Reklama:

Železná Lady Lenka Strolená se pokusí o nový rekord ve shybech!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Lenka Strolená dělá své profesi fitness trenérky čest. Je totiž univerzální sportovkyní a nebojí se ničeho. Ani míčových her, ani sjezdů na kole, ani těžkých činek, ani překážkových běhů. Ani shybů ne. Svůj první striktní shyb prý udělala před třemi lety a brzy nato se už zúčastnila celosvětového Pull-up Day, kde začala dělat shyby po stovkách. U příležitosti letošního ročníku World Pull-up Day a akce pořádané doma v Sokolově se Lenka pokusila překonat ženský světový rekord ve shybech za 12 hodin. Kdo ji k něčemu takovému inspiroval? "Nebyl to nikdo jiný než sám král shybu a světový rekordman Jan Kareš," přiznává Lenka.

Její zářijový pokus o rekord se bohužel nezdařil. Cvičilo se venku, pršelo, Lenka prochladla a její tělo po několika hodinách začalo vypovídat poslušnost. "Pohyb nad hrazdu ještě šel, ale cestou dolů mi vypínala celá levá strana... nakonec jsem si musela levou rukou nahazovat na hrazdu pravačkou a to už bylo moc. Pokus jsem ukončila ze zdravotních důvodů, abych se úplně nerozbila," líčí Lenka problematický průběh svého prvního pokusu o rekord. Jenže tato železná žena se jen tak nevzdává, a proto po ukončení sezóny v silovém trojboji chystá pokus druhý. Tentokrát jde do toho s větším respektem a vzala si menší sousto - pokusí se překonat rekord na 6 hodin. Vzhledem k tomu, že nynější rekord má hodnotu 1574 opakování a Lenka zvládla během zářijového Pull-up Day za 6 hodin 1543 shybů, má rekord skutečně na dosah. Lenka už má připravenou i strategii, bez které by to nešlo: "V první hodině bych chtěla dávat 6 shybů do minuty, ve druhé hodině 5 opakování do minuty a ve zbývajících 4 hodinách 4 přítahy v každé minutě. Vychází to, že budu mít cca 10 vteřin na shyby a 20 vteřin pauza. Jak se ale znám, plány se vždy mění a bude záležet na tom, jak to půjde a jak se budu cítit. Hlavně nesmím přepálit začátek a nesmím se nechat vyhecovat. Pokud vyjde plán, tak by to mohlo klapnout."

Ovšem se striktními shyby ještě nikdo nikdy žádný rekord nepřekonal, zde je potřeba zvládnout specifickou techniku a ani mistr shybu Jan Kareš nezastírá, že přítahy, se kterými láme rekordy, nejsou ty "učebnicové". Jsou právě takové, aby byly z energetického hlediska co nejekonomičtější, ale aby měly stále formu, která je uznatelná. I Lenka Strolená se takové shyby za účelem překonání rekordu naučila. "Už to mám vychytané," říká lišácky. Do jaké míry jsou tyto shyby jiné než ty předpisové? "Nejsou tak silové, je tam víc dynamiky. I svaly zabírají trochu jiné," vysvětluje Lenka. "U "Karešova shybu" nejvíc zabírají záda a břicho, u toho striktního zabírá kompletně všechno. Já mám tedy vždycky ještě strašně namožený zadek, protože když jdu nad hrazdu, zatínám u toho půlky, jinak to neumím," směje se rodačka ze Sokolova.

Při snaze o překonávání rekordů ve shybech musí člověk počítat i s dalšími nástrahami než jen s únavou. Tou nejzávažnější jsou stržené mozoly, které mohou celé úsilí zhatit, proto Lenka trénuje s gumovými chňapkami, občas s tejpy, průběžně používá magnésium. Během šestihodinové dřiny může zradit i hlava, která postupem času začne našeptávat: "Tak už se na to vykašli, vždyť jsi unavená. Proč to vlastně děláš? A stojí ti to vůbec za to?" I s tím Lenka počítá. "Je pro mě fajn, když jsou kolem lidi, které mohu pozorovat, tím se zaměstnám. Také se snažím představovat si, jak to může dopadnout, když to vyjde. Představuji si úspěch, to, že si splním, co jsem si řekla, a tak přivedu hlavu do módu, kdy si říká "to dám". Horší ale je, že teď už vím, co bude následovat... Při vlastním pokusu je to ještě v pohodě, člověk má v sobě adrenalin, chce a tělo funguje úplně jiným způsobem než v tréninku, ale pak je to mnohem horší. Ty další dny jsou potom opravdu krušné," netěší se na bolest, o které už dobře ví, že přijde, jinak srdnatá sportovkyně.

Svůj pokus o překonání ženského rekordu ve shybech na 6 hodin se Lenka Strolená pokusí 22. prosince 2017 na půdě domácího Fitness Ural v Sokolově. Celý pokus bude zaznamenáván a přenášen on-line, takže jeho průběh budou moci sledovat i ti, kteří se nemohou osobně dostavit. Šlechetným gestem Lenky je fakt, že svou akci propojila s charitou. Diváci, kteří se přijdou podívat, svým vstupným přispějí na sportovní přípravu talentované plavkyně na vozíku Venduly Duškové. "Sportovec podpoří sportovce. Když neuspěji já, tak alespoň společně pomůžeme někomu jinému," komentuje Lenka svůj záměr. Kdo se nebude moci dostavit, ale rád by myšlenku Lenky a hendikepovanou nadanou plavkyni podpořil, může svůj příspěvek zaslat na účet 2600937509/2010.

A nakonec nesmí chybět ani podpora a vzkaz od toho nejpovolanějšího, a to samotného mistra shybu Jana Kareše, který nebude moci být pokusu přítomen, protože bude právě tou dobou v zahraničí.

"Leni, moc mě mrzí, že tam nemůžu být s tebou, ale zároveň jsem rád, protože moc dobře vím, co tě čeká. :-) První hodina až tři ještě jde, pak je ale důležité si říci, jestli na nasazené tempo mám. Když ano, jedu dál, jinak na jednu až dvě hodiny uberu a na poslední hodinu zkusím zrychlit. Mám rád, když jsem na konci ještě silný, a tak si udržím i mozoly v pohodě. Co se jídla týče, nejím nikdy nic speciálního, tak to neřeš, stačí fíky, čokoláda, voda, kafe a vlastně cokoli tě napadne. Já měl u poslední šestihodinovky i čtyři Aperoly a dal jsem to. Rekord, který se chystáš překonat, drží moje sestra, ale protože mám rád i tebe, tak ti z celého srdce přeji, aby ti to vyšlo, a ze Sardínie, mého ráje, na tebe budu myslet a držet ti palce."

A palce bude držet i celá redakce magazínu Ronnie.cz. Go, Lenka, go!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Prague 2022 - komple...
Hockey1000 (09:42) • Nechci rozmíchávat nějaký hejt, ale ti z vás Kdo jste na soutěži taky byli ať už jako z...
magazínTomáš Mach a Vladimír Semerád - tréni...
Richard Kross (15:20) • Dobrý den, mám dotaz - je 53 let - cvičím cca 32 let - různé typy sportů od bojových až...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
Humanic145 (11:38) • Tyjo Jari, ja s ním asi v téhle kategorii nemám problém. Myslím, že jsou rozhodně horší...
magazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie