Reklama:

"Sport je moje droga, léčit se nehodlám," říká vítěz soutěže Elite Battle of Brno

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

O víkendu 25. - 26. listopadu 2017 proběhl v Brně sportovně charitativní závod Elite Battle of Brno, který se v určitých obměnách koná již od roku 2012. Dvoudenní závod zaměřený na CrossFit přinesl kromě spousty zábavy prostřednictvím pohybu také finanční podporu Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Závod samotný nebyl z organizačního hlediska úplně ťip ťop - časový harmonogram byl ve skluzu, rozhodčí, i když se snažili, nebyli neomylní a diskutovat by se dalo i o tom, zda některé zařazené prvky byly svou obtížností pro kategorii Open adekvátní... Ovšem když se na to člověk podívá z jiného úhlu pohledu, třeba z pohledu onkologicky nemocných dětí, jsou tohle všechno jen blbosti. A když pak přihlédneme k tomu, že soutěž Elite Battle of Brno přispěla od začátku navázání spolupráce s NF Krtek částkou převyšující 250 000 Kč, dá se i leccos odpustit. Ovšem na to by organizátoři ani omylem neměli do budoucna hřešit. Přece jen tato finanční podpora pochází z kapes závodníků, kteří si za ni zaslouží poctivý a spravedlivý závod.

WOD 1
AMRAP 5 minut

 • 4x plavání 25 m
 • 10 alternating dumbbell ground to overheads (22,5 / 12,5 kg)
 • 2x plavání 25 m
 • 10 alternating dumbbell ground to overheads

WOD 2
AMRAP 5 minut

 • 10 box jumps (70 / 60)
 • 12 pistol squats
 • 14 kettlebell swings (32 / 24) + AMRAP 1 minuta max. počet burpees

WOD 3
AMRAP 6 minut

 • 40 cal row (stupeň 7 / 5)
 • 30 wall balls (9 / 6)
 • 20 ring push-ups
 • 10 pull-ups
AMRAP 2 minuty
 • row na max. vzdálenost

WOD 4
časový limit 6 minut
3-6-9-12-15…

 • hang squat snatch
 • back squat
 • 5 toes to bar mezi každou sérií

váhy 50 / 30 kg

Pozitivem závodu Elite Battle of Brno je kromě dobrého pocitu, že pomáháte dobré věci, i to, že si zde mohou zasoutěžit crossfiteři každého věku. Prostor tu v letošním roce dostali jak junioři do 18 let, tak atleti v nejlepších letech, a pamatováno bylo i na sportovní matadory ve věku 36 let a více. Šikovně vybrané bylo i místo akce. TJ Tesla nabízí kromě dostatečně velké tělocvičny se zázemím i plavecký bazén, což dovoluje udělat závod ještě pestřejší. Organizátoři toho samozřejmě využili, takže už při prvním WODu se plavalo. Dále už následoval suchozemský CrossFit. Do čtvrtého WODu bez výraznějších nástrah, ovšem semifinálový WOD vzbudil rozruch. Vypsané handstand push-ups v prostoru by totiž v závodě Open čekal asi málokdo. Někteří atleti své snahy o tento obtížný cvik zabalili po prvním pádu, jiní se snažili vykouzlit alespoň jedno opakování, ale našli se i jednotlivci, kteří tam sázeli jedno opakování za druhým, jako by se nechumelilo. Těch ale bylo naprosté minimum, u většiny závodníků zařazení tohoto prvku vyvolalo rozhořčení. "Workout jsme společně s rozhodčími upravovali ještě v předvečer závodu na základě toho, jak se nám soutěžící jevili. Neměli jsme pocit, že by pro ně byly kliky ve stojce neadekvátní," vysvětluje zástupce pořadatelů Jaroslav Kratina.

Semifinále

2 minuty

 • maximální počet double unders

AMRAP 4 minuty
21-15-9

 • deadlift
 • cluster

2 minuty

 • handstand push-ups v prostoru

Zato muscle-upy ve finále polykali závodníci naprosto suše, už to rozhodně není cvik, který byl jen pár let zpátky považován za extrémně náročný a uměla jej opravdu jen elita. Tak rychle jde CrossFit kupředu. Rozruch zvířila jen kombinace výmyku s muscle-upy, se kterou se museli v semifinále poprat týmy.

Finále
na čas
9-7-5

 • bar muscle-up
 • kettlebell clean & jerk

váhy kettlebellu 32 / 24 kg

S celou kompilací soutěžních WODů si v kategorii Open žen nejlépe poradila jednadvacetiletá Adriana Máchová z pražské crossfitové tělocvičny Iron Land. Adriana se věnuje Crossfitu teprve prvním rokem, ale za sebou má zkušenosti z volejbalu a sportovní gymnastiky, proto mohla již během svého prvního roku absolvovat hned 7 závodů, z nichž tři vyhrála a na ostatních se umístila maximálně do 5. místa.

Díky gymnastické minulosti Adrianu v Brně nerozhodily ani obtížnější cviky, se kterými soupeřky bojovaly, pro ni bylo tedy jejich zařazení spíš výhodou. S čím se ale při soutěži prala, byly dle jejích slov přehmaty rozhodčích. "Ve 4. WODu jsme reklamovali počet double unders, uspěli jsme díky tomu, že jsme měli videonahrávku. Kdybychom tento materiál neměli a reklamace nám nebyla uznána, myslím, že by to ovlivnilo mé celkové umístění v závodu."

Adriana prozradila, že s přípravou na závody jí nejvíce pomáhají Martin Šotkovský a Soňa Karásková. "Martin mi pomáhá sponzorstvím, sestavováním jídelníčků a psychickou přípravou, Soňa vede moji fyzickou přípravu. Jak Martin, tak Soňa jsou pro mě velkou podporou, stejně tak moje rodina a celý náš CrossFit Iron Land tým, který mě svým povzbuzováním žene stále dopředu."

Vítězem mezi muži v kategorii Open se stal Viktor Olšavský, u kterého se chce téměř říci není divu. Viktor totiž patří do skupiny "sport freaks", a tak je nejen univerzální atlet v rámci CrossFitu, ale i v rámci sportu jako takového. "V létě se věnuji plážovému volejbalu, lezení, horské a silniční cyklistice, plavání, squashi, míčovým hrám, jízdě na long boardu, kitesurfingu atd. V zimě je to zase skialpinismus, lyžování, snowkiting, lední hokej atd. Tomu všemu vděčím za to, že mě na crossfitové soutěži jen tak něco nepřekvapí," říká s úsměvem absolvent tělovýchovné fakulty UK v Bratislavě.

S posilováním a cvičením Viktor začal už odmalička. "Nejdřív to bylo s tátou v "činkárně" u nás v bytovce, časem jsem začal chodit do posilovny, kde jsem se zaměřoval na izolované cviky na strojích, pumpoval bicepsy a s kamarády se předháněl, kdo dá víc na bench," vzpomíná Viktor na to, jak začínal cvičit. Pak ale přišla vysoká škola, která mu rozšířila obzory, a on si začal uvědomovat, že funkční tělo rovná se funkční svaly a to není totéž jako velké tělo a velké svaly. "Od izolovaných cviků s dlouhými odpočinky jsem přešel ke komplexnějšímu cvičení, jako jsou výskoky, dřepy, výpady, nošení břemen, skákání přes švihadlo, běh, cyklistika, veslování, do tréninku jsem zakomponovával i prvky z gymnastiky nebo vzpírání. Dnes se to všechno nazývá CrossFit. Variací a kombinací upořádaných do jednoho celku - WODů - je strašně moc, proto mě CrossFit zaujal a nepřestává mě bavit," líčí svou cestu ke CrossFitu vítěz brněnského Battlu.

Co Viktorovi pomohlo zvítězit na brněnském závodu? "V prvním WODu to bylo plavání, v ostatních silová vytrvalost, odhodlání a pevná vůle," míní závodník. A co čeká tohoto sportovního maniaka ze Slovenska dál? "Momentálně po soutěži regeneruji a zároveň ladím formu na crossfitové závody tohoto víkendu u nás na Slovensku. Co bude dál, se uvidí. Sport je moje droga, já jsem na ní závislý a neplánuji se léčit."

Velká gratulace patří i vítězům dalších kategorií, kterými jsou Dušan Jukl a Žaneta Stojanová v masters, Lukáš Bělka a Kristýna Morávková mezi juniory a Sdružení přátel CrossFit Destiny a Valhalla gymu v soutěži týmů.

Kategorie Open
pořadí muži ženy
1. Viktor Olšavský Adriana Máchová
2. Boris Oravec Kateřina Kopecká
3. Martin Argaláš Eliška Růžička

Kategorie Masters
pořadí muži ženy
1. Dušan Jukl Žaneta Stojanová
2. Jiří Formánek Ivana Šejnohová
3. Stanislav Kalvoda Martina Zábranská

Kategorie Juniors
pořadí muži ženy
1. Lukáš Bělka Kristýna Morávková
2. Martin Stefanek Anna Šulcová
3. Adam Sirotiak Emma Kaňová

Kategorie Teams
pořadí tým
1. Sdružení přátel CrossFit Destiny a Valhalla gymu
2. Ultimate Fitness Showtime
3. Ave Zeus


Elite Battle Brno 2017 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra