Reklama:

Urban Challenge (Praha) 2018 - reportáž a fotogalerie

5.623 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

"Už jsi byl někdy v Bohnicích?" Když se Vás takhle někdo zeptá, tak má buď podezření, že jste blázen, anebo je to extrémní překážkový závodník a zkouší Vás, jestli nejste náhodou také. Nechci tím tvrdit, že překážkoví závodníci patří do blázince, i když si to určitě někteří lidé myslí. První závod série Urban Challenge se totiž v roce 2018 běžel právě v Psychiatrické nemocnici Bohnice, a to 21. dubna. Kdo by to byl štěkal. Haf.

Konec dubna, ale jarní počasí nečekejte. Bylo ryze letní počasíčko. Sluníčko pálilo, vzduch se tetelil a v parku v Bohnicích za plotem běhalo plno zpocených lidí. Kdepak, nešlo o branné cvičení tamních svěřenců, šlo o extrémní sportovní událost.

Organizátoři tento rok vsadili na novou lokalitu a myslím, že se to vyplatilo. Industriální Vysočany jsou toto jaro bez závodníků. Všichni si byli zaběhat v krásném parku plném zeleně. Já jsem nesměl chybět, zatím jsem byl na každém pražském Urbanu. Bohužel jsem to měl kvůli zranění pouze jako divák. Musím se přiznat, že mě strašně lákalo skočit na start a zaběhat si, ale holt mi to vyjde až příští rok. Ale alespoň jsem se za to odpoledne v Bohnicích pěkně opálil.

Urban Challenge není žádným hardcore závodem s desítkami těžkých překážek a kilometry stoupání. Je to pohodový závod pro ty, kteří si chtějí překážkové závody vyzkoušet a hlavně se pobavit. Ono skákání přes popelnice, přelézání kontejnerů, probíhání autobusu či přeskakování aut na jiných závodech nenajdete.

Jaký byl závod

Málokterý závodník běžel bez úsměvu a neviděl jsem nikoho, kdo by byl vyloženě naštván, zhnusen či nějak jinak negativně naladěn. A to ani když se na překážkách zrovna nedařilo. Prostě stačilo popojít trošku na stranu a překážku obejít. Trošku vzteku mohlo popadnout účastníky při čekání na úschovnu. Ne že by bylo málo místa, ale závodníků bylo hodně. Při pohledu na toho frontového hada by se lecjaký slaboduchý jedinec mohl zbláznit (naštěstí by nemusel za lékaři moc daleko).

O protažení a rozehřátí před závodem se starali na hlavním pódiu. Kdo to neflákal, byl na závod dobře připraven (alespoň ze strany rozcvičky). Originální bylo "štosování" na start, kdy závodníci museli prolézt otevřenou dodávkou. Taková malá ochutnávka toho, co je čekalo dál na trati. Všechno hlavní mimotraťové se odehrálo na louce před místním kostelem. Byla tam hlavní stage s hudební produkcí, stánky s občerstvením i stánky se sportovním vybavením, nafukovací skákací hrad pro děti a i v tom teplém počasí nepostradatelný stánek se zmrzlinou.

Trasa

Park je placatý, tak žádné kopce nikdo snad ani nečekal. Běhalo se po parkových cestách, po trávě, dlažbě, písku i po střechách aut. Podle toho, jak závodníci uměli brát zostra zatáčky, naběhali od 4,5 do 5,2 kilometrů (většina lidí si trasu měřila a skoro každý, s kým jsem mluvil, naměřil jinou vzdálenost).

Překážky

Závodníkům na trati překáželo, co se dalo. Byla tu stará dobrá ověřená auta, z nichž se dělaly ještě větší vraky, než už byly. Ať už kladivy, nebo jen vlastní váhou závodníků. Autobus, popelnice... A vlastně, tady je takový menší seznam překážek:

  • podlézání popelářského vozu, ručkování, stěna z pneumatik, překonání pneumatikového pole, bušení do aut kladivy, přelézání vraků aut, přelézání kontejnerů i popelnic, průchod blázincem, nošení pivních sudů, vylézání po provazové síti, šplh po tyči dolů, válce, průběh autobusem, přeskok beden (ne těch švédských), ručkování

Počty závodníků a časy

Nejrychlejší závodník dal trasu za 21 minut a nejpomalejší závodník na trati trpěl 2 hodiny a 13 minut. To tedy dělá průměrný závodní čas 1 hodinu a 17 minut a tento čas měl závodník na 1770. místě (z celkových 1773 závodníků, kteří doběhli). Kdežto závodník v polovině výsledkové listiny měl čas 41 minut. Ty jo, člověk by se v těch výsledcích úplně zamotal.

V roce 2017 doběhlo do cíle 1298 závodníků a v roce 2016 jich bylo 496. Oproti loňsku je to nárůst o 36 % a oproti prvnímu ročníku dokonce o 257 %. Docela dobrá účast, ne?

Závěr

Jak bylo vidět, tak Urban Challenge roste. Všude bylo plno lidí a rozhodně jich bylo víc než v minulých letech. Všude byly k vidění černo-zelené nápisy Urban Challenge, kterých také bylo daleko víc než minule. Organizátoři si prostě dávají záležet a povedlo se jim ze závodů udělat sportovně-kulturní událost. Z pohledu diváka stojí závod za to, i když běžet je vždycky lepší.

Pražský závod je za námi, Brno a Ostrava ještě před námi. Do jakých závodů půjdete?

Urban Challenge (Praha) 2018 - nejlepší závodníci
p. muži ženy
1. Luboš Kočvara - 0:21:24 Kristýna Hůrková - 0:25:11
2. Petr Dorňák - 0:21:24 Markéta Krejčí - 0:27:29
3. Lukáš Novák - 0:21:36 Markéta Valentová - 0:27:39


Urban Challenge (Praha) 2018 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra