Reklama:

Bcross Challenge - StartUp Games se neslo na vlnách pohody

8.245 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Ačkoli mnoho cest směrem do Českých Budějovic je aktuálně rozkopáno, crossfitovým závodníkům, kteří jsou zvyklí nevzdávat se, to nezabránilo v tom, aby se i přes četné uzavírky prokousali v sobotu 7. dubna 2018 do budějovického Bcross Gymu, který sídlí nedaleko hlavního vlakového nádraží. Chcete-li ho najít, musíte se dobře rozhlížet nebo se zeptat dobrých, ideálně sportovně vyhlížejících lidí, kteří se pohybují kolem místa, kde tělocvičnu tušíte. Najít ji rozhodně stojí za to. Rozhodně to stálo za to i onu sobotu, kdy se tady konala soutěže Bcross Challenge - StartUp Games.

Než vstoupíte do gymu, který se mimochodem může chlubit 1300 m2 cvičební plochy, procházíte přes vnitroblok, kam se chodilo v průběhu závodu na "chill out". Nadýchat se čerstvého vzduchu, probrat strategii nebo zážitky z právě absolvovaného workoutu. Anebo čistě jen vstřebat energii schovanou v naducaných amerických donutech nebo šťavnatých voňavých hamburgerech, které se tu na stáncích prodávaly. Na soutěžní plochu se pak závodníci i diváci vraceli velkými vraty, díky kterým bylo v tělocvičně i přes "full house" po celou dobu závodu dýchatelno.

Zajímavé bylo, že při vstupu do Bcross Gymu nebyla cítit nervozita a napětí, přestože tam právě probíhal závod, ale spíš taková pohoda, jako když si za volného slunečného odpoledne vyrazíte na "kolečkáče" a cestou si k tomu koupíte lázeňskou oplatku. Tahle uvolněná nálada se do éteru šířila zpod rukou DJ Alexe Neirise, ale také z mikrofonu, kterým vládl Václav Mráz, hlavní organizátor akce a toho dne i moderátor s velmi příjemným a přirozeným projevem. Byl tu klid. Žádní kolabující závodníci, žádné zátěží vyvolané agresivní reakce, žádné osočování rozhodčích nebo soupeřů. Možná to byla náhoda, ale možná v tom svou roli hrálo rozumné nastavení soutěžních workoutů. Ty byly obtížné, ale nikoli likvidační. "Nechceme závodníky odrovnat ani zničit. Chceme najít nejlépe připravené všestranné atlety," říká Václav Mráz a dodává, že workouty pro StartUp Games připravil David Hájek, který na soutěži zároveň zastával funkcí hlavního rozhodčího.

WOD 1 - Start Up
časový limit 9 minut

 • 30x power snatch 50 kg
 • 20x burpees over bar
 • 10x bar muscle-up
 • 20x burpee over bar
 • 30x power snatch 50 kg

WOD 2 - Keep Going
AMRAP 13 minut

 • A: 2 km row
 • B: 50x chest to bar + max. počet double unders

David Hájek pro 70 atletů startujících v kategoriích Sport a Elite (zde startovali pouze muži, ženská kategorie se nenaplnila) přichystal celkem čtyři soutěžní úkoly. Zřejmě největší zvědavost diváků vzbuzoval třetí z nich - Heavy Weight. Kolik si asi na činku naloží nejlepší ze soutěžících? Jako nejsilnější se po vzájemném srovnávání všech ukázal Ondra Pokorný, který první fázi WODu zvládl se 115 kg a druhou se 135 kg.

WOD 3 - Heavy Weight
časový limit 4 minuty

 • 1 rep max squat snatch + 2x overhead squat

1 minuta odpočinek

časový limit 4 minuty

 • 1 rep max squat clean + 2x jerk

WOD 4 - Almost There
AMRAP 10 minut

+ 3 opakování každé kolo
3 - 6 - 9 - 12 - 15

 • wall ball 9 kg
 • power clean 60 kg
 • push press 60 kg
 • toes to bar

Ondřej Pokorný nakonec vyhrál i celou kategorii Elite, na nejvyšším stupni vítězů se vystřídal ještě s Lucií Štěpánikovou, ženskou vítězkou kategorie Sport, a Jakubem Hynkem, nejlepším mužem kategorie Sport.

"Chceme, aby od nás závodníci odjížděli spokojení," říká Václav Mráz zastupující celý třicetičlenný realizační tým, a to se zřejmě v sobotu po StartUp Games podařilo. Závod byl z organizačního hlediska alespoň z pohledu diváka naprosto bezproblémový. Závodníci jednotlivých heatů byli včas seřazováni a včas přiváděni na soutěžní plochu, takže časový harmonogram nedosahoval žádných skluzů, "bedňáci" pod vedením Patrika Roseckého byli sehraní a rychlí, stejně tak se zdálo, že i rozhodčí pod dozorem Davida Hájka fungovali tak, jak měli. Soutěž to prostě byla příjemná a povedená. "Zřejmě to byl náš organizačně nejlépe zvládnutý závod," myslí si Václav Mráz, který má na svém kontě už organizaci deseti soutěží, a jeho zkušenosti jsou znát.

Zajímavostí je, že vyhlášením vítězů to na Bcross Challenge nekončí. "Vím, že po soutěžním dni jsou atleti unavení, ale přesto máme po každém závodu společnou večeři a after party. Chceme závodníky sblížit, přesně o tom přece sport je. Rádi také poznáváme nové lidi a vyslechneme si jejich názory," říká Mráz, který i tímto způsobem získává od závodníků zpětnou vazbu, s jejíž pomocí mohou pořádané akce ještě vylepšovat.

Jak je příjemným trendem poslední doby, i závody pořádané tělocvičnou Bcross Gym mívají charitativní podtext. Tentokrát šel výtěžek z dobrovolného vstupného na konto stacionáře Bazalka, v loňském roce věnoval Bcross Gym různým místním pomáhajícím organizacím částku 28 000 Kč.

Pokud teď někdo lituje, že soutěž StartUp Games "prokaučoval", tak ať netruchlí a radši si do diáře nebo za uši zapíše data:

 • 9. června 2018 - Team Battle (závod dvojic)
 • 18. - 19. srpna 2018 - Big Summer Games
 • 15. prosince 2018 - Winter Classic II (vánoční týmovka)

Detailní informace o chystaných závodech naleznete na Instagramu Bcross_Challenge, Facebooku nebo na webových stránkách. Po spuštění registrace na soutěž neotálejte dlouho. Závody Bcross Challenge jsou čím dál oblíbenější a například kapacita soutěže StartUp Games se naplnila ve dvou dnech.

Závěrem tlumočíme slova Václava Mráze určená partnerům: "Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům, bez kterých by se závod těžko obešel. Jsem rád, že pomalu přibývají, bohužel na toho hlavního stale čekáme. Od prosince jsme navázali spolupráci s grafikem, který náš závod hodně posouvá, což je vidět na všech našich grafikách, cedulkách, rozpisech, tričkách apod. Teď si zaslouží předělat ještě náš web. Za tím stojí Nomeweb.cz, patří jim velký dík."

Na úplný konec ale necháme mluvit toho nejlepšího atleta budějovické soutěže, Ondřeje Pokorného.


Rozhovor s Ondřejem Pokorným - vítězem kategorie Elite

Ondro, nejdřív veliká gratulace k vítězství na Bcross Challenge. Jak dlouhá cesta k němu vedla? Tím se chci zeptat, jak dlouho se CrossFitu věnujete?

Věnuji se mu od půlky roku 2014. Počítám to od soutěže Czech Beast Challenge. Tehdy jsem se jí po pár měsících trénování dle metodologie CrossFitu zúčastnil a poněkud mi to otevřelo oči, zjistil jsem, že je co zlepšovat. (úsměv) Předtím jsem hrál téměř 10 let basketbal a taky jsem zvedal činky v posilovně. Biceps, prsa. (smích) Obojí mi ale dalo nějaký pohybový základ pro CrossFit.

Kde trénujete CrossFit?

Trénuji v našem Strahov gymu, je to pro mě, a doufám, že i pro ostatní, nejlepší prostor pro trénink, který si lze přát. Běháme venku pod střechou, vedle máme bazén a saunu, atletický ovál a park. Je to takové menší olympijské tréninkové centrum.

Máte svého trenéra, který Vám připravuje individuální tréninkový plán?

Na tréninkovém plánu spolupracuji posledního tři čtvrtě roku s Michalem Bohumelem. Ten mi také otevřel v mnoha věcech oči, hlavně ohledně dlouhodobě udržitelného rozvoje atleta. Svoje zkušenosti z tréninku pak předávám našim lidem.

Který z WODů Bcross Challenge jste si užil nejvíc a vyskytla se ve workoutech i nějaká disciplína, která naopak nepatří mezi Vaše nejsilnější stránky?

Nejvíc jsem si užil těžké vzpírání. To je snad nejzajímavější i pro lidi, co přijdou koukat. Celkově mi ale sedlo vše. Snažím se připravovat na vše, ačkoliv slabin mám nespočet. Prozrazovat je netřeba, nebo je dostanu hned na dalším závodě. Jsem vysoký a těžký, tak hádejte - třeba na těch 50 chest to bars se ta váha pronesla. (smích)

To, že si s olympijskou činkou rozumíte, bylo na závodech Bcross Challenge více než patrné. Můžete se podělit o nějaká svá silová maxima?

Zatím je to clean & jerk 150 kg, snatch 117,5 kg. Věřím, že jsem ve vzpírání i dalších disciplínách ještě nevyčerpal svůj potenciál, a těším se na další cestu ke zlepšení.


Výsledky soutěže Bcross Challenge 2018

Kategorie Elite
pořadí muži
1. Ondřej Pokorný
2. Petr Špaček
3. ViktorYuriev

Kategorie Sport
pořadí muži pořadí ženy
1. Jakub Hynek 1. Lucia Štěpániková
2. Ondřej Dlask 2. Tereza Forstová
3. Jiří Černý 3. Eliška Růžička


Fotografie z Bcross Challenge 2018


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 20 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra