Reklama:

Tomáš Kašpar o svých plánech v IFBB Elite Pro

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Tomáš Kašpar se rozhodl ukončit svoje působení v profesionální lize IFBB Jima Maniona a začít soutěžit v nově vzniklé divizi IFBB Elite Pro. Co ho k tomu vedlo, co si od závodění mezi Elite profesionály slibuje a kdy plánuje poprvé soutěžit, to už se dozvíte v rozhovoru.

Tomáši, ty jsi na Extrifit Training Day ohlásil velkou novinku, a to přestup do IFBB Elite Pro. Co tě k tomu kroku vedlo?

V IFBB Pro jsem už čtvrtou sezónu a můj nejlepší výsledek bylo 4. místo na Nordic Pro, 5. místo na Arnold Classic South America a pak nějaká ta šestá, sedmá místa. Tuhle poslední sezónu jsem zakončoval za top ten a někdy mi to ohodnocení nepřišlo úplně správné. Takže když se teď otevírá ta možnost v podobě Elite Pro, kde není až taková konkurence, samozřejmě tím myslím ve srovnání s IFBB Pro, jako jsou Winklaar a Bonac a tihle borci, tak se musím dívat tímhle směrem. Co si budeme povídat, je to o penězích, a pokud jsou v Elite Pro výhry až do pátého místa, a hlavně jsou ty soutěže v Evropě, tak je to pro mě zajímavé. Já jsem prostě profesionální sportovec, a tak bych si rád vydělával tím sportem, jako je to i v ostatních sportech. A chtěl bych si ním vydělávat ještě pár let. A tady je ta možnost mnohem reálnější než doposud v IFBB Pro. Cestování, výhry, reálné šance na dobrá umístění, to všechno byly důvody, které stály za tímhle rozhodnutím, a v příštím roce už budu soutěžit v Elite Pro.

Zmínil jsi náročnost cestování na soutěže v USA, ale neméně podstatné je i to finanční zatížení. Můžeš poodhalit všem zájemcům o profi kartu, kolik stojí taková účast na profi soutěži?

Náklady na soutěž jsou suverénně největší položkou v celé přípravě. Většinou se to pohybuje kolem 60 tisíc na soutěž, protože to není jen letenka, ale taky musíte někde bydlet, nějak se dostat z letiště do haly, zaplatit nástřik, být tam alespoň 1 - 2 dny před, abyste se trochu srovnali s posunem, něco tam jíst, protože jídlo si do USA nepřivezete atd. A to všechno stojí ranec. Pokud se nezadaří a nevyhrajete, tak musíte sbírat body, pokud se chcete dostat na Olympii. To znamená absolvovat těch závodů několik. Takže se tu bavíme o statisícových částkách, což bych si bez Extrifitu, který mi z velké části tyto náklady proplácel, nemohl nikdy dovolit. Za to jsem jeho majiteli Františku Nádvorníkovi nesmírně vděčný, protože jinak by žádná IFBB Pro kariéra ani nebyla. Takže i z nějakého pocitu zodpovědnosti jsem zvolil Elite Pro, protože tam je naopak většina soutěží po Evropě, což znamená, že ty náklady klesnou řádově o statisíce. Jasně, chtěl jsem se dostat na Olympii, nepovedlo se, musím prostě trochu sklonit hlavu a jít do druhé ligy, nedá se nic dělat. Sny jsou jedna věc a realita všedního života druhá. Účty se platit musí a zároveň chci dělat to, co mě baví. Chci cvičit, chci závodit a věřím, že tady to v tomhle směru bude lepší.

Několik soutěží už v Elite Pro proběhlo, kde vyhrávali peníze borci kvalitní, ale výrazně méně osvalení. Ty jsi nikdy vyloženě z formy na soutěž nenastoupil, takže tě to muselo trochu mrzet, když jsi viděl, že výkonnostně slabší kluci jsou honorováni a ty v IFBB Pro ne. Je to tak?

Určitě jo. Trochu to vnímám jako návrat mezi amatéry, protože většina těch Elite Pro v IFBB Pro nebyla. Což není nějaké zpochybňování jejich výkonnosti, protože jde o špičkové borce, většinou nad 100 kg, kteří jsou skvěle vysekaní a perfektně připravení. Ale přece jen nemají takové objemy jako v IFBB Pro, což může být moje výhoda, protože objemově jsem se nijak zvlášť mezi profíky neztrácel. Zároveň je jasné, že to je všechno v začátcích a velmi rychle se to může změnit, včetně prestiže těch titulů. Jak jsi psal v článku, dneska všichni víme, že Mr. Olympia je nejvíc, co může být, ale kluci, co teď začínají s kulturistikou, to už můžou vidět jinak. Elite Pro se bude vyvíjet, bude mít svoji vrcholnou soutěž, a jak si bude svou prestiží stát, se teprve uvidí.

Slyšel jsem, že tím vrcholem má být profesionální mistrovství světa. Předpokládám, že skvěle honorované.

Už jsem v kalendáři viděl, že při MS je i MS Elite Pro, tak to zřejmě bude ono.

Mimochodem, u široké laické veřejnosti bude mít MS větší zvuk než ta Olympie. Mistrovství světa v čemkoliv je prostě zavedená značka, které rozumí úplně každý.

To je pravda. Lidé vědí, že mistr světa v nějakém sportu je prostě nejlepší na světě. To ví každý. Co já se navysvětloval lidem, že Mr. Olympia je nejvíc největší titul v kulturistice, že víc než to už získat nemůžeš. Když ale někde řekneš, že jsi mistr světa, je hned jasno.

Ale samozřejmě nemáme jen fanoušky, máme i hejtry, takže ti tam hned někdo na internetu vmete, že jsi spadnul do druhé ligy. Jsi na tohle připravený, nebo nad tím jen mávneš rukou?

Ale tak jo, já vím, že má pravdu. Ta konkurence není stejná jako u Maniona, nejsou tam stejní závodníci, co soutěží na Olympii. Takže jo, bude mít pravdu, ale taky se to může hodně rychle vyvíjet úplně někam jinam. Manionova federace jede x let, tohle je v začátcích, takže si myslím, že se to bude rychle zvedat.

Poslední dobou v IFBB Pro čelili kritice, že celý ten trend směřuje k tomu, že jsou kulturisté příliš objemní na úkor kvality a separace. Závodníky s tvrdou a ostře separovanou hmotou, jako tomu bylo v 90. letech u Levroneho, Yatese, Wheelera, jsme viděli málokdy. Není trochu Elite Pro návrat k tomuhle trendu perfektně připravených menších svalů?

Jo, asi jo. Já se každopádně chystám přijít na soutěž perfektně připravený a nabídnu víc svalů.

Nemyslíš si, že stejné dilema o přestupu se honí v hlavě i více profíkům z IFBB Pro?

Já myslím, že určitě, protože tam je problém v tom, že většina soutěží je v Americe. A pokud chceš na Olympii, což chce každý profík, musíš mít dobrého sponzora. A to platí po celé Evropě. Tady za náklady na jeden výlet do USA objedu 3 - 4 soutěže. Některé se dají jet i autem. To jsou prostě argumenty, které se počítají.

Máš tedy nějaké konkrétní datum závodů, na které se budeš připravovat?

Konkrétní ještě ne, ale určitě chci startovat na jaře. Začíná to někdy zkraje dubna, takže tady bych to někde viděl. Tam jsou pak třeba tři soutěže za měsíc, což je úplná paráda.

V jaké formě by ses chtěl prezentovat? Respektive na jaké soutěži jsi měl podle tebe nejlepší formu, kterou bys chtěl zopakovat v Elite Pro?

Určitě to byla ta z Nordic Pro. Tam to bylo velké, plné suché, závodil jsem s Bonacem o třetí místo a byla to paráda. Doufám, že se dostanu do stejné formy. Mám teď novou motivaci, tak do toho pořádně vlítnu.

Na to se všichni těšíme. Díky za rozhovor.

Já taky děkuji a přeji hezké svátky všem čtenářům.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.12.01:06Bronwyn - Ale Manionova NPC ted bude taky otevirat mezinarodni zavod..
14.12.18:04ygg - To havranek ... no právě ... když jsi začínal, tak sis mys..
14.12.12:23deiw - IFBB je mezinárodní, ale Američani mají své NPC soutěže, z..+1
14.12.07:53havranek - Když jsem začínal cvičit před 15ti lety, tak jsem myslel ž..
13.12.21:20ygg - Mannion má MrO .... a tím je to dané. A ještě dlouho bude...+2
13.12.21:14ygg - A tak to jasné, že je těžší se tam pro Evropany prosadit. ..+1
13.12.16:16reveira - Ne,myslím amíky.Stejně mám pocit,že Evropany tak trochu od..
13.12.15:09havranek - Podle mě dobrý krok. Přeci jen ta liga Jima Maniona je něc..-3
12.12.22:18ygg - Myslíš Šádka a Osladila:-)))? Jinak se mi rozhovor líbil ...+3
12.12.17:28reveira - Dobré rozhodnutí,ať si hoši ze Spokojených států závodí sp..-1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra