 10x kettlebell snatch
 • 15x chest to bar

Workout 4
časový limit 12 minut
3 kola

 • 60x box jump
 • 35x partner deadlift (140 kg)
 • 35x handstand push-up

Workout 5
AMRAP 8 minut

 • 30x double under / 90x single
 • 5x power snatch (50 / 30 kg)
 • 6x / 4x toes to bar

Jelikož je Radek Hadrovský ve sportu, potažmo v CrossFitu známou tváří, jeho závod měl důvěru, a tedy i kvalitní obsazení. Se svým týmem si sem přijeli zazávodit David Stroupek, závodník z Regionals, a také Soňa Karásková, momentálně nejlepší česká crossfiterka, která svou současnou skvělou formu potvrdila mimo jiné i svým nedávným vítězstvím na italské soutěži Southern Warriors. I když je Soňa z poslední doby zvyklá na velké zahraniční závody, kterých se účastní jako indiviuální sportovkyně, nebrání se ani jiným zkušenostem. "I když se raději spoléhám sama na sebe, je týmová soutěž zase trochu jiný zážitek a jakákoli závodní zkušenost je jenom plus," říká atletka.

A ona ani ostatní závodníci nebyli závodem rozhodně zklamáni. Sice příliš nevyužili lehátek na písečné pláži, jelikož slunce toho dne nemilosrdně žhnulo, a tak všichni raději vyhledávali stín stanů postavených vedle soutěžní plochy, ale radost mohli mít z povedených, i když řádně vydatných workoutů, plynulého průběhu závodu, atraktivního prostředí s překrásnou dominantou městské radnice a také z úžasného osvěžení, které poskytovalo závodníkům i divákům objednané hasičské auto. Sprcha z požárních hadic byla v tropickém počasí doslova požehnáním a pravidelné ochlazování u nich dostávali závodníci od hlavního organizátora, který chtěl předejít přehřátí a případným kolapsům soutěžících, téměř příkazem.

I tak se ale jeden závodník kolapsu nevyhnul, a to právě člen favorizovaného týmu RX kategorie Sona's Slaves. "Po burpees a bike ergu se Czakymu neudělalo vůbec dobře. Nakonec to rozdýchal a mohli jsme pokračovat ve stejné sestavě, ovšem po celý zbytek závodu už nebyl ve své kůži," řekla k indispozici člena svého týmu Soňa Karásková.

Jelikož RX kategorie v Liberci neměla věkové kategorie, museli se zde s "mlaďasy" popasovat i závodníci, kteří by jinak už spadali do masters kategorie. "Našemu týmu bylo dohromady 104 let," směje se zkušený závodník Milan Pivovarčík, který v Liberci závodil ještě společně s další masters atletkou Marikou Hudzíkovou. Mladou krev jim do sestavy přinesl třetí člen Marek Benek. Jak se 3M tým pral s workouty, obtížností nastavenými na mladé eliťáky? "Už první workout nás prověřil jak z fyzické stránky, tak z té taktické. Zde jsme nasadili na začátku rychlé tempo po 10 opakováních, což se ale ukázalo jako špatná taktika. Nejvíc nám dal zabrat 4. WOD, kde byla kombinace těžkých partner deadliftů (140 kg), přeskoků přes bednu a kliků ve stojce. Přesto jsme byli úspěšní a porazili dva týmy. Postupem času, jak šly workouty za sebou, jsme nabírali dech a byli lepší a lepší. Celkově jsme skončili na 8. místě z 10 elitních týmů, což považuji za úspěch vzhledem k obsazení závodu," říká za tým 3M Milan Pivovarčík.

Vynikající výkony ale byly vidět nejen v RX kategorii, ale i v kategorii sport, i když k výkonům některých závodníků na hrazdě měl Radek Hadrovský své výhrady. "Nelíbilo se mi provedení butterfly pull-ups u sport kategorie. Většina závodníků se snaží o něco, co je z jejich pohledu strašně cool, ale problém byl v tom, že se málokdo dostal bradou nad hrazdu," nechal se slyšet Hadrák, který akci nejen doprovázel slovem, ale také hecoval závodníky, aby bojovali až do úplného konce časového limitu, a přísným okem dohlížel na preciznost provedení jednotlivých cviků.

A kdo na konci dne stanul při závěrečném vyhlášení na stupni nejvyšším? V RX kategorii to byl tým Train With Bearded Guy trenéra Karla Polzera ve složení Lucie Kršková, Jakub Brichta a David Stroupek, kategorii sport ovládlo seskupení B52 z pražské tělocvičny CrossFit With Us, jehož členy byli Andrea Kocmanová, Petr Bauer a Lukáš Rybka.

A co příště? "Příště nechám závodníky proběhnout Libercem, aby si vychutnali jeho krásu," směje se Radek Hadrovský, který tím říká, že v důsledku pozitivních ohlasů od závodníků by mohlo být ještě nějaké příště. "Ale bude záležet, jestli do toho zase půjdou lidé, kteří pomáhali letos, a také, kolik se sežene peněz. Ze startovného pokryjeme akorát náklady na vybavení, takže na prize money a ostatní věci museli přispět sponzoři, za což jim patří veliké díky."

A ještě do jednoho příště Radek s humorem sobě vlastním vkládá naděje. "Letos si z toho auto nekoupím, jak se říkalo, tak snad to klapne příští rok!" (smích)


Train With Bearded Guy - vítězný tým RX kategorie

Kubo, ty s Davidem jste už zaběhlý tým. Ale jak jste vybírali ženského člena a jak jste přišli na Lucku Krškovou?

Kuba: Lucku známe všichni velmi dobře z předchozích závodů, kde se pravidelně potkáváme. Je to jedna z nejlepších crossfiterek na česko-slovenské crossfitové scéně, takže pro nás byla jasnou volbou, jen jsme doufali, že bude souhlasit, a to se povedlo.

Věděli jste před soutěží, co můžete od Lucky čekat, jak je na tom výkonnostně?

Kuba: Ano, moc dobře. Lucka reprezentovala letos Slovensko na Mistrovství Evropy ve vzpírání v Bukurešti v kategorii do 63 kg, takže víme, že sílu má. Navíc bezvadně ovládá všechny gymnastické prvky včetně chůze po rukou, tudíž jsme se na závodech nemuseli bát ničeho.

Jak jste si sedli všichni jako tým?

Kuba: Našli jsme nového člena do naší malé rodiny...

Co ty, Luci, jak tobě se závodilo s kluky? A chovali se k tobě alespoň trochu gentlemansky, jestli tedy v rámci soutěže něco takového lze?

Lucie: Kluci byli super, včetně trenéra Karla, starali se o mě velmi dobře. (úsměv) V rámci závodu jsme neměli žádné rozbroje, protože nám to výborně klapalo. Každý z nás dokáže dělat všechny cviky, a tak to šlo jako po másle.

Co jste říkali soutěžním workoutům, potažmo soutěži? Líbilo se Vám v Liberci?

Kuba: Potěšilo nás, že šlo vše na čas, nečekali jsme zbytečně dlouho mezi workouty a závod skončil brzy, a ne až v pozdních hodinách. Workouty jsme se kromě prvních dvou dozvěděli až na místě a jejich složení se nám líbilo, jako by to Radek skládal pro nás. Seřazeny byly, myslím, také dobře, první WOD na zahřátí pár burpees, poté silovka a následně klasické workouty.

Luci, co pro tebe bylo v rámci soutěžních workoutů v Liberci nejtěžší?

Lucie: Kluci měli velkou touhu vyhrát všechny workouty, a tak mě hodně tlačili na vesle a já musela fakt máknout. (smích) Ještě snatch complex byl trochu oříšek, ale to bylo způsobené nerovností terénu, tak jsem šla váhy, které byly jisté. Jinak si ale myslím, že jsem neudělala žádnou větší chybu. Měla jsem respekt, protože jsem poučená z větších soutěží, že každá maličkost stojí místo na bedně, a taky jsem to klukům nechtěla kazit, takže jsem se snažila makat. (smích)

Jak moc vám dávalo zabrat vedro, které během závodu panovalo?

Kuba: Snažili jsme se být co nejvíc ve stínu a díky stanu od kluků z Forward Fitness jsme přečkali ta největší vedra u nich. Samotné horko nám ale během cvičení nijak nevadilo, stačí dodržovat pitný režim.

Dalším velmi silným týmem závodu bylo pražské uskupení Sona's Slaves. Jak moc vám šlapali na paty?

Kuba: Věděli jsme, že sem Sonin tým přijel vyhrát. My měli ale stejné ambice. V průběhu všech workoutů jsme si po očku hlídali jejich pozici. Bylo to vyrovnané vždy do první půlky workoutu, pak jsme se jim vždy postupně začali vzdalovat.

Co Vám dle tvého názoru v Liberci nejvíc pomohlo k vítězství?

Kuba: S Karlem vždy probereme taktiku a jednotlivé možné varianty scénářů během workoutů. Myslím ale, že k vítězství nám pomohla soudržnost celého týmu a podpora našich blízkých, díky kterým se můžeme na jakékoliv závody připravit a poté bojovat o co nejlepší výsledek.

A tentokrát se ten nejlepší výsledek podařil. Jak sis to, Luci, užila ty jako součást týmu? Sedí ti víc týmové závody, nebo jsi spíš individualista?

Lucie: Jako individuál jsem na všechno sama. Bývám víc nervózní před startem a o mnoho víc si vyčítám, když něco pokazím. K větším výkonům mě vybičuje nervozita - najede adrenalin a já jedu. Týmové závody jsou zábavnější, pociťuji u nich menší stres, ale zase se může stát, že Vás brzdí partner, a to pak nejde makat naplno. To se ale v sobotu v Liberci nestalo. Kluci šli jako stroje a nutili mě makat na 110 %.


B52 - vítězný tým sport kategorie

Petře, můžeš představit váš tým a říct, jak dlouho se znáte a kdo byl iniciátorem toho, že vyrazíte na Heroes Underground Games?

Náš tým jsme tvořili já, Petr Bauer, dále pak Andrea Kocmanová a Lukáš Rybka. Známe se všichni zhruba rok a všichni jsme se potkali v gymu CrossFit With Us v Praze. S Andreou už máme za sebou pár závodů dvojic a tohle je náš druhý společný úspěch. Heroes Underground jsme řešili někdy v lednu, kdy jsem byl v zahraničí, a celé to upekli Andrea a Lukáš. S Andreou jsme zvyklí soutěžit v týmových závodech a s Lukášem trénujeme na hodinách CrossFit Competitors pod vedením Ondřeje Starosty v CrossFit With Us. Bylo to celé takové narychlo, ale měli jsme jasno, že chceme jít do toho spolu.

Jak dlouho se každý z vás věnuje CrossFitu a v jaké tělocvičně trénujete?

Já sportuji od svých 14 let, ale naplno se věnuji CrossFitu tak 3 roky. Můj domovský gym je CrossFit With Us a chodím tam skoro od jeho otevření. Je tam úžasný kolektiv a super tým trenérů v čele se Soňou Karáskovou. Spolu se mnou tam trénuje taky Lukáš, který je taky součástí Barracks Gymu v České Třebové. CrossFitu se věnuje nejdéle z nás, asi 5 let. Andrea je trenérka ve Fitness Klánovice, kde se také připravuje a vede hodiny crossu. S CrossFitem začala také před 3 lety, ale intenzivně trénuje poslední rok.

Jakou formou trénujete? Chodíte klasicky na lekce, nebo už trénujete podle nějakých svých plánů?

Každý máme svůj individuální tréninkový plán a pilujeme všechny disciplíny od síly po gymnastiku. Já jsem z týmu asi "nejlínější" a chodím většinou na vedené lekce pro závodníky 3x až 4x týdně. Lukáš také navštěvuje závodnické lekce, ale má k tomu ještě svůj individuální tréninkový plán. Nejpoctivější je Andrea, která trénuje 8x až 10x týdně podle Momentum Training Systemu. Na tento závod jsme se domlouvali, že dáme společný trénink, ale domlouvali jsme se tak dlouho, že jsme se potkali až na závodech. (smích)

Věděli jste před soutěží, jaké jsou silné a slabé stránky každého z vás?

Ano, každý máme svoje slabé a silné disciplíny, ale naštěstí každý v něčem jiném, takže jsme se na závodech skvěle doplnili. Naše největší obava nastala během závodu, když jsme zjistili, že ve finálovém WODu jsou single unders. Andrea a já jsme se rychle přeorientovali z double unders, ale Lukáš se do toho pořád nemohl dostat, až si ze zoufalství šel koupit těžší švihadlo, aby zpomalil. (smích) Naštěstí nám poté Radek vysvětlil, že si můžeme vybrat mezi single nebo double unders. Jinak si neumím představit, jak by vypadalo finální pořadí.

Který workout vám udělal největší radost a který vás nejvíc potrápil?

Mně osobně se nejvíce líbil workout 4, jelikož mám rád kliky ve stojce. Andrea s Lukášem zase dali preference workoutu 3, i když nevím proč, jelikož jsme si tam pořadně rozervali ruce o hrazdu jako valná většina závodníků, ale to je součást tohoto sportu. Všichni se určitě shodneme, že nám moc nechutnal první workout - kombinaci hell bike a burpees v hojném počtu 12 minut non-stop nemá rád asi nikdo.

Jak se pro vás závod vyvíjel? Drželi jste si nějaký náskok, nebo to bylo napínavé až do konce? Kdy podle tebe nastal ten klíčový moment, který vám přinesl vítězství?

Nijak zvlášť jsme se nestresovali, během workoutů se nám dařilo držet stabilní výkon ve všech disciplínách, ale ani jeden workout jsme nevyhráli (2x druzí a 3x třetí). O bednu se pralo asi 6 týmů a do finálového workoutu jsme šli na děleném prvním místě spolu s týmem Fitness Life. Věděli jsme, že jestli chceme vyhrát, tak musíme máknout a porazit konkurenční tým. Finálový WOD byl drama až do samotného konce, kdy tři týmy měly shodné skóre. Museli jsme bojovat do poslední vteřiny a neudělat žádnou chybu. Nakonec jsme domácí celek porazili o 2 trhy v samotném závěru. Sešla se spousta zkušených týmu, tak si myslím, že těch klíčových momentů bylo určitě více, ale hlavní bylo, že jsme fungovali celou dobu jako tým.

Jak jste byli spokojení s nastavením obtížnosti workoutů pro kategorii sport?

Workouty byly skvěle vyvážené, otestovaly všechny aspekty crossfitera i týmového ducha. Kategorie sport odpovídala váhově i náročností cviků pro závodníky, kteří již mají nějakou zkušenost s CrossFitem, ale ještě si netroufají na kategorii elite. Heroes Underground rozhodně patří mezi špičku závodů organizovaných v České republice.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra