Reklama:

Muscle&Fitness 9/2017:
Petr Petráš: nejlepší z nejlepších

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: BORIS BÁRDOŠ

Foto: ZDENĚK DRYÁK

Možná si vzpomínáte na výčet triviálních skutečností, které svému parťákovi svěří svérázný soukromý detektiv Joseph Hallenbeck (v podání Bruce Willise) v akčním thrilleru Poslední skaut. Otrlý Hallenbeck, jehož nic na světě nerozhází, s oblibou pronáší větu o tom, že: "Voda je mokrá, nebe je modrý ... a ženský mají tajemství." (Načež nonšalantně položí řečnickou otázku: "Koho to sere?") Pokud bychom předchozí výčet absolutních pravd rozšířili i na nám blízkou oblast silových sportů, pravděpodobně bychom uslyšeli Hallenbecka říkat také cosi o tom, že: "Petr Petráš je jedním z hrstky nejsilnějších lifterů světa." A bodrý Joe by se ani v tomto případě, samozřejmě, nemýlil.

Nejvýmluvnější ale bude strohá řeč faktů. Na loňském MS federace GPC v srbském Knjaževaci dal přes 160 kg vážící Petr Petráš (32) v zápolení raw (bez superdresů) dohromady fantastický kombinovaný součet 1115 kg. Jen s páskem a kolenními bandážemi tehdy udřepl 450 kg, vleže na lavičce vytlačil 285 kg a pozvedl 380 kg. Nejenže snadno zvítězil, ale - jak prozrazují světové statistiky k onomu datu - stejný raw trojboj do té doby nazvedal pouze Američan Eric Lillebridge v kategorii do 140 kg, více pak již jen v supertíze famózní Rus Andrej Malaničev, jehož 1135 kg tehdy představovalo také absolutní světový raw rekord. (Koncem listopadu 2017 pak Malaničev zvýšil rekordní hodnotu na 1140 kg.) Nicméně Petráš tenkrát atakoval i ono Malaničevovo maximum - a nebyl daleko od úspěchu. Na svůj závěrečný pokus v mrtvém tahu si nechal naložit 402,5 kg, jimiž by ruského bohatýra překonal o 2,5 kg. Činku pak vytáhl nad kolena, závěrečný dotah však již byl nad jeho síly. V té chvíli však už nebojoval jen s gravitací, ale také s následky částečné ruptury prsního svalu, kterou utrpěl nedlouho předtím - při svém závěrečném pokusu v benčpresu s 295 kg...

Další útok na historické raw maximum v kombinovaném součtu si český obr naplánoval na letošní ME GPC v polské Biale. Koncem června pak vyrazil k severním sousedům skvěle připraven. Vždyť na tréninku udřepl 460 kg, vleže vytlačil 290 kg a pozvedl 400 kg pro hypotetický trojboj 1150 kg (!), jimž by patrně nadlouho ovládl rekordní tabulky. Nicméně vysoká tělesná váha si vybrala svoji daň v nejméně příhodnou dobu. Jakmile Petr dosáhl hmotnosti 170 kg (při výšce 188 cm), tělo se s tím vypořádalo po svém - v dějišti šampionátu jej trápila žaludeční nevolnost, zvracel a trpěl nechutenstvím. V den závodu se cítil slabý, malátný, navíc - v rozporu s avizovaným programem - se závodilo ráno, což mu na náladě také zrovna nepřidalo. Přestože se tedy, vzhledem k okolnostem, rozhodl jít ve dřepu (425 kg) i v benčpresu (275 kg) pouze základní pokusy, nakonec zvítězil závratným kombinovaným součtem 1100 kg. A povedlo se mu to z pouhých čtyř pokusů (po základech ve dřepu a tlaku pozvedl 370 i 400 kg a jen těsně minul 410 kg), což je patrně také svého druhu světový unikát.

Šokování

Pokud vedle zvedání kolosálních vah umí Petr něco naprosto dokonale, je to umění šokovat. Prvně Vás ohromí svým vzhledem. I v prostředí silových sportů - powerlifterů a strongmanů, mezi nimiž není nouze o obrovité jedince - se nenajde mnoho těch, kteří by mu v tomto ohledu konkurovali. Při výšce 188 cm váží kolem 170 kg, z čehož většina připadá na funkční svalovou hmotu. Petr má širokánská záda, obrovitá ramena, stehna jak bájné Herkulovy sloupy a impozantní nadloktí, jejichž obvod činí 58 cm. A pak je tady síla. Svými výkony Petráš prvně šokoval zkraje roku 2011, kdy na oblastním mistrovství Moravy ve verzi IPF nazvedal v kategorii nad 125 kg - tehdy ještě v jednovrstvových dresech - kombinovaný součet 1080 kg. Předvedl tak výkon, jímž by ve svých hmotnostních relacích o 7,5 kg překonal tehdejšího úřadujícího mistra světa! On přitom do té doby nikdy nestál ani jen na pódiu seniorského šampionátu ČR. Neuvěřitelné. Kolem do té doby zcela neznámého, tehdy 26letého a 150 kg vážícího obra z jihomoravského městečka Podivín, se zvedla obrovská vlna emocí.

Nedlouho poté na sebe Petráš upozornil opět. V dubnu 2011 na šampionátu České asociace silového trojboje nazvedal již raw, tedy bez podpory dresů, u nás tenkrát naprosto bezprecedentních 1055 kg. Jen s páskem a bandážemi provedl hluboký dřep se 420 kg, vleže na lavičce vytlačil 255 kg a pozvedl 380 kg. Od té doby soutěžil již jen a pouze raw. Ostatně despektem k soutěžním dresům, uměle zvyšujícím výkon závodníka mnohdy o desítky kilogramů, se nikdy netajil a považuje je za cosi, co v jiných sportech nemá obdobu.

Trénink Petra Petráše

Následující ukázka je Petrův trénink v přípravě na soutěž, kdy se omezuje na disciplíny trojboje a několik málo doplňků. Mezi těžkými sériemi odpočívá 5 až 7 minut. Mimo sezónu trénuje spíše jako silový kulturista, využívá více cviků, vyšší počty opakování a cvičí v rychlejším tempu.

Pondělí: dřepy, mrtvý tah

Před tréninkem se Petr rozcvičuje podobně jako na závodech, tedy pomocí dynamického strečinku a protahování. Nevyužívá žádné stroje, poněvadž je nemá k dispozici ani na soutěži.

Dřep s činkou na ramenou:

5x 70 kg, 5x 120 kg, 5x 170 kg, 5x 220 kg, 3x 270 kg, 3x 320 kg*, 1x 370 kg, 1x 400 kg**

* Od 320 kg si Petr bere opasek a bandáže, předchozí série absolvuje bez nich.
** Petr je zastáncem hlubokých dřepů pod rovnoběžku stehen s podlahou. Kvůli delším nohám a výhodnějším pákovým poměrům ukládá osu nízko na záda a využívá mírný předklon. Hodnota 400 kg je vstupní vahou do přípravného cyklu. Jelikož těžké dřepy - podobně jako tahy - absolvuje kvůli zvýšeným nárokům na regeneraci jen jednou za 14 dnů, v každém tréninku přihodí 10 - 20 kg. Přípravu na červnové ME 2017 Petr končil jedničkou se 460 kg.

Mrtvý tah:

Petr tahá klasikou.

5x 70 kg, 5x 120 kg, 5x 170 kg, 5x 220 kg, 3x 270 kg*, 2x 320 kg, 2x 360 kg**

* Od 270 kg si Petr bere opasek.
** Hodnota 360 kg je vstupní vahou do přípravného cyklu. V každém dalším tréninku přidá 10 kg. V posledním těžkém tréninku před ME 2017 Petr pozvedl 400 kg, což pak zopakoval také na kontinentálním šampionátu.

Celý článek včetně Petrova tréninku a jídelníčku najdete v zářijovém (9/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 116 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNejčastější chyby ve stravě začáteční...
Roumec (15:29) • Jak tedy na po tréninkové jídlo když zvládnu normální jídlo tak do hodiny a půl? Protei...
magazínVideo: fantastický íránský profesioná...
Rahorus (22:41) • Ročník 93 ale vypadá tak na 40..
magazínIFBB Elite Pro Canada 2018: výsledky...
jari (21:04) • Toni Gutierrez, nikdy se nedostal do bodovaný patnácky a hle, přestup k super eliťákum...
magazínIFBB Elite Pro Canada 2018: výsledky...
Marczus (16:10) • Koukal jsem na fotky kategorie open. Opravdu jsou to profíci? Mr. Santoja, běž s tím do...
magazínJeremy Buendia: následky zranění prsn...
Arnold Strong (00:11) • No zvětšil.se neskutecne a co za defekt by to melo byt na zádech ?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra