Reklama:
Akce prodloužena: Protein Extrifit 2270 g + 1000 g ZDARMA
Čas doplnit zásoby proteinů! Vyberte si ze 12 různých příchutí! Více zde.

Zemřela Doris Barrilleaux, jedna
z průkopnic ženského bodybuildingu

7.996 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Krátce poté, kdy zemřel americký kulturista Scott Wilson, svět kulturistiky ztratil další ze svých osobností. Ve věku 86 let v sobotu 12. května navždy odešla Doris Barrilleaux, jedna z průkopnic ženského bodybuildingu. Doris, která někdy bývá dokonce označována za první dámu kulturistiky, s tréninkem začala v roce 1955 po narození čtvrtého ze svých pěti dětí. S cílem zlepšit svou kondici si pořídila magazíny Strength & Health a Muscular Development, koupila si 4,5kg a 7kg činky a po vzoru mužů, jejichž tréninky byly otištěny na stránkách zmíněných časopisů, sama začala cvičit.

Když v roce 1962 odeslala svou fotografii do jednoho z magazínů s prosbou o zveřejnění v ženském okénku, byla odmítnuta s tím, že její dvojitý biceps zepředu na ženu působí až příliš svalnatě. V roce 1963 již uspěla a na stránkách magazínu byl otištěn jiný set fotografií, kde Doris byla zachycena po boku svých dětí.

Doris Barrilleaux na "příliš svalnaté" fotografii z roku 1962

Svou první kulturistickou soutěž absolvovala v roce 1978 poté, kdy vše pečlivě prokonzultovala se svým idolem Johnem Grimekem a také pořadatelem klání Henrym McGheem. Oba jí dodali potřebnou kuráž, a tak Barrilleaux opravdu nastoupila na pódium, kde v šestačtyřiceti letech skončila třetí za dvaadvacetiletou a sedmnáctiletou soupeřkou. Výraz "soutěž" je snad ale poněkud nadnesený. Závody rozhodovali nezkušení rozhodčí, kteří netušili, co si se ženami na pódiu počít. Rozvoj dolních končetin hodnotili tak, že ženy měly dolní díl plavek a svetr. Při porovnávání horní poloviny těla pak závodnice naopak musely navléknout kalhoty a pózovaly v horním dílu plavek. Doris nicméně i přes toto z dnešního pohledu poněkud úsměvné posuzování kulturistek zaujala a následně byla oslovena, aby na několika mužských soutěžích vystoupila exhibičně.

Ačkoliv tehdejší úřadující šampión Mr. Olympia Frank Zane pochyboval o tom, zda je svět na ženskou kulturistiku připraven, Doris si myslela opak. V roce 1979 proto rozjela vlastní sportovní organizaci Superior Physique Association (SPA), kterou nejenom, že žena řídila, ale také byla právě ženám určena. Jedním z prvních úkolů vedení SPA bylo pevně stanovit pravidla. Již pod nimi se závodilo na soutěži Ms. Brandon Physique, které se zúčastnilo třináct kulturistek. Na pódiu se představila i pozdější dvojnásobná účastnice Ms. Olympia Laura Combes, která představovala tu nejsvalnatější ženu, jakou kdokoliv v sále do té doby viděl, a její postava již tehdy budila kontroverzi.

Doris Barrilleaux s vítězem Mr. Olympia Samirem Bannoutem

Mezinárodní federace IFBB v tu samou dobu zároveň zřídila komisi pro ženský bodybuilding, a tak se tato kategorie pomalu začala formovat. Funkci zastupitelky kulturistek v IFBB zprvu vykonávala Lisa Lyon, vítězka soutěže IFBB World Pro Championships 1979, která často bývá považována za první opravdovou kulturistku. V roce 1980 Doris Lisu na této pozici nahradila. V té době Doris Barrilleaux zároveň už působila také jako rozhodčí. Z pozice hlavní rozhodčí pak několikrát posuzovala i dění na pódiu Ms. Olympia. Poprvé v roce 1981, kdy vítězství vybojovala Finka Kike Elomaa.

Později, jak se do sportu vneslo více politiky, Doris všechny své funkcionářské pozice opustila a s kulturistikou zůstala spjata především jako fotografka. Mužské soutěže začala fotografovat v roce 1977 a přestala v roce 2004. Ráda by pokračovala dále, ale nastupující éra digitální fotografie jí to neumožnila. V roce 2011 byla Doris za svůj celoživotní přínos bodybuildingu uvedena do síně slávy (National Fitness Hall of Fame).


Doris Barrilleaux


Použitá literatura:

 • Lowe, M. R. Women of Steel: Female Bodybuilders and the Struggle for Self-Definition, 1998. ISBN 978-0814750940.
 • Cashmore, E. Making Sense of Sports, 2000. ISBN 978-0415232241.

  Použité elektronické zdroje:

 • Interview with Doris Barrilleaux - The First Lady of Bodybuilding (Part 1/3) [online] [cit 2018-05-13]. Dostupné na https://www.xbody.gr.
 • Interview with Doris Barrilleaux - The First Lady of Bodybuilding (Part 2/3) [online] [cit 2018-05-13]. Dostupné na https://www.xbody.gr.
 • Interview with Doris Barrilleaux - The First Lady of Bodybuilding (Part 3/3) [online] [cit 2018-05-13]. Dostupné na https://www.xbody.gr.

  Foto:
  www.facebook.com/doris.barrilleaux.7


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 32 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra