Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Marek Matis: "Můj život je jeden workout."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Kdo chtěl jít dříve ve stopách obdivovaných mistrů hrazd, známých z YouTube a jiných zdrojů, byl rád, když někde ve svém okolí objevil dětské hřiště s oprýskanou zarezlou prolézačkou, kde mohl alespoň trochu potrénovat. Dnes už je situace výrazně jiná. V posledních letech vyrostla v mnoha českých městech moderní street workoutová hřiště, což vypovídá o tom, že tento "pouliční" sport je u nás na vzestupu. Důkazem toho je i fakt, že čeští workouteři se začínají čím dál víc prosazovat v zahraniční konkurenci. Jedním z těch úspěšných je Marek Matis z SSTAS Karviná, aktuální držitel titulu mistra světa z šampionátu Strength Championship v Lotyšsku.

Marku, ty se věnuješ workoutu, ale také o něm děláš přednášky ve školách. Proč?

Přednášky dělám, protože mě to baví, a zejména proto, že si myslím, že by se mladí lidé měli hýbat. Mou snahou je nejen tento sport propagovat, ale rád bych jej dostal do škol jako součást tělesné výchovy. Myslím, že pro žáky by byl přínosem a zároveň nenásilnou a zábavnou formou, jak se hýbat. Slovem workout se dá nazvat jakékoliv cvičení s vlastní vahou, tudíž si tam každý může najít tu "svou" disciplínu. Někdo bude šikovnější na shyb, někdo na dip nebo dřep, to jsou základy, ale také se dá jít dál a zvládnout stojky, L-sit, muscle-up... Každý může být svým způsobem v něčem mistr.

Kdy jsi ty sám začal s workoutem a co tě k němu přivedlo?

S workoutem jsem začal někdy v roce 2012. Sport jsem měl vždycky rád, ale pouhé zvedání činek mě moc nebralo. Ve workoutu jsem se ale našel. Není to jednotvárné cvičení a člověk ukáže sílu i v něčem jiném než jen v bench-pressu.

Co tě workout naučil, co ti dal?

Od doby, co se věnuji workoutu, se toho u mě hodně změnilo. V podstatě vše se u mě od workoutu odvíjí, celý můj život je v podstatě jeden workout. Už pro mě není jen sport, ale životní směr.

Jaký styl workoutu se ti líbí? A máš nějaký svůj vzor?

Nikdy jsem žádné vzory neměl, co se stylu týče, mám rád silový workout, cokoli silového charakteru od shybů po dřepy. Osobně moc nemám rád, jak bych to nazval, "uskákaný workout".

Co je v rámci workoutu tvá nejsilnější stránka?

Myslím, že mojí nejsilnější stránkou je komplexnost a také nohy. Spousta workouterů je schopná zvedat velké váhy na hrazdě, ale třeba s dřepem už je to horší...

Ty necvičíš jen pro sebe, ale také závodíš. Vybavíš si, kdy ses zúčastnil svého prvního závodu a kolik soutěží jsi od té doby absolvoval?

Prvního závodu jsem se zúčastnil už v roce 2012 a od té doby jich mám za sebou velké množství. Kolik, netuším, ale za těch 6 let už jich možná bude přes padesát.

Čím tě workoutové závody přitahují?

Na závody jezdím, protože mě baví a protože jsem rád mezi "svými" - mezi dalšími workoutery. Je to pro mě velká dávka motivace.

V září loňského roku jsi zaznamenal velký úspěch, když jsi vyhrál na soutěži Street Workout Power and Strength World Championship v Lotyšsku. Byl to otevřený závod, nebo ses musel na soutěž nominovat? Jaká byla konkurence?

Podmínkou registrace bylo zaslání videa, kde závodník prokázal svou sílu ve Weighted. Bylo to úplně první světové mistrovství ve Weighted, protože neměli moc s čím srovnávat. Konkurence byla obstojná už proto, že závodníci nebyli rozděleni do váhových kategorií, všichni závodili společně. Za ČR byl na závodech ještě Vojtěch Holý, vítěz řady evropských soutěží. S Vojtou jsem zatím neměl možnost závodit, protože patříme do jiných váhových kategorií. Vojta váží 80 kg, zatímco já se svou váhou 64 kg spadám do kategorie do 75 kg s tím, že často bývám vůbec nejlehčím závodníkem.

Na Strength World Championship jsi startoval v kategorii Power, ovšem byla tam ještě kategorie Strength. Jaký byl mezi oběma kategoriemi rozdíl?

Kategorie Power byla stejná jako u nás Weighted, tedy s přidanou zátěží. V Lotyšsku se jednalo konkrétně o shyby s 32 kg, dipy s 50 kg a dřepy na jedné noze s 16 kg.

Druhá kategorie Strength byla založená spíš na vytrvalosti. Závodníci měli dané disciplíny a vítězem byl ten, kdo je zvládnul nejrychleji. Chtěl jsem závodit i v téhle kategorii, ale nebylo to umožněno s tím, že startovat je možné pouze v jedné kategorii.

Jak sis závod užil a do jaké míry byl motivací pro další trénink?

Závod jsem si užil a vrátil jsem se domů jako světový šampión, což je už samo sobě pořádná dávka motivace.

Jak často trénuješ? A cvičíš sám, nebo s partou?

Snažím se trénovat 4x týdně, ale ne vždy se mi to podaří, protože pracuji na dvanáctihodinové směny, denní a noční, a skloubit to s tréninkem je někdy obtížné. Problém je i to, že pro trénink na kategorii Weighted potřebuji závaží, a to nejen požadované soutěžní váhy. To ne ve všech fitness zařízeních mají, případně není povoleno používat je tak, jak bych potřeboval. A když není problém tohle, tak zase třeba chybí hrazdy.

Jinak trénuji pod vedením Lukáše Strouhala, který mi pomáhá sestavovat tréninky. Lukáš trénuje víc lidí, ale já jsem jediný, kdo se věnuje specificky kategorii Weighted. Máme také vlastní skupinu Workout SSTAS Karviná, kde se vzájemně podporujeme.

Jaké máš další cíle ve workoutu, čeho bys rád dosáhl? Plánuješ nějaké další závody?

Další cíle jsou trochu ve hvězdách, protože v současné době řeším problém s rukou, kvůli kterému nemohu dipovat, což je problém, protože dipy jsou jednou ze soutěžních disciplín ve Weighted. I tak ale plánuji účast na soutěži v Mělníku a samozřejmě také na Czech Weighted Workout Battle. Pokud zdraví dovolí, chtěl bych se pokusit obhájit i titul mistra světa. K tomu bych rád i nadále pomáhal s propagací workoutu u nás, ať už prostřednictvím pomoci při stavbě workoutových hřišť v jiných městech, nebo právě přednáškami ve školách.