Reklama:

Je samotný syrovátkový protein opravdu nejlepší volbou?

19.103 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, autorem je výživový poradce a mistr Čech v kulturistice Pavel Samek.

Pavel Samek

Působí jako osobní trenér a výživový poradce. Specializuje se na osobní tréninky zaměřené především na cílené formování postavy. Dosáhl titulu mistra Čech v klasické kulturistice IFBB.

Dosažené výsledky:

 • mistr Čech v kulturistice IFBB 2012
 • 3. místo Natural Cup 2009
 • vicemistr ČR v naturální kulturistice 2007
 • 5. místo ME v naturální kulturistice GNBF 2005
 • 4. místo Musclemania Hungary Championship 2004
 • 2. místo Aminostar Cup 2003
 • Často se setkáváme s názorem, že nejrychleji stravitelný protein, nejčastěji myšleno nějaký typ syrovátkového proteinu, je považován automaticky za všeobecně nejlepší. Mnoho atletů vnímá pomyslnou rovnici „rychlý“ = nejlepší pro budování svalové hmoty. Ve smyslu této logiky slýcháme další tvrzení: „po tréninku jedině hydrolyzát, a to s nejvyšším stupněm hydrolýzy”. Také jste to zaznamenali? Je toto tvrzení pravdou? Pro určité typy sportů bezesporu ano, nicméně rozhodně neplatí pro všechny. Je potřeba si uvědomit, za jakým účelem suplementujeme, jaký druh sportovní aktivity vykonáváme, v jaké intenzitě a především, co je naším cílem!

  Rychlý = nejlepší. Zřejmě ne.

  Je-li naším cílem budovat svaly a zároveň spalovat tuk, nabídne nám samotný syrovátkový protein maximum? Ve světle výzkumů i praxe zjišťujeme, že zřejmě ne. Syrovátkový protein je bezesporu skvělý doplněk stravy, který disponuje řadou zdravotních benefitů, velmi efektivně podporuje proteosyntézu a hraje prim v její stimulaci. Hydrolyzát syrovátkového proteinu, podobně jako další hydrolyzované proteiny, zase pomáhá rychlé regeneraci. Při kombinovaných silových sportech (CrossFit, sprinty, vrhy...) umožňuje častěji trénovat a tím zvyšovat výkonnost, alergikům zase poskytne kvalitní aminokyseliny bez rizika potíží s trávením. Jsou ale samotné syrovátkové proteiny ideální volbou při požadavku na maximální nárůst svalové hmoty? Nejspíše ne. Naopak se ukazuje, že doplnění „rychlé“ syrovátkové bílkoviny o tzv. „pomalý“ protein reprezentovaný kaseinem nabízí řadu výhod i přesto, že někteří sportovci považují tento typ proteinu vhodný pouze k použití před spaním, případně přes den v dlouhých pauzách mezi jídly. Rostoucí počet studií však prokazuje, že kombinace „rychlého“ proteinu syrovátky a pomalu stravitelného kaseinu v nedenaturované podobě je v podpoře svalového růstu několikanásobně efektivnější a použití takové směsi nachází využití především v období krátce po tréninkovém zatížení. Přidáme-li ještě středně rychle stravitelný protein, získáme tím tzv. ideální směs.

  Co tedy říká věda?

  Zaměřme se nyní na dva seriózní výzkumy. Jeden z prvních byl zaměřen na kombinaci syrovátky a kaseinu a odehrál se na Baylor University v Texasu. Dvě skupiny sportovců absolvovali shodný 10 týdnů trvající tréninkový program zaměřený na nárůst svalové hmoty. Jedna skupina užívala kombinaci syrovátkového proteinu a micelárního kaseinu, druhá pouze syrovátkový protein. Výsledkem byl nárůst svalové hmoty u první skupiny v průměru o dva kilogramy, kdežto druhá skupina nevykazovala žádný měřitelný nárůst. U obou skupin došlo k mírné redukci tuku. Proč tomu tak je, nám pomůže pochopit druhý výzkum slavné Mayo Clinic. Ti se zabývali vstřebatelností bílkovin a došli k závěru, že rychlá vstřebatelnost syrovátkového proteinu, který umožní okamžité zásobení svalu aminokyselinami, je zároveň jeho největší slabinou. Syrovátkový protein způsobí velmi rychlé zvýšení syntézy svalových bílkovin následované poměrně zásadním propadem. Výzkum ukázal, že přídavek micelárního kaseinu k syrovátce umožní podržet hladinu aminokyselin ve svalu stabilní a tím přispět daleko většímu nárůstu svalové hmoty. Z toho jasně vyplývá, že pokud chceme maximalizovat své přírůstky, je kombinace syrovátkového proteinu s kvalitním zdrojem kaseinu více než příznivá.

  Síla kombinace, aneb synergie nade vše.

  Nově se ukazuje, že výhodu nám může poskytnout i přídavek proteinu, který doplní celkové aminospektrum. Pojďme si ještě říct něco o studiích tzv. blendů neboli směsí několika zdrojů bílkovin. Zaměříme se na dvě poměrně rozsáhlé studie.

  První z nich byla zveřejněna v časopise Journal of Nutrition a zkoumala vliv na proteosyntézu v průběhu času. Porovnávala proteinovou směs složenou ze syrovátkového proteinového izolátu, izolátu sójového proteinu a micelárního kaseinu oproti samotnému syrovátkovému izolátu. Výsledky výzkumu pak po předchozím odstavci nejsou překvapivé. Jak syrovátka, tak směs bílkovin zvýšila proteosyntézu podobně, avšak směs bílkovin udržela zvýšenou proteosyntézu po delší časové období.

  Pro následnou studii z roku 2014 byly použity stejné parametry suplementů, tedy konzumace proteinového suplementu probíhala opět ihned po tréninku, a její výsledky zveřejněné v Journal of Applied Physiology hovoří jednoznačně ve prospěch směsi. Směs vedla k výrazně lepší absorpci a využití aminokyselin oproti samotné syrovátce. Zjednodušeně řečeno, použití směsi rychle stravitelné syrovátkové bílkoviny, pomalu stravitelného kaseinu a proteinu se střední rychlostí trávení, který v tomto případě reprezentoval sójový izolát, je z hlediska svalového růstu výhodnější než použití samotného syrovátkového proteinu.

  Ano, PROM-IN® jde s dobou aneb respektujeme seriózní výzkumy.

  Ve společnosti PROM-IN neustále sledujeme nejnovější výzkumy a trendy ve výživě s cílem nabídnout našim zákazníkům to nejlepší. Právě proto jsme se rozhodli vytvořit specifickou směs bílkovin a díky tomu vznikl produkt Pentha Pro. Cílem je co nejefektivnější kombinace s ohledem na aktuální studie a skutečně prokázané účinky. Základ směsi stále tvoří nativní syrovátkový protein, který reprezentuje nejlepší zdroj aminokyselin pro svalový růst. Tento základ je postaven na kvalitním koncentrátu a izolátu, oba zpracované šetrnou metodou CFM. Rychlé zdroje bílkovin v nativní podobě doplňuje přídavek značkových peptidů syrovátky OPTIPEP®. Jejich výhodou je především stimulace trávení bílkovin, nikoliv jejich rychlá absorpce, jak se mnozí domnívají. Ta je totiž z hlediska svalového růstu spíše slabinou. Nastavili jsme dávku těchto peptidů tak, abychom využili jak přirozeného anabolického působení nativních zdrojů bílkovin, tak současně využili benefitu podpory trávení. Rychlé zdroje bílkovin doplňuje hlavní anabolická složka, kterou tvoří vysoce kvalitní izolát mléčného proteinu, jakožto přirozený zdroj micelárního kaseinu (pomalý protein) a stejně tak nativní syrovátkové bílkoviny. Poměr syrovátkových proteinů vůči kaseinu je v produktu 2 : 1, což odpovídá ideálu pro výbornou absorpci a maximální stimulaci anabolismu. Celou směs ještě doplňuje izolát vaječného bílku, který zastupuje středně rychlé proteiny a především skvěle doplní celkové aminokyselinové spektrum za současného snížení inzulínové odpovědi.

  Pentha Pro v bodech:

  • směs bílkovin vytvořená na základě studií
  • 5 nejkvalitnějších zdrojů bílkovin
  • maximální nárůst svalové hmoty
  • plná krémová chuť

  Pentha Pro je univerzální protein pro všechny fitness nadšence. Byl navržen tak, aby maximálně podpořil výsledky Vašeho snažení.

  Pentha Pro můžete použít po tréninku, ale i kdykoli v průběhu dne.

  Pentha Pro v sobě kombinuje ty nejlepší zdroje bílkovin. Současně nabízí delikátní krémovou chuť.


  Zdroje:
  Kerksick, C. M., et al. The effect of protein and amino acid supplementation in performance and training adaptations during ten weeks of resistance training. Journal of Strength and Conditioning Research 20(3), 643-653, 2006.
  Soop, M., et al. Coingestion of whey protein and casein in a mixed meal: demonstration of a more sustained anabolic effect of casein. Am J Physiol Endocrinol Metab. 303(1):E152-62, 2012.
  Reidy, P. T., et al. Protein Blend Ingestion Following Resistance Exercise Promotes Human Muscle Protein Synthesis. Journal of Nutrition 143(4):410-416, 2013.
  Reidy, P. T., et al. Soy-dairy protein blend and whey protein ingestion after resistance exercise increases amino acid transport and transporter expression in human skeletal muscle. Journal of Applied Physiology, In press, 2014.


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  23.03.21:09Pavel1979 - Jedna ze studií vyšla v srpnovém vydání časopisu Internati..
  23.03.00:08Pr!nc - Mohu poprosit o název studie?
  22.03.14:53Pavel1979 - Já více méně souhlasím. Suplementace sacharidů po tréninku..
  18.03.16:29th.0.th - Máš pravdu. V těch prvních čtyřech slovech. :-)
  18.03.10:12mmichaelveliky - Nejsem expert na vyzivu, ale obecne protein je nejlepsi po..
  17.03.14:41igi27 - Tak ako píše Pavel1979 - všeobecne najlepšie využiteľný je..+2
  17.03.13:54Pavel1979 - Tento produkt, ale neni urcen pro rychlou regeneraci, jako..+1
  17.03.10:50Milan A. - Takže nejnižší stupeň hydrolýzy a ještě nejmenší zastoupen..-1
  17.03.10:39Pavel1979 - Hydrolyzatu je v produktu prumerne 5%. Nechteli jsme pouzi..
  17.03.09:45Milan A. - Nejnižší stupeň hydrolýzy*80* -1
  16.03.20:32Pavel1979 - V clanku je napsano, zadny meritelny narust. Nabrat svalov..+1
  16.03.17:10Big Muscle - Mě napadla otázka, jak je možné, že sportovci, kteří cviči..
  16.03.16:47Rybalka40 - Při čtení hned na úvod mě napadla otázka. Tak který pak as..+2
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFoto: neskutečná osmiměsíční proměna...
  Arnold Strong (09:53) • Co mel za zraneni?jinak proměna klobouk dolů
  magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
  jr.e (14:29) • V popisování pravá a levá strana asi velká chyba že.?..nemělo to být obráceně.?..:) Na...
  magazínTereza Luchesi - jak na stojku
  havlic (13:32) • jako klidně jsem pro, aby se na ronnie dělaly i tyhle navody, rozhodně to tu má vedle č...
  magazínTipovací soutěž 2019 - konečné pořadí
  Pekami (08:54) • No... co na to říct. Gratulace vítězům :) Parádní výhry.
  magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
  plynar (02:49) • Na pravo krásna zdravo vyzerajúca slečna s príťažlivými ideálnymi ženskými krivkami.. n...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra