Reklama:

Pull-up Day v Sokolově si zapsal světový rekord a celkem 61054 shybů

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Tak jednoduchá věc, jako jsou shyby, změnila kompletně můj život od negativního k pozitivnímu a stejně tak pomohla i tisícům lidí kolem mě poté, co jsem se s nimi o svoji pozitivní proměnu podělil. Nyní jsem přesvědčen o tom, že tento cvik dokáže inspirovat, motivovat a změnit každého člověka na světě k lepšímu.

Maris Slezins - zakladatel a předseda WSWCF
(World Street Workout and Calisthenics Federation)

Úplně první Pull-up Day uspořádala v roce 2011 Latvian Street Workout Association společně s Latvian Railroad. Do soutěže se tehdy zapojilo 50 lotyšských měst a finále přenášela televize. Akce měla toho roku více než 3000 účastníků a vzbudila veliký ohlas. V roce 2014 se stal Pull-up Day poprvé mezinárodní záležitostí, která si od té doby rok od roku získává čím dál víc příznivců po celém světě.

Letošní ročník akce Pull-up Day připadl na 9. září a zapojilo se do něj 64 zemí. Celkový počet účastníků i celkový počet shybů ještě není na oficiálních stránkách uveden, stejně jako pořadí jednotlivých zemí, ale očekáváme, že by se ČR mohla umístit hezky vysoko.

"Pull-up pointů" bylo v České republice registrováno hned osm, ovšem zřejmě nejvíc to žilo v Sokolově. Tam totiž dorazil i český shybařský matador a držitel řady rekordů Jan Kareš, který má bezpochyby na popularitě shybování v Česku veliký podíl. Honza do Sokolova přijel na otočku, aby podpořil Lenku Strolenou, která se zde chtěla pokusit o nový ženský světový rekord. Když už tu ale mistr shybu byl, sám si na hodinku zashyboval a svým výkonem 1033 opakování za 60 minut jakoby jen tak mimochodem trhnul další světový rekord.

"O nic mi nešlo, přijel jsem hlavně podpořit Lenku, ale když je proč, a tam bylo tolik mladých, tak jsem se zaťal a dal to. Vím, že mám minimálně na 1100 opakování, ale měl jsem předtím velký stres, málo jsem spal a to se na výkonu podepsalo. Plus těch dvacet klientů, které mám denně jako trenér... Prostě asi nejsem stroj, no," komentuje svůj výkon s úsměvem Jan Kareš.

I když sám Jan se svým výsledkem stoprocentně spokojený nebyl, pro Lenku Strolenou byl řádnou motivací. Lenka působí stejně jako Jan Kareš jako fitness trenérka a za sebou má dlouhou sportovní historii. Začala s atletikou, poté se věnovala basketbalu, na kole závodně jezdila downhill, pak ji uchvátily překážkové běhy. Zkusila si i naturální kulturistiku, od roku 2016 se účastní street workoutových soutěží a zároveň už čtvrtým rokem reprezentuje ČR v silovém trojboji. Co tuto sportovkyni při všech jejích aktivitách přivedlo k tomu, že by se mohla stát ještě i shybařskou rekordmankou?

"Co mě motivovalo? No kdo jiný než sám král shybu, náš držitel světových rekordů ve shybech Jan Kareš. Je to necelý rok, co mě Honza pozval k sobě na trénink, což byla velká pocta. Při rozhovoru pro Streetworkout.cz pak řekl, že já bych byla schopná dvanáctihodinový ženský rekord překonat. A když něco takového slyšíte, tak Vás to sakra motivuje. Takže jsem souhlasila, že do toho půjdu, a také jsem šla," líčí Lenka svou cestu k pokusu o rekord.

Už od dětství se tato univerzální sportovkyně ze Sokolova dokázala pomocí přítahů vyškrábat všude, kam potřebovala, ovšem svůj první tzv. striktní shyb bez houpání a kopání nohama zvládla před třemi lety. "Po stovkách jsem pak začala dělat shyby právě na akci World Pull-up Day před třemi lety a na dalších ročnících už jsem pak nemohla chybět. Baví mě předhánět se s ostatními, motivovat je, " říká Lenka, která si pro letošní rok stanovila ještě vyšší cíle než jindy. Tentokrát nechtěla jen společně s ostatními udělat co nejvíc shybů, ale chtěla udělat nejvíc shybů na světě, respektive chtěla pokořit ženský světový rekord v počtu shybů za 12 hodin a chtěla se o to pokusit právě v Sokolově u příležitosti akce World Pull-up Day.

"Ženský světový rekord ve shybech za 12 hodin je 2740, což není nereálné, a tak jsem se chtěla pokusit ho překonat. Den před pokusem jsem k tomu zjistila, že mohu zkusit překonat i rekord šestihodinový, který je 1574, ovšem já chtěla ten dvanáctihodinový. Můj plán byl vždy tři hodiny makat a 15 minut odpočívat. V první hodině jsem chtěla zvládat 6 shybů za minutu, další 2 hodiny po 5 shybech za minutu, ve zbývajícím čase už jen 4 shyby za minutu. Tak jsem to chtěla, ale tušila jsem, že celé se to stejně bude upravovat podle toho, jak to půjde," říká o své připravované strategii Lenka Strolená, pro kterou byl pokus o to vydržet shybovat 12 hodin krokem do neznáma, jelikož dle svých slov nikdy neshybovala v takovém tempu a nikdy déle než 6 hodin. Ovšem to byla právě pro Lenku ta pravá výzva.

Ženský světový rekord se nakonec v Sokolově překonat nepodařilo, sportovkyně byla nucena pokus ukončit po šesti hodinách. "Neustále pršelo, byla zima a mně po pěti a půl hodinách doslova vypověděla službu levá paže. Začalo mě bolet rameno, křídlo, prso, biceps i triceps, prostě celá levá strana byla přetížená. Poslední dvě hodiny už jsem jela jen po 2 shybech za minutu a levou ruku jsem si na hrazdu nahazovala pomocí pravé ruky... Věděla jsem, že takhle nemám šanci rekord dát, a vzdala to," říká Lenka Strolená posmutněle, ovšem hned s novým odhodláním dodává: "Výkon 1543 shybů za 6 hodin není špatný. Vím nyní, že jsem schopná rekord na 6 hodin dát, což mi dává motivaci pokusit se o to znovu."

Kromě Jana Kareše a Lenky Strolené odvedli u příležitosti světové akce Pull-up Day naprosto famózní výkony i další borci. Letošní účastník MS ve workoutu Daniel Hanák zvládl za 6 hodin 3050 shybů, Martin Müller, který také přijel podpořit Lenku Strolenou, vysázel během 6 hodin 2750 shybů. Nejvíce shybů v jedné sérii dal Adam Petr, který si zapsal 47 přítahů bez opuštění hrazdy. Celkově bylo v Sokolově na Pull-up Day registrováno 116 účastníků, kteří všichni dohromady udělali 61054 shybů, čímž překonali výsledek z loňského roku. Závod měl kromě sportovních cílů i charitativní podtext. Během dne se vybrala částka 2600 Kč, která přispěje Lence Procházkové, která je již 19 let na vozíku, na jejího asistenčního psa Eltona.


Foto:
Marek Sladký


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.09.06:38Peter Ustinov - Skoda, ze se tyhle akce neprezentuji nna Mainwebu dopredu ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra