Reklama:

Magnézium - absolutní základ Vaší suplementace

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, autorem je výživový poradce a mistr Čech v kulturistice Pavel Samek.

Pavel Samek

Působí jako osobní trenér a výživový poradce. Specializuje se na osobní tréninky zaměřené především na cílené formování postavy. Dosáhl titulu mistra Čech v klasické kulturistice IFBB.

Dosažené výsledky:

 • mistr Čech v kulturistice IFBB 2012
 • 3. místo Natural Cup 2009
 • vicemistr ČR v naturální kulturistice 2007
 • 5. místo ME v naturální kulturistice GNBF 2005
 • 4. místo Musclemania Hungary Championship 2004
 • 2. místo Aminostar Cup 2003
 • Mnoho lidí se ptá, jaký doplněk výživy je ten nejdůležitější. Možná uslyšíte tvrzení, že bez BCAA nemá cenu ani chodit do posilovny. Případně to, že nutně potřebujete proteinový suplement. Pravdou však je, že saturovat příjem makroživin stravou je výrazně jednodušší než zajistit příjem mikroživin, jako jsou vitamíny a minerály. Nepopiratelným faktem zůstává to, že bez dostatečného množství mikroživin nemůžou optimálně probíhat anabolické děje v organismu. Čili pokud nebudete mít v pořádku základní suplementaci v podobě dostatečného příjmu všech mikroživin, pak můžete pít proteinu, kolik chcete, a přesto výsledky optimální nebudou. Proto se dnes pozastavíme u suplementu, který by měl tvořit absolutní základ Vaší suplementace. Je to hořčík neboli magnézium.

  Magnézium je katalyzátorem téměř 600 enzymatických reakcí v lidském těle. Je nezbytné pro přenos nervových signálů, svalovou aktivitu, srdeční funkce, regulaci tělesné teploty, detoxikační procesy, hustotu kostí a inzulínovou senzitivitu. Nedostatek magnézia se projevuje například svalovými křečemi, nespavostí, slabostí, problémy s nabíráním svalové hmoty nebo naopak problémy s redukcí tuku, podrážděností, chutěmi na sladké, případně vysokým krevním tlakem. Dalo by se říct, že téměř každá funkce lidského těla je ovlivněna správnou hladinou magnézia.

  Problémem je, že sportovci jsou ohroženi nedostatkem magnézia ještě více než běžná populace. Zejména z důvodu vyšší míry stresu, kterému musí čelit. Nyní Vás napadne, že přece každý sportovec není ve stresu. Omyl! Už samotný trénink je vysoce stresovou zátěží pro organismus. Mimo to sportovci čelí i "běžnému" stresu způsobenému naším hektickým životním stylem. A tím dochází k nežádoucí kumulaci. Nedostatkem magnézia můžete trpět dokonce i tehdy, pokud jíte zdravě a nemáte stresující zaměstnání.

  Proč tomu tak je?

  • Průmyslově zpracované potraviny obsahují minimum magnézia.
  • Příjem rafinovaných potravin výrazně zvyšuje nároky organismu na jeho příjem.
  • Absorpce hořčíku z přirozených zdrojů je problematická. Fytáty obsažené například v luštěninách, stejně jako koncentrované zdroje vápníku v mléčných produktech výrazně snižují absorpci hořčíku.
  • Častý a intenzivní trénink výrazně zvyšuje potřebu magnézia.

  Je tedy poměrně zřejmé, proč je suplementace magnéziem zásadní. Ale určitě nebude od věci malé shrnutí.

  Jaké jsou základní benefity suplementace magnéziem?

  • Výrazně pomáhá zvládat stresovou zátěž způsobenou tréninkem.
  • Optimalizuje mozkové funkce a tím Vám umožní absolvovat kvalitní trénink.
  • Zlepšuje kvalitu spánku a regeneraci.
  • Působí protizánětlivě.
  • Při nedostatku magnézia v podstatě nemůžete redukovat tělesný tuk.

  Zde už možná začínáte chápat, že doplnění hořčíku je zcela zásadní. Problém je v tom, že ne každá forma hořčíku je pro organismus přínosem.

  Ne všechny formy magnézia jsou vhodné a ne všechny produkty jsou kvalitní. Firmy, které se snaží šetřit na surovinách a těží z neznalosti cílových zákazníků, používají formy magnézia s nízkou výtěžností a v takových chemických formách, které tělo nedokáže správně absorbovat. Na trhu je poměrně složité najít produkt, který by obsahoval dobře vstřebatelnou formu magnézia, protože většina firem používá magnézium oxid nebo v lepším případě citrát, které jsou pro tělo špatně vstřebatelné, případně mají ve větších dávkách projímavé účinky (citrát).

  My jsme si ale v PROM-IN řekli, že musíme našim zákazníkům nabídnout to nejlepší, a proto jsme vytvořili instantní produkt, který obsahuje velmi dobře vstřebatelnou formu magnézia, a to bisglycinát hořečnatý. Ten představuje hořčík ve vazbě na aminokyselinu glycin. Glycin má zajímavou funkci v centrálním nervovém systému, kde zvyšuje neurotransmisi zprostředkovanou N-methyl-D-aspartátovou receptorovou reakcí a působí jako inhibiční neurotransmiter přes glycinový receptor. To má za následek uklidňující a relaxační účinek. Navíc je produkt ve formě chutného instantního nápoje ochuceného pouze přírodním sladidlem z rostliny stévie a přírodním grepovým aromatem. Instantní forma navíc umožňuje pohodlné dávkování bez nutnosti polykat šest a více kapslí.

  Neváhejte a začněte budovat svou suplementaci na silném základu.


  Reference:
  Brilla, L. R. and Haley, T. F. Effect of magnesium supplementation on strength training in humans. J Am Coll Nutr. 1992 Jun;11(3):326-9
  Cinar, V., et al. Effects of magnesium supplementation on blood parameters of athletes at rest and after exercise. Biol Trace Elem Res. 2007 Mar;115(3):205-12
  Golf, S. W., et al. On the significance of magnesium in extreme physical stress. Cardiovasc Drugs Ther 1998:12:197-202


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
  Odůvodnění: PR článek  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 77 sekundami?
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNa vlastní kůži: Kurz freedivingu ane...
  Noremorsedan (21:17) • Moc hezky napsaný článek, Lucinko. Jsem moc rád, že se téma freediving objevilo na strá...
  magazínNa vlastní kůži: Kurz freedivingu ane...
  Noremorsedan (21:16) • Moc hezky napsaný článek, Lucinko. Jsem moc rád, že se téma freediving objevila na strá...
  magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (06/...
  Spazik (10:45) • Myslím si, že to jak se kdo prezentuje ve videích, na soc. sítích atd. je především zál...
  magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
  Turakam (18:43) • To sa uvidí, ak sa dorieši jeho štart na mr. O, tak je to jasny víťaz 212ky.
  magazínPortugal Pro 2018: výsledky a fotogra...
  Petr Prielozny (17:15) • hodne vyvazena postava v podani Hadiho. Skoda,ze nedostane tolik prostoru jako kdyby by...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra