Reklama:

Extrémní závody
- přehled překážek (IV.)

7.129 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Extrémní závody
- přehled překážek (I.)
Extrémní závody
- přehled překážek (II.)
Extrémní závody
- přehled překážek (III.)
Každý máme život plný překážek a asi nám to nestačí, protože rádi vyhledáváme další a další překážky. Zejména ty, kde je bahno na dohled. Organizátoři překážkových závodů nám vcelku rádi do cesty staví zdi. Jsou to různé zdi. Vysoké, nízké, odkloněné, přikloněné, děravé, síťové, pneumatikové nebo kluzké. Naším úkolem je stěny přelézt a většinou nám ani nic jiného nezbývá, buď překonáš, anebo končíš!

Koukneme se na pár variant, které jsem při svých toulkách po překážkových tratích potkal a překonal (zatím jsem naštěstí překonal všechny, i když jsem měl párkrát namále).

Příprava

O překonávání stěny jsem už psal, a to hned v prvním díle. Tam šlo o pěknou rovnou zeď o výšce přes dva metry. Teď už nebudu psát o krásných rovných zdech, teď už rovné nebudou. Společné však mají to, že ať je zeď prohnutá, ohnutá, nebo rovná, budete potřebovat muscle-up, abyste se přes její vrchol přehoupli. Takže silná záda má stěna ráda.

A-stěna

Viděli jste někdy klasické stanové áčko? Určitě ano. Tak teď si ho představte tak desetkrát větší. Ohebné tyčky jsou nahrazeny ocelovými nosníky, které už ohebné nejsou, a namísto stanové plachty čekejte síťovinu nebo dřevěné příčky.

Úkol zní jasně. Nahoru, tam se přehoupnout a druhou stranou dolů. Zní to jednoduše a překážka i jednoduchá je, pokud na ni zrovna nenaskočí pět závodníků najednou s tím, že před nimi i za nimi se tlačí další netrpělivci. To si pak člověk připadá jako na rozbouřeném moři (a ještě k tomu může být zamotán v síti).

Jak zdolat

Jednoduše. Vylézt nahoru a slézt dolů. Pevně se držte, jakmile na síť nebo příčky vleze někdo jiný, všechno se nebezpečně rozhoupe a může se Vám stát, že Vám síť bude vyloženě "utíkat" pod rukama. Dělejte menší kroky a pouštějte se, až když víte, kam dáte ruku příště. Cesta dolů je o něco snazší. Můžete jít popředu, to je rychlejší, ale je tu větší riziko, že Vám noha sklouzne, anebo můžete jít pozadu, to máte větší jistotu, že se udržíte.

Ten, kdo si na síti hodně věří, to může vzít dolů kotoulem (jen u síťové varianty). Jakmile se přehoupnete přes horní okraj, tak se chyťte sítě svažující se dolů, přehoupněte zbytek těla a udělejte kotrmelec. A pak znova a znova - a jste dole. Sice se Vám asi bude točit hlava, ale je to pěkně rychlé. Já na to nikdy odvahu nesebral. Mám strach z toho, že se mi hlava "zašprajcne" v oku sítě a bude vymalováno.

Podplavání stěny nebo překážky (dunk wall)

Tak tohle je zrovna stěna, u které muscle-up vážně potřebovat nebudete. Zato musíte umět alespoň na chvíli zadržet dech a nesmíte se bát studené vody. Jde většinou o jámu v zemi naplněnou vodou a v ní je umístěná dřevěná stěna či jiná překážka, kterou je potřeba podplavat. Variant této překážky je plno, ať již jde o nafouknutý ponton, který plave na hladině, o kanalizační rouru ponořenou do vody nebo jen o natažené lano. U všech je to stejné. Nadechnout se, zadržet dech a ponořit.

Jak zdolat

Každý se někdy v životě potápěl. Buď v rybníku u babičky, anebo doma ve vaně, takže na chvíli zadržet dech není problém, a většina překážek nepotřebuje na překonání dlouhé minuty. To spíš dlouhé minuty potřebuje závodník na sebrání odhodlání se do vody ponořit. Voda teplá nebude, a jestli chcete závod dokončit, tak prostě do té vody musíte. Takže žádné váhání, žádné přemýšlení a žádné výmluvy. Chce to hned, jakmile dorazíte k překážce, do toho skočit po hlavě. Jít do vody, ponořit se a podplavat to. Když budete váhat, tak se Vám o to víc nebude do vody chtít a tím hrůzostrašnější zážitek to bude.

Jen dvě rady závěrem. Pořádně dýchejte. Až se vynoříte, tak je potřeba tu zimu ze studené vody vydýchat z těla pryč. A jakmile se rozběhnete, tak se zahřejete. Pokud máte brýle, tak brýle do ruky, nenechte je někde uplavat (jako se jednou stalo mně).

Prohnutá stěna (vlna)

Tuhle překážku znám už z dob sledování Ninja Factoru (následně Ninja Warrioru). Vždycky jsem si říkal, že to nemůže být těžká překážka. Stačí se rozběhnout a vyskočit. No, jakmile jsem si ji vyzkoušel na vlastní kůži, tak jsem zjistil, že to taková sranda zase není. Teorie pořád platí. Rozběhnout se a pak vyskočit. Ale realizace hodně pokulhává. Vše záleží na tom pravém místečku, kam položíte nohu, ze které se odrazíte. Stačí kousek mimo a vrcholu nedosáhnete.

Jak zdolat

Co jsem odpozoroval od závodníků, kteří vlnku překonali, tak tady hodně záleží na odvaze. Prostě naplno do toho jít a bez jištění skočit (rukou, nohou). Čím výš dáte nohu, tím lépe dosáhnete na okraj, a hlavně nesmíte skočit do dálky, ale do výšky. Musíte jít s vlnou. Využít toho, že Vám jde naproti a chce Vám vlastně pomoci. Takže žádné naklánění dopředu, ale mírný záklon, jako kdybyste běželi po rovné zemi (vím, zní to divně). Pokud Vám skok nevyjde, tak se nesmíte na stěnu zhroutit. Musíte se v nejvyšším bodě otočit a krátkými, ale rychlými kroky seběhnout dolů. Bacha na klouzání. Můžete se spálit a stěna muže mít znatelné přechody mezi jednotlivými dřevěnými panely, což není dobré ani pro kolena, ani pro ruce.

Na překonání je potřeba mít explozivní sílu v nohou pro dobrý odraz, takže dřepy s výskokem anebo rovnou angličáky jsou tím pravým ořechovým.

Kluzká stěna (slip wall)

Tahle stěna je hodně podobná áčkové stěně. Jen je menší, je plná (nemá příčky ani síťovinu), je pod ní voda, takže to na ní klouže, a jako pomůcka na ní je provázek. Cílem je přelézt. Nejhorší na stěně je to, že je celá od bláta a vody, takže je to vlastně velká skluzavka. Vydrápat se na ni dá pomocí hrubé síly nebo správné techniky a pár lidí to pod ní už vzdalo.

Jak zdolat

Základem je chytit se provazu. Pokud je provaz krátký nebo moc vysoko, musí se vyskočit. Jakmile se už držíte, tak je potřeba pořádně zapřít nohy o stěnu a neprověsit zadek (nesmíte na provazu viset). To znamená, že se musíte snažit držet polovinu těla v jedné linii. Chodidla, nohy a zadek. Vlastně to vypadá, že jste ke stěně kolmo a v pase se mírně nakláníte dopředu. Jakmile se prohnete a předkloníte, budou Vám nohy podkluzovat. Pomalu ručkujte po laně a vytahujte se nahoru, nohy tlačte do dřevěné desky a na konci se chytněte za okraj. Pak už stačí se jen přehoupnout.

Závěr

Jak trénovat na tyto stěny? Kromě podplavání, které kromě otužování snad žádný trénink nepotřebuje, je to všechno o zádech a nohou. Potřebujete silná záda na vytažení se přes horní okraj stěny. Takže shyby na všechny způsoby a pěkně bradu až nad hrazdu. A potřebujete trochu výbušnosti v nohou. Ono vlastně všechno stojí na nohou. Ať už budete šplhat po příčkách, nebo se odrážet ke skoku, připraví Vás dobře dřepy, dřepy s výskokem, výpady a výpady s výskokem. A vůbec není od věci si venku trochu zaskotačit. Skákejte, běhejte, skákejte a běhejte, prostě blbněte zase jako malí.

Příště proberu ručkovací překážky. A hádejte co? Když chceš dobře ručkovat, musíš záda trénovat.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra