Reklama:
1000 g proteinu Prom-in ZDARMA!
Protein Essential CFM Evolution nyní v akční nabídce 2250 g + 1000 g zadarmo! Více zde.

Češi to na Southern Warriors "pokosili". Domů přivezli 9 medailí

5.859 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář soutěží CrossFitu 2018
CrossFit: Slovník cviků a pojmů

Kulisou jako z atraktivního katalogu cestovní kanceláře se může chlubit oblíbený crossfitový závod Southern Warriors, který se už několikátým rokem koná ve slunné Monopoli na břehu tyrkysově modrého Jaderského moře. Není tedy divu, že se závod těší velké oblibě a že na něj rádi jezdí atleti z celé Evropy, Čechy, kteří nemají možnost smočit se ve slaných vodách doma, nevyjímaje.

V letošním roce se přímořský závod konaný pod širým nebem uskutečnil v termínu 6. - 8. července a čeští účastníci se tu zapsali doslova zlatým písmem. Sklidili tu hned pět zlatých medailí a přídavkem přidali ještě stříbrnou a tři bronzové.

Zlato si z Itálie přivezla Soňa Karásková, reprezentující pražský gym CrossFit With Us a startující v RX kategorii senior female, další dvě zlaté přidala Adriana Máchová z CrossFit MadMan, a to z crossfitové části, kde startovala v RX kategorii junior female, a ze vzpěračské soutěže Lift Size. Filip Trojovský z CrossFit Destiny také sklidil na Southern Warriors medaile hned dvě. Zlatou z crossfitové soutěže, kde závodil v RX kategorii master 35 male, a stříbro ze vzpírání. Zlato vyhrál na soutěži Lift Size i havířovský atlet Michal Mička, na stejné soutěži vybojovala bronz i Kamila Janíčková z CrossFit Destiny. Z bronzové medaile získané v RX kategorii master 35 se radovala Ria Hrušovská a bronz utržil i Radek Hadrovský v RX kategorii master 40.


Soňa Karásková - vítězka kategorie RX senior female

Crossfitová atletka Soňa Karásková si momentálně užívá životní formu a veze se na vlně úspěchu. Její 4. místo na letošním French Throwdown, které vybojovala čtvrtý červnový víkend tohoto roku, bylo obrovským triumfem, na soutěži Southern Warriors v italské Monopoli tato česká závodnice zakusila, jak sladce chutná vítězství.

Již ve Francii se Soňa dle svých slov cítila skvěle, ale v Itálii to prý bylo ještě lepší. "Zřejmě to bylo tím, že jsem si na French Throwdown ověřila svoji kondici a věděla jsem, kam až mě moje tělo pustí. Vyzkoušela jsem si, kde mám své limity, a to pro mě bylo osvobozující," vysvětluje crossfiterka.

Na rozdíl od French Throwdown, kde Soňa letos startovala poprvé, italský závod Southern Warrriors už znala. "Je to soutěž, na kterou se ráda vracím, protože italské město Monopoli, ve kterém se závody konají, je prostě okouzlující. Zklamalo mě letos jen to, že ji pořadatelé tentokrát přesunuli z pláže blíž do centra, což mi bylo líto, protože co si budeme povídat, pláž je prostě pláž."

Při loňském ročníku se Soně Karáskové ale nedařilo v Monopoli podle představ. "Nedopadla jsem dobře. Neměla jsem ale natrénováno, takže výsledek absolutně odpovídal mým tehdejším fyzickým možnostem. Tehdy jsem si ale řekla, že příští rok zase přijedu a vyhraji. A to se povedlo."

"Na žádné závody nejezdím s tím, že mám předem vyhráno, nikoho nepodceňuji a snažím se ze sebe vymáčknout maximum za jakékoli situace. S tímto nastavením v hlavě jsem rozjela hned první WOD, který jsem vyhrála, a v tomto duchu se vlastně nesly celé závody. Nebylo to zadarmo, dýchaly mi na záda holky z regionálek, ale vždy jsem si je pěkně pohlídala a dařilo se mi nad nimi vždy zvítězit," říká spokojeně reprezentatka pražského gymu CrossFit With Us.

Soňa Karásková zaznamenala za poslední půl rok obrovský výkonnostní posun, ale přesto je stále na čem pracovat. "Mojí velkou slabinou je pořád ten prokletý handstand walk," směje se blonďatá sportovkyně, pro kterou je boj s touto dovedností už téměř tradicí, a dodává, že by ráda zlepšila i svoji gymnastiku, tak aby její výkony na kruzích nebo hrazdě nebyly jen dobré, ale také "dobře vypadající". "Neuznávám, když někdo cvičí tak, aby jakkoli urval výsledek, přitom se na to nedá koukat a hraničí to s "no repy". To je děs a pro mě by to byla největší ostuda se takto jako profesionál kdekoli prezentovat. Já bych chtěla cvičit tak, aby to byla i "pastva pro oči".

Na rozdíl od většiny crossfitových závodníků, kteří mají své trenéry, se Soňa Karásková koučuje sama. "Jsem na sebe při tréninku dost přísná, takže nepotřebuji někoho, kdo by mě honil dopředu, v tomhle ohledu jsem dostatečně sebemrskačská. :-) Ale určitě by se hodil někdo, kdo bude vidět mé skryté možnosti a pomůže mě vystřelit výš, než to dokážu já sama."

A že stále ještě je kam jít. "Nechci působit namyšleně, ale myslím, že jsem se ještě ani zdaleka nedotkla svých fyzických limitů. Naopak. Mám pocit, že moje limity jsou téměř ve všech disciplínách ještě dost vzdálené," říká závodnice, pro kterou bude hlavním cílem příštího roku soutěž Open a následně Regionals, které se vzhledem k současné výkonnosti vůbec nejeví nereálně.

Je pro tuto českou atletku, která žije CrossFitem, vůbec ještě něco důležitějšího, nebo alespoň stejně důležitého jako její sport? "Hrozně důležitý je pro mě smích, pohoda a kamarádi. Právě to jsem si užívala v Monopoli. Byli jsme parta, která se vzájemně podporovala, a bylo vidět, že si nás lidé kolem dost všímají. Byla jsem ráda, že tak pozitivně působíme a děláme tak sympatickou vizitku českému CrossFitu. Je hodně důležité mít kolem sebe lidi, se kterými se smějete, a rodinu, která Vás v tom, co milujete, podporuje. Ale nemohu říct, že je to důležitější. Je to vlastně strašně propojené. Nechtěla bych přijít ani o jedno."


Filip Trojovský - vítěz kategorie RX master 35 male a druhý v soutěži Lift Size

Filip Trojovský se před soutěží Southern Warriors potýkal se silným nachlazením, a tak uvažoval o zrušení svého víkendového startu s tím, že zkusí pouze páteční přidruženou silovou soutěž Lift Size. Nakonec závodil celý víkend a z Itálie si odvezl hned dvě medaile, zlatou a stříbrnou.

Zástupce brněnského gymu CrossFit Destiny popisuje, jak se pro něj závod Southern Warriors vyvíjel.

"Měli jsme celkem 10 workoutů a bylo to zajímavě rozsekané. V sobotu byl WOD 1 1000 m běh, 500 m plavání s překážkou ve vodě a 1500 m běh s kusem klády. Krásných 25 minut. :-) Odpoledne nás čekal druhý workout, kde byly muscle-upy a clean & jerky. Po běhu jsem byl sedmý, takže jsem ve druhém workoutu potřeboval ztrátu stáhnout, což se naštěstí povedlo, a já se posunul na dělené druhé místo."

"V neděli se začínalo trhovým žebříkem, kde se vždy do minuty mělo dát 20 double unders a jeden trh od 70 do 125 kg (váha se zvedala vždy po 5 kg nahoru). Na to jsem si věřil a těšil se na to. Po trhnutých 115 kg jsem šel na první místo, ale pouze s jednobodovým rozdílem od druhého. No a pak po obědě to přišlo! Tři krátké dvouminutové workouty vždy s 30 s pauzou na přechod. Z toho jsem měl velký respekt, protože 7 minut může najednou rozhodnout celý závod. V prvním workoutu dne bylo navíc nové kolo, něco jako cyklistický trenažer, se kterým jsem se ještě neseznámil. Všechny 3 WODy dohromady se jmenovaly Hell a byl to opravdu "brutál" na nohy od začátku až do konce. Podařilo se mi to ale slušně narvat a udržet, i když poslední minuta na vesle byla moc zlá. Ale právě po výsledcích všech těchto 3 WODů, kdy jsem byl ve všech třech druhý, už jsem nabral solidní náskok a tušil, že by to mohlo dobře dopadnout."

"Finále byly 3 workouty, které se mi líbily. CrossFit, jak mám rád, a krásná atmosféra. A já chtěl jediné, prostě všechny vyhrát. A to se nakonec podařilo."

Navzdory prodělanému onemocnění i převaze, kterou měl Filip Trojovský v závěru, jel po celou dobu závodu naplno. "Možná jsem se mohl trochu šetřit na konci, ale finále je finále! A i celý závod je potřeba si užít se vším všudy, s bolestí, s radostí, s emocemi a s respektem k soupeřům." Co byly pro Filipa Trojovského vůbec ty nejlepší okamžiky celého pobytu v Monopoli? "Po sportovní stránce to bylo finále Southern Warriors, které sice bolelo víc, než jsem čekal, ale šel jsem ho, jak říká Fraser, hladce. Po lidské stránce jsem si nejvíc užíval zábavu s přáteli. Vždy, když jsme s Mičusem (Michal Mička pozn. redakce), je to vážně zážitek na celý život. Navíc teď, když nezávodil v crossfitové části, mi hodně pomohl i jako trenér. A měl jsem ještě jeden velký zážitek jako divák. To když Soňa Karásková neskutečně rozsekala finále, hezky pěkně hladce, stejně jako celý závod."

I v páteční soutěži Lift Size se dobře silově disponovanému Trojovskému dařilo. "Čekaly nás celkem tři disciplíny," popisuje náplň přidruženého silového závodu crossfitový atlet z Brna a dále přibližuje průběh soutěže.

A

90 s na nachystání činky
60 s na snatch

B

90 s na nachystání činky
60 s na clean & jerk

C

žebřík po 5 kg nahoru
squat clean + thruster (70 - 120 kg)

Během jedné minuty jsem trhnul 111 - 116 kg, během té další nadhodil 131 - 141 kg, žebřík jsem také dojel do konce. A i když jsme měli po těchto třech částech s mým největším soupeřem nezvedáno stejné množství kilogramů, nerozhodla tělesná váha, která by rozhodla ve vzpírání, ale další vzpěračský komplex, tzv. Bear Complex, kde byl můj soupeř silnější. Domů jsem si tedy přivezl druhé místo ve váhové kategorii 86 - 94 kg. "


Adriana Máchová - vítězka kategorie RX junior female a vítězka soutěže Lift Size

Další českou závodnicí, která na Southern Warriors vybojovala zlato, byla Adriana Máchová, která závodila mezi juniorkami. Do soutěže postupovala z druhého místa v kvalifikaci, a tak měla vysoké ambice na umístění, přestože se jednalo o její první zahraniční závod. "Chtěla jsem bednu, nejlépe první místo, i když jsem měla respekt z workoutů, které byly zveřejňovány pár týdnů před závod," říká mladá závodnice reprezentující tělocvičnu CrossFit MadMan.

Do Itálie Adrianu doprovázel přítel David, který zároveň vede její přípravu. "David pracuje jako fitness trenér a má bohaté znalosti se silovou i vytrvalostní přípravou. Změnili jsme jídelníček, upravili tréninky a zaměřili se na moje slabiny. S aktuálním režimem jsem velice spokojená, podařilo se mi díky němu snížit hmotnost o cca 8 kg, zesílit a zlepšit kondici."

Adrianina slova potvrzuje fakt, že jí fyzička dovolila bez problémů zvládnout všechny tři soutěžní dny. "Zúčastnila jsem se v pátek i vzpěračského závodu Lift Size, takže jsem měla o 3 malé workouty navíc, celkem tedy 11 workoutů. Měla jsem z toho strach, ale kupodivu jsem se všechny tři dny cítila dobře a nic mě neomezovalo při výkonu." Zde nutno dodat, že Adriana soutěž Lift Size ve své váhové kategorii 64 - 69 kg vyhrála.

Na soutěži Southern Warriors pak i Adriana měla workouty, ze kterých se radovala, a takové, ze kterých naopak právě nadšená nebyla. "Velikou radost jsem měla ze snatch žebříku s 15 double unders a zvědavá jsem byla i na první workout, kde byl 1000 m běh, 400 m běhání, 1800 m běh s dřevěným špalkem, abych se mohla ve vytrvalosti porovnat s ostatními. Zrovna šťastná jsem nebyla z workoutů 4, 5, 6, které spočívaly ve třech dvouminutových peklech - max cal BikeErg, AMRAP 7 thrusters a 7 lateral burpees a ještě max cal veslo.

Když česká závodnice skončila v druhé soutěžní disciplíně první s minutovým náskokem, myslela si, že to pro ni bude lehký závod. Soupeřky ale nakonec bojovaly a žádné umístění si nenechaly vzít jen tak. I tak si Adriana Máchová držela celý závod mírný náskok, který udržela až do finále.

Hlavním cílem čerstvé vítězky soutěže Southern Warriors bude nyní pečlivá příprava na větší zahraniční závody v příštím roce, letos plánuje už jenom domácí závod No Excuse.


Radek Hadrovský - 3. místo v kategorii RX master 40 male

Radek Hadrovský nebyl dlouho na crossfitových závodech vidět. Proč? "Měl jsem chuť závodit celé ty roky od prvních úspěchů v Londýně a Paříži, ale bohužel to nějak nešlo. Někdy mi bránila práce, někdy zranění, prostě se nedařilo nastartovat ten správný motor a naladit hlavu. Myslím, že zvrat nastal, když jsem se stal loni na podzim trenérem CrossFit With Us pod vedením Soni Karáskové. CrossFit je založen na komunitě a pro správné soutěžní nastavení je potřeba mít kolem sebe lidi, kteří Vás budou motivovat k dalšímu růstu, a to jsem u Soni našel. V CrossFit With Us je skvělá parta a bez nadsázky musím říct, že je to teď můj druhý domov."

Jak Radek Hadrovský prozrazuje, kromě svého působení v CrossFit With Us začal pracovat také jako osobní trenér ve fitstudiu Kotva, takže tráví polovinu týdne v Praze a polovinu v domácím Liberci, kde má vlastní tělocvičnu. Důležitý pro jeho sportovní a závodní výkon je fakt, že konečně našel programming, který mu vyhovuje. "Je to přesně, co potřebuji. Zahřátí, silovka a kardio, které je kolem 10 minut. Mám to za 70 minut hotové a žádné zbytečné drama. Nejsem přepálený, a když se necítím, prostě dám odpočinek nebo jen protažení. Když řeknu, že trénuji 4 - 5x týdně, tak nekecám. Potřeboval bych víc, ale už jsou důležitější věci v životě."

I s tímto tréninkem byl ale Radek schopný dostat se v Itálii na bednu a domů si přivezl medaili za třetí místo. A mohlo být i lépe. "Teď po Southern Warriors vím, že musím zlepšit běh, hlavně sprint a také plavání, abych neměl zbytečnou bodovou ztrátu, která mě v Monopoli stála určitě druhé místo a boj o první," ví atlet, který si ale zároveň uvědomuje, že aby to pro něj fungovalo, musí najít rovnováhu mezi prací a tréninkem. "Nechci se do ničeho nutit, potřebuji se na trénink těšit. Když je ale super parta, jde to skoro samo," dodává Radek alias Hadrák.

Nyní Radka Hadrovského čeká ještě jiná prácička než jen vlastní trénink a trénink klientů. V sobotu 21. července pořádá v Liberci crossfitový závod Heroes Underground. Proč si na sebe ušil takový bič? "Závody už jsem pořádat nechtěl a myšlenka jít do toho znovu vznikla čistě náhodou. Každé léto je v Liberci na náměstí před radnicí přichystána provizorní pláž s barem, a když jsem tam tak ležel pod slunečníkem, najednou mi to cvaklo. Spojit crossfitové závody s tímhle skvělým místem mi přišlo jako úžasný nápad. Navíc je to příležitost ukázat lidem v Liberci, co je to CrossFit, co obnáší a jaká je to dřina."

Na organizaci závodu ovšem není Radek Hadrovský tentokrát sám. "Mám štěstí, že ke mně do gymu chodí kamarádka Terka, která je teď tím hlavním motorem, bez ní bych se nehnul z místa. Nebaví mě psát žádosti o povolení a vyplňovat dotazníky či formuláře. Díky Tereze mám víc klidu na trénink a za to jí patří velké díky."

Jak Hadrák prozrazuje, Southern Warriors byl jeho poslední závod ve věkové kategorii 40 - 44 let. Momentálně ho čeká kvalifikace na Cyprus Thowdown, kde už ale bude závodit v kategorii 45 - 49 let. V prosinci by se chtěl tento sportovec zúčastnit ještě italského závodu The Fall Series Throwdown, pak už ho čeká příprava na Open 2019.


Ria Hrušovská - 3. místo v kategorii RX master 35 female

Asi nejvíc dobrodružná byla soutěž v italské Monopoli pro další českou závodnici startující v kategorii RX master 35 Riu Hrušovskou, která si tu musela projít hned celou řadou stresových situací. Hned ze startu ji potrápily zpožděný let a navigační komplikace, takže do svého hotelu dorazila vyčerpaná ve tři hodiny ráno. Následně se ocitla jen v plavkách a s čipem, bez telefonu a bez peněz v centru města, kde měl startovat běžecko-plavecký workout, ale když tam dorazila, nikdo jiný tam nebyl.... Tady na českou sportovkyni chvíli dolehlo zoufalství, ale ostatní závodníci se nakonec objevili a vše dobře dopadlo. Tím to ovšem pro Riu nekončilo. Hned ve třetím WODu si bolestivě zranila hamstring a před čtvrtým WODem nebyla schopná ani pořádně chodit. Nicméně ani to ji nezlomilo, zatnula zuby a závod dojela až do konce. A tam přišla obrovská satisfakce a odměna za to, že se nenechala zlomit okolnostmi. Přes všechnu smůlu, která se jí lepila od příjezdu do Monopoli na paty Ria, stanula na stupni vítězů s bronzovou medailí kolem krku, možná ještě šťastnější, než kdyby bývalo šlo všechno hladce. Ria Hrušovská na Southern Warriors jednoznačně prokázala, že je skutečně připravena na nečekané. Fyzicky i mentálně.

Dalšími závody pro zástupkyni pražské tělocvičny CrossFit Hometown budou Aphrodite Games, Cyprus Throwdown a German Throwdown. Ty snad už budou pro českou závodnici probíhat poklidněji.


Michal Mička - 1. místo ve váhové kategorii 78 - 85 kg soutěže Lift Size

Když si Michal Mička při letošních Open vážně zranil rameno, myslel, že v letošním roce už závodit nebude. Ovšem rekonvalescence nakonec probíhala lépe, než si myslel, navíc soutěž Lift Size byla lákavým cílem... Startovat, nebo nestartovat? To bylo dilema, které Michal řešil do poslední chvíle. "Ještě týden před závodem jsem nevěděl, jestli do toho mám jít, nebo ne. Nakonec jsem si ale řekl, že lehce, tréninkově bych to zkusit mohl. Rameno pořád cítím, ale to už bude pořád. Ruptura se zajizvila a je to takové tužší, tak budu muset pořád protahovat," říká Michal Mička.

Jeho "tréninkové" pojetí soutěže mu ale nakonec vyneslo zlato.

První disciplínu, kterou byl trh, Michal svým výkonem 110 kg vyhrál, přičemž jeho letošní maximálka pro tento cvik je 130 kg. Druhým úkolem byl nadhoz, kde Michal nadhodil 140 kg, což je o 25 kg méně, než je jeho letošní maximum, ale stejně to byl nejlepší výsledek v jeho váhové kategorii. Poslední disciplínou byl komplex 1x squat clean a 1x thruster - žebřík od 75 kg po 5 kg nahoru každou minutu až do váhy 120 kg. "Dostal jsem se jen na 115 kg, kde jsem to zvládal vyhazovat lehce z nohou, ale na 120 kg už bych musel hodně zapojit právě rameno a nechtěl jsem to zbytečně rvát," komentuje havířovský atlet závěrečnou disciplínu, na které skončil druhý.

V celkovém součtu Michal Mička svou kategorii vyhrál navzdory zraněnému ramenu i tělesné váze, která se blížila spíš spodní hranici rozpětí jeho váhovky. Michal se ale před soutěží nijak zvlášť "dojídat" nechtěl. "Měl jsem 80 kg a s tou váhou se cítím dobře, tak jsem to nijak nehrotil. Navíc je léto, tak ladím formu, ať jsou buchty," říká se smíchem a dodává, že svoji hmotnost vzhledem k váhám, které na čince zvedal, jako hendikep nepociťoval.


Kamila Janíčková - 3. místo ve váhové kategorii 54 - 58 kg soutěže Lift Size

Kamila Janíčková reprezentovala na vzpěračské soutěži Lift Size brněnskou tělocvičnu CrossFit Destiny. Vzpírání se Kamila věnuje od roku 2015, začínala v TAK Hellas Brno pod vedením trenéra Milana Luttera, kterému vděčí za vzpěračské základy i množství času, který jí věnoval. "Od roku 2017 mi píše tréninkový plán Honza Hanáček, který vzpírá za stejný oddíl jako já. S jeho tréninky jsem velmi spokojená, síla mi šla nahoru. Mé současné maximálky jsou 52 kg v trhu a 62 kg v nadhozu," říká brněnská vzpěračka.

Se svým výkonem na Lift Size ovšem Kamila moc spokojená není, jelikož se jí nepodařilo zapsat výsledek hned v první disciplíně. "Nepovedl se mi trh. Ve spěchu jsem udělala zbytečné technické chyby a vzhledem k časovému limitu jedna minuta nebyl čas na koncentraci a další pokus," vysvětluje závodnice. "Náladu jsem si ale zlepšila při nadhozu, kde jsem základním pokusem potrdila svou maximálku," říká Kamila už spokojeněji a dodává, že v závěrečné disciplíně, kterou byl žebřík squat clean a thruster, se dopracovala na váhu 55 kg.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Petr Šidlo (02/2...
senmut (17:55) • cviky jednoruc su dobre,..prepali,..to sval,..ale pozor mozu ak je ich viac sposobit za...
magazínHassan Mostafa v Rumunsku závodit neb...
70mMyW!53 (13:56) • ten na tech fotkach vypada doslova jak kdyby ho necim prifoukli XD
magazínJapan Pro Qualifier 2018: do profi tá...
70mMyW!53 (17:15) • konecne nekdo s vysokou a relativne dobre stavenou kostrou, jen aby se s DCM nerozesli
magazínVrátí se Kai Greene v roce 2019 na Mr...
The.FleX (12:05) • Pokud se mu povede forma, tak všechny porazí. Je tedy pravda, že už jsem ho dlouho nevi...
magazínKahan Cup 2018 - fotogalerie
Arnold Strong (00:09) • Zdravim chci se zeptat da se úroveň kondičních zavodniku mens physique porovnávat např...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra