Reklama:
Jen JEDEN den: protein 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější protein v ČR opět v akci. Platí jen do úterní půlnoci, akce nebude prodloužena! Více zde.

Základní kámen Vaší suplementace?

10.149 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, autorem je výživový poradce a mistr Čech v kulturistice Pavel Samek.

Pavel Samek

Působí jako osobní trenér a výživový poradce. Specializuje se na osobní tréninky zaměřené především na cílené formování postavy. Dosáhl titulu mistra Čech v klasické kulturistice IFBB.

Dosažené výsledky:

 • mistr Čech v kulturistice IFBB 2012
 • 3. místo Natural Cup 2009
 • vicemistr ČR v naturální kulturistice 2007
 • 5. místo ME v naturální kulturistice GNBF 2005
 • 4. místo Musclemania Hungary Championship 2004
 • 2. místo Aminostar Cup 2003
 • Již delší dobu postrádáme na trhu vyvážený a komplexní multivitamínový přípravek. Preparát, který by poskytoval základní mikroživiny v dostatečných dávkách, respektoval fyziologii i potřebu zatěžovaného organismu a přitom nebyl znehodnocen složkami bránícími vstřebávání obsažených mikroživin. Chybí takový produkt i Vám? Pokud ano, je následující článek právě pro Vás.

  Vzhledem k absenci výše zmíněného jsme si začali pohrávat s myšlenkou výroby nového multivitamínu, až se úvahy a teorie přeměnily ve skutečnost. Jak je již u našich produktů zvykem, zejména pak u řady Athletic, nedáváme prostor kompromisům. Věnovali jsme zvýšenou pozornost přípravě specifické formule synergických mikronutrientů, a to v těch nejvstřebatelnějších formách. Směs složek je s důkladnou péčí navržena tak, aby nebrzdila Vaši výkonnost nebo svalový růst, což některé komerční produkty opravdu mohou. Proto po naší novince mohou bez obav sáhnout i vrcholoví sportovci. Představujeme Vita Solution z řady Athletic.


  Proč Athletic Vita Solution?

  Určitě se všichni shodneme, že intenzivně trénující sportovci mají zvýšenou potřebu některých mikronutrientů. Jde především o vitamíny skupiny B, vitamín C a E, chrom, železo a měď. To ovlivňuje řada faktorů jako například ztráta minerálů během pocení a zejména pak tvorba energie. Nemalé nároky na mikronutrienty jsou pak v době regenerace a při syntéze bílkovin po tréninku. Z toho je patrná důležitost optimální dávky mikroživin pro zachování výkonnosti a svalového růstu. Složení Vita Solution jsme pečlivě ladili, abychom se vyhnuli níže uvedeným problémům běžně nabízených multivitamínových směsí.

  Negativa komerčních produktů

  1. Opozitní působení jednotlivých složek

  Většina nabízených preparátů dnes obsahuje také minerály a další formule s magickými názvy, které pak chrlí z reklam, jenže ne vždy znamená receptura s extrémně vysokým množstvím položek to nejlepší. Obsah minerálů je zcela v pořádku, nicméně si musíme dát pozor na celkovou skladbu směsi, protože některé prvky mohou být opozitní vůči jiným a tím bránit jejich vstřebávání. Špatně sestavený produkt tak může vést až k omezení výkonnosti či svalového růstu. Právě proto Vita Solution neobsahuje například zinek. Tento bezesporu velmi důležitý prvek naleznete ve většině preparátů, nicméně pro sportovce skýtá zásadní negativa. Jednak jde o opozitní minerál pro měď a železo, což jsou velmi důležité prvky, a zadruhé způsobuje nepříjemnosti se vstřebáváním bílkovin. Zinek přijatý s jídlem může ve fázi regenerace inhibovat vstřebání aminokyselin, což může v konečném důsledku omezit růst svalové hmoty a zvýšení síly. Vzhledem k tomu, že se multivitamíny užívají hlavně s jídlem, považujeme to za nepříznivý efekt pro naše zákazníky.

  Pozn.1: Pro doplnění zinku se hodí jiný produkt naší řady, a to 100 % Zinc Chelate, který doporučujeme užívat na lačno a především odděleně od produktu Athletic Vita Solution.

  Další problematickou složkou v multivitamínových doplňcích je vápník. Nedostatek vápníku je u sportovců téměř vzácností, protože syrovátkový protein, který je základní suplementací téměř všech sportovců, jej poskytne v přijatelné míře. Naopak nadbytek zvyšuje deficit hořčíku a narušuje vstřebávání pro nás důležitého železa a manganu. Většina sportovců trpí spíše nedostatkem hořčíku, který ale bohužel brání absorpci manganu, a jak vyplývá z textu, působí opozitně proti vápníku. Z těchto důvodů se jeví jako nejvhodnější suplementace vápníku (pouze v případě nedostatku ve stravě) a hořčíku (nedostává se v optimální míře většině sportovcům) odděleně v jinou denní dobu a neměly by být součástí jednoho multivitamínového přípravku.

  Pozn.2: Právě z tohoto důvodu vznikl produkt 100 % Magnesium Chelate, který díky instantní formě poskytuje možnost doplnění tohoto často deficitního minerálu kdykoli v průběhu dne.

  2. Nedostatečné množství významných složek

  Při analýze složení komerčních produktů běžně narazíte na složky, které v takovém výrobku nechcete. V jiných případech zase pro hezký vzhled "našlapaného" preparátu obsahujícího maximum látek dochází ke snížení obsahu klíčových mikronutrientů. Nezřídka zjistíte, že některé důležité prvky, zpravidla ty dražší, chybí úplně. Jako jeden takový příklad můžeme uvést vitamín K2, který často na seznamu položek chybí. Přitom zdravotní benefity suplementace tímto vitamínem potvrdilo mnoho studií. Chrom je složkou, která zpravidla v recepturách preparátů nechybí, často jde však o množství nedostatečné, někde až pouze "kosmetické". Naše strava není na chrom bohatá, je proto vhodné jej tělu dodávat multivitamínovým produktem s obsahem vitamínu C, který zlepší jeho využití.
  Často extrémně nízkou dávkou bývá u komerčních multivitamínů zastoupena také skupina vitamínů B. Množství těchto vitamínů je zpravidla tak nízké, že nemohou sportovci poskytnout jakýkoliv přínos. Na důležitosti vitamínů B-komplexu se vzácně shoduje většina odborníků. Doporučená dávka pro sportovce se udává v desítkách mg, ne v jednotkách! Výjimku tvoří ty, jejichž potřeba se udává v μg. Vita Solution obsahuje 20 mg od každého z vitamínů skupiny B.

  3. Použití neúčinných, či dokonce potencionálně nebezpečných zdrojů mikronutrientů

  Stále více atletů si začíná uvědomovat, že není složení jako složení, a upřednostňují ty preparáty, u kterých jsou použité hlavně vstřebatelné formy na obalu uvedených minerálů. Ostražití bychom ale měli být i u výčtu obsažených vitamínů a jejich forem. Jedním z příkladů může být výše zmíněný vitamín K. Pokud se Vám podaří najít produkt, kde se vyskytuje, nemusí být zcela vyhráno. Většinou půjde o K1 (phylloquinone), jinak známý jako phytonadione. Ačkoli forma je v pořádku, použití u suplementů již ne. Vitamín K1 je deficitním velmi zřídka, proto je vhodnější doplnit druhou hlavní formu, a to vitamín K2. Oba dva se podílejí na srážlivosti krve. K2 však navíc pomáhá v prevenci onemocnění srdce, působí proti rozvoji rakoviny, zlepšuje kognitivní funkce, podporuje zdraví kůže, tvorbu kostní hmoty a optimalizuje hladinu testosteronu, což bude zajímat hlavně sportovce. Některé studie naznačují, že jeho nedostatek hladinu testosteronu dokonce snižuje.

  Zmínit bychom se měli také o poměrně dobře známém vitamínu A. Jako problémové však vnímáme riziko snadného předávkování. U většiny multivitamínových produktů najdeme jako tři hlavní zdroje retinol, retinylpalmitát nebo retinyl acetát. Tyto formy se velmi dobře vstřebávají, ale pro tělo je složité rychle vyloučit nadměrnou dávku. To může vést k toxické zátěži a vyústit až v jaterní problémy. My použili beta-karoten jako jediný zdroj vitamínu A pro Vita Solution. Tato výrazně bezpečnější forma představuje dvě molekuly vitamínu A na konci spojené. Tělo pak konvertuje beta-karoten na aktivní vitamín A pouze v případě, kdy se jeho hladina v organismu pohybuje na nižší úrovni.

  Vita Solution v bodech

  • multikomponentní produkt bez složek, které by bránily využití živin z potravy
  • důraz na zajištění optimální absorpce s vyloučením opozitních složek
  • B-komplex v dostatečné dávce pro aktivní sportovce
  • 10 000 IU vitamínu A výhradně z beta-karotenu
  • 200 IU vitamínu E pouze v netoxické formě D-alfa tocopherol succinate
  • 75 μg vitamínu K2 MK-7
  • 200 μg chromu pikolinátu
  • 2 mg piperinu pro zvýšení absorpce

  Základní složky pod drobnohledem

  • Beta-karoten (vitamín A)
   Vitamín A hraje roli v udržení zdraví očí, pokožky, zubů, kostí a sliznic. Právě díky působení na sliznice pomáhá v prevenci onemocnění dýchacích cest, které často vedou k výpadkům v tréninku.

  • Vitamíny B-komplexu
   Vitamíny typu B jsou ve sportu poměrně klíčové. Pracují jako kofaktory pro tvorbu energie a sportovci mají výrazně vyšší nároky na jejich příjem.

  • Vitamín C
   Tento známý antioxidant je důležitý pro imunitní funkce a tvorbu kolagenu. Podporuje mimo jiné také produkci oxidu dusnatého (NO). Sportovci potřebují prokazatelně vyšší dávku, nicméně nadměrný příjem působí na tělo negativně. Jak potvrdily nedávné studie, příjem nad 1000 mg denně může vést ke zhoršení svalové vytrvalosti a brzdit svalový růst. Na základě všech doposud známých poznatků jsme nastavili optimální dávku, abyste mohli využít jeho benefity bez negativních vlivů.

  • Vitamín E
   Vitamín E má rozhodující vliv při regeneraci po tvrdém tréninku a hraje také nemalou roli v prevenci kardiovaskulárních chorob. Náš Vita Solution obsahuje vitamín E výhradně v organické formě D-alfa-tokoferolu. Ten je výrazně lépe vstřebatelný než syntetické formy nazývané DL-alfa-tokoferoly, které jsou také diskutovány jako potenciálně karcinogenní.

  • Vitamín K2 MK-7
   Vitamín K ve Vita Solution naleznete pouze v biologicky aktivní formě vitamínu K2 MK-7. Tato forma jednoznačně nabízí nejvyšší biologickou aktivitu a bio dostupnost ze všech forem vitamínu K. Je zcela zásadní pro funkci enzymů, které se podílejí na fixaci vápníku v kostech. Považuje se za důležitého synergistu vitamínu D a podílí se na zachování optimální hladiny testosteronu.

  • Chrom pikolinát
   Zcela zásadní prvek pro správnou funkci metabolismu a optimalizaci funkce inzulínu. Chrom je nutné doplňovat především u sportovců, protože trénink zvyšuje jeho ztráty a nedostatek by mohl negativně ovlivnit nárůst svalové hmoty a redukci tuku.

  • Měď
   Důležitý minerál pro udržování zdravých kostí, nervů a kardiovaskulárních orgánů, stejně jako pro imunitní funkce. Hraje důležitou roli v produkci energie, je synergistou železa a tím podporuje transport kyslíku. Některé výzkumy dokonce naznačují, že může zvýšit produkci růstového hormonu. Zde je vhodné zmínit vztah zinku a mědi. Příliš mnoho mědi a současný nedostatek zinku se považuje za rizikový faktor pro vznik únavového syndromu. Právě proto doporučujeme zařadit suplementaci zinkem, avšak kvůli optimální absorpci užívejte zinek v jinou denní dobu než Vita Solution.

  • Železo
   Nezbytný minerál pro dodávku kyslíku k pracujícím svalům. Sportovci mají jednoznačně vyšší potřebu železa. Národní úřad pro potraviny v USA dokonce odhaduje, že potřeba železa u sportovců se zvyšuje o 30 - 50 %.

  • Jód
   Rozhodující prvek pro optimální funkci štítné žlázy. U nás středoevropanů je riziko nedostatku jódu vyšší, jelikož pravidelně nekonzumujeme ryby. Náš Vita Solution obsahuje základní dávku jódu.

  • Mangan
   Klíčový minerál pro řadu funkcí v těle včetně tvorby testosteronu a přestavby pojivové tkáně.

  • Molybden
   Minerál důležitý především pro detoxikaci ledvin. Diskutuje se také o jeho pozitivním vlivu na prevenci kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Dokonce existuje důkaz, že molybden může pomoci předejít některým kardiovaskulárním chorobám a zmíněné rakovině.

  • Selen
   Stopový minerál, který pomáhá stabilizovat hladinu hormonů štítné žlázy a je také důležitý pro imunitní funkce. Mimo to je zásadní pro dobrou funkci jater. Studie naznačují, že selen podporuje svalovou kontrakci a tím sílu. Vita Solution obsahuje extra dávku selenu v chelátové vazbě na aminokyselinu methionin.

  Jak optimálně užívat Vita Solution

  Užívejte Vita Solution vždy s jídlem, ideálně s určitým podílem tuku. Vhodná je kombinace Vita Solution společně s produktem Pure Omega. Tím zajistíte optimální absorpci složek obsažených v přípravku. Jako ideální se jeví užití 2x denně. Pozor, produkt neužívejte s jídlem, které je bohaté na vápník! Vápník totiž blokuje optimální vstřebání pro Vás důležitého železa a manganu. Vyhýbejte se příjmu Vita Solution s potravinami typu sýr, mléko, jogurt atd. Dobrým vodítkem může být, aby jídlo neobsahovalo více jak 200 mg vápníku. Obecně platí, že čím méně vápníku bude jídlo doprovázející Vita Solution obsahovat, tím lépe.

  Pár slov na závěr

  Složení Vita Solution jsme věnovali extrémní pozornost a daný produkt koncipovali tak, aby pokryl potřeby mikroživin tvrdě trénujících sportovců. Garantujeme vysokou kvalitu preparátu, což dokazují minerály výhradně ve vstřebatelných formách a reprezentují organické formy a minerály ve vazbě na aminokyseliny v chelátové vazbě. V produktu nenaleznete žádné zdroje minerálů v oxidové formě. Stejnou pozornost jsme věnovali i vitamínům. Mimo to jsme se vyhnuli přídavku tzv. kosmetických složek čili nehledejte bylinné přídavky se sporným efektem jen pro "okouzlení" zákazníka, v každé tabletě se skrývají jen zcela zásadní složky pro každého atleta, a to s ohledem na případnou interakci jednotlivých složek. Vita Solution nabízí opravdové řešení příjmu mikroživin pro nejnáročnější uživatele.


  Reference:

  1. Louis, J, et al. Vitamin and mineral supplementation effect on muscular activity and cycling efficiency in master athletes. Appl Physiol Nutr Metab. 2010 Jun;35(3):251-60.
  2. Clarkson, P. M. Effects of exercise on chromium levels. Is supplementation required? Sports Med. 1997 Jun;23(6):341-9.
  3. Clarkson P. M. and Haymes E. M. Trace mineral requirements for athletes. Int J Sport Nutr. 1994 Jun;4(2):104-19.
  4. Telford, R. D., et al. The effect of 7 to 8 months of vitamin/mineral supplementation on the vitamin and mineral status of athletes. Int J Sport Nutr. 1992 Jun;2(2):123-34.
  5. Dam, B. V. Vitamins and sport. Br J Sports Med. 1978 Jun;12(2):74-9.
  6. Pocobelli, G., et al. Use of supplements of multivitamins, vitamin C, and vitamin E in relation to mortality. American Journal of Epidemiology, 2009.
  7. Kennedy, D. O., e t al. Effects of high-dose B vitamin complex with vitamin C and minerals on subjective mood and performance in healthy males. Psychopharmacology (Berl). 2010 Jul;211(1):55-68.
  8. Haskell, C. F., et al. Cognitive and mood effects in healthy children during 12 weeks supplementation with multi-vitamin/minerals. Br J Nutr. 2008 Nov;100(5):1086-96.
  9. Major, G.C., et al. Multivitamin and dietary supplements, body weight and appetite: results from a cross-sectional and a randomised double-blind placebo-controlled study. Br J Nutr. 2008 May;99(5):1157-67.
  10. Brilla, L. R. and Conte, V. Effects of a Novel Zinc-Magnesium Formulation on Hormones and StrengthJournal of Exercise Physiology online. 3(4): 2000.
  11. Cinar, V., et al. Effects of magnesium supplementation on blood parameters of athletes at rest and after exercise. Biol Trace Elem Res. 2007 Mar;115(3):205-12.
  12. Cordova, A. and Navas, F. J. Effect of training on zinc metabolism -- changes in serum and sweat zinc concentrations in sportsmen. Ann Nutr Metab 1998:42:274-82.
  13. Evans, G. W. and Johnson, E. C. Effect of iron, vitamin B-6 and picolinic acid on zinc absorption in the rat. J Nutr 1981:111: 68-75.
  14. Freake, H. C., et al. Actions and Interactions of Thyroid Hormone and Zinc Status in Growing Rats. J. Nutr. 131: 1135-1141, 2001.
  15. Haralambie, G., et al. Serum zinc in athletes in training. Int J Sports Med. 1981 Aug;2(3):135-8.
  16. Persigehl, M. Changes in the serum zinc concentration in different metabolic situations. Z Klin Chem Klin Biochem. 1974 Apr;12(4):171-5.
  17. O'Brien KO, Zavaleta N, Caulfield LE, Wen J, Abrams SA. Prenatal iron supplements impair zinc absorption in pregnant Peruvian women. J Nutr. 2000;130(9):2251-2255. (PubMed)
  18. Wood RJ, Zheng JJ. High dietary calcium intakes reduce zinc absorption and balance in humans. Am J Clin Nutr. 1997;65(6):1803-1809. (PubMed)
  19. McKenna AA, Ilich JZ, Andon MB, Wang C, Matkovic V. Zinc balance in adolescent females consuming a low- or high-calcium diet. Am J Clin Nutr. 1997;65(5):1460-1464. (PubMed)
  20. Mendoza, C., et al. Effect of a micronutrient fortificant mixture and 2 amounts of calcium on iron and zinc absorption from a processed food supplement. Am J Clin Nutr. 2004 Feb;79(2):244-50.
  21. Brzozowska, A., et al. Interaction of iron, zinc and copper in the body of animals and humans. Rocz Panstw Zakl Hig. 1989;40(4-6):302-12.
  22. Fischer, P. W., et al. Effects of zinc on mucosal copper binding and on the kinetics of copper absorption. J Nutr. 1983 Feb;113(2):462-9.
  23. Fischer, P. W., et al. The effect of dietary zinc on intestinal copper absorption. Am J Clin Nutr. 1981 Sep;34(9):1670-5.
  24. Oestreicher, P. and Cousins, R. J. Copper and zinc absorption in the rat: mechanism of mutual antagonism. J Nutr. 1985 Feb;115(2):159-66.
  25. Levander, O. A. and Whanger, P. D. Deliberations and evaluations of the approaches, endpoints and paradigms for selenium and iodine dietary recommendations. J Nutr. 1996;126(9 Suppl): 2427S-2434S.
  26. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Iodine. Dietary reference intakes for vitamin A, vitamin K, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc. Washington, D.C.: National Academy Press; 2001:258-289.
  27. Rubin, M. A, et al. Acute and chronic resistive exercise increase urinary chromium excretion in men as measured with an enriched chromium stable isotope. J Nutr. 1998;128(1):73-78.
  28. Shirakawa, H., et al. Vitamin K deficiency reduces testosterone production in the testis through down-regulation of the Cyp11a a cholesterol side chain cleavage enzyme in rats. Biochim Biophys Acta. 2006 Oct;1760(10):1482-8. Epub 2006 Jun 6.


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
  Odůvodnění: PR článek  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 19 sekundami?
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínWings of Strength Yamamoto Nutrition...
  70mMyW!53 (14:01) • souhlas Correa je otresne staveny a je ten pripad ze samotna forma by souteze vyhravat...
  magazínWings of Strength Yamamoto Nutrition...
  70mMyW!53 (14:00) • ach boze a zase mel ten Tommy pravdu.... ted to mate i ve vysledcich ze Delarosa vyhral
  magazínWings of Strength Yamamoto Nutrition...
  Blaster (13:34) • Povedal by som to takto....Cambal ma nulovu oblost kvadricepsov a slaby objem kvadricep...
  magazínWings of Strength Yamamoto Nutrition...
  Zodiak411 (13:29) • Moore má skvělou kostru o tom se s tebou hádat nebudu a postavou se mi velmi líbí :) Al...
  magazínWings of Strength Yamamoto Nutrition...
  Blaster (13:28) • Ked si tak znova pozeram Moorea, postacilo by mu uz aj takych 6-7kg svalov...10kg by uz...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra