Reklama:
DNES DOPRAVA Z E-SHOPU ZDARMA!
Doprava pro všechny objednávky po celé ČR zdarma! Nakupujte zde.

Muscle&Fitness 8/2017:
Arnoldova pětisethodinová investice

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Text: JOSEF ŠVUB

Jestli si dobře vzpomínám, o Arnoldovi Schwarzeneggerovi jsem napsal více jak deset článků, část z nich pro web a velké texty pro printovou verzi Muscle&Fitness. K těm nejrozsáhlejším tištěným článkům patřily Arnold a síla, Arnold a dřepy, Arnold a mrtvý tah, Arnold a benčpres a Arnoldova soutěžní kronika. Dnes, na oslavu Arnoldových 70. narozenin (na svět přišel 30. 7. 1947), přidávám další text o jeho vítězství nad zanedbanými lýtky. Podklady jsem čerpal z archivních čísel magazínů Muscle Builder/Power, Health&Strength a IronMan, které vlastním díky laskavosti Dr. Luďka Noska, a z knih Arnold - Education of a Bodybuilder (2008), Total Recall (2013), Encyclopedie of Modern Boybuilding (1999) a Neschválený životopis (1991).

O tom, jak Arnold zdolal kariéru ohrožující slabinu v lýtkách, hovoří jeho tehdejší partner z Gold's Gym Frank Zane: "Když jsem v roce 1969 začal trénovat nohy s Arnoldem a Dave Draperem, mimořádně na mne zapůsobila změna, jakou udělal mezi rokem 1968, kdy jsem proti němu soutěžil na Mr. Universe, a počátkem 70. let, kdy nahromadil řadu následných triumfů na Mr. Olympia. Arnold trénoval lýtka těžce - výpony ve stoji se 450 kg a oslí výpony se třemi chlapy na zádech. Jeho lýtka se stala tak masivní, až jej někteří lidé obviňovali z toho, že má implantáty. Já je však sledoval, jak rostla po tvrdém tréninku."

Pokračuje Robby Robinson: "Každý z nás se narodil s hromadou tělesných kladů a záporů. Takový Arnold by vám řekl, že má na svém těle jeden či dva nedostatky. Až na vrchol bodybuildingu však vystoupal proto, že měl více kladných stránek. Naučil se pózovat tak dokonale, že jen málokdo si všiml jeho slabších tricepsů. Když přijel do Kalifornie, měl lýtka jak kuřecí pařátky. Ustříhl si tedy nohavice, aby se mu kolegové vysmívali - a přesně v to doufal. Věděl, že pokud chce získat jejich respekt, musí s nimi něco udělat. Jízlivé poznámky jej vzápětí pobídly k intenzivnímu tréninku, po čase i ti nejhorší kritikové pěli jen chválu a jeho lýtka se stala belle of the ball game."

Majitel gasthausu Café Restaurant na jezeře Thalersee Karl Kling vzpomíná: "Arnold měl vždy pět cílů. Chtěl být nejlepším bodybuilderem, nejlepším hercem, jedním z nejbohatších lidí světa, chtěl si vzít pěknou ženu a patřit k nejmocnějším lidem na zeměkouli." Tuto myšlenku o deset let později rozvinuli autoři knihy Pumping Iron (1974), George Butler a Charles Gaines: "Arnold chtěl být nejlepším bodybuilderem na světě, a je. Chtěl být slavný, a je. Chtěl být bohatý a taky je. Ač přímo nebo nepřímo, tyto věci dosáhl prostřednictvím bodybuildingu, v němž na sobě pracoval tak tvrdě, jako kdokoliv na čemkoliv jiném. Tato práce, spojená s báječnými geny, z něho udělala kulturistického giganta."

Rady Arnolda Schwarzeneggera k tréninku lýtek

1) Využijte princip přednosti svalů a procvičujte je jako první v tréninkové jednotce, nebo lépe úplně samostatně. Analyzujte slabiny na lýtkách (spodní, horní, vnější a vnitřní části) a věnujte jim příslušnou práci.

2) Vytvořte maximální intenzitu. K tomu slouží šokovací metody jako ubírání váhy (posouváním kolíku na sloupku závaží, odebráním kotoučů nebo slézáním spolucvičenců ze zad při oslích výponech), dorážené série (po selhání s danou váhou pokračujete cvičením bez zátěže) a neúplná opakování (po selhání v plném rozsahu pohybu pokračujte částečnými výpony do dalšího selhání).

3) Zvyšte frekvenci tréninků až na šestkrát týdně. Progresivně přidávejte váhy a dodržujte striktní techniku. Pracujte v plném rozsahu pohybu v kotníku na vysokém bloku. Po každé sérii lýtka protahujte.

Rozsáhlý článek a další tipy k tréninku lýtek najdete v srpnovém (8/2017) čísle M&F,
které zakoupíte v novinových stáncích nebo zde.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 56 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra