Reklama:
500ml BCAA od Nutrendu zdarma
Rozdáváme 500ml BCAA od Nutrendu zdarma, zbývá pár kusů! Více zde.

Láska k oříškům nás spojuje.
A proč vlastně?

3.133 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Ořechy vyhledáváme především pro jejich vysoký obsah kvalitních bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Osahují velké množství plnohodnotných bílkovin, kterým převyšují všechny rostlinné produkty (kromě sóji). Bílkoviny ořechů obsahují všechny esenciální aminokyseliny, a to v dostatečném množství a vhodném vzájemném poměru. Nelekejte se vysokého obsahu tuků, ten je totiž převážně tvořen prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami, hlavně nedostatkovými omega 3 mastnými kyselinami.

Ořechy také obsahují vysoké množství vitamínů skupiny B a minerálních látek - především hořčíku, vápníku a fosforu. Obsah minerálních látek a stopových prvků je asi 2,5krát vyšší než u ostatních plodů. Pro diabetiky jsou ořechy velmi vhodnou a výživnou náhradou nadměrné konzumace masa, které nejen jim (ale i zdravým lidem) poškozuje zvláště střeva, klouby, srdce a slinivku břišní.

Ořechy velmi výrazně přispívají k dobré krvetvorbě v kostní dřeni a tím k léčbě chudokrevnosti. Vysoký obsah síry podporuje látkovou proměnu a vylučování toxinů játry. Využitelnost vápníku z ořechů, které jsou jeho výborným zdrojem, je mnohem vyšší než například z mléka a mléčných výrobků. Dále jsou ořechy dobrým zdrojem zinku, který je důležitý pro imunitu organismu, pro zdravé vlasy, pokožku, nehty, pro prevenci problémů s prostatou a pro mnoho dalších biochemických pochodů. Ořechy jsou také bohaté na vlákninu. Navíc ořechy obsahují aminokyselinu arginin, rostlinné steroly a spoustu antioxidantů, které snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Jak často ořechy a semena konzumovat?

Denní dávka by měla činit maximálně asi dvacet kusů malých nebo deset kusů velkých ořechů. Lidé s nadváhou by je měli používat střídmě - jen jako lék, ne na nasycení.

Pekanové ořechy

Jsou tvarem podobné vlašským ořechům, avšak jejich chuť je sladší a jemnější, mají vysoký obsah tuků - až 70 %. Pekanové ořechy obsahují omega 3 mastné kyseliny, bílkoviny, vlákninu, provitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B5, B9), draslík, fosfor, zinek, vápník a železo.

Lískové ořechy

Lískové oříšky mají vysoký obsah tuků (až 60 %), jediná hrst oříšků nám často dodá více prospěšných látek než porce běžného jídla. Najdeme v nich především vitamíny skupiny B (B1, B6), karoteny, v tuku rozpustný vitamín E, je v nich zastoupen dokonce i vitamín C. Za povšimnutí stojí i dlouhý seznam nepostradatelných stopových prvků, v lískových oříšcích najdeme draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, měď, bor, mangan, zinek, chrom, selen a další.

Vlašské ořechy

Obsahují v průměru 70 % tuku, proto jsou velice výživné a zejména velice zdravé, neboť obsahují nenasycené mastné kyseliny, až 18 % proteinů a přibližně 3 % sacharidů. Vlašské ořechy obsahují mangan, měď, draslík, hořčík, selen a vitamín B. Jsou energeticky bohatým zdrojem a v nich obsažené živiny příznivě působí na lidskou psychiku.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra