Reklama:
EXTRA nízká cena: protein Smart Whey 1+1
Zbývá ještě 8 příchutí. Skladem i citronová nebo štrúdl. Více zde.

Suplementy: proteiny (I.) - historie

11.825 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Série článků Suplementy: proteiny již byla vydána v roce 2010, nyní Vám je však nabízíme
v aktualizované a výrazně doplněné verzi, která více odpovídá současné době.

V první části série o proteinech se podíváme do samotných plenek produkce proteinových preparátů, seznámíme se s hlavními osobnostmi tohoto odvětví a představíme si jejich první proteinové přípravky, které se určitým způsobem zapsaly do historie těchto doplňků.

Jste v tomto směru již pamětníky a mohli byste se svěřit se svými zkušenostmi s prvními proteiny pod článkem? Jak to kdysi vypadalo se suplementy v České republice? Máte doma v šuplících fotografie "pradávných" proteinů či jiných suplementů? Umístěte je do diskuze pod článkem, nebo zašlete na adresu redakce@ronnie.cz, můžete se tak o ně podělit s ostatními čtenáři!Bob Hoffman
Celé to začalo v 50. letech u firmy Bob Hoffman's York Barbell nabízející kvalitní vybavení do posiloven a i proteinové doplňky, jak později zmíním. Jak název napovídá, firmu vlastnil Bob Hoffman, trenér, vzpěrač, filatelista a mimo jiné odborník na výživu.

Dříve bylo navštěvování posiloven vzhledem k cenám velkým luxusem, takže domácí posilovny byly jedinou možností pro méně majetné lidi, kteří si chtěli nějakým způsobem vylepšit svoji postavu. Stačilo, aby si pořídili několik setů nakládacích jednoručních činek, nějakou tu benchovou lavici, stojan a bylo vymalováno. Takové vybavení samozřejmě také nebylo jedno z nejlevnějších, proto se to řešilo vždy domluvou s více kamarády či přáteli, kteří měli stejné cíle, dohromady si pořídili důležité vybavení, které umístili k jednomu z nich, a na tomto místě se vždy scházeli. (Vzpomínáte na starší americké filmy, ve kterých bylo snadné spatřit partu „narostlých“ černochů cvičící v domácí posilovně na kraji ulice?)

Pravda o „Weiderovcích“

Důležité vybavení k tréninku bylo samozřejmostí, ale časem Joe a Ben Weiderovi z pozorování svého konkurenta Boba zjistili, že úspěšný business a prosperita spočívají v něčem zcela odlišném, ale také velmi příbuzném tomuto sportu - v proteinových suplementech. Sama společnost York Barbell již v tuto dobu věděla, že úspěch tkví v dostatečném přísunu bílkovin, a proto začala produkovat první proteinové suplementy, které si představíme za chvíli. Z toho vyplývá, že inspirace pro Joea a Bena Weiderovy pocházela právě od Boba Hoffmana. Chybně si většina lidí myslí, že celý tento proteinový „boom“ začala právě firma I, Brute Enterprises založená Joem a Benem Weiderovými. Na scénu se postupně dostávaly i jiné firmy, které svým malým „výkřikem“ také přispěly do celého vývoje proteinových přípravků a celkově tzv. „muscle-builder“ suplementů.

Postupem času většina kulturistů zjistila, že zvýšený příjem bílkovin vede k většímu nárůstu svalové hmoty. Na to slyšeli producenti samotných doplňků, ale jelikož business je vždy na prvním místě, museli přijít s něčím novým - s něčím, co by jim zajistilo vysokou prosperitu za minimum nákladů. Čistý sójový protein byl na světě.

První proteiny

Hoffman's Super Hi-Proteen

Vysokoprocentní protein byl vyroben pouze ze sójové mouky a sladidel, které měly přebít odpornou hořkou chuť čistého proteinu. Sójové boby byly velmi dobře dostupné a levné, tudíž tato produkce každé firmě nadmíru vyhovovala. Postupem času bylo zjištěno, že sója není vzhledem k nízké kvalitě a odporné chuti k výrobě proteinových přípravků nejlepším zdrojem, přesto se tyto výrobky držely dlouho na trhu, jelikož v této době nebyla možnost tak velké zpětné zákaznické reakce jako v dnešní mediální době.

Hoffman's Super Hi-Proteen byl dostupný v několika příchutích - čokoládová, vanilková a vlašský ořech spolu s kokosovou příchutí pro větší odvážlivce.

Přípravek byl složen z této ingredience:

 • bílkovina ze sójové mouky

Hoffman's Ten in One Hi-Proteen

"Deset nejlepších přírodních proteinových zdrojů, které jsou vzácně, jestli vůbec, ke spatření v běžné výživě, smíchané v přesných porcích k té nejlepší tělesné výkonnosti." Tak zní do češtiny přeložená originální etiketa výrobku. Již samotný název a štítek vzbuzuje velkou naději, že právě díky tomuto přípravku konečně dosáhne cvičenec svých cílů. Samozřejmě, kam se hrabe na dnešní „Ultra Heavy Weight“ a „Super Mega Mass“ přípravky, ale jak vidíte, i ten legendární první protein musel něčím upoutat.

Přípravek byl složen z těchto ingrediencí:

 • přírodní sójový prášek
 • kaseinát
 • bílkovina z bavlníkových semen
 • vaječný albumin
 • želatina
 • arašídy
 • pivovarské kvasnice
 • pšeničné klíčky
 • 96% sójový protein
 • lecitin

Hoffman's Protein from the Sea

Co nechutná odporně, nic nedělá.

Zřejmě inspirován dobovým heslem, byl dalším Hoffmanovým počinem tento, osobně si myslím, že nepovedený pokus o inovativní výtvor. Nevím, z čeho se tento protein skládal (z raků, svijonožců, mořských koníků, sardinek?), ale někteří uživatelé si stěžovali na odporný zápach, který připomínal mrtvou rybu. Bůhví, jak tento protein vůbec chutnal.

Firma Weider se nemohla nechat zahanbit a vytasila také svůj výrobek. Jednalo se o první Dynamic Muscle Builder. Nikde jsem bohužel nenašel, v jakém složení byla úplně první verze výrobku; o málo novější šarže obsahovala směs mléčného a vaječného proteinu spolu s kvasnicemi. Nynější verze tohoto výrobku se skládá ze sójového proteinového izolátu, syrovátkového izolátu a kaseinátu vápenatého.

Blair’s Instant Protein

Na scénu se dostal další významný producent výživových doplňků - Irvin P. Johnson. Irvin byl považován za tzv. „odborníka na výživu hvězd“. Měl na starosti takové osobnosti, jakými byli Larry Scott, Dave Draper, Frank Zane, Don Howorth aj. Díky jeho učiteli Dr. Carltonu Fredericksenovi, se kterým se zabýval výživou z hlediska potřeb pro kulturistiku, věděl mezi prvními, proč jsou vlastně ony bílkoviny potřebné, z čeho se skládají a jak fungují. Byl jedním ze zastánců low-carb stravování, ve kterém byla základem dostatečná konzumace bílkovin, tuků a vitamínů. Jeho prvním proteinem byl Irvin Johnson’s Hi-Protein, který byl na tu dobu považován za nejlepší proteinový doplněk vůbec. Proč tomu tak bylo? Za jeho úspěchem stál velký průlom v oblasti proteinových suplementů, Irvin objevil enzym obsažený v mateřském mléce, který zajišťoval lepší stravitelnost než doposud. To znamenalo možnost častější konzumace proteinu bez obtěžujících trávicích potíží.

V roce 1965 si na radu astrologa změnil jméno na Rheo Hughes Blair. Od té doby se mu začalo velice dařit a jeho suplementy zaznamenaly větší a větší poptávku. Do svých spárů dostal svými suplementy i slavného Arnolda, který neváhal jeho přípravky vyzkoušet. Mimo jiné začal vyrábět i ostatní výživové doplňky, mezi které patřil B-komplex, cholin, proteinová formule s obsahem HCl pro lepší trávení a také tablety s jaterním extraktem. Všechny jeho preparáty měly obrovskou poptávku, jelikož kulturisté s nimi měli lepší výsledky a nárůst hmoty byl neuvěřitelný. Ostatní firmy považovali Rhea za menšího podvodníka, protože moc dobře věděl, že veškeré jeho výrobky umocňují působení steroidů, které byly v této éře hojně užívány, ale to už samotní kulturisté nevěděli.

Blair’s Instant Protein byl složen z těchto ingrediencí:

 • kasein
 • proteinový prášek z bílků (vysoce denaturovaný)

Ostatní producenti a první užití syrovátky

V 70. letech bylo na trhu k dostání již nepřeberné množství proteinů. Některé byly jen z jedné suroviny (sója, mléko, či vejce) a jiné byly ze směsi mléčné a vaječné bílkoviny. Mnoho producentů si nevědělo rady s ochucením svého výrobku, a proto přidávali různé sirupové chutě a jednoduché cukry kvůli překrytí hořké chuti, což způsobovalo nadýmání a inzulínové „šoky“. To byla správná chvíle pro Jima Heflina, který jako první přišel s proteinem obsahujícím nulový podíl sacharidů - Zero Carb Protein.

Také firma MET-Rx založená A. Scottem Connellym se zapsala do dějin svými produkty. Hlavní složkou jejího proteinu s názvem Metamyosyn byla mléčná bílkovina, s důrazem kladeným na aminokyselinový profil, který se blížil profilu mateřského mléka. Do proteinu bylo přidáváno velké množství glutaminu, což zajišťovalo kvalitnější svalové přírůstky. Výrobky od MET-Rx se řadily mezi nejchutnější na trhu.

Designer Whey

V roce 1993 si steroidový „guru“ Dan Duchaine všiml, že by mohla být ku prospěchu běžná syrovátka, která byla vedlejším odpadním produktem při vyrábění sýrů. Postupem času se ukázalo, že syrovátka vykazuje vyšší hodnoty BCAA než ostatní suroviny, ze kterých se vyráběly proteinové preparáty. V tuto dobu již firma Next Nutrition (založená Davidem Jenkinsem) produkovala svoji vlastní syrovátku, která měla minimum tuku, odpadních látek a laktózy. V tom viděl Duchaine velikou budoucnost a postupem času se oba zmínění domluvili na spolupráci, ze které vzešel první syrovátkový protein - Designer Whey. Pro představu, jedna dvoukilogramová dóza stála přibližně 22 $, což bylo v přepočtu 660 Kč. Poté, co se syrovátka stala hlavní surovinou pro výrobu proteinů, začala její cena rapidně stoupat.

Designer Whey byl složen z této ingredience:

 • syrovátková bílkovina

Současnost

Postupem času se zjistilo, že všechno závisí na rychlosti vstřebání. Začaly se vyrábět první sójové a syrovátkové izoláty, hydrolyzáty kaseinu a syrovátky. Začaly se objevovat nové metody zpracování surovin (iontová výměna, vysoce kvalitní filtrační procesy, enzymatická hydrolýza atd.). Dnes již máme na trhu dostatečný výběr veškerých typů proteinů. Když rýsujete, sáhnete po vysokoprocentním izolátu, když jste v objemové fázi, pořídíte méně procentní koncentrát. Pokud máte dostatek peněz a chcete ten nejrychleji stravitelný protein, poohlédnete se po hydrolyzátu. Nevyhovuje-li Vám chuťově některý protein? Snadno ho vyměníte za jiný. Osobně si myslím, že proteiny absolvovaly velký kus cesty, díky které dnes máme širokou škálu proteinových preparátů. Až si tedy budete měnit některý z těch „proteiňáků“ za jiný, protože Vám nechutná, máte z něho trávicí potíže či z jiného důvodu, vzpomeňte si na takový mořský protein od Hoffmana...

V druhém aktualizovaném díle se můžete těšit na nejpoužívanější
metody výroby zdrojů bílkovin pro proteinové suplementy.


Seznam zdrojů:
http://www.oldtimestrongman.com
http://www.rxmuscle.com/articles/nutrition/1021-the-biz-the-history-of-protein-powders.html
http://www.rheohblair.blogspot.com

Foto:
úvodní obrázek - depositphotos
obrázek č. 1 - http://pabook2.libraries.psu.edu/palitmap/YorkBarbell.html
obrázek č. 2 - http://pabook2.libraries.psu.edu/palitmap/YorkBarbell.html
obrázek č. 3 - http://www.oldtimestrongman.com
obrázek č. 4 - https://physicalculturestudy.com/2016/05/12/supplements-bodybuilding-forgot-bob-hoffmans-fish-protein-powder/
obrázek č. 5 - http://rheohblair.blogspot.com/2009/03/interview-fifth-and-final-part.html
obrázek č. 6 - http://www.rxmuscle.com/articles/nutrition/1021-the-biz-the-history-of-protein-powders.html


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie