Reklama:

CrossFit: Česká jména v on-line kvalifikaci a Regionals 2018

11.470 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Největší crossfitová soutěž světa - Reebok CrossFit Games se koná každoročně již od roku 2007 a má celkem tři úrovně. První z nich je soutěž Open, otevřená úplně všem zájemcům ze všech koutů planety. Letos se do Open zapojilo více než 400.000 účastníků, mezi nimi i čeští atleti. Závodníci byli rozděleni do 18 geografických regionů, příslušnost závodníka k regionu přitom ale nebyla určena tím, odkud pochází nebo jaké má občanství, ale mohla se klidně odvíjet od toho, kde atlet v období Open žije a trénuje.

Jelikož některé regiony byly počtem závodníků výrazně "silnější" než jiné, došlo v roce 2018 k jejich přerozdělení ve snaze dosáhnout větší rovnováhy, ovšem situace zatím není ani zdaleka optimální a zřejmě bude vyžadovat hlubší restrukturalizaci celého systému.

Další úrovní závodu Reebok CrossFit Games jsou tzv. Regionals. Tam postupuje z každého regionu různé množství atletů v závislosti na jeho velikosti. Z regionu Europe North, ke kterému příslušela i Česká republika, postupovalo na Regionals 35 mužů a žen z hlavní kategorie, ovšem mezi nimi bohužel žádný Čech.

Jelikož ale příslušnost k regionu nebyla podmíněna státní příslušností, lze dvě česká jména najít mezi postupujícími z jiných regionů. Z 12. místa regionu Europe Central postupuje na Regionals David Stroupek, startující za rakouskou tělocvičnu Train Blue CrossFit. David se s elitním výběrem svého regionu utká v živém závodě 18. - 20. května 2018 v Berlíně. Dalším českým účastníkem Regionals bude Michaela Palová, osmadvacetiletá závodnice trénující v Itálii, která postoupila z 18. místa regionu Europe South. Její životní závod se uskuteční 1. - 3. června v Madridu.

Mimo hlavní kategorie mužů a žen jsou tu ale také další věkové divize, které nemají Regionals jako živý závod, ale prvních 200 atletů světového žebříčku každé věkové kategorie je pozváno k tzv. on-line kvalifikaci, která určí postupující na Games. Systém on-line kvalifikace je podobný jako v Open. Závodníci dostanou workouty, které musí odcvičit, natočit, a nahrávku do určitého termínu poslat. Rozdíl je v tom, že zde musí zvládnout místo pěti workoutů v pěti týdnech čtyři workouty ve čtyřech dnech, přičemž obtížnost workoutů přitvrzuje.

Do on-line kvalifikace, která je vlastně "regionálkami" pro Masters a Teens závodníky, se z českých atletů probojovali Zdeněk Weig (kat. 45 - 49 let), který ovšem dále v soutěži nepokračoval, dále pak Martin Štěpánek (kat. 40 - 44 let), Filip Trojovský (kat. 35 - 39 let), Sláva Kovář (kat. 60+) a Deniz Afacan ( kat. 14 - 15 let). Tito borci mají už svůj regionální závod za sebou. Jaké to bylo?


Martin Štěpánek

Martine, jak jsi spokojený se svým konečným výsledkem v kvalifikaci na Games?

Dalo by se to rozdělit na spokojenost s výsledkem jako s pořadím v tabulce a výsledkem jako osobním výkonem. Tabulka... tak kdo by byl spokojený, když skončí nějaký 78. na světě. (úsměv)

Výkony... oproti Open nebylo v kvalifikaci příliš prostoru na opravy. Jediný WOD, kde jsem měl pocit, že jsem mohl přeci jen víc, byl dvacetiminutový AMRAP, ale ten už byl pro mě neopakovatelný. Chůze po rukou coby slabší článek mi v únavě rozházela záda i hrudník, takže jsem byl druhý den rád, že jsem se zhluboka nadechl. (smích). Jinak jsem takticky vše naplánoval přesně tak, jak jsem byl schopen dodržet. Všude jsem měl nějaké své limity a to je ten rozhodující odstup od top atletů. Takže celkově jsem naprosto spokojen, ještě jsem o víkendu stačil vozit kolečka s kamením na okapový chodník. (smích)

Myslíš, že jsi ještě nevyčerpal svůj potenciál a že se ještě můžeš posunout dál? Třeba až na Games?

Jéje. Prostoru tam je, jen jestli ho dokážu vyplnit. Spoustu svých slabin jsem posunul a cítím, že půjdou dál. Jak hodně a jestli to bude stačit, se ukáže za rok.

Do jaké míry je dle tvého úsudku problém, že za rok budeš v rámci své kategorie zase o rok starší?

Všichni budeme starší a budeme mít o rok více natrénováno. Přijdou mladší, odejdou starší (do další kategorie). V podstatě nad tímto nepřemýšlím, protože to nijak neovlivním.

Pokud vím, nemáš momentálně žádného trenéra. Budeš si tréninkové plány psát sám? A pokud ano, nebojíš se, aby tvá příprava nepozbyla na systematičnosti, kdyby sis tréninky nestíhal připravovat?

Kostru tréninku mám v hlavě i v počítači. Jasně že je to práce navíc a už teď jsem to občas nestíhal ideálně. Ale když nejde o život, jde o ...

Tuším, že pro letošek byla soutěž Reebok CrossFit Games tvojí prioritou. Bude to tak i v příštím roce?

Prioritou je pro mě rodina, práce a pak teprve závody. Jsem manžel a otec, dle mého soudu to tak má být. Prioritu v závodění může mít svobodný člověk bez závazků. To je můj názor. A bude to tak i v příštím roce.

Martin Štěpánek a jeho výsledky z Online Qualifier 2018
celkové pořadí WOD 1 WOD 2 WOD 3 WOD 4
78. 110. 57. 64. 153.


Filip Trojovský

Filipe, jak jsi spokojený se svým výkonem v kvalifikaci na Games?

S celkovým umístěním jsem spokojený. Tři ze čtyř workoutů jsem dal slušně, jeden mi nevyšel a už na něj bohužel nebyl prostor.

Tvůj letošní výsledek v Open i on-line kvalifikaci vypadal hodně slibně. Myslíš, že se dokážeš dostat ještě dál?

Určitě ano vzhledem k mé krátké přípravě na samotné Open z důvodu operace ruky. Už teď, o měsíc později u Regionálek, jsem na sobě viděl posun. Hodně si cením spolupráce s trenérem Martinem Horniakem, jelikož za mým výsledkem je podepsán hlavně on. Vzhledem ke všem komplikacím spojeným s rukou jsme nakonec urvali slušný celosvětový výsledek a připravili se na následující závodní sezónu.

Do jaké míry pro tebe byla právě tahle celosvětová soutěž prioritou v rámci celého cyklu soutěží, na které se v letošním roce chystáš?

Open je od minulého roku, kdy jsem se dostal do kategorie Masters 35 - 39 let, mnohem zajímavější, jelikož tam cítím možnost dostat se na Games. Z toho důvodu s trenérem přemýšlíme, že letos upravíme závodní politiku a začneme přípravu na ročník 2019 už teď v létě. I tak bych ale měl stihnout 6 - 8 evropských závodů.

Filip Trojovský a jeho výsledky z Online Qualifier 2018
celkové pořadí WOD 1 WOD 2 WOD 3 WOD 4
79. 60. 60. 127. 38.


Sláva Kovář

Slávo, tak jaké dojmy máš z on-line kvalifikace na Games, teď když ji máš za sebou?

Moc se mi nepozdává ten systém, že s sebou neseš body z Open a nejde se od nuly. I kdyby jel člověk bomby, tak to je na nic, protože se posune maximálně o 20 míst.

Což není moc motivující. Nicméně, jak se ti zdály workouty, které jste dostali?

Ve dvou workoutech jsem byl marný. Handstand push-ups jsem uměl jen z abmatu, což bylo vždy i v mladší kategorii 55+. Teď byly klasické handstand push-ups, což pro mě byla konečná. Nicméně jsem si udělal 4x PR. To byl pro mě dobrý posun, ale celkový výsledek byl průser, protože po handstand push-ups byly lehké burpees a snatch, ke kterým jsem se ale vůbec nedostal. Další problém, a to dost podstatný, nastal u WODu 3. Neumím chodit po rukou, což "dědci" zatím taky nikdy neměli. Takže taky blbý. Ostatní workouty nějak šly, i když byly náročnější než v Open.

Každopádně ty jsi letos s postupem na Regionals vůbec nepočítal, chtěl ses jen zorientovat v tom, jak na tom jsi a co se musíš doučit do příštího ročníku, na který se chceš teď soustředit. Takže na čem budeš muset zapracovat?

Naučit se musím handstand push-ups, chůzi po rukou a výrazně zlepšit toes to bar, chest to bar, double unders... No, aby mám za rok nakonec nedali ještě i muscle-upy...

Vím, že on-line kvalifikací tě provázelo zraněné koleno. Jak to s ním šlo a do jaké míry tě limitovalo?

Jako první WOD jsem v pátek šel kombinaci thrusterů a šplhu na laně a hned při tom mi v koleni ruplo znovu. Naštěstí váha na čince nebyla velká, takže to šlo ustát. Při dalších workoutech jsem to cítil lehce, na celkový výsledek to nemělo vliv, prostě jsem na víc v tu chvíli neměl. Já vůbec nepočítal s tím, že do regionálek půjdu, takže to pro mě bylo překvapení a vlastně i spokojenost vzhledem k tomu, jak krátkou dobu jsem na to trénoval.

Sláva Kovář a jeho výsledky z Online Qualifier 2018
celkové pořadí WOD 1 WOD 2 WOD 3 WOD 4
157. 103. 129. 138. 132.


Deniz Afacan

Denizi, jak dlouho se věnuješ CrossFitu a kdo nebo co tě k němu přivedlo?

CrossFitu se věnuji zhruba rok. Přivedla mě k němu mamka, která se mu věnuje už čtvrtým rokem.

To jsi tedy Open zřejmě absolvoval úplně poprvé, že?

Přesně tak.

Už ve svých prvních Open sis ale vedl tak úspěšně, že jsi postoupil do on-line kvalifikace na Games. Jaké se ti zdály workouty z kvalifikace ve srovnání s těmi, které jste měli v Open?

Workouty v Open se mi zdály lehčí už proto, že jsem měl déle času na regeneraci na rozdíl od kvalifikace, kde jsem měl čtyři dny na čtyři workouty. Bylo to náročné jak psychicky, tak fyzicky. Kvalifikační workouty mi docela seděly, až na ten poslední, kde byly handstand push-ups, což je má největší slabina.

Kdo ti pomáhal vše natočit? A byl někdo, kdo tě při jednotlivých workoutech hecoval?

Ano, se vším mi pomáhal nejskvělejší pan trenér Lukáš Káňa z Colliery CrossFit Ostrava, který vše dokumentoval a koučoval. Hecovali mě všichni v gymu, včetně mých rodičů, kteří nevynechali jediný workout.

Chystáš ještě letos nějaké další závody? Dají se vlastně najít závody, kde je i Teens kategorie?

Najít závod, kde je Teens kategorie, je opravdu problém. Ovšem mám v plánu se zúčastnit ještě soutěže British Teens Championship, na kterou pojedeme bojovat z našeho gymu celkem tři v doprovodu našeho trenéra.

Deniz Afacan a jeho výsledky z Online Qualifier 2018
celkové pořadí WOD 1 WOD 2 WOD 3 WOD 4
108. 110. 101. 44. 142.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínOlympia 212 Showdown 2020 bez Keona P...
LeToucan (21:34) • Velká škoda, proporce z říše snů.
magazínMel Chancey: "Mike Matarazzo bojuje o...
tomášekp (22:35) • Zrovna Agel je fakt odbornost sama. Zavádí se stent, BYPASS se našívá, a nejprve perife...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
deiw (11:41) • Popravdě minulý rok Cedric byl podobný případ. Měl dost bodů ještě z konce roku 2018 (p...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
decarabas (09:06) • No neviem, nie je prvy ani posledny, ktory dostal zvlastne pozvanie. Nic na tom nevidim...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
havlic (08:35) • ...no a věřím, že vyhraje...protože `chudáček malý` měl Covid, tak mu to dáme, zaslouž...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra