Reklama:

Shrnutí sezóny překážkových
závodů roku 2017

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Překážková sezóna 2017 je za námi. Možná by stálo za to se na ni podívat v nějakém tom souhrnu. Protože jsem fanda statistiky, tak pro Vás takový souhrnný přehled mám.

Do přehledu zahrnu pouze závody, které se konaly během kalendářního roku 2017, konaly se na území ČR a jejich výsledky se daly vydolovat v použitelné podobě. Takže zde nemusíte najít všechny organizátory a závody, ale většina tu bude.

Kvalita výsledků je různá. Někteří organizátoři mají údajů plno. Jména účastníků, místo bydliště, národnost, datum narození, tým atd., jiní míchali místo bydliště a týmy dohromady, někteří se zase omezili pouze na jméno a výsledný čas a u některých se výsledky získat v použitelné podobě nedaly vůbec. Dalo hodně práce to všechno dát dohromady a nemám iluze o tom, že by data byla neprůstřelná. Tak do nich, prosím, nestřílejte.

Vyhnu se subjektivnímu hodnocení a nechám mluvit pouze čísla. A jaké tu tedy naleznete organizátory překážkových závodů?

Překážkové závody v ČR

 • Amazon Race
 • Army Run
 • Bahňák
 • Epic Race
 • Excalibur Race
 • Geroy
 • Gladiator Race
 • Kilpi Heroes Race
 • Lutic Run
 • Mad Race
 • Mistrovství ČR v OCR (GR 2017)
 • Predator Race
 • Spartan Race
 • Urban Challenge
 • Wilsonka Race
 • Wine Race

Vysvětlení k přehledům

Pokud jeden organizátor pořádal více běhů na různých trasách v jeden den (třeba Army Run, který pořádal Captain a Majora v jeden den), počítám to jako dva závody. To samé platí pro situace, kdy pořadatel uspořádal na jednom místě během více dnů po sobě více běhů. Třeba Gladiator Race pořádá páteční noční běh a sobotní a nedělní denní. Já to počítám jako tři závody, i když jde o jednu sportovní událost.

Počty závodníků uvádím celkově. I když deset závodů běžel jeden a ten samý člověk, tak ho pořád počítám jako deset závodníků. Pokud budu uvádět distinktivní počet závodníků, tedy každá osoba zastoupena jednou bez ohledu na to, kolik závodů běžela, tak to uvedu přímo u dotčeného čísla. Tohle číslo je ale trošku komplikovanější. Když vynechám situaci, kdy se závodníkovi vyloženě změnilo jméno (na matrice), tak jsou jména plná překlepů a v ČR existují jmenovci snad pro všechny jména, takže kvalita takového seskupení je docela pochybná.

Pokud organizátor neuvedl datum narození u závodníka, doplnil jsem 1. 1. 1890 a tyto více jak stoleté závodníky nezahrnují do věkových přehledů.

Pokud závodník nebyl součástí týmu, doplnil jsem "bez týmu". Z týmových přehledů pak tento zástupný tým vynechávám.

V přehledech nejsou zobrazeny výsledky (počty, kategorie, věk atd.) týmových a párových závodníků. V rámci výsledků byli členové týmu uvedeni jako jeden.

Pro přehledy podle měst a jmen jsem všechna města a jména pročistil. Odstranil jsem ze všech diakritiku a převedl všechny na velká písmena. Tím se odstraní problémy s přítomností nebo nepřítomností diakritiky a problémy s malými a velkými písmeny. Znamená to však, že už nepoznáme, kolikrát startoval pan Zavorka a pan Závorka apod.

Organizátoři závodů

Tady je základní shrnutí organizovaných OCR závodů v roce 2017. Kolik jich kdo uspořádal, kdy byl první a poslední, kolik závodníků se celkem přihlásilo (ne kolik nakonec běželo) a kdy proběhly. Jak je vidět, tak nejtěžší hlavu měli závodníci v červnu, kdy bylo na výběr hned z dvanácti tratí.

Nejlákavější závody

Kolik závodů který organizátor uspořádal, víme, ale kolik na ně nalákal závodníků? No, skoro celou polovinu všech závodníků schramstnula Spartan Race. Zároveň Liberec je lokalita, na které se těsnalo nejvíce závodníků právě tohoto organizátora.

Pohlaví a věk závodníků

To, že závodí více mužů než žen, asi nikoho nepřekvapí. Čekám ale, že se tento poměr začne v budoucnu trošku měnit a zastoupení holek půjde trochu nahoru. Nejvíce holek nalákala Spartan Race, ale to je tím, že prostě nalákala nejvíce závodníků celkem. Co se týká věku, tak nejvíce běhá závodníků mezi 26. a 30. rokem. Průměrný věk závodníků je těsně nad třicet let. Na to, v jakém věku se nejčastěji vítězí, se podíváme až dále. A to, že závod je jen pro mladé, není pravda. Stačí se podívat na věk těch nejstarších závodníků.

Kdo kdy závodil a kolik mu bylo?

Překážková sezóna má dva vrcholy. Jeden na jaře, a to v dubnu, a druhý na podzim - v září. To běhá nejvíce závodníků. Zajímavé je, že nejvíce závodů se organizovalo v červnu, ale to je až třetí nejpočetnější měsíc.

Tratě

Nejvíce závodníků lákají 5km tratě a 20 překážek. Že by v tom měla zase prsty Spartan Race?

Nestartovali

Je mnoho závodníků, kteří se na závody přihlásí a nakonec se nezúčastní. Onemocní, jsou na dovolené, mají moc práce či nestihli natrénovat. V roce 2017 to takto vzdalo 3171 závodníků. Nejčastěji vzdávali závody v Liberci (Spartan Race 488 kousků a Predator Race 83 kousků).

Nedokončili

Jinou sortou jsou závodníci, kteří odstartovali, ale nedokončili. Ať už kvůli zranění, či fyzičce. Aspoň se zúčastnili, šli do toho a bojovali.

Diskvalifikace

Ti, kteří se nějak prohřešili vůči pravidlům, byli diskvalifikování. Tedy pokud se na ně přišlo. Nejvíce bylo takto potrestáno "sprinterů" na závodech organizátora Spartan Race a v drtivé většině to byli muži.

Týmy

Týmovou stránku OCR závodů nemůžeme nechat stranou. Je to důležitá součást plazení se v blátě. To, že se Vaši kamarádí plazí s Vámi a vzájemně si pomáháte, je k nezaplacení. To však nezabránilo 15819 závodníkům startovat bez týmu. Tady je top 30 týmů podle všech jejich závodníků na všech závodech. Týmově startovalo více jak 60 % všech závodníků.

Lokality

To, že se závody pořádají po celé republice, znamená, že mnoho závodníků musí chtě nechtě cestovat. Odkud tedy na závody jezdí? K nakouknutí je i přehled organizátorů z toho pohledu, jestli u závodníků evidují bydliště, nebo ne.

Jména

Zajímavost na konec. Každý se musí nějak jmenovat, a protože je nás hodně, tak se některá jména opakují. Jaké je tedy nejčastější závodnické jméno?

Vítězové

To, co všichni čekají na začátku, dávám až na konec. Kdo jsou nejčastější vítězové?

Věk vítězů

Jaký je ten nejlepší věk na to zvítězit? Přeci každý. Ale jak jsou staří vítězové překážkové sezóny 2017? To už je jiná otázka.

Závěr

Nejde o žádnou vědeckou práci ani marketingový průzkum. Berte to jako práci OCR nadšence, který chtěl mít alespoň v hrubých obrysech celkový přehled nad tím, co se za rok na naší OCR scéně událo. A pokud se Vám čísla nezdají anebo vyloženě nelíbí, tak si udělejte vlastní průzkum. Vzhůru do toho, držím Vám palce.

Sice jedna sezóna skončila, ale to znamená, že začíná další. Ta bude určitě lepší, hezčí, teplejší a levnější. Tak si zarelaxujte u stromečků, doplňte glykogen cukrovím a se začátkem nového roku se opřete do tréninku ještě více než loni, ať ta další sezóna stojí opravdu za to.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazín„Moderní výživy“ se prodalo již 5.000...
th.0.th (16:04) • Jsi moc hodny, Peto, ale ten preklad se musi udelat poradne...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
ygg (11:53) • Osladil tu pár tréninkových videologů kdysi měl. Ne každému sedly, ale mně přišly super...
magazínRaritní videozáznam Ronnieho Colemana...
Arnold Strong (11:22) • A co měl Ronnie za zdravotní problémy během soutěže
magazín„Moderní výživy“ se prodalo již 5.000...
Petr Prielozny (03:54) • Kniha by mela byt k dispozici i na Amazonu v AJ. Ja s manzelkou jsem k dispozici to cel...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
ivolgin (22:48) • Taky mě zajímá, proč nevezmete do party toho Osladila. Je tak odstrčenej a přitom vás o...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra