Reklama:

Filip Trojovský: "Bez dvoufázových tréninků jste v soutěžním CrossFitu bez šance."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Filip Trojovský je atlet, který se na české crossfitové scéně pohybuje již od roku 2013 a patří k jejím nejvýraznějším osobnostem. Loňský rok se pro něj jakožto pro závodníka nesl ve znamení sbírání vavřínů, v rozhovoru jsme ho tedy nechali ohlédnout za úspěchy minulými, ale zeptali se i na ambice budoucí.

Filipe, ty jsi absolvoval v roce 2017 pěkně nabitou soutěžní šňůru. Můžeš napsat, kolika ses celkem zúčastnil soutěží a které z nich sis užil nejvíc?

Je velmi těžké určit jeden nebo dva závody, které jsem si užil víc než ty ostatní, jelikož každý z nich byl jedinečný, plný příběhů, prostě parádní. Nicméně asi nejcennější jsou pro mě dva, a to Athens Throwdown a French Throwdown. Oba patří mezi pět nejlepších a největších evropských závodů. Athens Throwdown byl parádní výlet se skvělou bandou z ČR nejen od nás z CrossFit Destiny, navíc to byly náročné závody s velkou konkurencí, brutálním finále a mně se to podařilo vyhrát. Na French Throwdown jsem byl naopak úplně sám, nicméně závod to byl monstrózní jak co do objemu závodníků, tak do workoutů. Byl to asi můj nejnáročnější závod vůbec, trval 3 dny. A hlavně jsem se před finále přetahoval o první místo s člověkem, co jel už podruhé na CrossFit Games, byl to Christophe Besnard (loni sedmnáctý), takže i když jsem skončil druhý, bylo to pro mě nejcennější umístění roku 2017.

Závodil jsi, tuším, prvním rokem v kategorii Masters. Jak se cítíš jako Masters a s jak kvalitní konkurencí se ve své kategorii na závodech setkáváš?

Ano, byl to můj první rok v téhle kategorii, proto jsem také chtěl co nejvíce závodit hlavně na velkých závodech v Evropě, i když celkem 10 závodů za 6 měsíců bylo možná vážně trochu moc. (úsměv) Ohledně kvality konkurence - o motivaci tam rozhodně není nouze.

Absolvované závody v roce 2017

Athens Throwdown (Řecko) - 1. místo

Italian Showdown (Itálie) - 2. místo

Mistrovství ČR ve vzpírání - 1. místo ve váze do 94 kg a absolutní mistr republiky katerorie M1

Roma Throwdown (Itálie) - 2. místo

Battle of Prague (ČR) - 4. místo Elite Team - Team CrossFit Destiny S14.CZ

French Throwdown (Francie) - 2. místo

Southern Warriors (Itálie) - Lift Off (vzpírání Elite do 94 kg) - 3. místo

Southern Warriors (Itálie) - 2. místo

Spanish Throwdown (Španělsko) - 2. místo

Lowlands Throwdown (Holandsko) - 4. místo

Upřímně, před rokem jsem si myslel, že v téhle kategorii to bude jednodušší, ale je tam hodně ostřílených borců z Elite kategorie, co se věnují CrossFitu déle než já. Sice nás tam není tolik jako v hlavní kategorii, ale konkurence je vždy slušná. Většinou jezdíme stejné workouty, stejné váhy jako Elite, takže si výsledky přepočítávám. A například v Athénách bych byl jako jediný Čech ve finále asi kolem 8. místa. V Paříži bych byl kolem 12. místa. To by pro mě byly pěkné výsledky.

Rok 2017 pro tebe byl ze sportovního hlediska megaúspěšný. Čím to? Je to kategorií, nebo vychytaným tréninkem? Nebo se prostě jen úročí mnohaletá dřina?

Je to všechno dohromady. Samozřejmě je pro mě v kategorii Masters větší šance na bednu než v kategorii Elite, jak už jsem zmínil, ale stejně tak je to léty, co cvičím, a také intenzitou tréninku.

Spolupracuješ s nějakým trenérem? A pokud ano, jak jsi spokojený?

Mým trenérem je Martin Horniak ze Slovenska. Je to můj první individuální trenér, spolupracujeme poslední půlrok a jsem velmi spokojen. Předtím jsem měl maďarského trenéra Laceeho Kovacse (účastník CrossFit Games 2013), který mi hodně dal, ovšem nemohl mi dát individuální přístup. On trénuje jen skupinu závodníků po celé Evropě, kterým posílá stejný trénink, jenže já potřeboval zapracovat na svých slabinách, které jsem za své závody na sobě pozoroval. Potřeboval jsem někoho schopného s patřičným množstvím informací a znalostí, ale ne jen teoretika, ale i praktika! Martin nakonec na mou nabídku kývnul a já jsem s naší spoluprací velmi spokojen, navíc teď v období mého zranění perfektně upravil mé tréninky. Konzultujeme spolu všechno. Nejen trénink, ale i jídlo, životosprávu a suplementy.

Na rozvoj jakých svých sportovních kvalit ses v roce 2017 zaměřil nejvíc a kde jsi zaznamenal největší progres?

Hodně jsem zlepšil pracovní kapacitu a práci ve vysoké intenzitě, ovšem největší progres mám asi v hlavě po psychické stránce. Myslím, že jsem se docela dobře naučil zvládat závodní stres a také ten tréninkový. Zjednodušeně řečeno, vím, že závod se dá vyhrát, i když první WOD nevyjde, a že ne každý trénink musí být vždy ten nejlepší.

Ty trénuješ opravdu hodně. Máš spočítáno, kolik je to cca hodin týdně?

Mé chytré hodinky mi za minulý týden ukazují 1267 minut, což na 11 tréninků tak nějak sedí. Trénuji 5x týdně dvoufázově, jednou týdně jednofázově a jeden den mám volno.

To je masakr. A to sis kromě toho ještě našel čas i na to, aby ses podílel na knize Moderní výživa ve fitness a silových sportech, ke které přispěli i takoví lidé jako Jiří Orság, Jiří Tkadlčík, Milan Šádek nebo Milan Špingl. Co tam bylo tvojí úlohou?

Hlavní ideou praktické části knihy je v deseti silových sportech a kategoriích fitness ukázat, jak to s výživou děláme a doporučujeme dělat. Proto je v podkapitolách nejprve obecný pohled na náš sport i kategorii, abychom jako reprezentanti svoji disciplínu představili a vysvětlili vyplývající specifické nutriční požadavky, obvyklé výživové postupy, nejčastější chyby apod. Následné kapitoly jsou čistě o našem subjektivním pohledu, jak to s výživou děláme my.

Kromě svých vlastních tréninků a práce na knize ses i v minulém roce věnoval ve své tělocvičně CF Destiny i trénování druhých. Myslíš, že jsi dobrý trenér? A baví tě to?

Nemůžu se sám hodnotit jako trenér, ale můžu říct, že se to snažím dělat tak, jak nejlépe umím. Práce s lidmi je náročná, ale opravdu mě baví, a to lidi vždycky poznají. Nechci už nikdy dělat nic jiného!

Jsi zakladatelem CF Destiny. Proč název Destiny? Máš pocit, že tělocvična, potažmo CrossFit, je pro tebe osudovou záležitostí?

Když jsem ten název vymyslel, tak jsem si ani neuvědomil, jak moc jsou tyhle tvé otázky přesné. I náš slogan "choose your destiny", myslím, naprosto sedí na náš gym. To, jak jsem se ke CrossFitu, k trénování a k tělocvičně dostal... s odstupem času teď vidím, že to tak prostě mělo být, byl to můj osud.

Řada lidí, která začínala plus minus v době, kdy jsi s CrossFitem začínal ty (listopad 2013), se už ze světa soutěžního CF stáhla. Některé zlomily opakující se úrazy, jiní dojeli na "vyhoření", protože vysoké nasazení a tvrdá disciplína, to je těžká zkouška nejen pro tělo, ale i pro hlavu. Jak to děláš, že tobě se něco takového nestalo?

Já jsem celý život závodně sportoval, takže na disciplínu a dřinu jsem zvyklý. Naopak oproti jiným sportům vidím v CF výhodu ve variabilitě cviků a tréninku. Určitě s tím souvisí i vývoj toho sportu. CF už je v podstatě profesionální sport, takže pokud člověk nebude trénovat 2x denně, nemá v dnešním závodním crossfitovém světě šanci. Tím pádem je to hodně času, a pokud má někdo práci, rodinu, je jasné, že závodní ambice musí stranou. Já mám obrovskou výhodu, že si můžu trénovat v práci. Nicméně si myslím, že kdybych vůbec nepracoval, jako to mají profíci v USA, mohl bych být ještě lepší. Na druhou stranu ale vím, že by mi trénování lidí a s lidmi chybělo.

Na FB jsi koncem roku zveřejnil fotky se zavázanou rukou, pravděpodobně po operaci. Co se dělo a nakolik to zastavilo nebo přibrzdilo tvou přípravu na Open 2018?

Před dvěma lety jsem měl úraz ruky a přerušenou šlachu u palce. Nespěchalo to, ale jednou se to muselo odoperovat. Ze šlachy ukazováčku mi tedy udělali plastiku na ten palec, pak jsem měl dva týdny sádru, čtyři týdny dlahu a teď postupně rehabilituji. Operace mě v tréninku určitě přibrzdila, ale nezastavila. Dost jsme s trenérem upravili tréninkový plán, hodně jsem běhal, jezdil na Air Biku a výsledek uvidíme právě na Open. Z ruky mám radost, hojí se dobře, přesto jsem raději teď v lednu zrušil závody v UK - The European Championships, abych byl ready na Open 2018!

Jaké jsou tvoje ambice pro letošní Open?

Loni mi nevyšel jeden WOD kvůli špatným zádům a utekla mi tak možnost bojovat v kategorii Masters 35 - 39 se dvěma sty nejlepšími o postup na Games. Letos mám za cíl dostat se mezi ně a zkusit on-line Regionals.

Tak to držíme palce, ať se záměr podaří!


Foto:
foto č. 1 a 2: Stefan Drgon (StevieD Photography)
foto č. 3: BarbellPhotography
foto č. 4: Rx Photography


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra