Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Vlastimil Kužel: "Zvednout
300 kg na benč mě hodně láká."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Rozhovor se světovým rekordmanem v bench-pressu o přestupu do vyšší kategorie, o jeho plánech v nadcházející sezóně a také o tom, jak si užívá léta a proč vypadá jako kulturista.

Vlastíku, léto je v plném proudu, a když tě někdo pozoruje na sociálních sítích, snadno nabude pocitu, že ses dal na turistiku a výletnictví. Jak to teď máš s tréninkem?

Je to pravda, hodně cestuji, užívám léta a teď víceméně odpočívám. Od posledního ME v Řecku dbám spíše na regeneraci a odpočinek. V tréninku používám výrazně nižší váhy, spíše se to snažím prokrvovat, aby došlo k rychlejší regeneraci lehčích zranění. Potřeboval jsem si dát do pořádku rameno, které mě trochu po sezóně trápilo. No a taky jsem si dal lehčí dietku, hlídám si víc jídlo, chci mít formu na pláž. Čeká mě ještě nějaká dovolená, tak ať to trochu vypadá. (smích)

To rameno bylo zraněné nějak vážněji?

Jednalo se o rotátor, který byl natažený z přetížení. Soustředím se na to, poctivě to zahřívám, protahuji, ale každoročně to stejně natáhnu. Prostě jakmile tam jedeš bomby v tom závěru, tak se tomuhle asi nevyhneš. Takže ty posoutěžní pauzy jsou pro mě nutnost, abych předešel něčemu vážnějšímu.

Ramena jsou choulostivá záležitost, věnuješ se prevenci zranění nějak speciálně?

Samozřejmě klasika v podobě důkladného rozehřívání, zabalení kloubů do tepla a tak podobně, ale co se týká nějakých prášků nebo léků, tak používám jedině Flexain. A to si prostě nemůžu vynachválit. Většinou je ta kloubní výživa pěkně hnusná, ale tohle je vyloženě dobré pití, takže to můžu pít pravidelně a bez odporu, což je dobře, protože od té doby, co ho relativně masivně používám, tak se ta regenerace kloubů a šlach výrazně zlepšila. Používám ho právě i teď v tom regeneračním procesu, kdy jedu lehčí váhy a chci to spíše prokrvovat a nahnat do svalů regenerační živiny typu aminokyselin, toho Regelu a právě Flexainu. Více než 220 kg na benč teď určitě nejedu.

Tak 220 kg bych asi nenazval lehčí pumpovací váhou, ale budiž. Chci se zeptat na jinou věc. Já byl vždy přesvědčen, že špičky ve svých sportech musí být extrémně upnuté na ten svůj cíl a nesmí se odlákat jinými aktivitami. Ale u tebe vidím, že se klidně procházíš po památkách, užíváš si běžného života… Jak to tedy máš ty?

No… mám to hodně rozdělené. Osobní a sportovní život. Spíše by se dalo říct, že jde o osobní a sportovní období. Teď skutečně odpočívám, užívám si života, věnuji se dětem, přítelkyni. Za dva týdny mi už ale začne příprava a tam pro mě bude prioritou ten sport a nic jiného nevidím.

Co přesně znamená u tebe, že nic jiného nevidíš?

Trénink nikdy nevynechám, soustředím se na regeneraci, zaměřím se na stravu, věnuji zvýšenou pozornost suplementaci. Nedělám blbosti, u kterých se můžu zranit. Kdyby mi někdo řekl, abych si s ním šel sjet řeku, tak bych prostě odmítl, protože to prostě naruší jak tréninkový proces, tak se můžu zranit a zničit si celou sezónu. To už se mi jednou stalo, že jsem slítnul z lodě, zlomil si dvě žebra a celá sezóna byla v háji.

Ty jsi zmínil stravu. Tobě jde především o sílu. Jak si tedy sestavuješ jídelníček?

Teď si to hlídám, abych zhubnul. (smích) Ale ne tak, že bych si hlídal kalorie, počítal sacharidy nebo tak něco. To ne. Jenom jsem vynechal blbosti. Tučné, sladké atd. Co se týká toho jídelníčku v přípravě na soutěže, tam je to vlastně podobné. Pořád se snažím jíst kvalitní jídlo, ne žádný odpad. Akorát hodně. Hodně bílkovin, hodně sacharidů, nějaké gainery do toho a prostě víc energie. Ale ne z nekvalitního a tučného jídla.

Plánoval jsi přechod do vyšší kategorie. Jak to s tím plánem vypadá teď?

To ano, ale trochu jsem to přehodnotil, protože ten poslední světový rekord 262,5 kg mi ukázal, že se můžu pořád ještě zlepšovat i v té 110kg kategorii. Takže by asi byla škoda přecházet do 125 kg. Já bych navíc tak rychle nedokázal nabrat na 125 kg, takže bych byl v nevýhodě proti chlapům, kteří jsou na hmotnostní hraně kategorie. Když si teď budu držet těch 114 kilo a před závody to stáhnu do té 110kg kategorie, je to pro mě lepší a můžu nasekat ještě pár světových rekordů v této kategorii. Nicméně je fakt, že kdybych přibral na 125 kg, mohlo by padnout 300 kg na benč, což mě samozřejmě hodně láká.

Co tě teď v nejbližším období čeká?

První na řadě je Extrifit Cup, kde sice nebudu soutěžit, ale pravděpodobně si něco zvednu mimo soutěž exhibičně. Potom je MS v Trutnově, což je federace GPC. Potom mám v plánu EVLS Prague, pak je MS federace WUAP, ale tam účast teprve zvažuji. Rozhodně chci jet do Ruska, což je prestižní WRPF, a nakonec Argentina MS WPA.

Pověz čtenářům něco o Extrifit Cupu. Ty jsi pořadatel. Co nás čeká, kolik je přihlášených závodníků?

Jde o pohárovou soutěž v bench-pressu a mrtvém tahu. Momentálně je přihlášeno 180 lidí. Startů je 240, protože někteří přihlášení budou startovat v obou disciplínách. Soutěží se bez dresů, tedy RAW, a je to rozdělené mezi amatéry a již registrované závodníky. Takže začátečníci si mohou vyzkoušet zvedat dle pravidel a porovnat se s ostatními. Co se týká momentálně přihlášeného počtu lidí, tak jde o suverénně nejobsazenější pohárovku u nás. Pravděpodobně se bude muset jet na dvou podiích, aby se to za den stihlo. Momentálně se samozřejmě řeší ještě exhibice někoho z Extrifit Teamu, účast Petra Petráše, stánek s hosteskami Extrifit. Máme připravené pěkné ceny a myslím, že je na co se těšit.

Poté následuje už zmíněná soutěž EVLS Benchpress, kde bude mít Extrifit tradičně stánek. Těšíš se na soutěž a fanoušky?

Rozhodně. Těším se hlavně na to, že si zazávodím s těmi nejlepšími benčaři na světě, jako je třeba Meszároš z Maďarska, se kterým už jsem měl tu čest soutěžit. Bylo to vloni v Chorvatsku, kde jsem skončil druhý za ním. No a na fanoušky taky samozřejmě. Jakmile to bude možné, budu jim na stánku k dispozici pro jejich dotazy a podpisy. Vloni jsem byl v Extrifit Teamu nováčkem a byl jsem sám překvapený tím šrumcem, ale za ten rok, co jsem v Extrifit Teamu, se mi ta popularita zvedla nehorázně, tak jsem fakt zvědavý a moc se těším. Snad jim tu podporu oplatím nějakým pěkným výkonem.

Děkuji ti, Vlasto, za rozhovor.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.07.16:47kome - Tu třístovku mu přeji
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra