Reklama:

Arnold Classic 1992 až 1994:
přehlídka fantastických závodníků
i smutné osudy některých z nich

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Před třiceti lety: fantastická atmosféra prvního Arnold Classic
Z historie Arnold Classic: dvě, a přece jedno vítězství Shawna Raye
S tím, jak se blíží třicáté výročí soutěže profesionálních kulturistů Arnold Classic, se postupně ohlížíme za bohatou historií této události. Už jsme Vám tak nabídli videa, která Vám přiblížila, jakou atmosféru klání mělo v letech 1989, 1990 a 1991. Dnes pak naši pozornost zaměříme na další tři ročníky Arnold Classic v pořadí. V letech 1992 až 1994 Arnold Classic představovalo už osvědčenou značku. Soutěž táhla diváky i samotné závodníky, kteří jí přisuzovali podobnou prestiž jako Mr. Olympia. Ostatně aby taky ne. Akce, jejíž hlavní tváří byl v té době již celosvětově mimořádně populární a charismatický Arnold Schwarzenegger, nemohla mít před sebou jiný osud než úspěch. Obzvlášť když se k tomu přidalo, že závodníci na Arnold Classic bojovali o výjimečně štědré finanční odměny a navíc se jednalo o souboj pouze těch nejlepších osobností, jaké jste na soutěžní scéně našli, o což se pořadatelé postarali tím, že účast umožnili výhradně předem vybraným a pozvaným borcům.


Arnold Classic 1992


Výsledky Arnold Classic 1992
1. Vince Taylor
2. Mohammed Benaziza
3. Sonny Schmidt
4. Achim Albrecht
5. Steve Brisbois
6. Thierry Pastel
7. J. J. Marsh
8. Milos Sarcev
9. Francis Benfatto
10. Renel Janvier
11. Frank Hillebrand
12. Ron Love
13. Rich Gaspari
14. Mike Ashley
15. Mike Matarazzo
16. Bertil Fox
Samir Bannout
Eddie Ellwood
David Hawk
Peter Hensel


Pokud jsme se již dotkli tématu odměn pro závodníky, tak ty začátkem devadesátých let na Arnold Classic s každým rokem rostly. Zatímco v sezóně 1991 si vítězný Shawn Ray přišel na 70.000 dolarů, o rok později už bylo v rozpočtu pořadatelů pro šampióna vyčleněno 75.000 dolarů. Klání se stalo přehlídkou osobností nejenom na pódiu, ale i mimo něj. Soutěž moderoval dvojnásobný vítěz NABBA Mr. Universe v kategorii profesionálů Reg Park, v hledišti nechyběli šampión Mr. Olympia z let 1976 a 1981 Franco Columbu ani čerstvý osminásobný vítěz Olympie Lee Haney, který před několika měsíci v počtu prvenství z Olympie překonal zmiňovaného Arnolda. Schwarzenegger si v průběhu soutěže svého úspěšného nástupce vyžádal na pódium, kde mu vyjádřil své uznání.

Jak se na Arnold Classic sluší, diváci si přišli na své. O špičkovou podívanou se jim postaral zejména vítězný Vince Taylor, který se prezentoval fantastickou volnou sestavou. Vincovo volné vystoupení bylo zábavné, strhlo publikum na jeho stranu a zároveň bylo ukázkou toho, jak kulturistika může být krásná. Neméně strhující bylo i představení pouze 157 cm vysokého a nakonec druhého Alžířana Mohammeda Benazizy, který se prezentoval takovou kvalitou a objemy, že by se s nimi pravděpodobně neztratil ani mezi dnešními kulturisty z kategorie do 212 liber. Nikdo však nemohl tušit, že se jedná o jeho poslední vystoupení na Arnold Classic. Na podzim roku 1992, jen několik hodin po svém vítězství z Grand Prix Holland, Mohammed v hotelovém pokoji podlehl srdečnímu infarktu, na kterém svůj podíl zřejmě měla dehydratace spjatá se závěrem kulturistické přípravy.

Ačkoliv se jej jeho kolega a soupeř Porter Cottrell, který pro to jako hasič měl výcvik, na místě pokoušel ve spolupráci s přivolaným lékařem resuscitovat, Benazizovi již nebylo pomoci. Smrt pouze třiatřicetiletého závodníka zasáhla kulturistickou veřejnost a jednoho z dalších Mohammedových soupeřů Steva Brisboise dokonce natolik, že se ještě tu noc na místě rozhodl ukončit kariéru. Čas ukázal, že předčasné úmrtí Mohammeda Benazizy nemělo být ve světe kulturistiky ojedinělým jevem. V budoucnosti měli tento svět předčasně opustit i další kulturisté. Z účastníků Arnold Classic 1992 si smrt až příliš brzy přišla pro Sonnyho Schmidta (ve věku padesáti let podlehl rakovině), Franka Hillebranda (v pětačtyřiceti letech zemřel na následky srdečního infarktu) a Mika Matarazza (v sedmačtyřiceti letech jej rovněž zradilo srdce).

Videozáznam Arnold Classic 1992


Arnold Classic 1993


Výsledky Arnold Classic 1993
1. Flex Wheeler
2. Lee Labrada
3. Vince Taylor
4. Paul Dillett
5. J. J. Marsh
6. Mike Matarazzo
7. Andreas Münzer
8. Alq' Gurley
9. Sonny Schmidt
10. Achim Albrecht
11. Ron Love
12. Frank Hillebrand
13. Mike Ashley
13. Samir Bannout
13. Francis Benfatto
13. Thierry Pastel


Arnold Classic v roce 1993 se tedy muselo bohužel už odehrát bez Mohammeda Benazizy. Na pódiu ale z borců, které měl později potkat podobný osud, nechyběli Matarazzo, Hillebrand ani Schmidt anebo Andreas Münzer, jenž zemřel na jaře 1996 ve věku pouhých jednatřiceti let. Průběh soutěže napověděl, že do boje o přední příčky a především o vítězství, které mělo nejlepšímu závodníkovi startovního pole vynést šek na 80.000 dolarů, žádný ze zmíněných kulturistů nezasáhne. Rozhodčí zaujali jiní. Impozantním dojmem i přes chyby v pózování působil monstrózní Paul Dillet, o kterém Arnold Schwarzenegger prohlásil, že má nejvíce svalů, co kdy na nějakém závodníkovi viděl.

Dilletovým protikladem byl perfektně pózující Lee Labrada. Symetrický borec svou postavou v každém postoji připomínal spíše dílo sochařského mistra než člověka a jeho vystoupení ze zákulisí přihlížel i jeho desetiměsíční syn Hunter, který je dnes sám nadějným kulturistou. Nejšťastnějším mužem na pódiu se nakonec ale stal Flex Wheeler, jemuž o týden dříve pomohl k získání potřebného sebevědomí vítězný profesionální debut na Ironman Pro Invitational. Fenomenální profesionální nováček na Arnold Classic 1993 předvedl nevídanou flexibilitu, parádní tvary, definici i separaci a právem se pro dalších deset sezón zařadil mezi nejvýraznější osobnosti své doby.

Videozáznam Arnold Classic 1993


Arnold Classic 1994


Výsledky Arnold Classic 1994
1. Kevin Levrone
2. Vince Taylor
3. Porter Cottrell
4. Chris Cormier
5. Andreas Münzer
6. Aaron Baker
7. Lee Priest
8. Achim Albrecht
9. Mike Matarazzo
10. Sonny Schmidt
11. Thierry Pastel
12. Pavol Jablonický
13. Flavio Baccianini
14. Jim Quinn
15. Berry DeMey


V roce 1994 si na Arnold Classic měl vítěz přijít už na 90.000 dolarů. Šampióni soutěže z let 1991 a 1993 Shawn Ray a Flex Wheeler seděli pouze v hledišti, za této konstelace tak mohl být za výrazného favorita na vítězství považován Vince Taylor, o kterém už víte, že na Arnold Classic uspěl v sezóně 1992. Vince jako tradičně přivedl publikum do varu, zajímavými borci na pódiu se ale ukázali být také nováčci soutěže Aaron Baker a Chris Cormier. Ačkoliv nakonec nedosáhl žádného výraznějšího výsledku, nezapomenutelným účastníkem soutěže se potom stal i pouze 150 cm vysoký Flavio Baccianini. Přesto, že byla jeho výška pro kulturistu poněkud nezvyklá a závody mu v konkurenci profesionální špičky nevyšly, pořadatelé jej ke startu jistě nepozvali jen jako kuriozitu. O sezónu dříve se Baccianini totiž ze třetího místa na San Jose Pro Invitational kvalifikoval k účasti na Mr. Olympia, kde později ve dvaadvacetičlenném startovním poli dosáhl na třináctou příčku.

O to, že Vince Taylor na Arnold Classic 1994 nakonec najde soupeře, který jej překoná, se ve finále nepostarali Cormier nebo Baker, ale další kulturista, který se na pódiu tohoto klání představil vůbec poprvé v kariéře, a to Kevin Levrone. Dnes již kulturistická legenda, která by měla zřejmě definitivně ukončit soutěžní kariéru na letošním ročníku Arnold Classic Australia, v medailonku před soutěží připomněla, že k jeho vystoupení na Arnold Classic 1994 nevedla lehká cesta. V lednu předchozího roku si Kevin utrhl prsní sval a k tréninku se znovu mohl vrátit až během června. Přesto se během tří měsíců dokázal připravit natolik, aby na podzim na Mr. Olympia dosáhl na páté místo. Na Arnold Classic o další půlrok později dokončil příběh svého návratu a došel si pro vítězství. Nakolik by výsledky soutěže byly jiné, pokud by ji dokončil Paul Dillet, který v důsledku křečí dvakrát doslova ztuhl na pódiu, se již nedozvíme.

Videozáznam Arnold Classic 1994


Video:
www.youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.02.15:34Kebab - Luxusní postavy! *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra