Reklama:

Soňa Karásková o French Throwdown: "Jsem konkurenceschopná!"

7.267 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Soňa Karásková je třicetiletá sportovkyně, která se dříve závodně věnovala jezdectví. V roce 2014 ale přesedlala na CrossFit a tehdy zřejmě neměla ani tušení, jak moc tenhle krok ovlivní její další život. Dnes totiž Soňa žije CrossFitem na plno. Je spolumajitelkou pražského crossfitového gymu CrossFit With Us, kde se jako trenérka věnuje jiným, ale kde také den za dnem pracuje na svých vlastních crossfitových kvalitách. V tělocvičně tráví naprostou většinu svého bdělého času, ale nese to své ovoce. A to Soňa nyní sklidila ve formě čtvrtého místa na prestižní soutěži French Throwdown, kde byla více než schopná konkurovat i atletkám z Regionals.

Soňo, poslední informace o tobě u nás máme z období Open, ve kterých sis vedla výborně navzdory tomu, že jsi do nich nastupovala po zranění a tréninkové pauze. Teď jsi po prestižní soutěži French Throwdown a 4. místo v obrovské konkurenci je důkazem, že momentálně jsi v excelentní formě. Je takový i tvůj subjektivní pocit?

Je to tak, nikdy jsem se lépe necítila. Neřekla bych, že je forma přímo excelentní, určitě je toho spousty co zlepšovat, ale co se týká letošní sezóny, myslím, že jsem připravená. Příští rok bude ale ještě lepší! (smích)

Soutěže French Throwdown ses účastnila tuším poprvé ve své crossfitové kariéře. Jak se ti závod líbil ve srovnání s jinými soutěžemi, kterých ses kdy zúčastnila?

Ano, ve Francii jsem byla poprvé a byla jsem úplně unesená. Faktem je, že větších závodů jsem se zatím zúčastnila jen loni - Athens Throwdown a Southern Warriors, což jsou závody nádherné, ale závodu French Throwdown se to nevyrovná. Připadala jsem si pomalu jako na malých Games! (úsměv)

V Paříži jsi závodila s celou řadou atletek z Regionals. Taková konkurence tě před závodem vyleká, nebo spíš nabudí? S jak silným sebevědomím jsi do závodu nastupovala?

To, co teď řeknu, bude znít možná dost hloupě, ale já jsem vůbec nevěděla, že tam bude tolik atletek z Regionálek. (smích) Znala jsem akorát Emu Tall a jinak jsem se na holky nekoukala. Ne, že by mě to nezajímalo, ale ve výsledku to na mém výkonu stejně nepřidá. Když závodím, jedu vždy na milión procent, ať proti mně stojí soupeřka jakékoli úrovně. Musím se však přiznat, že když jsem v průběhu závodu zjišťovala, s kým vším vlastně soupeřím, dělalo mi fakt radost, že s nimi držím krok a patřím mezi ně. Takže ano, je to pro mě motivace.

Nejlepších výsledků na French Throwdown jsi dosáhla ve dvou workoutech, ve kterých jsi skončila třetí. Věděla jsi dopředu, že právě tyto workouty budou tvojí doménou? A v čem se vlastně momentálně cítíš silná a co vnímáš jako svoje slabiny?

Nejlepší výsledek jsem měla v eventu 2 a 6, tady mě výsledek nepřekvapil, protože to bylo o silové vytrvalosti, ve které vynikám. Překvapením pro mě byl ale event 5, který se skládal z Yoke Carry (ten jsem šla poprvé v životě přímo až na dráze, protože ani ve warm-upu nebyl k dispozici) a z hrazdy, kterou také nepovažuji za svou nejsilnější stránku, a tam jsem skončila čtvrtá. Strašně mě potěšilo moje zlepšení hrazdy. Cítila jsem se fakt konkurenceschopná, konečně! Mojí nejsilnější stránkou je, řekla bych, momentálně hlava. Strašně moc toužím po úspěchu a to je moje silná stránka. Jinak nemám většinou problém s vytrvalostí a silou. Co je neustále moje Achillova pata ? Chůze po rukou. (smích) Já už vážně nevím, co mám dělat, trénuji to skoro denně. Ano, markantní zlepšení sice je, ale na French Throwdown to prostě nestačilo. Ale už se z toho nehroutím jako dřív, beru to pozitivně a můj výsledek tam byl vlastně úspěch.

Ve svém ohlédnutí za soutěží jsi zmínila, že jsi přišla o cenné body kvůli špatnému porozumění rozhodčím. O co konkrétně šlo?

Konkrétně šlo o event 4 - 1000m bike erg a 50 hang DB clean & jerks. V tomto eventu bych skončila na 3. místě, ale na konci jsem udělala chybu - nepřenesla jsem dumbelly přes cílovou čáru. Rozhodčího jsem neslyšela, pak jsem se pro ně vrátila, ale musela jsem udělat ještě jedno opakování navíc a než jsem tohle celé pochopila (v tom hluku a chaosu), uběhlo asi cca 30 vteřin a soupeřky mezitím dojely přede mnou. Ve čtyřce jsem tedy skončila nakonec 14., což se nemělo stát, protože jinak mi ten event dost sedl. Další botu jsem udělala u mého absolutně nejvysněnějšího eventu, kde byly double unders, striktní HSPU a snatche a já jsem klikovala v cizí dráze, takže mi nepočítali cca 6 opakování a dost mě to zdrželo.

Máš pocit, že kdyby se tohle nestalo, mohla to být třeba i bedna?

Určitě ano. Nebýt těchto 2 zásadních a absolutně zbytečných chyb, bedna by byla, i když jsem se propadla na HS walku, s čímž jsem počítala. Takhle už mi ale body bohužel nevycházely.

Vypadá to, že jsi od Open udělala obrovský výkonnostní skok. Jak se ti to povedlo? Něco jsi změnila v tréninku, nebo prostě jen pomalu zraješ? A kdo tě vlastně trénuje nebo ti chystá tréninkové plány?

Je to tím, že jsem se v hlavě rozhodla, že prostě chci být nejlepší. Přepnula jsem psychicky, trénuji svědomitě a tvrdě. Dost o sobě přemýšlím a CrossFitu jsem obětovala absolutně vše. Každý den jsem od rána do večera v tělocvičně a podřídila jsem tomu celý svůj život. Určitě je to také o tom, že zraju. Každý trénink je pro mě malým krokem dopředu. Co se týká mého trénování, jsem sama sobě koučem, což není vůbec ideální, ale zatím jsem nenarazila na nikoho, s kým bych mohla spolupráci navázat. Resp. ne tady v Čechách. A co se týká zahraničí, bohužel mi chybí finanční prostředky, abych se mohla posunout i tímto směrem dopředu.

Vydržet den za dnem v intenzivním tréninku je nálož nejen na tělo, ale hlavně na hlavu. Co ti pomáhá uchovat si dlouhodobě motivaci?

Co se týká hlavy, většinou s ní vážně problém nemám. Samozřejmě jsou lepší a horší dny, ale mě to prostě pořád baví a poslední dobou dokonce víc a víc a doufám, že to takhle půjde i nadále. S tělem je to samozřejmě horší, dostává strašně na p…, co si budeme povídat. (smích) Dost mě nakopla situace před Open, kdy jsem si poranila úpon kvadricepsu a najednou jsem si uvědomila, že když se nebudu o svoje tělo starat a vracet mu to, co si od něj beru, můžu se sportem rychle skončit. Navázala jsem proto spolupráci s fyzioterapeutem, který se stará o vrcholové sportovce, a jsem u něj dvakrát v týdnu na lehátku. Jeho práce se neuvěřitelně podepisuje na mém výkonu a jsem z toho moc šťastná, cítím se fakt skvěle! Trochu mě demotivuje, že je to dost drahé a veškeré finance padají právě sem. Ale nedá se nic dělat, bez toho to prostě nejde… Vydala jsem se na cestu trnitou, tak se s tím vším musím poprat.

Co nebo kdo ti nejvíc pomůže, když už se cítíš opravdu unavená a potřebuješ podporu?

Nejvíc mi pomáhá spánek, kterého mám věčně nedostatek. (smích) Bohužel, času je málo, jsem pořád v jednom kole, takže když jsem unavená a mám nááhodou čas, jdu spát. To se povede ale málokdy. Jinak mi ale hodně pomáhá můj sparing Mičus (jak ho tak všichni určitě znáte), se kterým jsme v kontaktu, řešíme spolu tréninky a vzájemně se podporujeme alespoň na dálku.

Kterou soutěž pro sebe chystáš příště a na který závod z těch, které máš v letošním roce před sebou, se těšíš nejvíc?

Přesně za týden mě čekají závody v Itálii - Southern Warriors, na které se těším strašně moc! Jsou to závody v krásném prostředí, jedeme tam celá banda jako loni, takže si to skvěle užijeme! Moře, sluníčko, krevety a tak. Pak se chystám na další řadu závodů - do Holandska, Německa, na Kypr a pak v prosinci zase Itálie. Tak držte palce, ať drží zdraví, a pak to všechno půjde samo! (smích) Mějte krásné léto!

P. S.: Moc děkuji své skvělé kamarádce Mirce, která se o mě po celou dobu závodů starala královsky, a dále děkuji za podporu všem lidem, kteří mi psali a fandili na dálku!


Foto:
foto č. 1, 2, 3 - Pete Williamson Photography
foto č. 4 - archiv Soni Karáskové


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 4 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra