Reklama:

Profil legendy - Dave Draper

6.440 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jméno: Dave Draper
Země: USA
Datum narození: 16. dubna 1942
Startů na Mr. Olympia: 1
Vítězství na Mr. Olympia: 0
Konec kariéry: 1970
"Prožít 60. léta bylo něco bezkonkurenčního, něco tak intenzivního, že se to dodnes zdá být jako na dosah ruky. Slunce, modrá obloha, mořský vzduch, jednoduchost Muscle Beach, nevinnost soutěže Mr. America. Hollywood a 'Hollyweird'. Zabo, Joe Gold, Gironda, Scott a Howorth, originály a jejich chráněnci. V písku nebyla žádná hranice. Kulturistika byla jako dítě sedící na mořském břehu radostně šplíchající vodu kolem sebe. Nikdo to nebral vážně. Jednou to prostě bude pryč, říkali. 60. léta plynula. Vietnam, politika, žurnalistika, drogy, chamtivost, moc a zlo se draly na povrch. Svět se zmenšil. Pak, jak desetiletí zmizelo v šedi, dítě vstalo a odešlo." Tak na svou éru později zavzpomínal americký kulturista Dave Draper. Svou vizáží a postavou, pro kterou dostal ve Weiderových časopisech přezdívku "blonďatý bombarďák", do doby, kterou tak výstižně popsal, dokonale zapadal.

Ačkoliv na rozdíl od svých současníků Scotta, Olivy a Schwarzeneggera nikdy nevybojoval titul Mr. Olympia, právě Draperovo souznění s jeho dobou a atmosférou slunné Kalifornie 60. let z Dava udělalo jednoho z nejznámějších kulturistů historie a pravou ikonu časů, které jsou dodnes právem nazývány zlatou érou bodybuildingu. Dave Draper se narodil 16. dubna 1942 v městečku Secaucus, které se nachází v americkém státě New Jersey a ve 40. letech mělo necelých deset tisíc obyvatel. Do života vstoupil jako nejmladší ze tří bratří a jeho nejhezčí vzpomínky na dětství se pojí s běháním a lezením po stromech podél řeky Hackensack nebo plaváním, rybařením a veslováním na jezeře Gerard v severním Jersey. Dave později vzpomínal, že byl šťastným malým chlapcem s obvyklými mindráky, které tu a tam děti trápí. Kombinace nejistoty a potřeby po uznání jej jako malého nutila tvrdě pracovat. Přesto, že se nikdy necítil vyloženě slabý, vždy se cítil na dně.

Dave Draper na IFBB Mr. America 1965

I proto už před svými desátými narozeninami dělal shyby a kliky, aby byl minimálně tak zdatný jako jeho vrstevníci a ideálně ještě mnohem zdatnější. Když mu bylo dvanáct let, koupil si osu a hromádku závaží, která se postupně rozrůstala. Jak se zvětšoval Davův zájem, sílil a rozšiřovala se mu záda. Už z tohoto vzpomínání ale jasně vyplývá, že jej nikdo konkrétní neinspiroval a už vůbec v sobě neměl touhu stát se kulturistickým šampiónem. Prostě chtěl mít jen silné paže a silná ramena. Postupně začínal vypadat dobře a jeho postava budila respekt. V sedmnácti letech se stal členem YMCA, kde trénoval s bývalým vítězem Mr. New Jersey Joeym Dinettou, který mu ukázal základy kulturistického tréninku.

Jako devatenáctiletý se oženil se svou první manželkou Penny, která byla ještě o čtyři roky mladší než on. Do doby krátce nato se datují také první záznamy o Draperových soutěžních začátcích. Přibližně 183 cm vysoký Američan v roce 1963 vybojoval své první vítězství na IFBB Mr. New Jersey, soutěži, na které v minulosti uspěl i jeden z jeho prvních mentorů Dinetta. Pro Dava se jednalo o přelomové roky a kromě začátku soutěžní kariéry a vstupu do manželství navázal také kontakt s Joem Weiderem, spoluzakladatelem mezinárodní federace IFBB a pozdějším tvůrcem soutěže Mr. Olympia.

Dave tehdy navštěvoval v Union City sídlo Weiderovy společnosti Weider Barbell Company, kde se nacházely nejenom kanceláře, ale také sklady, ze kterých Joe svým zákazníkům nejčastěji poštou zasílal činky a jednoduché vitamínové doplňky. Zprvu sem docházel jako zákazník a navázal zde přátelství s Leroyem Colbertem, majitelem těch nejúchvatnějších paží, hrudníku, ramen a zad, jaké měl Dave dosud možnost vidět. Absolvovali spolu několik dobrých tréninků, a ačkoliv již neurčíme, jakou na tom měl Colbert zásluhu, Draper začal ve skladu Weider Barbell Company o víkendech vypomáhat jako dobrovolník. Joe sledoval počínaní obou mužů, jednoho dne si s nimi sedl a začal hovořit o svých plánech otevřít pobočku v Kalifornii. Krátce po Draperově triumfu na Mr. New Jersey bylo rozhodnuto. Měl se přestěhovat do Santa Monicy, která v porovnání s New Jersey připomínala ráj.

Ačkoliv zejména pro jeho šestnáctiletou manželku stěhování do jiného koutu země představovalo velký krok, a to tím spíše, že v té době již s Davem vychovávala malou dcerku Jamie, mladý pár to zvládl. Podle Davových vzpomínek bojovali o přežití jako tři medvědi a Penny s Jamie Davovi pomáhali překonat to zlé, co v něm bylo. Zejména sobeckost, která se k životu kulturisty často v různé míře pojí. Dave v Kalifornii zpočátku trénoval v Muscle Beach Gymu, který byl známý také pod označením kobka. Jednalo se o temnou místnost ve sklepě velmi starého hotelu, ne větší než 23 metrů na šířku a 30 metrů na délku. Zařízení bylo ručně vyrobeno samotnými návštěvníky posilovny, kterých se zde nikdy najednou nenacházelo více než deset. Na podlaze zůstávalo několik osamělých dlaždic o velikosti 30 x 30 centimetrů, výmalba byla vybledlá, odlupovala se a vystavovala opadající omítku. Jeden velký úlomek skla, v němž byla tak tak vidět postava vzrostlého člověka, představoval jediné místo, ve kterém jste mohli kontrolovat provedení cviků anebo formu. To by ovšem toto "zrcadlo" nesmělo být tak staré a zašedlé, že se v něm dohromady vlastně nic neodráželo. Přes popis této žalostné scény Dave Draper o Muscle Beach Gymu dodnes hovoří jako o té nejlepší posilovně, v jaké kdy trénoval.

Dave Draper

Další zastávkou se pro Dava Drapera stala posilovna Joea Golda, kterou poprvé navštívil na jaře nebo na podzim roku 1966. Jak Joe postupně zdokonaloval své zařízení, které otevřel přibližně o rok dříve, Muscle Beach Gym ukončil činnost ve stávajících prostorách a provoz posilovny se přesunul do obchodu přes ulici. Kouzlo místa bylo pryč a Goldova posilovna nabízela mnohem lepší prostředí pro trénink. Nacházela se blok od oceánu, uvnitř jste našli všechny potřebné činky, které byly dost dokonalé na to, aby zklidnily kulturistovu mysl a rozvinuly jeho tělo. Dave v Kalifornii budoval svou postavu a v polovině 60. let se propracoval k hmotnosti 113 kg. Byl tehdy sice nejmohutnější ve svém životě, ale odhadoval, že musí mít takových 15 % podkožního tuku. Životní formu měl při hmotnosti kolem 106,5 kg.

V roce 1965 Dave vybojoval svůj první velký kulturistický titul. V sobotu 18. září se v prostorách brooklynské hudební akademie naráz konaly tři soutěže. Mr. America, Mr. Universe a první ročník Mr. Olympia. Dave závodil na IFBB Mr. America, kde si po vyrovnaném, avšak úspěšném souboji s Chetem Yortonem v nejvyšší výškové kategorii došel i pro absolutní vítězství. Spolu s ním bral také cenu pro nejlepší paže. Draperovi bylo tehdy pouhých třiadvacet let. Přesto splňoval všechny ideální vlastnosti šampióna. Mamutí velikost, svalovou symetrii, špičkovou definici a elegantní pózing. A něco navíc, co byste možná nazvali kvalitou hodnou vítěze Mr. America, ten neznámý faktor, který ale při vyrovnanosti soupeřů často rozhoduje o vítězi. Rok nato Dave celkový triumf slavil i na IFBB Mr. Universe. Tentokrát zcela dominantně. Byl o třídu jinde než jeho soupeři. Jeho mimořádné objemy, svalová definice a symetrie představovaly něco, co ten večer zkrátka nebylo v silách Draperových konkurentů překonat.

Vítězství na IFBB Mr. Universe pro Dava znamenalo, že podle tehdejších pravidel už nesměl titul na soutěži znovu obhajovat. Logický byl tak jeho přesun mezi profesionály a start na Mr. Olympia, soutěži, která byla právě pro borce, kteří se dostali do stejné situace jako on, stvořena. Na Draperovu první a jedinou účast na Olympii došlo v roce 1967. Dave na prvním ročníku Mr. Olympia, na kterém bylo povoleno, aby závodníci pózovali na vlastní hudbu, za tónů soundtracku k oskarovému filmu Desatero přikázání nastoupil na pódium. Otázkou však bylo, proč vlastně nějakou hudbu v sále pouštěli. Sotva moderátor zmínil jeho jméno, v sále se rozhostil takový rachot, že stejně nebylo nic slyšet. "Je nesmrtelný!" volal jeden fanoušek, který místo toho, aby seděl na svém místě, najednou stál v uličce. Dave vypadal stejně kolosálně jako vždy, pravdou ale je, že v nejlepší formě nebyl. V té době, podobně jako celá řada dalších kulturistů, koketoval s prací u filmu a televize, což mu nedovolilo dobře se připravit. Na soutěži tak obsadil čtvrté místo, když nestačil na vítězného Sergia Olivu, druhého Chucka Sipese ani třetího Harolda Poola.

Dave Draper

Po své výsledkově nevydařené účasti na Mr. Olympia si Dave dopřál tříletou soutěžní odmlku. V roce 1970 však zato závodil hned na třech soutěžích! Obsadil třetí místo ve vyšší kategorii na NABBA Mr. Universe mezi profesionály, kde změřil síly nejenom s druhým Regem Parkem, ale i s vítězným Arnoldem Schwarzeneggerem. Podobně dopadl i Davův start AAU Mr. World. S tím rozdílem, že zde v Davově výškovce druhé místo tentokrát bral Sergio Oliva. Vítězem byl opět vyhlášen Arnold a jednalo se o jediné dva souboje, které Dave s pozdějším sedminásobným vítězem Mr. Olympia na pódiu svedl. Že Draper ani v roce 1970 nezůstane bez vítězství, určil jeho start na IFBB Mr. World. O Draperově triumfu v nejvyšší kategorii tehdy nebylo pochyb. Jednoznačně vystupoval z řady. Při souboji o celkové vítězství to ale už tak jasné nebylo. Draperova stehna, která nikdy nebyla jeho nejlepší partií, letos vypadala poněkud podtrénovaně. Jeho paže tentokrát nějak zvlášť nevynikaly a záda postrádala hustotu. Tento popis Davovy formy z IFBB Mr. World 1970 je ovšem nutné brát s rezervou a je na něj potřeba nahlížet z toho pohledu, že jej takto zachytil Rick Wayne, pozdější neúspěšný Draperův soupeř v absolutce. V té si Dave poradil i s Francem Columbem a naposledy tak svým výsledkem zazářil.

Přes úspěch z Mr. World Dave na své závodění v roce 1970 nevzpomíná rád. Vlastně jej zpětně přirovnává k trhání zubů starými zrezivělými kleštěmi. Do formy pro své tehdejší soutěže se sice dostal bleskově za pouhých šestý týdnů a jeho srdce zcela patřilo tréninku, s výjimkou své postavy však na závodění vůbec nebyl připraven. Na Mr. Universe takřka zmeškal semifinále, narychlo na sebe nanesl trochu oleje z pšeničných klíčků, který představoval tu jedinou věc, kterou našel ve své tašce do posilovny, a na pódiu pak předvedl zcela nevýrazné vystoupení. Po roce 1970 Dave ze soutěžní kulturistiky odešel. Přestal závodit, protože to vlastně vůbec neměl rád. Po nějakou dobu jeho života se sice zdálo, že by to měla být ta pravá věc, kterou by měl dělat, ale ve skutečností závodění stálo mezi ním a požitkem ze zvedání železa, osobním úsilím, čistou radostí a naplněním z budování svalů a síly. Draper ale také připouští, že svůj díl na konci jeho kulturistické kariéry mělo to, že sport rostl a konkurence se zvětšovala.

Dave do koloritu Kalifornie 60. let zapadal nejenom svým vzezřením a postavou, ale ke své škodě také dosti neurovnaným životním stylem. Holdoval alkoholu a rekreačním drogám. "V polovině 60. let v liberálním a radikálním Venice člověka drogy svedly a stáhly s sebou, aniž by si toho všiml. Byli jste výjimkou z pravidla, pokud jste byli čistí," vzpomíná Dave Draper na tu dobu. Po léta se doslova upíjel k smrti a pitím půl galonu vodky denně po dobu několika let ztratil skoro všechno. Přes své problémy s alkoholem a drogami nikdy ale nepřestal trénovat. A ani pracovně zcela nezahálel. Koncem 60. let se pustil do výroby masivního nábytku, nejprve náhodně pro svůj vlastní dům, pak i pro své přátele, včetně Arnolda, kterému zhotovil postel a několik velkých židlí. Tato práce mu dovolila žít na periferii jako hippie a umožnila mu žít specifickým životním stylem. Nechal si narůst dlouhé vlasy, byl stále schopný platit své účty a vyhýbal se tomu, aby jej "dostal" systém. Byla to ale neuvěřitelně tvrdá práce s nevelkou mzdou.

Léta strávená ve společnosti démona alkoholu a drog se neodvratně musela podepsat na Davově zdraví. Den, kdy za své neřesti málem zaplatil životem, přišel v roce 1983. Selhalo mu srdce a týdny na jednotce intenzivní péče bojoval o život. Monitor, který hlídal jeho srdeční činnost, třikrát ukázal rovnou čáru. Nabízí se samozřejmě otázka, zda za problémy Dava Drapera se srdcem opravdu stálo pouze jeho holdování alkoholu. I v jeho době se totiž už ve sportu užívaly steroidy. Lékaři ale měli v tomto ohledu jasno. "Nestarejme se o Dianabol, synu. Byl to Jack Daniels, který ti to způsobil," zněla jejich diagnóza. Po propuštění z nemocnice Dave tři měsíce nesměl na trénink pomyslet a za tu dobu ztratil na váze nějakých třiadvacet kilogramů. Pak se k práci s činkami po malých krůčcích postupně vrátil a dokázal se znovu propracovat k úctyhodné formě. V roce 2007 se Dave musel podrobit operaci. Podstoupil trojnásobný bypass a lékaři mu spravili také chlopeň, která nesla známky poškození od jeho srdečního selhání z 80. let. Rekonvalescence byla tvrdá a trvala dlouho, ale Dave se znovu dokázal vrátit do života. Letos v dubnu pak oslavil šestasedmdesáté narozeniny.soutěž umístění
IFBB Mr. New Jersey 1963 1.
IFBB Mr. America 1965 1.
IFBB Mr. Universe 1966 1.
Mr. Olympia 1967 4.
Pro NABBA Mr. Universe 1970 3.
AAU Mr. World 1970 3.
IFBB Mr. World 1970 1.


Použitá literatura:

 • Here Is The Great Contest Picture Story You've Been Waiting For. The 1965 IFBB Mr. Universe - Mr. America - Mr. Olympia - Miss Americana Muscle /Beauty Show In: Muscle Builder, 1966, vol. 15, no. 10, p. 68.
 • Parker, B. The Great 1966 IFBB Mr. America - Mr. Universe - Mr. World - Mr. Olympia - Miss Americana Show In: Muscle Builder, 1966, vol. 8, no. 9, p. 13.
 • Richford, C. IFBB Winners... Oliva - Wayne - Howorth In: IronMan, 1968, vol. 27, no. 1, p. 20.
 • Roach, R. Muscle, Smoke & Mirrors: Volume II, Bloomington: AuthorHouse, 2011. ISBN 978-1467038416.
 • Twichell, J. Larry Scott, Dave Draper, Earl Maynard Win I.F.B.B. Titles In: IronMan, 1966, vol. 25, no. 2, p. 18.
 • Tyler, D. The Greatest Olympia Ever Staged! In: Muscle Builder, 1968, vol. 9, no. 10, p. 26.
 • Wayne, R. The IFBB Celebrates a Super Anniversary! In: Muscle Builder, 1971, vol. 12, no. 10, p. 28.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Weight Training - Bodybuilding - Nutrition - Motivation Draper Interview, 2001 for the DonLemmon.com website [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na https://www.davedraper.com
 • Colucci, C. An Interview with the Blond Bomber [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na https://www.t-nation.com.
 • Draper, D. Dave Draper’s Musclebuilding Q&A [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.davedraper.com
 • Draper, D. Too Early for Insight —March 8, 2007 [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.davedraper.com
 • Draper, L., Draper, D. You’ve Gotta be Kidding — February 22, 2007 [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.davedraper.com
 • Harris, R. A Star Profile: Dave Draper - The Blonde Bomber Part 1 [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.musculardevelopment.com.
 • Harris, R. A Star Profile: Dave Draper - The Blonde Bomber Part 2 [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na http://www.musculardevelopment.com.
 • Labbe, R. Legends: Dave Draper. Eyes On The Path…A conversation with the Blond Bomber. [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na https://www.ironmanmagazine.com
 • Robson, D. An Interview With The Blond Bomber Dave Draper. [online] [cit 2018-05-12]. Dostupné na https://www.bodybuilding.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  01.08.13:59Radovan77 - Skvělý článek, špička galerie. *79* Tahle postava je na ro..
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
  malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
  magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
  PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
  magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
  Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
  magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
  Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
  magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
  Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra