Reklama:

Ohlédnutí za sezónou 2017: profesionálové mezinárodní federace IFBB

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Rok 2017 byl na poli mezinárodní kulturistiky a fitness plný změn. Dlouholetá vrcholná soutěž profesionálního bodybuildingu Mr. Olympia přestala patřit profesionální lize IFBB Jima Maniona, když její vlastnictví zcela přešlo do rukou vydavatelství American Media, Inc. Ještě výraznější změnou je ukončení dosavadní spolupráce Manionovy profesionální ligy a mezinárodní federace IFBB. To kromě jiného znamená, že mezinárodní federace IFBB přestala uznávat organizaci NPC jako svou amatérskou odnož pro Spojené státy, a také to, že mezinárodní federace IFBB přišla s vlastním konceptem IFBB Elite profesionálních soutěží. Od 1. ledna letošního roku tak platí, že na mezinárodních amatérských soutěžích federace IFBB závodníci budou bojovat již pouze o IFBB Elite profesionální karty, které jim otevřou cestu k účasti na IFBB Elite profesionálních soutěžích.

Co přinesla sezóna 2017?

První tři profesionální klání v novodobé historii mezinárodní federace IFBB se odehrála již během loňského podzimu a pro závodníky se stala zajímavou příležitostí vydělat si slušné peníze. Celkem na těchto soutěžích byly rozděleny finance v částce kolem 100.000 dolarů, což představuje více než 2.000.000 Kč! První IFBB Elite profesionální soutěží se už v říjnu stalo IFBB Nordic Elite Pro, na kterém se závodilo v mužském physique a bikiny fitness žen. Záhy nato přišlo také první profesionální klání v královské kategorii kulturistiky mužů, ve které se v mezinárodní federaci IFBB závodí buď v jedné otevřené kategorii bez rozdílů vah, anebo v kulturistice mužů do 90 a nad 90 kg. Na Cancun Elite Pro, v pořadí druhé IFBB Elite profesionální soutěži, kulturisté dostali příležitost v otevřené kategorii bez hmotnostních rozdílů. Soutěže se zúčastnilo celkem šest borců z Mexika, Itálie a České republiky, z jejichž souboje vítězně vyšel perfektně připravený Ital Mattia Vecchi. Český profík Dalibor Hájek, jenž mezi IFBB Elite profesionály přestoupil z Manionovy profesionální ligy, bral třetí příčku.

Szymon Łada, Lorenzo Leeuwe a Andrzej Kołodziejczyk

O tom, jak rychle narůstá mezi profesionály mezinárodní federace IFBB konkurence, svědčí i to, že o několik dnů později na IFBB Elite Pro Milano Mattiovi Vecchimu jeho forma v kulturistice mužů nad 90 kg stačila pouze na sedmé místo. Vítězem klání se v jeho kategorii stal Nizozemec Michael Muzo, který k IFBB Elite profesionálům přestoupil z Manionovy profesionální ligy a start v Miláně upřednostnil před svým původně avizovaným vystoupením na konkurenčním San Marino Pro. Druhé místo v Michaelově kategorii na soutěži bral skvělý Polák Szymon Łada, který se soutěžní hmotností kolem 96 kg překonal několik výrazně mohutnějších borců. Třetí příčku na soutěži mezi těžkotonážníky obsadil český profík Jan Turek, v kategorii do 90 kg pak uspěl Alžířan Benabdellah Abdelkader.

Na co se těšit letos?

V těchto dnech se postupně formuje kalendář IFBB Elite profesionálních soutěží pro rok 2018. Aktuálně v něm figurují dvě desítky klání, na kterých budou ve hře finanční odměny celkově převyšující 1.000.000 dolarů (21.291.000 Kč)! Hned o pětinu této sumy by se mělo bojovat na soutěži World Professional Championship, která bude v mezinárodní federaci IFBB představovat vrcholnou akci sezóny, jíž se budou moci zúčastnit závodníci, kteří se ke startu kvalifikují díky úspěchům v předcházející části roku.

Pokud se nejvýraznějšími osobnostmi prvních dvou profesionálních soutěží mezinárodní federace IFBB stali Mattia Vecchi, Michael Muzo a Szymon Łada, pak se v roce 2018 můžeme těšit na vzestup dalších osobností. Že upřednostní koncept IFBB Elite profesionálních soutěží před závoděním v profesionální lize IFBB Jima Maniona, se totiž nově rozhodla celá řada zajímavých borců. Platí to o čtvrtém muži Nordic Pro 2016 v kulturistice mužů open Tomášovi Kašparovi, slovenském supertalentu Romanu Vavrečanovi nebo jedné z nejvýraznějších amatérských hvězd loňské sezóny Mikovi Sihvonenovi. Ten se v soutěžním ročníku 2017 blýskl vítězstvím z IFBB Diamond Cup Rome, celkovým triumfem z Ben Weider Legacy Cupu, prvenstvím z Arnold Classic Europe, Olympia Amateur Spain i z IFBB Diamond Cup Portugal.

Roman Vavrečan, Mika Sihvonen a Luke Debono

Výraznějším způsobem by kartami mezi profíky mezinárodní federace IFBB mohl zamíchat také mladý Malťan Luke Debono, jenž si jméno na mezinárodní scéně udělal v roce 2016, kdy slavil titul absolutního vítěze Ben Weider Legacy Cupu i Arnold Classic Europe. Takřka jistě by si neměl nechat ujít start na dubnovém IFBB Elite Pro Malta, kde bude mít příležitost závodit před domácím publikem. Zazářit ale samozřejmě mohou i borci, od kterých se to příliš neočekává. K takovým mohou patřit symetrickou postavou a pěkným rozvojem kvadricepsů disponující Rus Dmitrii Semenin, který zvítězil na IFBB Diamond Cup Milano v kulturistice mužů do 100 kg, anebo Jihoafričan Mveliso Tapi, jenž se vloni stal absolutním národním šampiónem přesto, že nastupuje v kategorii do 70 kg!

To samozřejmě ještě nemusí být vše. Z určitých náznaků například vyplývá, že by mezi IFBB Elite profesionální kulturisty mohl zamířit úřadující absolutní mistr světa Mohsen Samadi, jehož po jeho triumfu na světovém šampionátu už někdo stihl překřtít na Mamdouha Elssbiaye mezinárodní federace IFBB. Pokud se zpráva o Samadiho přestupu mezi IFBB Elite profesionály potvrdí, budou se před ním muset mít na pozoru všichni soupeři! Seznam jmen potvrzených IFBB Elite profesionálních kulturistů jsme se pro Vás pokusili dát dohromady ve formě následující tabulky. V žádném případě není kompletní, ale i tak si troufneme říci, že se jedná o nejucelenější přehled, jaký na internetu najdete.

IFBB ELITE PROFESIONÁLNÍ KULTURISTÉ
jméno stát start v roce 2017
Benabdellah Abdelkader Alžírsko Ano
Athanasios Alympakis Řecko Ano
Hossein Jalali Arzanagh Írán Ano
Rui Baptista Portugalsko Ano
Nicola Barlotta Itálie Ano
Enrique Martinez Bravo Mexiko Ano
Aaron Medina Casillas Mexiko Ano
Mohamed Djamed Alžírsko Ano
Dalibor Hájek Česká republika Ano
Andrzej Kołodziejczyk Polsko Ano
Szymon Łada Polsko Ano
Lorenzo Leeuwe Nizozemsko Ano
Zohir Mihoubi Alžírsko Ano
Michael Muzo Nizozemsko Ano
Fabio Petruio Itálie Ano
Arturo Esquivel Ramirez Mexiko Ano
Konstantinos Slefanidis Řecko Ano
Jan Turek Česká republika Ano
Mattia Vecchi Itálie Ano
Thanos Alibakis Řecko Ne
Gregory Bellot Španělsko Ne
Carlos Blanco Španělsko Ne
Rafael Cabrera Dominikánská republika Ne
Raul Carrasco Španělsko Ne
Luke Debono Malta Ne
Jonas Filho Brazílie Ne
Raul Cesar Gutierrez Španělsko Ne
Marcos Herrera Španělsko Ne
Tomáš Kašpar Česká republika Ne
Jimmy Gomes Lima Lucembursko Ne
Carlos Nunes Jihoafrická republika Ne
Sandro Ramirez Dominikánská republika Ne
Dmitrii Semenin Rusko Ne
Mika Sihvonen Finsko Ne
Maroun Michel Srour Brazílie Ne
Mveliso Tapi Jihoafrická republika Ne
Yilberto Vasquez Dominikánská republika Ne
Roman Vavrečan Slovensko Ne
Ivan Vodyanov Rusko Ne
Peter Wilenius Finsko Ne


Foto:
Tino Kuskunis / Ronnie.cz
Igor Kopček / Eastlabs.sk


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 91 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra