Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Multipress - Váš nejlepší tréninkový partner

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Představovat posilovací zařízení jménem multipress asi na těchto stránkách není třeba. Jenom pro objasnění, tento název vychází ze skutečnosti, že je určen původně pro různé typy tlakových cviků, ovšem postupně spektrum těchto cviků bylo rozšířeno i na cviky tahové, třebaže na jejich aplikaci nebyl tento přístroj původně určen. Gró jeho využití přesto spadá do oblasti právě tlakových cviků. Můžete se rovněž setkat s názvem Smith machine (Smithův stroj), který se výhradně používá v anglicky mluvících zemích, kde byste se s pojmenováním multipress asi nedorozuměli. Přestože první multipress sestrojil v druhé polovině třicátých let legendární propagátor fitness Jack LaLanne, v USA rozšířený název pochází od pro nás neznámého Rudyho Smithe, který multipress vylepšil o protizávaží. Jak známo, USA byly v oblasti fitness a kulturistiky tehdy jasně vpředu, tedy i co se týče přístrojového vybavení posiloven, a tak se Smithovy stroje staly obvyklým vybavením kalifornských gymů již od poloviny padesátých let. Že u nás tehdy nic takové neexistovalo, to snad ani nemusím zdůrazňovat. Vždyť neexistovaly ani posilovny a o nějakém speciálním vybavení náčiním a nářadím ani nemluvě. A tato situace se neměnila až do poloviny šedesátých let, kdy se k nám  zbrusu nové sportovní odvětví jménem kulturistika (původně kulturismus) rozšířilo z Polska. Ale to je jiná historie. Jak "ubohé" bylo tehdejší vybavení, se stačí podívat do některé z dobových knih o kulturistice. O nějakých strojích jsme tu neměli ani ponětí.

Výroba prvních primitivních posilovacích strojů byla tehdy výhradní záležitostí manuálně velmi schopných samouků, kteří je dokázali okopírovat dle fotek ze zahraničních časopisů a sestrojit metodou pokusů a omylů. Až teprve v osmdesátých letech vznikl na Slovensku první výrobní podnik zabývající se produkcí z dnešního pohledu primitivních, ale na tehdejší dobu velmi přínosných strojů jménem Slovšport se sídlem v Košicích. Pamatuji si, jak jsme v našem kulturistickém oddíle Stadion Hradec Králové byli tehdy nadšení, když jsme mohli rozšířit do té doby velmi primitivní vybavení o peck-deck, Scottovu lavici a některé jiné stroje. Ovšem nevzpomínám si, že by v nabídce byl právě zmiňovaný multipress.

Ten byl poměrně "oříškem" i pro velmi schopné kutily, protože bylo třeba zajistit zcela přesné paralelní postavení nosných trubek, na kterých se pohyboval jezdec nesoucí osu činky. Většinou takové podomácku vyrobené stroje drhly a pohyb osy činky rozhodně v tomto případě nebyl plynulý. Až snad na jednu výjimku jsem se tehdy nesetkal s opravdu dobrým a bezzávadovým multipressem.

Na opravdu kvalitní multipressy jsme si museli počkat až do začátku devadesátých let, kdy vybavení posiloven na komerční bázi zaznamenalo prudký a do té doby nebývalý rozvoj a multipress se stal naprosto samozřejmou součástí jejich strojového parku.

Jistě si každý dokáže představit, jak vypadá multipresss, a pravděpodobně i výhody spojené s jeho použitím. V prvé řadě je to zcela přesně definovaná dráha pohybu v kolmém směru, kdy konstrukce neumožňuje jakékoli výchylky z této dráhy. Pokud se podíváme na pozitiva, tak je to rozhodně bezpečnost cviků, které jsou na tomto zařízení prováděné. Nemusíme se obávat, že v případě vyčerpání a neschopnosti provést další opakování činku nezvládneme a vystavíme se riziku zranění. Nepotřebujeme si tedy tolik hlídat techniku cviků, protože použitím multipressu se můžeme soustředit pouze na maximální koncentraci a zapojení co nejvyššího počtu svalových vláken. Výsledek je evidentní - nárůst svalové hmoty a síly, což je základní požadavek kulturistického tréninku. V zájmu objektivity je třeba ovšem i zdůraznit, že cviky na multipressu mohou mít při dlouhodobém použití i negativní dopady. To, co je na jedné straně předností, tak se na druhé straně ukazuje i jako zápor. Právě přesně vymezená dráha pohybu nevytváří potřebu zapojení synergických svalů, tedy těch, které stabilizují činku v rovnovážné poloze a zabezpečují právě udržování činky v optimální dráze pohybu - to vše za tyto svaly dělá multipress. Pokud budu konkrétní, tak u bench-pressu použití multipressu omezuje zapojení stabilizátorů ramenního kloubu, tedy svalů rotátorové manžety, a pokud se zaměřujeme při tomto cviku výlučně a dlouhodobě pouze na multipress, tak si při přechodu na činku koledujeme o zranění těchto svalů. Tedy všeho s mírou! Sám jsem se přesvědčil o tom, že při přechodu z multipressu na volnou činku jsem se cítil velmi nejistý a měl jsem problém činku vybalancovat.

Jsou tedy cviky, které jsou pro použití multipressu velmi vhodné, a cviky, které jsou vhodné méně. Zrovna klasický bench-press bych považoval za cvik méně vhodný, a to právě proto, že optimální dráha pohybu není nikdy přímočaře vzhůru na rozdíl od tlaků na šikmé lavici, kdy si naopak myslím, že u tohoto cviku je použití multipressu velmi vhodné. V následujícím textu si uvedeme cviky, které jsou méně používané, u kterých považuji využití multipressu za velmi přínosné, ba dokonce i efektivnější než při použití volné činky.

Dřepy vpředu

Největší předností je bezpečnost provedení, kdy se nemusíme obávat, že nám činka sklouzne z ramen a skončí to jejím pádem na podlahu. Činku totiž jenom přidržujeme zkříženými pažemi (nejobvyklejší úchop), a to tak, že lokty musí být výše nebo minimálně ve stejné úrovni než ramena, jinak nedocílíme stabilní pozice. Další podmínkou je striktní vzpřímené držení trupu v průběhu celé dráhy pohybu - pokud se byť jen trochu předkloníme, tak opět hrozí pád činky. Všechny tyto starosti nám při použití multipressu odpadají a navíc nám multipresss umožňuje podstatně větší variabilitu postoje chodidel - dopředu, dozadu, u sebe od sebe. Tak si zabezpečíme i odlišné působení na kvadricepsy, popřípadě adduktory či hamstringy.

Tlaky vsedě nad hlavu

Velkou výhodou je, že nemusíme přehazovat činku do výchozí polohy před hrudníkem. Opět se nemusíme soustředit na vybalancování činky, popřípadě nerovnoměrný tlak, jehož příčinou je nevyváženost rozvoje horních končetin. Osu multipressu si nastavíme do horní polohy cviku, takže začínáme z téměř natažených paží, ne od hrudníku. Lavičku je třeba nastavit téměř kolmo, protože se jedná o cvik na deltové svaly (hlavně jejich přední část). Pokud polohu opěrné desky snížíme, tak přenášíme zátěž i na prsní svaly, hlavně v podklíčkové oblasti. Tlaky nad hlavu můžeme provádět i za hlavu, což byl kdysi oproti dnešku velmi preferovaný cvik, ale s velkou náročností na ramenní klouby. Výhodou použití multipressu je právě přesná dráha činky a znemožnění předozadního pohybu, tím i odstranění rizika zranění ramen.

Tlaky na multipressu podhmatem jsou nejvíce izolovanou variantou tlakových cviků na přední hlavu deltoidů, bohužel v posilovnách téměř nevyužívanou. Cvik začínáme ve výši ramen a právě držení podhmatem v šíři ramen zabezpečuje vysokou účinnost a koncentraci na přední deltoidy. Doporučuji vyzkoušet!

Tahové zdvihy (drag curls)

Cvik na procvičení bicepsů, který se ovšem na rozdíl od standardního provedení (obloukovitým pohybem) provádí tahem činky směrem vzhůru. Použití multipressu u tohoto cviku má své nesporné přednosti, protože tahovou dráhu činky máme předem danou. Výchozí poloha tohoto cviku je stejná, jako když provádíme klasický bicepsový zdvih, ale pohyb osy multipressu vzhůru je realizován tahem loktů dozadu při současném pokrčování paží v loktech (ono by to ostatně ani jinak nešlo). Nedostaneme se výše než ke spodní oblasti prsních svalů.

Přítahy ve stoji k bradě

Tento cvik na multipressu je analogií přítahů velké činky k bradě s tou výhodou, že můžeme volit různou vzdálenost trupu od osy tím, že se postavíme blíže, nebo dále. Pokud chceme zacílit působení tohoto cviku co nejvíce na střední hlavu deltoidů, tak volíme široký úchop (šíře ramen) a netáhneme osu výše, než je rovina nadloktí s rameny, jinak zapojíme nežádoucím (jak pro koho) způsobem i horní trapézy.

Tlaky úzkým úchopem vleže na lavici

Tento cvik je zaměřen čistě na objem tricepsů, kdy osu multipresssu uchopíme o něco úžeji, než je šíře ramen. Dříve doporučovaný úzký úchop (do 20 cm) příliš zatěžuje zápěstí a je prokázáno, že i širší úchop má na zatížení tricepsů stejný účinek. Nohy buď opíráme chodidly o zem, nebo je lépe pokrčíme v kolenou a chodidly položíme na lavičku. Tím zabráníme prohýbání se v zádech. Lavičku si musíme pod osou multipressu poměrně přesně vypolohovat, abychom ji spouštěli na dotek na spodní část prsních svalů. Pohyb stačí zastavit několik centimetrů nad dotekem, ale v horní fázi musíme paže zcela propnout. Při spouštění osy se lokty pohybují podél trupu.

Krčení ramen

Cvik je opět analogický ke krčení ramen s velkou činkou drženou za tělem. Výhodou použití multipressu je skutečnost, že se můžete postavit dál dopředu od osy multipressu, takže Vám při tahu činky směrem vzhůru nepřekážejí v pohybu hýžďové svaly. Po celou dobu cviku musíte stát zcela vzpřímeně s pohledem dopředu a nesmíte se předklánět.

Bench-press podhmatem na multipressu

Jedná se o zajímavou variantu a při použití velmi širokého úchopu výzkumy ukazují, že se zvyšuje zatížení horní oblasti prsních svalů až o 30 procent (úchop podstatně širší, než je šíře ramen) oproti klasickému bench-pressu. Podhmat nás nutí lokty a nadloktí tlačit směrem k trupu a to zvyšuje aktivitu svalových vláken horní oblasti prsních svalů. Opět je třeba poměrně přesně zvolit polohu lavičky pod osou multipressu, abyste se v dolní fázi pohybu dotýkali osou spodní oblasti prsních svalů. Z hlediska bezpečnosti je třeba volit úchop, kdy palce objímají osu činky.

To je pouze několik cviků, které můžete použít a zajímavě si tak rozšířit spektrum Vašeho zásobníku cviků. V podstatě na každou svalovou partii je možné využít multipress a v extrémním případě tak sestavit s použitím multipressu i celý tréninkový program. Doufám, že k obohacení Vašeho tréninku Vám přispěje alespoň některý z výše uvedených cviků.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.07.07:29Radovan77 - Chystám se na to, asi tak třetí týden.. :-)
04.07.16:56Majka - Není šikovnější to hodit do sekce bazaru tady na webu? (Po..
03.07.17:42Radovan77 - Pokud by někdo měl zájem o kvalitní multipresovou mašinu v..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 76 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie