Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Pohled do stravy sportovce v poválečném období

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

[Text: Michal Richter, Denisa Štěpánková] Zabýváte se sportovní výživou a zajímají Vás její počátky u nás? Čtyřiadvacátý svazek Sportovních listů z roku 1922 se zmiňuje o prvních doporučeních racionální výživy pro boxery a nejen pro ně. Nicméně již některá tehdejší doporučení předběhla svoji dobu a mohla by být aplikována i do současného pojetí sportovní výživy. Jedním ze základních požadavků celého tréninkového procesu byla totiž racionální strava (tehdy nazývaná jako rationelní výživa). Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Energetický výdej

Již v roce 1922 se vědělo, že trénující jedinec má vyšší energetické požadavky než ten netrénující. V článku se uvádí i počty spálených kalorií u dospělého muže dle intenzity tělesné námahy během 24 hodin. "Při menší tělesné práci asi 2500 kalorií, při prostřední tělesné práci asi 2800 kalorií, při namáhavé asi 3400 kalorií a při mimořádné námaze asi 5000 kalorií." Jak vidíte, jedná se sice o velmi hrubé odhady nezohledňující spoustu důležitých faktorů, ale zásadním faktem bylo, je a zůstává, že fyzicky aktivní jedinec zkrátka nemůže přijímat stejné množství jídla (kalorií) jako člověk neaktivní, aby se ve svém sportu stále zlepšoval. Možná se také ptáte, proč autor neuváděl množství vydané energie v kilokaloriích, jak by se správně uvádět mělo. Jak je již z názvu článku "Rationelní výživa v trainingu" patrné, jedná se s velkou pravděpodobností o převzaté poznatky ze zahraničí, kde se v souvislosti s výživou pracuje v jednotkách tzv. velkých kalorií (Cal), ačkoliv to značí stejné množství energie jako kilokalorie (kcal). O mezinárodně používané soustavě SI si tehdejší autoři mohli nechat bohužel ještě 38 let zdát.

Výživové hodnoty

V dobovém článku se také objevily první zmínky o energetické denzitě potravin, obsahu jednotlivých makroživin a vody. Uvedené nutriční hodnoty jsou podobné těm současným, ačkoliv první oficiální nutriční tabulky spatřily světlo světa až o několik desítek let později, posuďte sami.

Dle příslušných nutričních hodnot by k pokrytí energetického výdeje dospělého muže při namáhavé tělesné práci, za kterou můžeme považovat každodenní jednohodinový sportovní trénink, bylo potřeba dle Sportovních listů sníst následující množství uvedených potravin.

Pokud Vás zaráží to množství hovězího masa v rámci tehdejší doby, tak se zarážíte správně, protože ani na začátku dvacátého století nebyla dieta pro takto trénujícího sportovce nijak levnou záležitostí. "Jest ovšem otázkou, může-li za dnešní drahoty každý trainující atlet těmto požadavkům dostáti." Nicméně již v této době se kladl důraz na co nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou potravin. "V důsledku toho musíme svoji dietu zaříditi v ten způsob, abychom volili naši potravu tak, abychom při malém vydání získali největší užitek a v první řadě dovedli potraviny řádně oceniti." Také při volbě a sestavování jídelníčku byly brány na zřetel dva hlavní požadavky, a to "okamžité rozmnožení síly" a "získání zásoby pro pozdější námahy", to jest dnešní terminologií nepřímo řečený požadavek na dostatečný příjem bílkovin (stavebních látek svalové hmoty) a v druhém případě zajištění potřebného množství zdrojů energie (sacharidů a tuků). Požadavky bychom tedy měli, ale jaké množství makroživin poskytuje citovaný seznam potravin a jejich množství? Ze zvědavosti si jej pojďme vložit do kalorických tabulek.

potravina energie sacharidy bílkoviny tuky vláknina
hovězí maso (500 g) 695 kcal 2,5 g 103,5 g 30 g -
pšeničná mouka (125 g) 438 kcal 91,3 g 14,1 g 1,9 g 3,9 g
eidam 30 % (125 g) 329 kcal 2,3 g 33,8 g 19,6 g -
máslo (50 g) 374 kcal 0,2 g 0,4 g 41,3 g -
chléb (300 g) 731 kcal 135 g 24 g 3,3 g 12 g
cukr (50 g) 201 kcal 50 g - - -
jablko (175 g) 99 kcal 22,6 g 0,6 g 0,7 g 5,5 g
hruška (140 g) 82 kcal 18,8 g 0,6 g 0,5 g 4,6 g
švestka (100 g) 63 kcal 14,7 g 0,7 g 0,2 g 2,2 g
meruňka (100 g) 52 kcal 12 g 0,9 g 0,1 g 2,8 g
pivo (12°) 237 kcal 21,2 g 2,4 g 1,6 g -
celkem 3301 kcal 371 g 181 g 99 g 31 g

Řečeno čísly, pro 90kg sportovce by to na 1 kilogram tělesné hmotnosti znamenalo cca 4 g sacharidů, 2 g bílkovin a 1 g tuků. Doporučeného množství vlákniny ve stravě by z dnešního pohledu daný sportovec také dosáhl. Nutriční hodnoty bychom tedy v rámci možností měli splněné, ale co taková praktičnost výběru potravin? Pokud někoho napadá zajímavé kulinářské skloubení uvedených potravin tak, aby to bylo zajímavé jak na talíři, tak i po chuti, nechť se přihlásí do další série jakékoliv kuchařské soutěže, protože ji vyhraje na celé čáře…

Zajímavá doporučení

Dostává se Vám často na otázku "jak jíst, abych přibral/zhubnul" odpovědi "musíš jíst častěji"? Pomiňme nyní nesmyslnost oné odpovědi a pojďme se vrátit do minulosti. Toho času nebyla vysoká frekvence stravování doporučována z prostého důvodu. "Jest nezbytně zapotřebí, aby se strava požívala v určitých dobách a mezi těmi bylo dostatek klidu. Při správné výživě postačí jísti třikrát denně, a sice asi v 7 hodin ráno, v poledne a v 7 hodin večer. Přespříliš jísti, tj. často za sebou (mnozí lidé jedí celý den), jest nesmyslné a bez užitku. Zažívací orgány potřebují dostatek klidu, mají-li správně fungovati." Autoři posledních výživových doporučení od Společnosti pro výživu by s tímto odstavcem zřejmě jemně nesouhlasili, ale jistě by se shodli s krásným tvrzením, že "mnozí lidé jedí celý den".

U dalšího doporučení "nejísti horkých jídel, a pokud možno suchá dieta. Požíváním horkých jídel kazí se zuby, nebo se pozřou vůbec nerozžvýkané" se možná ptáte, jak je možné, že by horké jídlo kazilo zuby? Ve své podstatě je to možné, protože čím vyšší teplotu mají přijímané sacharidy, tím rychleji dochází k jejich štěpení a mohou tak již v dutině ústní vznikat jednoduché cukry, které, jak je známo, mají při pravidelné konzumaci neblahý vliv na zubní sklovinu.

Polévky

Říkávala Vaše babička, že polévka je grunt, a kdo ji nejí, je špunt? Tak na začátku dvacátého století se sportovcům zrovna moc nedoporučovala. "Polévky a podobná jídla přeplňují zbytečně žaludek vodou." Ačkoli je například kvalitní masový vývar cenným zdrojem kolagenních peptidů a jiných zajímavých živin pro lidské (sportující) tělo, jeho poměr mezi nutriční denzitou a přijímaným objemem očividně nebyl, není a asi ani zřejmě nebude pro sportovce s vyšším energetickým výdejem nejzajímavější.

Sacharidy

"O cukru psalo se již mnoho, jedni jsou pro, druzí proti. Pravděpodobně je cukr užitečný v době námahy, přílišné užívání jeho je na škodu." Dilema nad příjmem jednoduchých cukrů očividně není otázkou pouze posledních několika let, ale doslova otázkou historickou. Dnes již však víme, že poslední větu bychom mohli napsat i bez slovíčka "pravděpodobně" - cukr je totiž během námahy doopravdy užitečným pomocníkem. Aktuální doporučení ze světa sportovní výživy uznávají ergogenní (výkon podporující) roli jednoduchých sacharidů přijímaných během zátěže, potažmo dodržování zásad (vysoko)sacharidové stravy zejména u vytrvalostních sportovců. Mluvíme-li o sacharidech, zajímavá je také zmínka o hlídání si množství brambor ve stravě. "Nejezte mnoho brambor, které nadýmají a mnoho síly nedají, rýže a macarony jsou za ně cennou náhradou." Již v roce 1922 se tedy vědělo, že těstoviny a rýže jsou v praxi vhodnějšími zdroji energie než brambory, které se vysokým obsahem sacharidů, jak víme, chlubit určitě nemohou. Nicméně je škoda, že autor ony macarony a rýži nezakomponoval do výše doporučených potravin (viz tabulka), dávaly by mnohem větší smysl než například 125 g mouky. Co se týče zmíněného nadýmání, dle našeho názoru se jedná o běžný efekt konzumace brambor v jejich přirozené podobě (se slupkou), která byla v oné době zcela běžným jevem na servírovaném talíři.

Bílkoviny

Doteď jste jistě s dobovými doporučeními nemohli z velké části nesouhlasit, ale ani v citovaném článku se nevyhnuli, soudě hledáčkem aktuálních poznatků, vytvoření mýtu. "Kdežto se kladl dříve veliký význam požívání masa a vajec, prve jmenované se dokonce pojídalo polosyrové, víme dnes, že veliká část albuminu se vylučuje nezužitkovaného močí a že natvrdo vařená vejce jsou těžko stravitelná a přináší málo síly." Z hlediska síly autor zřejmě naráží na přirozený obsah kreatinu v mase, respektive jeho absenci ve vejcích. Jak už mnoho let víme, pravidelný příjem kreatinu (maso, doplňky stravy) nám doopravdy pomůže zlepšit intenzivní fyzické výkony. Avšak to, že by se vaječná bílkovina (albumin) po jejím příjmu vyloučila nezužitkovaná močí, to už je doopravdy mýtus. Jak vidíte, vejce to v minulosti neměla vůbec snadné.

Co se týče zdrojů tuků, bohužel k nim nenacházíme v článku žádnou zmínku.

Závěr

Říkali jsme si, jaká slova by byla nejvhodnější pro ukončení tohoto zajímavého pohledu do historie, ale lepší slova, než zvolil sám autor, bychom asi těžko hledali.

Naši trainující athleti, nechť s klidem jedí dále to, co jim
až dosud konalo dobré služby, nebudeme se míchati do sporů vegetariánů s přívrženci požívání masa, máme však zato, že smíšená strava jest nejvýhodnější.


Seznam zdrojů:
Malý, F. Rationelní výživa v trainingu. Sportovní listy. 1922, 14(24).

obrázek č. 1, 2 - Malý, F. Rationelní výživa v trainingu. Sportovní listy. 1922, 14(24).
obrázek č. 3 - Humusak / Pixabay



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.04.20:27Caveman - Už tenkrát měli zmáklý základy. Dnes když chce někdo troch..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie