Reklama:
CFM protein Extrifit v akci 2270 g + 1000 g!
Nejprodávanější protein v ČR nyní v extrémní akci! Vybírejte z 12 skvělých příchutí! Více zde.

Aleš Novák po tříleté pauze opět opanoval MČR ve šplhu na laně

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi, řekli si zřejmě před pár lety pořadatelé Mistrovství ČR ve šplhu na laně a uspořádali vrcholný závod svého sportu v hale pražského obchodního centra Galerie Harfa. Jejich záměr přiblížit šplh širší veřejnosti se více než zdařil. I v sobotu 9. prosince 2017 mnozí návštěvníci obchodního domu na chvíli přerušili svou honbu za vánočními dárky a nechali se strhnout soutěžní atmosférou sportovního klání.

Velkou událostí letošního ročníku byl soutěžní návrat Aleše Nováka, významné osobnosti českého šplhu a držitele světového rekordu na 8m laně z roku 2009, který dosud nebyl překonán. Aleš naposledy startoval na MČR v roce 2014, a jak prozradil, před začátkem letošní přípravy, která trvala necelé tři měsíce, nedržel lano v rukou rok a půl. Co vedlo rekordmana ze Šternberka k rozhodnutí, že si znovu zkusí zašplhat v závodě? "Ještě v létě jsem o nějakém návratu vůbec neuvažoval, ale tréninkový kolega Martin Kubánek mě přemluvil, abychom zkusili kvalifikační závody v Brně, a ty dopadly přijatelně. Dalším důvodem byly mé děti. Chtěly mě poprvé v životě vidět v akci na závodech," vysvětluje svou motivaci k návratu bývalý gymnasta.

I po tříleté soutěžní pauze a necelých třech měsících přípravy Aleš Novák splnil očekávání všech příznivců šplhu a MČR s přehledem vyhrál. Svůj vítězný čas 5,30 vteřin, nad kterým by všichni jeho soupeři skákali radostí, označil za uspokojivý. Navzdory vítězství Aleše si ale spolukomentátor a současně také závodník Michal Fejgl povšiml zhoršené kvality nášahů nového mistra, což si i on sám uvědomuje. "Michal Fejgl má, co se týče závodníků, přehled, mě osobně zná cca 15 let. Přesně to, co říkal, jsem pocítil jak v tréninku, tak při závodě. Přisuzoval bych to tomu, že jsem byl v tréninku takzvaně nevyšplhaný. Po poměrně krátké době, kdy jsem neměl obstojně našplhanou vytrvalost, jsem na sebe začal přidávat závaží. Michalova poznámka byla na místě."

Světový rekord, kterého Aleš Novák dosáhl v roce 2009, má hodnotu 4,87. Vidí rekordman v některém borci z nastupující generace potenciál tento jeho čas překonat? "Úroveň výkonů ve šplhu se neuvěřitelně zvedla, výsledky dorostenců jsou vynikající. Po celý rok byl jednoznačným favoritem na titul Matěj Cígl, bohužel pro něj MČR nebylo povedené, riskoval a nevyšlo to. Každopádně si myslím, že pokud bude v budoucnu zodpovědně trénovat, neměl by pro něj být problém dostat se pod hranici 5 vteřin. Předpoklady pro to má, stejně jako ostatní kluci, kteří se na laně dlouhém 4,5 m pohybují kolem 3 vteřin. Současná hranice 4,89 není nepřekonatelná."

I kategorie žen měla v tomto roce jasnou favoritku. Byla jí Veronika Szabóová, která svým loňským časem 5 vteřin vytvořila nový ženský rekord na 4,5m laně a všechny své soupeřky nechala hluboko za sebou. "No, tak teď bys to měla stlačit pod těch 5 vteřin," slýchávala prý po závodě, a tak Veronika poslechla. Navzdory tomu, že jí přípravu bezprostředně před MČR narušilo nachlazení, se jí podařilo vyhrát fantastickým časem 4,50 vteřin! "S výsledkem jsem více než spokojená," říká obhájkyně titulu a dodává: "Mým cílem bylo vylepšit si osobní rekord z Písku a to se podařilo o víc než 3 desetiny, což je mnohem víc, než jsem čekala."

Do jaké míry pociťovala Veronika při závodě dozvuky nemoci? "V den závodu už mi bylo naštěstí nejlépe za posledních 10 dnů, takže tam už jsem omezení nevnímala. Rozhodně ale utrpěly tréninky, lehce jsem se musela odklonit od tréninkového plánu a samozřejmě to mělo vliv na psychiku," popisuje situaci před závodem zástupkyně Sokola Poděbrady.

Nejsmolnějším bylo letošní mistrovství, jak už předeslal Aleš Novák, pro nejnadějnějšího dorosteneckého závodníka Matěje Cígla, který se na závod kvalifikoval časem 2,74 vteřin. Zřejmě přílišná přemotivovanost nakonec způsobila, že Matěj na MČR nezapsal ani jeden platný pokus. Svou šanci tedy využil Martin Vacek, který se na MČR nominoval časem 3,59 a na Harfě svou kategorii vyhrál výkonem 3,15 vteřin.

Na poli seniorů se tentokrát nejvíce dařilo v minulém roce druhému Pavlu Coufalovi ze Sokola Všetaty, který svůj čas z roku 2016 o hodnotě 9,72 zlepšil na 8,98, čímž překonal i svůj nejlepší letošní výkon 9,07 vteřin, který si zapsal na velké ceně Modřanského Tarzana.

Kompletní výsledkovou listinu naleznete na webových stránkách www.svetsplhu.cz.


Nejlepší závodníci Mistrovství ČR ve šplhu 2017

Kategorie dorostenci
pořadí jméno oddíl čas
1. Martin Vacek Sokol Libčice nad Vltavou 3,15
2. Jan Trnka Sokol Čtyři Dvory 3,18
3. Marek Valut ŠSK Palestra Praha 3,24

Kategorie ženy
pořadí jméno oddíl čas
1. Veronika Szabóová Sokol Poděbrady 4,50
2. Tereza Cibulková Sokol Brno I 6,25
3. Veronika Esterková Sokol Brno I 9,10

Kategorie senioři
pořadí jméno oddíl čas
1. Pavel Coufal Sokol Všetaty 8,98
2. Jiří Horký ŠSK Palestra Praha 9,53
3. Ladislav Kubeček Maratonstav Úpice 9,77

Kategorie muži
pořadí jméno oddíl čas
1. Aleš Novák Sokol Šternberk 5,30
2. Martin Trnka ŠSK Palestra Praha 5,83
3. Patrik Valut ŠSK Palestra Praha 5,89


Mistrovství ČR ve šplhu 2017 - fotogalerie


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Paulie02 (02:19) • Tak to jsem zvědav co z toho cemru za 2 týdny ubude. Měl jsem ho za favorita, ale to by...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
Zodiak411 (23:40) • Taky máš to neblahé tušení? Nemůžu si pomoc, ale přijde mi, že vypadá jako v roce 2014...
magazínRoelly Winklaar: exhibice 2 týdny pře...
th.0th (20:34) • Za dva týdny?? No to bude průser...
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
Majka (09:57) • Díky za upozornění, v textu jsem to jedno uteklé číslo opravila na 9. I Aš :)
magazínKalendář soutěží strongman pro rok 20...
rosyrosy (18:45) • Úryvek z článku: Níže najdete aktualizovaný kalendář soutěží strongmanů pro rok 2018. A...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra