Reklama:
DNES DOPRAVA Z E-SHOPU ZDARMA!
Doprava pro všechny objednávky po celé ČR zdarma! Nakupujte zde.

Michal Kulštejn: "Trenér není hypotéka ani dlouhodobá splátka."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jak jste si mohli všimnout, nedávno jsme se zmiňovali o novém Daily Fitness otevřeném v samotném centru Prahy v ulici Na Příkopech. Ale nevíte, koho jsme tam potkali. Člena Nutrend Teamu, známého trenéra, lektora, autora knihy Sacharidové vlny a Sacharidové vlny 2 Michala Kulštejna. Nedalo nám to a zeptali jsme se ho na pár otázek, jakožto člověka, který je v tomto oboru více jak 10 let a stihl toho opravdu hodně.

Michale, nečekal bych, že tě potkám tady v Praze. Přijel sis vyzkoušet nové fitness?

Ne vyzkoušet, ale natrvalo jsem do Prahy přesídlil, a tohle bylo fitness, které si moji klienti vybrali. Tak jsem tady. (smích)

Dlouho jsi trénoval v Ostravě, teď trénuješ v Praze, umíš říci rozdíl, jestli tedy nějaký je?

Mírné rozdíly vidím, ale ještě jsem tady krátce na to, abych je uměl konstruktivně popsat. Minimálně si všímám toho, jak trenéři ve stejném fitness trénují podobně, a když přijdete do fitka jiného, mají úplně jiné postupy, prostě zaběhnutý stereotyp, bych to nazval.

Přednášíš pro Fitness akademii Ronnie.cz, dále na FTVS Univerzity Karlovy. Jak bys popsal v dnešní době trenérství?

Troufám si tvrdit, že za těch 10 let jsem viděl a slyšel mnoho. Dalo by se říci, že jsem jeden z prvních trenérů "nové generace" (trenéři, kteří začali trénovat na základě certifikátu ministerstva školství, pozn. red.), který dokázal, že to není jen brigáda během vysoké školy, ale je to práce na plný úvazek (někdy i více), a pokud se člověk snaží, umí si vydělat opravdu pěkné peníze.

Zmínil jsi peníze. Téma, které je velmi široké, ale v tomto oboru zatím tabu. Umíš to lépe popsat?

Vnímám bohužel jednu věc, a to tu, že dneska většina trenérů začíná trénovat pro vidinu snadné práce za velké peníze. Jenže nevědí, že kvalitním trenérem se nestanou díky jednomu kurzu, ale je to dlouholetý vývoj, a myslím si, že to člověk musí mít v sobě. Za mě si myslím, že nejlepší trenér je ten se sportovní minulostí. Teď nemyslím kulturistiku, ale všeobecně. Moc mě baví pozorovat tréninky bývalých gymnastek, judistů atd. Dávají tréninku s klienty určitý nádech a lhal bych, kdybych řekl, že se nenechám inspirovat. Pokud se bavíme o těch kurzech, tak je to stále stejná písnička - spousta škol, jen málokterá je kvalitní, ale je to jako v každém oboru. Bohužel dnes popularitu všech a všeho určují sociální sítě, které ukazují lidem, co mají vidět. Jenže kvalitu z fotky nepoznáte.

Radíš trenérům, jak být úspěšný trenér, a na druhé straně sám sobě vytváříš konkurenci?

Jaká konkurence? (úsměv) Počítejme. Průměrně má lepší fitness 500 až 1000 členů. V průměru každý klient, který chce výsledek, trénuje 2x týdně. To znamená, že pokud má trenér rozum, více jak 40 hodin týdně netrénuje (mluvím z vlastní zkušenosti). Takže jeden trenér pojme cca 20 klientů. V takovém fitness, o kterém píši, je trenérů maximálně 15. Troufám si tvrdit, že není důvod žárlit, pomlouvat, kritizovat druhého trenéra. Klientů je pro všechny dost. Jsme přece jen na jedné lodi s cílem pomoci lidem. Teď mluvím o těch opravdových trenérech.

A pokud vidíme trenéra, který něco nedělá dobře, tak bychom mu to měli říci, konzultovat to... a nakonec zjistíte, že možná ví více než Vy. (úsměv) Nebojte se ptát!

A teď to, na co všichni čekají. Ty peníze!

Na přednáškách pro Fitness Akademii Ronnie.cz vždy zmíním tuto problematiku, protože mám potřebu studenty připravit na realitu. Teď jsem si vzpomněl, co je v Praze jiné, nebo lépe řečeno stejné, a nečekal jsem to. Je to hodinová sazba trenérů, opravdu i tady trénují lidé za 250 Kč.

Je to špatně?

To vůbec ne, naopak! Já před 10 lety trénoval za 150 Kč, po Vašem kurzu za 250 Kč a dále za 350, 450, 600 Kč atd. Dnes po 10 letech praxe, studia, závodění, psaní článků a jako autor knih nemám problém si říkat o 1200 - 1500 Kč za lekci. A že je to moc? Jen hlupák šetří na botách, posteli a trenérovi! Ne, teď si dělám srandu. Je to absolutně normální, že si člověk se zvyšující se zkušeností, vyšším vzděláním a hlavně přetlakem klientů zvyšuje hodinovou sazbu. Na druhou stranu by za větší peníze měl dávat větší znalosti a servis! Což na první pohled není vidět, ale chytří klienti to už dávno ví. To proto jsem se zmínil o počtu hodin, které je trenér schopen odtrénovat. Když jsem kdysi trénoval až 70 hodin týdně, byl jsem strašně vyčerpaný. Dnes trénuji 25 - 30 hodin týdně a neřeším, zda trénuji 60 - 70 a klidně i 80 minut. Trénujeme, dokud není hotovo, a když si to spočítáte, tak v podstatě vydělávám pořád stejně, tedy v trenérství - přidaná hodnota je, že když je člověk v něčem dobrý, dostává pracovní nabídky mimo fitness a potom ty výdělky rostou dál. Ale to všechno má svůj čas a musím říct, že je hloupé myslet si, že trenér dodělá školu instruktora a začne si říkat 500 Kč za hodinu. Můj klient, který je primářem gynekologie a má 30 let praxe, nemá takový plat.

Co tedy radíš začínajícím trenérům, aby se stali úspěšnými trenéry?

Nejlépe, ať se nechají zaměstnat ve fitness jako instruktor, ukazují lidem zdarma, co mají dělat (ze začátku má každý ostych říkat si o peníze), a až začnou trénovat, dají spodní hranici, která je dnes 300 - 350 Kč. Možná si lidé říkají, že je to i tak dost, ale měli by vědět, že trenér si musí platit sociální a zdravotní pojištění, také platí nájem ve fitness (často 8 - 10 tisíc měsíčně) a vkládá peníze do dalšího vzdělání. Nemá nemocenskou, důchodové. Říkám, že to není byznys, ale živnost s dobrou budoucností. (úsměv)

Myslíš, že je nebo přijde doba, kdy si klienti budou moci dovolit cvičit s trenérem?

Klientům a všem, kteří se mě na to ptají, říkám, že trenér není hypotéka ani dlouhodobá splátka. To znamená, že je to období na určitý počet hodin. Deset, dvacet, třicet... takže si může každý dopředu spočítat, na kolik ho to vyjde. Pokud někdo chce seznámit s fitkem a ukázat jen pár cviků, nechť si vezme instruktora nebo klidně mladého trenéra. Kdo by rád poznal více druhů tréninků, kompenzační cvičení nebo má už nějaké zdravotní omezení, měl by už sáhnout po zkušenějším a tedy i dražším trenérovi. Cenu často určuje i lokalita. Například v zahraničí se cena pohybuje od 50 až po 250 euro za ty nejlepší trenéry. To je návod pro ty, kteří chtějí mířit ještě výše. (úsměv)

A jak se pozná ten zkušený trenér?

Že umí reagovat. Ta zkušenost se projeví, až když něco nejde podle plánu, nebo dostanete klienta, který není dar od boha. Umím si představit , že mladého, nadšeného kluka s dobrou genetikou připraví na soutěž i méně zkušený trenér.

Takže ty umíš připravit kohokoliv?

(smích) Určitě ne, není to můj obor a přípravu závodníků nechávám jiným trenérům, stejně jako bojové sporty a vytrvalostní sporty. Přehled samozřejmě mám, ale nemůžu a hlavně nechci umět všechno. Ale pokud vidím snahu a ten člověk opravdu chce, tak ho nakonec připravím i já. Moje klientela jsou převážně lidé, kteří chtějí opravdu proměnu a více kilogramů dolů a jdou si tvrdě za svým cílem, často to kopíruje i jejich úspěch v pracovním životě. Dále to jsou lidé, kteří už mají zdravotní omezení (výhřez ploténky, umělé klouby, metabolický syndrom, cukrovku atd.), a v poslední době se hlásí čím dál více mladých trenérů, kteří chtějí navést krok za krokem, jak být úspěšným trenérem a dělat svoji práci dobře. (úsměv) Jdou na to chytře, mě kdysi nenapadlo zaplatit si a čerpat od zkušenějšího. (úsměv)

Jde vidět, že to máš stále stejně srovnané. Máš to stejně i se závoděním.

Tohle je už uzavřená kapitola, doufám. (úsměv) Díky Nutrendu jsem měl možnost zažít pocit profesionálního sportovce, díky sponzorům jsem objel ty nejprestižnější závody na světě. A že nebyla medaile? To bylo právě proto, že jsem pořád zkoušel různé metody superkompenzací a dělal si poznámky. Takže i v roli sportovce jsem byl spíše vědátor a poznámky zapisoval pro svou praxi. V neposlední řadě jsem opět zjistil, že mé místo je soustředit se na práci, a ne sám na sebe. (úsměv)

Co tvé okolí a blízcí na to, že ses přestěhoval?

Mé nejbližší okolí ví, že to byla jen otázka času. Toto téma viselo ve vzduchu od doby, co jsem napsal první díl knihy Sacharidové vlny. Širší okolí to podle mě neví nebo si myslí, že "prchám do Prahy". Tak to ale vůbec není. Dostal jsem zde příležitost, která se neodmítá a už se nemusí nikdy opakovat. Mám před sebou velké výzvy a Vy se máte ode mě určitě na co těšit. (úsměv)

Tedy poslední otázka... můžeš naznačit?

Něco málo můžu. Samozřejmě to budou extrémní proměny, které již probíhají, a věřím, že u velmi známých lidí. Potom mě fascinuje gastronomie v Praze. Nemůžu si vynachválit některé restaurace, kam zajdu pokaždé, když jsem v Praze, a v budoucnu se budu chtít o ně skrz sociální sítě podělit, protože v minulosti jsem byl v Praze hodněkrát, ale kde se dobře a zdravě najíst, a hlavně za rozumnou cenu, mi nikdo neporadil. Jako příklad uvádím mého favorita, co se obědu týče, a to vietnamské bistro Bahn-mi-ba na Jindřišské ulici, nebo mého favorita na večeře po práci, kterým je Dish {fine burger bistro}, kde jsem si dokázal, že i s hamburgery jde držet formu. (úsměv)

Budeme se moc těšit a děkuji za rozhovor. Věřím, že bude pro spoustu lidí inspirací a návodem, jak začít s trenérstvím.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.11.13:58Goooood - Jen k tomu dishi. Ten burger nebyl nijak dobrý, ani lidi k..
16.11.14:11KKarmasin - Toto tvrzení není pravdivé. Jenže těžko mu oponovat bez po..+5
16.11.13:53Sverky - Ono je hezké to číst a vidět formu p. Kulštejna. Ale myslí..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 26 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra